• تاریخ انشار: ۱۷ جوزا ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 694
  • 1,722 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

افکار و اندیشه های امام خمینی(ره) فرامرزی، فرامنطقه ای و فرازمانی بوده و خواهد بود

طی مراسمی معنوی و باشکوه، از بیست و پنجمین سالروز رحلت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در مزارشریف تجلیل شد. در این مراسم معنوی که از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های سیاسی فرهنگی تبیان در مزارشریف برگزار شد، رییس شورای ولایتی بلخ، اعضای احزاب سیاسی، امامان نماز جمعه و عالمان دینی و صدهاتن […]

طی مراسمی معنوی و باشکوه، از بیست و پنجمین سالروز رحلت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در مزارشریف تجلیل شد.
در این مراسم معنوی که از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های سیاسی فرهنگی تبیان در مزارشریف برگزار شد، رییس شورای ولایتی بلخ، اعضای احزاب سیاسی، امامان نماز جمعه و عالمان دینی و صدهاتن از دانشجویان، متعلمین و طلاب حوزات علمیه اعم از زنان و مردان حضور داشتند.

سخنرانان این محفل، پیرامون شخصیت امام راحل ایراد سخنرانی نموده حاضرین را به پیروی از راه و روش این بزرگ مرد تاریخ اسلام توصیه نمودند.

سیدعبدالله موسوی نژاد، رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف طی سخنانی بیست و پنجمین سالروز رحلت امام راحل را تسلیت گفته و حادثه بزدلانه و جاهلانه امروز در کابل که مهاجمین و دشمنان مردم افغانستان کاروان تیم اصلاحات و همگرایی را مورد حمله قرار داده بودند را با شدیدترین الفاظ محکوم و عاملین این رویداد را خائنین ملی کشور خواند.

وی افزود: این عملکرد دشمنان هیچ تاثیری در روند انتخابات کشور نخواهد گذاشت و ملت افغانستان پرشورتر از دور اول انتخابات، در ۲۴ جوزا به پای صندوق های رای رفته و سرنوشت و آینده کشور را با دستان خویش تعیین و مشخص خواهند کرد.

موسوی نژاد همچنان با اشاره به مناسبت رحلت امام خمینی (ره) گفت: امام خمینی(ره) از سرزمینی به نام ایران به پا خاست، از جغرافیایی به نام ایران حرکت کرد، اما هم اکنون در جغرافیای دلهای مسلمانان حکومت می کند.
وی در ادامه افزود: امام خمینی(ره) به عنوان یک طلبه از کنج حوزه علمیه و مدرسه دینی به پاخاست و دین جد بزرگوارش را زنده و پویا ساخت. امام مهربانی، ساده زندگی کرد، اما زندگی را برای انسانیت، بشریت و نسلهای بعد ازخودش آموخت.

رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف در ادامه با اشاره به شخصیت امام خمینی(ره) بیان کرد: مهر کسی که امروز، دیروز و فردا در دل پدران ما بوده، در دل ما هست و در دل نسل اندر نسل ما نیز خواهد بود، او خمینی بت شکن، شخصیت کبیر و بزرگیست که در جغرافیایی به نام ایران نمیگنجد.

وی همچنان در ادامه خاطرنشان ساخت: ما متأسف و متاثریم که گاهی اوقات، یک عده جاهلانه، مغرضانه و یا ناآگاهانه تعدادی از شخصیتهای بزرگ اسلامی را منحصر به جغرافیا و سرزمینی خاص می کنند، در حالی که اندیشه، تفکر و راه و روش آن بزرگمردان برای همه بشریت مخصوصا برای همه مسلمانان عالم است.

موسوی نژاد در ادامه تاکیدکرد: خلاصه کردن افکار و اندیشه های این بزرگمردان به جغرافیایی خاص، ظلم بزرگی درحق آنان و دوستداران آنان می باشد.

وی در ادامه گفت: امام امت، خمینی بت شکن بزرگ، از زمانی که پا به عرصه جامعه و سیاست گذاشت، ساده زیستی و طریقه زندگی درست را نه تنها به مردم ایران، بلکه به تمامی مسلمانان آموخت.

به باور موسوی نژاد، افکار و اندیشه های امام خمینی(ره) فرامرزی و فرامنطقه ای و فرا زمانی بوده و خواهد بود.
رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان درمزارشریف بیان کرد: زمانی که تاریخ کشورمان را مطالعه می کنیم می بینیم که در زمان جهاد مقدس افغانستان، اندیشه و افکار امام در دلهای مردم مسلمان و متدین این سرزمین حاکم بوده و آنان از افکار آن امام همام، سرچشمه گرفته، فعالیت، جهاد و مبارزه می کردند.

این فعال فرهنگی اجتماعی کشور افزود: چه در دوران جهاد و مقاومت و چه در زمان سازندگی و دموکراسی، امام راحل همچنان در نزد ما و هر افغانستانی، جایگاه ویژه ای دارد و این جایگاه همیشه باقی خواهد ماند، به شرط اینکه ما به تأسی از اندیشه آن مرد بزرگ، فقیه توانمند و آن عالم سیاست مدار عمل بکنیم.

موسوی نژاد همچنان خاطر نشان ساخت: امام راحل، شعار و عملش این بود که بزرگترین قدرت جهان در وحدت، یکدلی و یکپارچگی مسلمانان است.

