• تاریخ انشار: ۳ جدی ۱۳۹۵
 • سرویس: اجتماعی
 • کد خبر: 8341
 • 1,323 بازدید
 • بدون دیدگاه
 • نسخه مخصوص پرینت

افغانستان و نیاز به علمای مجاهد/شرایط اثرگزاری حرکت علما/ضرورت حضور دانشگاهیان در شوراهای علما و اخوت

حسینی مزاری با تأکید بر تجهیز علما به علوم و اطلاعات روز و استفاده درست از فضای مجازی گفت که امروز بین حوزه و دانشگاه در افغانستان نه تنها جدایی است بلکه تضاد وجود دارد. بین روحانی و دانشگاهی نه تنها هیچ گونه همکاری وجود ندارد بلکه جدایی و دوری ریشه دارد.   به گزارش […]

حسینی مزاری با تأکید بر تجهیز علما به علوم و اطلاعات روز و استفاده درست از فضای مجازی گفت که امروز بین حوزه و دانشگاه در افغانستان نه تنها جدایی است بلکه تضاد وجود دارد. بین روحانی و دانشگاهی نه تنها هیچ گونه همکاری وجود ندارد بلکه جدایی و دوری ریشه دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) سید عیسی حسینی مزاری، دبیرکل حزب اسلامی تبیان سالروز میلاد پیامبر بزرگوار اسلام و حضرت امام صادق (ع) را به امام زمان (عج) و نایب بر حق شان حضرت امام خامنه ای و همه مسلمانان تبریک و تهنیت عرض کرد و گفت: علما وظایف بزرگی در قبال مردم دارند و باید به این این وظایف شان به درستی عمل کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در همایش “حنجره های الهی”، در حاشیه دومین نمایشگاه اخوت اسلامی که از سوی این مرکز با حضور صدها تن از علمای شیعه و سنی در مزار شریف برگزار شده بود، گفت: اخوت میان اهل تسنن و تشیع باعث اقتدار و عزتمندی مسلمین و مانع تسلط استکبار بر منابع و ظرفیت های آنان می شود، به همین خاطر است که دشمنان اسلام تلاش دارند مسلمان ها را تضعیف کنند و یکی از راه های تضعیف، ایجاد اختلاف و یا تشدید اختلافات میان مسلمین است که با تحقق آن، سلطه برمسلمین و منابع و امکانات آنها میسر خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با تاکید بر ضرورت وحدت امت اسلامی، ابراز داشت: ما باید هماهنگی و وحدت را بین مسلمین ایجاد کرده و مانع اختلافات شویم. اما آنچه قابل توجه خواهد بود این است که ما در مبارزه و مواجهه با دشمنان این فرصت را پیدا نخواهیم کرد تا آنها را به طور کامل از میان برداریم، چون جبهه حق و باطل از ابتدا بوده و تا انتها خواهد بود.

 

آقای مزاری اضافه کرد: عوامل دشمن نیز قابل حذف نیستند به خاطر اینکه ما اگر گروهی را حذف کنیم دشمن گروه دیگری را جایگزین و در برابر مسلمانان تجهیز و رهبری خواهد کرد، چنانچه امروز طالبان در عرصه است، فردا داعش و دیگر روز چهره دیگری به وجود آورده خواهد شد. بنابراین هوای اینکه دشمنان و مزدوران آنها را به کلی از بین ببریم باید از سر خود بیرون کنیم.

 

وی تنها راه مبارزه را ایجاد آگاهی و بصیرت افزایی در آحاد جامعه عنوان کرد و افزود: مردم توسط علمای شیعه و سنی باید آگاه ساخته شوند و دشمنان، عوامل آنان و شیوه های مورد استفاده شان را دقیق بشناسند تا در برابر توطئه های اینها نه تنها فریب نخورند و آلت دست دشمنان نشوند به طوری که با عملکرد نا صحیح و ناسالم خود در جبهه مسلمین باعث شکست آن شوند که با آمادگی ی کامل در عرصه مبارزه و مقابله حضور فعال پیدا کنند.

 

مدیر مسئول روز نامه انصاف ادامه داد: اینجاست که اهمیت بیدار سازی و آگاه کردن مردم بروز می کند زیرا در این عرصه باید فعالیت کرد و حضور جدی داشت اما از این میان، علما اعم از تشیع و تسنن سردم داران و پیش قراولان بیدار سازی و آگاه نمودن جوامع اسلامی هستند، چون وارث انبیا و عهده دار وظایف آنان هستند.

