• تاریخ انشار: ۱۷ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 30162
  • 534 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اقدامات اخیر عربستان حاکی از سوءنیت آن به کشورهای منطقه است/ دولت افغانستان و عراق و شخصیت‌های این دو کشور نسبت به قطع ایادی مداخله‌گر عربستان اقدام کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بیانیه‌ای نسبت به برخی اتفاقات و اقدامات اخیر عربستان در سطح افغانستان و کشور عراق واکنش نشان داد. خبرگزاری صدای افغان (آوا) -کابل: رئیس مرکز تبیان در بیانیه‌‌ی خود با اشاره به اتفاقات اخیر در سطح دو کشور افغانستان و عراق عنوان می‌کند: هتک […]

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بیانیه‌ای نسبت به برخی اتفاقات و اقدامات اخیر عربستان در سطح افغانستان و کشور عراق واکنش نشان داد.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -کابل: رئیس مرکز تبیان در بیانیه‌‌ی خود با اشاره به اتفاقات اخیر در سطح دو کشور افغانستان و عراق عنوان می‌کند: هتک حرمت حضرت آیت الله العظمی سیستانی توسط روزنانه شرق الاوسط عربستانی و همچنین احداث صد باب مدرسه و یک دانشگاه بزرگ تربیه افراطی‌گری در افغانستان، نشانگر سوء‌نیت دستگاه حاکمه عربستان به کشورهای منطقه است.

حسینی مزاری در این بیانیه با خاطرنشان کردن این مطلب که حرکت عربستان در عراق و افغانستان با یک هدف است و آن جلوگیری از ثبات و امنیت در این دو کشور مصیبت‌زده و ماتم‌دیده و فراهم ساختن زمینه‌های بیش از پیش گسترش جنگ و تعمیق ریشه‌های بی‌ثباتی و ناامنی می‌باشد، گفته است: از یک‌سو شخصیت مقتدر عراقی و مرجع بزرگ جهان تشیع، مورد هجمه قرار داده می‌شود و از سوی دیگر تاسیس مدارس و دانشگاه و فراهم کردن شرایط تربیت نیروهای افراطی، در صدد گسترش افراطیت، اختلاف و نفاق مذهبی و ایجاد و گسترش و تداوم جنگ و نا امنی می‌باشد.

رئیس مرکز تبیان در پایان ضمن محکوم نمودن این اقدامات دستگاه حاکمه سعودی؛ خطاب به دولت‌های افغانستان و عراق و همچنین شخصیت‌های حقیقی و حقوقی دو ملت نوشته است: “از دولت‌های افغانستان و عراق می‌خواهم در برابر زیاده‌خواهی و توطئه‌چینی عربستان ایستاده، نگذارند بیش از این با حیثیت دو دولت و ملت افغانستان و عراق بازی شود. همچنین از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ملی اعم از حوزویان و دانشگاهیان، فرهنگیان و احزاب سیاسی تقاضا دارم با حفظ انسجام، ضمن دفاع از مرجعیت که خط قرمز تمام مسلمان است، در راستای قطع ایادی مداخله‌گر عربستان در داخل جوامع اسلامی به ویژه افغانستان تلاش نموده، شرایط تامین صلح، ثبات، امنیت و حمایت از نظام مرکزی را فراهم‌تر از گذشته نمایند.”
متن کامل بیانیه‌ی حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
در روزهای اخیر در سطح افغانستان و عراق اتفاقات نگران‌کننده‌ای افتاده است. احداث ۱۰۰ باب مدرسه و یک دانشگاه بزرگ تربیه افراطی‌گری در افغانستان و هتک حرمت حضرت آیت الله العظمی سیستانی توسط روزنانه شرق الاوسط عربستانی نشانگر سوء‌نیت دستگاه حاکمه عربستان به کشورهای منطقه است.

از یک‌سو شخصیت مقتدر عراقی و مرجع بزرگ جهان تشیع، مورد هجمه قرار داده می‌شود و از سوی دیگر تاسیس مدارس و دانشگاه و فراهم کردن شرایط تربیت نیروهای افراطی، در صدد گسترش افراطیت، اختلاف و نفاق مذهبی و ایجاد و گسترش و تداوم جنگ و نا امنی است. پس دیده می‌شود که حرکت عربستان در عراق و افغانستان با یک هدف است و آن جلوگیری از ثبات و امنیت در این دو کشور مصیبت زده و ماتم دیده و فراهم ساختن زمینه‌های بیش از پیش گسترش جنگ و تعمیق ریشه‌های بی‌ثباتی و ناامنی می‌باشد.

بنابراین این‌جانب از یکسو هتک حرمت حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی مرجع بزرگ شیعیان جهان و هدایت‌کننده و حامی قدرتمند جریان‌های ضد افراطیت مذهبی و مبارز علیه گروه‌های تکفیری مثل داعش در عراق، توسط روزنامه عربستانی شرق الوسط و از سوی دیگر تاسیس ۱۰۰ باب مدرسه و دانشگاه ترویج‌کننده افراطی‌گری در افغانستان از سوی عربستان را محکوم نموده از دولت‌های افغانستان و عراق می‌خواهم در برابر زیاده‌خواهی و توطئه‌چینی عربستان ایستاده، نگذارند بیش از این با حیثیت دو دولت و ملت افغانستان و عراق بازی شود.

