• تاریخ انشار: ۲۷ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 31443
  • 56 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

الگو قرار دادن حضرت زهرا(س) باعث رشد و تعالی زنان و مردان و فرزندان می‌شود/ نادیده گرفتن نقش کلیدی زنان ضربه مهلکی به جامعه وارد خواهد ساخت

دو سخنران بانو در نشست بررسی جایگاه زن مسلمان در جامعه افغانستان با الگوگیری از شخصیت حضرت زهرا(س) از سوی دفتر نمایندگی مرکز تبیان در تهران، با بیان این‌که الگو قرار دادن بانوی نمونه اسلام حضرت زهرا(س) در زندگی زنان همه‌امت‌ها نه تنها باعث رشد و تعالی خود بانوان می‌شود، بلکه باعث رشد و تعالی مردان و فرزندان آن‌ها نیز می‌گردد، تأکید کردند: نادیده گرفتن نقش کلیدی زنان ضربه مهلکی به جامعه وارد خواهد ساخت و جامعه را به تک بعدی شدن خواهد کشانید و هلاکت را برای جامعه رقم خواهد زد، از این رو لازم و ضروری است که حکومت افغانستان از مشارکت همه نخبگان علمی اعم از زن و مرد به صورت همه جانبه استفاده نموده و از ظرفیت و توانمندی بالقوه و بالفعل بانوان در بخش های مختلف به ویژه مناسبات اجرایی تمامی دستگاه های کشور، با رعایت جوانب شرعی و حفظ عفت عمومی بهره گیرند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: خانم ساجده هاشمی، مسئول بخش بانوان دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در تهران در سخنانی در مراسم روز جمعه(۲۶ قوس/ آذر) عزاداری حضرت فاطمه زهرا(س)، آن اسوه و الگوی انسانیت به خصوص زنان مسلمان و همچنین نشست بررسی جایگاه زن مسلمان در جامعه افغانستان با الگوگیری از شخصیت ایشان در دفتر نمایندگی این مرکز، گفت: حضرت زهرا(س) اسوه و نمونه یک انسان کامل است؛ آن حضرت از خاندان رسالت و دارای همه جلوه‌های تام الهی است؛ به گونه‌ای که تمام اسماء و صفات ربوبى در وجود آن مخدره متجلی گردیده و زهراء اطهر، نمونه و الگوی برجسته انسانیت و شخصیت حقیقى انسان کامل به حساب می‌آید.

وی در ادامه افزود: بدون تردید وجود فاطمه زهرا(س)، منبع کمالات انسانی است و صدیقه طاهره عینا و عملا به جهانیان نشان دادند که تجلیات ربوبی در زن یا مرد رخ می‌دهد و این عنایتى است که از طرف حضرت حق نصیب انسان مى‌شود، تا انسان رهروِ راهِ انسانیت شود و حقیقت ذاتى خود را به فعلیت برساند.

بر این اساس، مسئول بخش بانوان دفتر نمایندگی مرکز تبیان در تهران تأکید کرد که حضرت زهرا(س) انسان‌ کاملى است که تمام شاخصه های ارزشمند انسانی را در زندگی پربارشان به فعلیت رساندند و ما را به این حقیقت توجه دادند که تنها الگو و نمونه بی عیب و نقص انسانیت، انسان معصوم است که تمام عملکردهای فردی و اجتماعیش و همچنان رفتار، گفتار، نوشتار، قیام و قعودش براى خداست و از این جهت فرقى بین زن و مرد وجود ندارد و همان‌طور که سیره و روش زندگی امامان معصوم (علیهم‌السلام) جهت، و طریق صحیح الهی است، سیره عملی حضرت زهرا(س) نیز راه روشن، جهت شرعى و سند فقهى خواهد بود.