 

وی با اشاره به نقش علما افزود: اگر علما فعال باشند و کار علمی و فرهنگی کنند، طبیعی است که مردم بیدار و آگاه می شوند، آنگاه است که دیگر دشمن جایی برای حضور و رخنه در میان مسلمانان پیدا نخواهد توانست و دیگر نمی تواند عاملی را از درون بر علیه مسلمین تجهیز کند به طوری که شاهد بودیم در دوران جهاد و مبارزه و بعد از آن در دوره طالبان و حتی دوره کنونی مسلمان نماها در برابر جامعه اسلامی ایستاده و مسلمانان را می کشند.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان تصریح کرد: امروز در افغانستان یک امریکایی یا انگلیسی و اسراییلی به طور شاخص و عینی در برابر ما قرار نگرفته بلکه همه آنهایی که به عنوان افراد و گروه های دهشت افگن و تروریست در برابرمردم و حکومت قراردارند اکثرا فرزندان همین وطن هستند، هرچند که فرماندهان آنان بیرون مرزها هستند و به جذب و تربیت اتباع وطن پرداخته سپس آنها را دربرابر ما گسیل میدارند و مدیریت می کنند.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری علاوه کرد: بنابراین تمام علما اعم از شیعه و سنی در راستای وحدت افزایی، آگاه نمودن مردم، ترویج فعالیت های فرهنگی، دینی و مذهبی وظیفه دارند اما این وظیفه زمانی به صورت درست به فرجام خواهد رسید که خود علما از شرایطی برخوردار باشند.

 

 

 • شرایط اثرگزاری حرکت علما
 • داشتن خصوصیات اعلام شده از سوی قرآن برای علما

 

وی اولین شرط برای علما داشتن خصوصیاتی را دانست که قرآنکریم برای آنها در آیات متعدد بیان داشته است.

این عالم برجسته دینی اضافه کرد: در آیات قرآن کریم آمده است که علما؛ ۱- اهل توحید و هم ردیف فرشتگانند.

۲- آیات و نشانه های الهی را درک می کنند و درس خدا شناسی می گیرند.

۳- به خدا و روز جزا ایمان قلبی دارند.

۴- خدا را از هرعیبی پاک ومنزه می دانند.

۵- به قرآن و کتاب های آسمانی پیشین ایمان و اعتقاد دارند.

۶- نماز به پا می دارند.

۷- زکات می دهند.

۸- اهل عبادت و دعا و ذکر و مناجاتند.

۹- به لطف و رحمت حق امیدوارند.

۱۰- خدا ترس بوده و از عذاب جهنم و رسوایی روز جزا بیمناکند.

۱۱- در برابر عظمت آیات الهی به خاک می افتند و گریه می کنند.

۱۲- دارای خشوع و خضوع هستند.

۱۳- قدرت تشخیص حق از باطل را دارند.

۱۴- عمق نگرند و حقایق را درک می کنند.

۱۵- به حقانیت آیات قرآن اعتقاد دارند.

۱۶- خداوند حقایق قرآن را برای آنها روشن می سازد و مخاطب خداوند هستند و خداوند آیات خود را برای آنها شرح وبسط می دهند.

۱۷- عبرت پذیرند و جهان را صحنه عبرت ها می دانند.

۱۸- اهل تفکرند و ریزه کاری های مثال های قرآنی را می فهمند.

۱۹- عبرت پذیرند و جهان را صحنه عبرت ها می دانند.

۲۰- برخی از آنان که از علم کتاب و اسماءاعظم الهی بهره مندند، دارای قدرت خارق العاده اند و برطبیعت و قوانین آن چیره می شوند.

۲۱- پیوسته بر درجاتشان افزوده می شود.

۲۲- درعالم برزخ نیز از حیات آگاهانه ای برخوردارند.

۲۳- سخن گویان قیامت و محضر خداوند هستند.

۲۴- از گواهان قیامت اند و گواهی آنان در کنارگواهی خداوند قرار می گیرد.

۲۵- اهل بهشت و رستگاری هستند.