همچنین از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ملی اعم از حوزویان و دانشگاهیان، فرهنگیان و احزاب سیاسی تقاضا دارم با حفظ انسجام، ضمن دفاع از مرجعیت که خط قرمز تمام مسلمان است، در راستای قطع ایادی مداخله‌گر عربستان در داخل جوامع اسلامی به ویژه افغانستان تلاش نموده، شرایط تامین صلح، ثبات، امنیت و حمایت از نظام مرکزی را فراهم‌تر از گذشته نمایند.
سیدعیسی حسینی مزاری
روز سه شنبه، ۱۷ سرطان/تیر ۱۳۹۹
این در حالی است که شورای علمای شیعه‌ی افغانستان نیز در رابطه با اهانت به ساحت آیت‌الله العظمی سیستانی مدظله‌العالی بیانیه‌‌ای صادر کرده است که متن آن را در ادامه مطالعه می‌کنید:

بسم الله الرحمن الرحیم
«مکروا و مکرالله و الله خیر الماکرین» قرآن کریم
اقدام موهن روزنامه سعودی شرق الاوسط احساسات مسلمانان در سراسر عالم را جریحه‌دار ساخت و با واکنش سراسری و شدید آنان مواجه شد، که از این جهت ناگزیر به عقب‌نشینی و ارائه توجیهات غیر عقلانی و مضحک گردید. اهانت از سوی این به اصطلاح روزنامه به شخصیتی صورت گرفت که عامل اساسی و حیاتی وحدت و یگانگی مسلمانان در سراسر جهان، مخصوصاً عراق اسلامی بوده و استوانه محکم در برابر فرقه‌گرایی و افراطیت در آن کشور می‌باشد. و بر همگان آشکار و عیان است که فتوای معروف این بزرگوار سبب گردید که ستون فقرات گروه تروریستی داعش در عراق بشکند. بدون تردید این اقدام استکبار جهانی و عوامل منطقه‌ای آن جهت ایجاد تفرقه و بی‌ثباتی در عراق و تسلط بر منابع اقتصادی این کشور و ماحول آن انجام شده است. شورای علمای شیعه افغانستان این اهانت نابخشودنی و وقیحانه را به ساحت مقدس مرجعیت اعلای دینی مسلمانان، شدیداً تقبیح و محکوم می‌نماید و برای معظم‌له طول عمر همراه با برکت از خدای منان می‌خواهد. و با استفاده از فرصت از همه مسلمانان عالم می‌خواهد که فریب اغواگری شیاطین بزرگ و استخبارات منطقه را نخورده و همچنان با وحدت و یکپارچگی به ریسمان الهی چنگ زده، و پشتیبان مرجع دینی باشند.
شورای علمای شیعه افغانستان
۱۵/۴/۱۳۹۹

از سویی نیز حزب رفاه ملی افغانستان نیز در رابطه با هتک حرمت به ساحت مرجع دینی از سوی روزنامه سعودی شرق الوسط و ایجاد یکصد باب مدرسه دینی از سوی دولت عربستان سعودی در افغانستان بیانیه‌ای صادر کرده است. متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
و مکرواو مکرالله و الله خیرالماکرین
حزب رفاه ملی افغانستان توهین آشکار وقیحانه و بی شرمانه روزنامه سعودی شرق الوسط به ساحت مقدس مرجع اعلای دینی جهان اسلام حضرت آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی را به شدت محکوم می‌نماید و آن را نشانه عدم پایبندی حکام آل سعود به اصول، مبانی و ارزش‌های اسلامی می‌داند و اهانت به مقدسات اسلامی از سوی حکام عربستان سعودی اولین بار نبوده و آخرین بار هم نخواهدبود؛ ترویج کنندگان وهابیت و بدعت‌گذاری در دین از سوی عربستان سعودی یک چیز تازه‌ای نیست؛ دو سال پیش محمد بن سلمان ولی عهد عربستان سعودی به رقاصه‌ها و آوازخوانان امریکایی اجازه دیسکو و آوازخوانی در سرزمین وحی را داد که با مخالفت و تقبیح مسلمانان مواجه گردید. حزب رفاه ملی افغانستان در رابطه با اعلام سفیر عربستان سعودی در کابل مبنی بر ایجاد یکصد باب مدرسه دینی در افغانستان اعلام می‌دارد به جای ایجاد مدرسه دینی در افغانستان کازینوها، عشرت کده‌ها و روسپی خانه‌ها را در عربستان تعطیل کنید و به جای ایجاد دپارتمنت انتحاری در افغانستان کودک‌کشی و مسلمان کشی و بمباران‌های پی در پی هوایی در کشور یمن را متوقف کنید. به جای ایجاد یکصد باب مدرسه دینی که در واقع مرکزیتی برای تروریست‌های داعش، طالبان و القاعده در افغانستان است از حیثیت و کیان مردم فلسطین دفاع کنید و با اسرائیل روابط پنهانی نداشته باشید. سرانجام حزب رفاه ملی افغانستان از عربستان می‌خواهد به جای ایجاد مدرسه دینی و ترویج افکار و اندیشه‌های سلفی و وهابیت در افغانستان بودجه آنرا به نیروهای امنیتی، پولیس و اردوی ملی افغانستان اهداء نماید تا قوای مسلح و نیروهای امنیتی ما تقویه گردد.
حزب رفاه ملی افغانستان
سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ ذی القعده ۱۴۴۱