• تاریخ انشار: ۱۷ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 29797
  • 548 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

افغانستان اولین کشور متأثر از انقلاب اسلامی است

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و هیئت همراه، با حضور در مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام با آیت‌الله رضا رمضانی دبیر کل جدید این مجمع دیدار و گفتگو کرد. خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم: حجت‌االاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ابتدای این دیدار ضمن عرض تبریک و تسلیت به مناسبت […]

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و هیئت همراه، با حضور در مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام با آیت‌الله رضا رمضانی دبیر کل جدید این مجمع دیدار و گفتگو کرد.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -قم: حجت‌االاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ابتدای این دیدار ضمن عرض تبریک و تسلیت به مناسبت شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، به آیت‌الله رمضانی به خاطر مسئولیت‌ شان در مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌ السلام خداقوت گفت.

وی در ادامه با بیان اینکه انقلاب اسلامی تمام کشورهای منطقه را تحت تاثیر خود قرار داده است، گفت: کشور افغانستان از این حیث نه تنها بی‌نصیب نبود، بلکه اولین کشوری بوده که از همان آغاز متاثر از پیام انقلاب اسلامی شده است. چهار روز بعد از ۲۲ دلو/بهمن ۵۷ یعنی در تاریخ ۲۶ دلو قیام‌های فراگیر در سطح افغانستان آغاز گردید.

حسینی مزاری گفت: این تاثیرپذیری‌ها از همان زمان شکل گرفت و تا اکنون نیز در سطح لایه‌های مختلف جامعه ادامه دارد.

رئیس مرکز تبیان با اشاره به معضلِ پراکندگی جریان‌های مذهبی فعال در افغانستان، این جریان‌ها را نیازمند انسجام و همبستگی بیش از پیش دانست. وی در ادامه گفت: حوزه‌های علمیه کشور مطرح و اثرگذار است اما راه بهره‌برداری از این ظرفیت، هماهنگی دست اندرکاران و به روز بودن مضامین تحصیلی و روند آموزش و پرورش آنهاست.

حسینی مزاری با اشاره به اینکه بستر فعالیت‌های دینی و فرهنگی در افغانستان مهیا می‌باشد،‌ گفت: مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام یکی از نهادهایی است که می‌تواند به صورت سازمان‌یافته در راستای ارتقای سطح بینش جریان‌های مذهبی افغانستان فرهنگ‌‌سازی انجام دهد.

وی به مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به عنوان یکی از مراکز بسیار فعال حاضر در صحنه‌ی مبارزه اشاره کرد و خاطرنشان کرد: متاسفانه این مرکز در سال ۹۶ مورد حمله انتحاری قرار گرفت و طی آن ۵۲ نفر از بهترین نیروهای نخبه‌ به شهادت رسیدند. در طول ۴۰ سال گذشته این بزرگترین خسارتی بود که به جامعه نخبگان مذهبی افغانستان وارد شد.

رئیس مرکز تبیان خاطرنشان کرد: مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام با اتخاذ یک دیپلماسی فعال و حضور پررنگ و سازمان‌یافته به دنبال اتفاقات و رخدادهای جاری افغانستان، می‌تواند نقش اثرگذاری در راستای از بین بردن پروژۀ ایران‌هراسی در افغانستان داشته باشد.

در ادامه؛ آیت‌الله رمضانی دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام ضمن عرض خوشامد به حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری و هیئت همراه گفت: بسیار خوشحال شدم از دیدار با شما و از اینکه در جریان فعالیت‌های خوب شما قرار گرفتم که انصافا ظرفیت بسیارخوبی در راستای کار فکری فرهنگی برای مردم مسلمان افغانستان می‌باشد.

وی یادآور گردید: از شنیدن حادثه انتحاری در دفتر مرکز تبیان بسیار متاسف شدم. واقعا عناصر نخبه جامعه افغانستان در این حادثه از دست جامعه گرفته شدند اما خب این خود یک ظرفیتی است. دشمنان گمان می‌کنند که با کشتن انسان‌ها می‌توانند به اهداف‌شان برسند اما غافل از اینکه هر قطره خون این عزیزان رویش‌های زیادی دارد که از یکسو باعث بیمه شدن تشکیلات مرکز تبیان و استحکام و اقتدار آن جهت تداوم بخشیدن به راه ائمه معصومین (ع) و هدایت بیش از پیش جامعه مخاطب می‌گردد و از سوی دیگه جامعه به این شهدا تاسی نموده با قدرت تمام از اسلام و اهل بیت (علیهم‌السلام) تبعیت نموده در راستای بیرون نمودن کشور افغانستان از بحران و قطع ایادی دشمنان و مشی در مسیر رشد و تعالی زندگی را پشت سر می‌گذارند.

آیت الله رمضانی گفت؛ برای رسیدن به این هدف یاد شهدا را گرامی بدارید و نام آنها را زنده نگهدارید و در جهت معرفی اهداف و راه و روش مبارزاتی شهدا تلاش کنید.

رئیس مجمع جهانی اهل بیت (ع) اظهار داشت: مجمع جهانی اهل بیت (ع) ظرفیت مغتنمی در اختیار پیروان اهل بیت (ع) است و بسیار مناسب است تلاش شود از آن به نحو مطلوب در راستای رشد و توسعه فرهنگ اهل بیت (ع) استفاده گردد و در راستای پویایی زندگی امروزی بهره‌برداری اعظمی صورت بگیرد.

آیت الله رمضانی از برنامه‌های حال و آینده این مجمع صحبت و افغانستان را یکی از کشورهای مهمی یاد کرد که نیاز به توجه جدی دارد.

ایشان گفت: افغانستان از ظرفیت‌های مهم جهان اسلام است و انصافا مردم این کشور خدمات شایانی برای اسلام و مبارزات دینی انجام داده و جانفشانی‌های زیادی نیز از ناحیه توده‌های مجاهد آن صورت گرفته است، ازین رو مردم افغانستان قابل قدر اند و برای رشد و اعتلای آنها در عرصه‌های مختلف کارهای زیادی باید صورت بگیرد و به طور طبیعی شخصیت‌های نخبه این کشور در اولویت‌اند تا در این مسیر بکوشند و دست مردم را بگیرند و جمهوری اسلامی نیز در این حوزه یاریگر خواهد بود و در کنار مردم افغانستان حضور خواهد داشت.