 

حسینی مزاری علاوه کرد: این تعدادی از خصوصیاتی است که بایستی علما داشته باشند و اگر این خصوصیات در وجود علما باشد آنگاه است که علما توانایی هدایت انسان ها و رهبری ابنای بشر را خواهند داشت، در جهت مثبت حرکت صریح و فعال پیدا خواهند کرد و این اولین شرطی است که باید علما داشته باشند.

 

 

 • شرط دوم؛ به روز بودن علما

وی خاطر نشان کرد: شرط دوم، بروز بودن علماست، علما بایستی از اوضاع و احوال کنونی مطالعه داشته و قدرت تحلیل اخبار و مطالبی که از رسانه ها پخش می شوند را داشته باشند و اگر توان تحلیل اوضاع منطقه و دنیا را نداشته باشند، مورد اعتماد نخبگان و عامه مردم قرار نگرفته نمی توانند در جهت دهی نخبگان جامعه و رهبری اذهان عامه عمل مؤثر کنند.

دبیر کل حزب اسلامی تبیان افزود: علمای ما باید بر برخی از تکنالوژی های روز از جمله کمپیوتر، انترنت، نرم افزارهای مختلف تحلیلی و درسی که در جهت تبلیغ و انتشار و انعکاس سخن لازم است تسلط داشته باشند و بایستی قبل از اینکه انتظار فرد یا جریانی را بکشد، خود بتوانند بعد از سخنرانی شان، گزارش تهیه کرده، در سایت خودشان یا سایر سایت ها انعکاس دهند تا میلیون ها بازدید کننده داشته و از مفاد آن بهره مند گردند.

 

این عالم مطرح دینی اضافه کرد: وقتی سخنرانی علما در سایت ها و فضای مجازی انعکاس پیدا کند می توان گفت که در حقیقت برای میلیون ها نفر صحبت کردند و این مخاطبان از صحبت هایی که در گوشه مساجد و حسینیه ها ارایه می شود، بهره مند می شوند چون امروزه تمام مخاطبان همانهایی نیستند که رو به روی ما زانو بزنند و به سخنان علما گوش بدهند ازین رو لازم می شود از وسایل ارتباط جمعی جهانی بهره مند باشیم.

 

رییس خبرگزاری آوا ابراز داشت: عالمی که از فضای مجازی، تکنالوژی معلوماتی، فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و گروه های موبایلی ی چون تلگرام، واتساپ، ایمو و سایر نرم افزارها استفاده نکند، طبیعی است که کارش لنگ است و این در شرایط موجود حیف و ضرر است.

 

وی افزود: مدارس علمیه و مراکزی که برای آموزش طلبه و روحانی وظیفه دارند بایستی فراگیری علوم و فنون ارتباطات را به عنوان یکی از مضامین درسی در نظر بگیرند تا اینکه علما در کنار اصول و فقه، از این خط و خطوط تکنالوژی به صورت معیاری بهره ببرند.

 

 

 • شرط سوم؛ بیان مسایل روز

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در ادامه سخنانش شرط سوم مورد توجه علما را بیان مطالب روز عنوان کرد و افزود: درست است که در سخنرانیها از آیات و روایات و داستان های تاریخی استفاده می کنیم اما در کنارش بایستی این مطالب را در متن زندگی مردم بیاوریم تا جوانی که در مجلس یک روحانی حضور دارد بداند این روحانی مطالب مفید ارایه می کند و در شرایط موجود مشکل گشاست.

 

ایشان افزود: تنها موضوع سیاسی بحث روز نیست اگر چه بحث سیاسی، بحث درستی است و باید روحانی در هر مجلس و سخنرانی از مباحث و مطالب سیاسی ی که در شرایط روز مطرح است، استفاده کند و مخاطبین خود را در بخش اوضاع و شرایط کشور روشن بسازد اما ما در مباحث اجتماعی، فرهنگی، خانواده و در رابطه با موضوعات مختلف این چنینی مطالب مهم و عمده ای داریم که روحانیت ما بایستی مطرح کنند.

