• تاریخ انشار: ۲۳ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 13259
  • 664 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

افغانستان جغرافیای بخت‎‌آزمایی کشورهای منطقه و جهان شده است

ایجاد بحران در افغانستان و جنگ‌های نیابتی که پایانش معلوم نیست، امروز به یک بازی میان کشورهای منطقه و جهان تبدیل شده و سران هر دولتی می‌خواهد بخت خود را برای رسیدن به اهداف استراتژیک خود در این خاک امتحان کند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام و المسلمین “سید باقر واعظی” مسؤل […]

ایجاد بحران در افغانستان و جنگ‌های نیابتی که پایانش معلوم نیست، امروز به یک بازی میان کشورهای منطقه و جهان تبدیل شده و سران هر دولتی می‌خواهد بخت خود را برای رسیدن به اهداف استراتژیک خود در این خاک امتحان کند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام و المسلمین “سید باقر واعظی” مسؤل دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، درجمع بندی گفتمان “راهبرد جدید امریکا در افغانستان پیام‌ها و پیامدها” با ابراز مطلب فوق افزود: اعلام استراتژی جدید ایالات متحده و به دنبال آن نشر اعلامیه توهین‌آمیزعلیه مقدسات اسلام در ولایت پروان نشان داد که این ابر قدرت شیطان صفت در صدد مدیریت جنگ و بحران درکشور است نه ختم آن.

 

به باور واعظی توهین به مقدسات اسلام در شرایطی که حکومت افغانستان با گروه طالبان درحال گفتگوی صلح قرار دارد، جز دفن کردن آرمان صلح و ثبات و تشدید جنگ و ناامنی چیزی دیگری را در پی ندارد.

 

مداخلات کشورهای منطقه و جهان ستون فقرات افغانستان را شکسته است

آقای واعظی با بیان اینکه مداخلات کشورهای بیگانه طی سال‌های متمادی ستون فقرات افغانستان را در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شکسته است، افزود: نه تنها کشورهای منطقه، بلکه کشورهای فرا منطقه‌ای در بحران سازی افغانستان همواره نقش داشته و هر کشوری به نحوی بر مبنای تعریف منافع‌شان دخالت بی‌شرمانه‌ای در امور افغانستان کرده‌ است.

 

به گفته وی، بعضی از کشورها به لباس دوست و بعضی هم بصورت غیر مستقیم تلاش دارند تا طبق استراتیژی خود وضعیت را در افغانستان به نفع خود رقم بزنند.

به باور واعظی، پاکستان که امنیت و ثبات خود را در ناامنی افغانستان می‌بیند، از بدو تولدش تاکنون همواره در صدد خلق بحران و ایجاد تشنج در کشور بوده است.

 

به گفته وی، پاکستان نه تنها گروه طالبان را آموزش داده و تجهیز نظامی می‌کند بلکه امروز به صورت مستقیم یا غیر مستقیم گروه داعش را حمایت نموده و با تجهیزات مدرن روانه افغانستان می‌کند.

البته به گفته این عالم دینی، پاکستان با کشورهای آسیاى میانه خصومت ندارد و حمایت از گروه‌های طالبان و داعش در افغانستان توسط این کشور، برای ناامن ساختن افغانستان است.

از طرف دیگر به گفته وی، رقابت پاکستان با هند سبب شده که از افغانستان به عنوان میدان رقابت استفاده کرده و با هم زور آزمایی کنند.

 

علی‌رغم راهبرد جدید ایالات متحده در مبارزه با تروریزم، امریکا پاکستان را قربانی افغانستان نخواهد کرد

واعظی تصریح کرد: با توجه به اینکه پاکستان با ایالات متحده آمریکا روابطه طولانی داشته و همواره به عنوان دوهمکار نزدیک منطقه عمل کرده است، شکی نیست که اعلام راهبرد جدید و وضع تحریم‌های جدید، ظاهرسازی بیش نیست و امریکا یقیناً ترجیح می‌دهد که پاکستان شریک منطقه‌ای‌اش کماکان باقی بماند و به زودی روابط بین دو کشور نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

 

این عالم دینی خاطرنشان ساخت که حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی در مرزهای کشورهای آسیای میانه و ایران با توجه به رقابت و اختلافاتی که آمریکایی‌ها با روس‌ها و ایران دارد، برای این کشور ناخوشایند نیست.

 

واعظی در پایان یکبار دیگر تاکید کرد که مردم افغانستان باید هوشیار باشند زیرا بحران‌سازان افغانستان از جمله امریکا می‌توانند بحران را درقالب‌های گوناگون حمایت کنند مانند این‌که در حال حاضر پروژه‌ی داعش را در برخی از کشورها روی دست گرفته و آنرا به افغانستان آورده است.