وی با اشاره به اندیشه وحدت آفرین امام راحل همچنان بیان کرد: ما در سرزمین و جغرافیایی به نام افغانستان با اقوام گوناگون و دو مذهب بزرگ زندگی می کنیم، تنها چیزی که برای مردم افغانستان ارزشمند است اینست که همدیگر را بپذیرند. به عقاید و باورهای همدیگر احترام داشته باشند و همدیگر را درآغوش بگیرند. این ناب ترین و مهمترین اندیشه امام خمینی(ره) بود که هرجوان مسلمان و جوانان افغانستانی ما بایستی از این اندیشه الگو بگیرند.

رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، همچنان گفت: در دین اسلام، دین درکنار سیاست است و امام راحل این مؤلفه را طوری مطرح کرد که امروز درجهان همه مبهوت آنست و برخی که باورشان براین بود که دین داران نمی توانند در امور سیاسی دخالت کنند و یا سیاست مداران نمیتوانند متدین باشند. مگر درحال حاضر سیاست مداران ما متدین نیستند؟ مگر مؤمنین ما سیاست مدار نیستند؟ این اصل مهم را امام راحل با تأسی از اندیشه پیامبر(ص)، ائمه معصومین(ع)، صحابه پیامبر و پیشوایان دین آنگونه به طور عملی و تئوری به مردم فهماند که امروز همگان مدیون و مرهون اندیشه ایشان می باشد.

وی افزود: ما تجلیل می کنیم از خمینی بزرگ به خاطر اینکه اندیشه پویایش در زندگی ما راهگشا باشد تا ما و نسلهای بعد از ما این اندیشه و مسیر را ادامه داده و در راه مستقیمی که راه پیامبر(ص) و اصحاب پیامبر(ص) است گام برداریم.

موسوی نژاد همچنان با اشاره به پروسه انتخابات در کشور بیان کرد: نیاز است تا درانتخابات پیشرو با حضور گسترده شرکت بکنیم و درصورتی که در روز انتخابات به پای صندوقهای رای حاضر نشویم و تکلیف خود را انجام ندهیم و سرنوشت خودمان را تعیین نکینم، دیگران مانند گذشته که از کاخ کرملین سرنوشت ما را معین می کردند، سرنوشت ما را تعیین خواهد کرد.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین هادی بلخی، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال افغانستان در سخنانی گفت: ارج می گذاریم مقام شامخ حضرت امام خمینی(ره) را که در دنیای اسلام و جهان معاصر ما، راه جدیدی را که راه دین و دیانت و مبارزه با دشمنان قدرتمند اسلام در سراسر جهان می باشد را گشود.

وی در ادامه افزود: درجهان اسلام و در هرگوشه ای از جهان، انقلاب اسلامی و هرانقلابی که ارزش دارد رخ بدهد، از جغرافیای خاص یک منطقه و یک ملت خاص خارج می شود و حالت سرتاسری و جهانی را به خود می گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی بلخی در ادامه تاکید کرد: امام خمینی (ره) صدایی را بلند کرد که در آن منافع تمامی جهان اسلام و مسلمانان جهان قرار داشت که اگرما این مسیر و راه را تعقیب بکنیم یقینابه سعادت و رستگاری خواهیم رسید.

وی همچنان با اشاره به انتخابات کشور و حمله تروریستی بالای کاروان حامل اعضای تیم اصلاحات و همگرایی در کابل افزود: کسانی که قصد دارند که اعضای تیم های انتخاباتی را از میان بردارند پایبند به ملت و سرزمین افغانستان و طرفدار پروسه ملی در کشورنمی باشند.

این مسؤل ارشد حزب اعتدال، همچنان با خطاب به حاضرین و جوانان کشور بیان کرد: باید در روز انتخابات بار دیگرحماسه بیافرینید و حتی با تحمل مشکلات احتمالی پیش روی، بازهم در انتخابات شرکت نموده و با رأی خود به تمام خشونت ها نه بگویید تا به آرزو و آرمان های ملی خودبرسید.

درهمین حال محمد افضل حدید، رییس شورای ولایتی بلخ در سخنانی بیان کرد: امام خمینی(ره) رمز پیروزی حکومت برحق اسلامی را در وحدت بین مسلمین و تداوم حکومت را در دوری از تفرقه و اختلاف می دانست.

وی همچنان درادامه با اشاره به دسیسه های دشمنان کشور افزود: کسانی هستند که به نام اهل تسنن و تشیع می خواهند در بین ما تفرقه ایجاد بکنند و این دشمنان وطن است که می خواهند مسلمانان را از همدیگر جدا بکنند ولی دشمنان به این باور باشند که ما و رهبران و بزرگان ما در راه ملت سازی حرکت خواهیم کرد و هیچ نیرویی را نمی تواند ما را از یکدیگر جدا بسازد.

رییس شورای ولایتی بلخ همچنان در ادامه تاکید کرد: درصورتی که دشمنان در بین ما تفرقه ایجاد بکند و ما را به دسته های مختلف مبدل بسازد در آنزمان بدبختی و مصیبت نصیب ما خواهد شد.

گفتنی است که مراسم مذکور از ساعت 3 تا 5 عصر در سالن اجتماعات دفترنمایندگی مرکزتبیان در مزارشریف، برگزارشد. اجرای برنامه به وسیله آقای رضایی و قرائت قرآنکریم توسط سیدمحمدحسینی یکی از دانشجویان عضو مرکزتبیان در مزارشریف صورت گرفت.