 

حسینی مزاری ادامه داد: چرا امروز در جامعه ما مشکلات ازدواج وجود دارد؟ عوامل و ریشه ها چیست؟، چرا هزینه های ازدواج سنگین است؟ چرا دخترها و پسرها به هم نمی رسند و موانع مختلف اقتصادی، فرهنگی و عنعنات غیر اسلامی وجود دارد که باعث می شود جوانان ما به ازدواج نرسند و سن ازدواج بالا برود؟

 

وی افزود: طبیعی است که پیامد این روند در جامعه فحشاء، فساد و مشکلاتی خواهد بود که ما امروز در جامعه خود می بینیم و از همین بستر است که دشمنان اسلام سوء استفاده می کنند، هم برای به انحراف کشاندن جوانان و هم برای جذب نیروهای جوان به گروه های افراطی و تروریستی که این بحث، بحثی مهم و اساسی است.

 

مدیر مسئول روزنامه انصاف گفت: در رابطه با مسایل مختلف، روحانیون باید بحث و صحبت داشته باشند و پاسخگوی نیازهای جوانان ما در مساجد، حسینیه ها و شبکه های تلویزیونی و اجتماعی باشند و اینطور نباشد که جوانان از روی بی رغبتی سخنرانی روحانی را ترک و در سینه زنی و عزاداری ها مساجد پر باشد، هرچند عزاداری را نفی نمی کنیم و هر کدام باید مخاطب خود را حفظ کند.

 

وی اضافه کرد: اگر روحانی ما نتواند جذابیت ایجاد کند و موضوعات مورد علاقه جوانان ما را ارایه کند طبیعی است که جوانان در مراسم روحانی حضور پیدا نمی کند و به دنبال برنامه های شان می روند.

دبیرکل حزب اسلامی تبیان افزود: بنابراین امروز ما در سطح جامعه از توانمندی سازمان دهی افکار عامه محروم هستیم. در اجتماع ها و تظاهرات هایی که صورت می گیرد، روحانیت همه کناره نشین هستند. اگر در مراسم محرم جمعیت های بزرگ حضور دارند این را علما از صدقه سر خود ندانند بلکه از صدقه سر امام حسین(ع) است که مردم، مراسم و مجالس مربوط به عاشورا را از هر طریقی و با استفاده از هر امکاناتی در مساجد و حسینیه ها برپا می کنند و یا در مساجد اهل سنت حضور به هم می رسانند اما این جذابیت و فعالیت مردم از سوی علما نیست بلکه مردمی است و این ضعف علما را نشان می دهد و بایستی این ضعف را خود بر طرف کنند.

 

 • شرط چهارم؛ وجود هماهنگی و وحدت بین خود علما

حسینی مزاری گفت: شرط چهارم این است که روحانیون اگر می خواهند در سطح مردم عمل تاثیرگذار داشته باشند، اول بحث وحدت و هماهنگی در بین علما را چاره کنند. به طور مثال علمای ما در سطح کشور و ولایت بلخ هماهنگی درست ندارند و برخی این گزارش را رد می کنند و می گویند علمای بلخ فعالیت خوبی دارند و اگر هم دارند باز هم این کافی نیست باید از این بیشتر هماهنگ باشند و از وضعیت همدیگر باید اطلاع داشته باشند.

 

رییس خبرگزاری صدای افغان خاطر نشان ساخت: تا زمانی که علما بین خود اختلاف داشته باشند و دانشجو، استاد دانشگاه و یا سایر مردم در دفاتر علما حضور پیدا کنند و متوجه شوند آنها علیه هم حرف می زنند و یا سنی علیه شیعه و شیعه علیه سنی صحبت می کند، باور مردم و دانشجویان نسبت به علما سقوط می کند و به این اعتقاد می رسند که علما به حرف خودشان عمل ندارند پس ما چگونه عمل کنیم؟

 

وی تصریح کرد: این خیلی اسفناک است که در میان خود هماهنگی نداشته باشیم و نسبت به همدیگر مهربان نباشیم. در این صورت طبیعی است که علما در سطح جامعه از توفیق آنچنانی برخودار نخواهند شد و در انجام وظیفه الهی و آسمانی معلق خواهیم ماند.

 

 

 • شرط پنجم؛ همکاهنگی و همکاری میان علمای حوزوی و دانشگاهی

آقای مزاری گفت: امروز بین حوزه و دانشگاه در افغانستان نه تنها جدایی است بلکه تضاد وجود دارد. بین روحانی و دانشگاهی نه تنها هیچ گونه همکاری وجود ندارد بلکه جدایی و دوری ریشه دارد. این موضوع خیلی خطرناک است. ما اگر علاقه داریم از تمام ظرفیت های علمی این کشور استفاده کنیم و برای جهت دهی عمل کنیم، در مرحله اول روحانیت معظم بیایند، پا پیش بگذارند و دست به سوی علمای دانشگاهی دراز کنند و از آنها استمداد بطلبند.

 

 

 • حضور دانشگاهیان در شوراهای علما و اخوت ضروری است

حسینی مزاری اضافه کرد: شورای علمای شیعه، شورای علمای سنی و شورای اخوت بایستی از حضور دانشمندان دانشگاهی استفاده کنند و اشکالی ندارد که چند تن از اساتید دانشگاهی در شورای علمای شیعه و سنی حضور داشته باشند. به این ترتیب آهسته آهسته خلاء بین علمای دانشگاهی و حوزوی کاهش می یابد.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اظهار داشت: موضوع تفاهم علمای حوزه و دانشگاه، باید از طرف علمای بزرگوار روی دست گرفته شود. ما امروز باید با حضور شخصیت های دانشگاهی و علما در برابر جهالت و تعصب مقابله و در برابر سودجویی افراد و گروه هایی که می خواهند از وجود مردم سوء استفاده کنند مبارزه کنیم.

وی افزود: ما باید مردم را در صحنه بیاوریم و از نظرعلمی و سایر مسایل روز مجهز کنیم، این چهارمین شرطی بود که علما باید در جهت به دست آوردن آن حرکت کنند و کار جدی انجام دهند.

 

 

 • شرط ششم؛ کار متمرکز علما روی مساجد و حسینیه ها

حسینی مزاری گفت: بحث دیگر این است که علما روی مساجد و حسینیه ها بیشتر وقت بگذارند و زمانی که روحانی و امام جماعت متصدی این کار می شود، باید تمام فکر و کارش روی مساجد شان باشد. اما متاسفانه برخی از علما فقط وظیفه شان نماز دادن است و سپس برگشتن به سوی سایر کارهای دیگر، اما باید اعتراف کنیم با این روند کاری صورت نمی گیرد.

مدیر مسئول روزنامه انصاف با بیان این مطلب که مسجد به عنوان یک پایگاه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است، علاوه کرد: روحانی بایستی بتواند مسجد را از هر جهت پویا ساخته و در معرض توجه مردم قرار دهد و اگر بلد نیست چگونه کار کند برود پیش یک روحانی فعال و از او آموزش ببیند و در مسجد کار تخصصی کند. در سطح خانم ها، آقایان و جوانان برنامه های مختلف بگذارد. برای کودکان و نوجوانان باید برنامه بگذارد و در جهت سازمان دهی جوانان سهم فعال داشته باشد.

 

 

 • حضور روحانی میان اهالی کوچه و بازار و برقراری ارتباط با آنها

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری ادامه داد: روحانی بایستی گاهی از قالب مسجد بیرون بیاید و با اهالی کوچه و بازار ارتباط داشته باشد و مشکلاتی که در اجتماع وجود دارد رسیدگی جدی کند و شبهات و مشکلات اصناف را نیز حل کند.

رییس خبرگزاری آوا اذعان کرد: امروز تمام اصناف و طبقات کشور نیاز به علمای مبارز و مجاهد دارد اما به شرطی که علما از خصوصیات ذکر شده قرآنی برخوردار بوده، توان استفاده از علوم و فنون تبلیغ را داشته و از مباحث روز نیز در سخنرانی ها استفاده کنند، در میان خود وحدت داشته، دست استمداد به سوی دانشگاهیان دراز کنند، روی مساجد تمرکز داشته، با اهالی کوچه و بازار نیز ارتباط برقرار کنند، آنگاه است که علما در رابطه با رهبری درست و اساسی مردم به ویژه در حوزه بحث اخوت و و برادری، ازکار اثر گزار برخوردار خواهند شد.

 

حسینی مزاری در پایان سخنانش از بروز اختلافات در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: متاسفانه از سران حکومت گرفته تا مدارس دینی و مکاتب و اجتماعات بزرگ و کوچک، تضاد و اختلافات وجود دارد و طبیعی است که این اختلافات، کشور را به سوی تباهی سوق خواهد داد، اینجاست که وظایف علما و بزرگان ایجاب می کند که در این عرصه ورود پیدا کنند و کار اثر گذار انجام دهند تا افغانستان از این بحران نجات پیدا کند و به سمت صلح و سازندگی به پیش رود.