وی با بیان این که بینش حضرت فاطمه(س) در انتزاعى‌ترین لایه‌هاى فلسفى و معرفتى با مسائل عینى و واقعیت‌هاى ملموس در ارتباط است، افزود: ابعاد نظرى شخصیت حضرت زهرا ( س ) در امور زندگى ایشان، پیوندى ناگسستنى و معنى‌دار دارد. حضرت فاطمه الگوى جامع شخصیت زن مسلمان است، زیرا وجود حضرت زهرا، مجموعه‌اى کامل از تجسم همه خوبى‌ها، زیبایى‌ها و ارزشهای الهی ست.

به گفته خانم هاشمی، وقتی ولایت مداری صدیقه طاهره(س) و حمایت های همه جانبه آن حضرت از امیرالمؤمنین(ع) را با دقت مورد مطالعه قرار بدهیم، به وضوح در می‌یابیم که نقش زن و مرد برای رسیدن به مقاصد و اهداف جامعه مکمل یکدیگر است و ایفای درست هریک به نقش آفرینی طرف مقابل کمک می نماید.

وی با بیان این‌که جامعه جز با کارکرد متقابل نقش زن و مرد قادر به کمال و ادامه حیات خویش نخواهد بود، تصریح نمود: نادیده گرفتن نقش کلیدی زنان ضربه مهلکی به جامعه وارد خواهد ساخت و جامعه را به تک بعدی شدن خواهد کشانید و هلاکت را برای جامعه رقم خواهد زد. از این رو لازم و ضروری است که حکومت افغانستان با توجه به اوضاع جاری کشور نه تنها باید با فعالیت‌های مفید بانوان در عرصه های مختلف مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، رسانه ای، و آموزشی زنان مخالفت نکند، بلکه از مشارکت همه نخبگان علمی اعم از زن و مرد به صورت همه جانبه استفاده نمایند و از ظرفیت و توانمندی بالقوه و بالفعل بانوان در بخش های مختلف به ویژه مناسبات اجرایی تمامی دستگاه های کشور، با رعایت جوانب شرعی و حفظ عفت عمومی بهره گیرند. تنها در این صورت است که زنان می‌توانند در روند اجرای امورات مملکت گام‌های مهمی با موفقیت بردارند.

به گفته این فعال حقوق زن، برای رسیدن به این هدف مهم و حیاتی باید هرچه زودتر درهای مکاتب و دانشگاه ها در همه ولایات افغانستان به روی دختران و بانوان باز شود و روند استفاده از ظرفیت بانوان در جامعه تسریع گردد. همچنین از قدرت تفکر، خلاقیت‌ها و توانایی‌های جامعه زنان کشور و نقش اجتماعی آنان در پیشبرد امور به نحو مطلوب استفاده شود.

وی تأکید کرد: یقینا زنان محجبه و مؤمنه می‌توانند درحوزه‌هایی نظیر آموزش، سلامت، مدیریت و اقتصاد نقش پیشرو و ارزنده‌ای ایفا نمایند، چون در بطن جامعه، در رابطه با شاخص های سیاسی و تصدی مدیریت های کلان اجتماعی و شاخص های اقتصادی زمینه های زیادی برای بانوان وجود دارد.

خانم هاشمی خطاب به حکومت افغانستان و مسئولین ذیربط تذکر داد که باید بدانند بانوان ظرفیت بسیار بالایی در حوزه اقتصادی دارند و لازم است بر این محور متمرکز شده، نقاط عطف آن را به فعلیت برسانند، چرا که نشناختن و نادیده گرفتن چنین ظرفیت و قابلیت‌هایی ارکان اقتصادی جامعه را شدیدا آسیب پذیر خواهد کرد و تبعات جدی و نامطلوبی را در جامعه به بار خواهد آورد.

به باور وی، بسیار زشت و شرم آور است که امروز جوامع منحط غربی رعایت حقوق زنان را به جامعه ما گوش زد نمایند، بلکه شایسته است ما به عنوان یک وظیفه مهم شرعی و ملی، رعایت حقوق حقه بانوان را بر مبنای شریعت و آموزه های وحیانی به جهانیان بیاموزیم و با بی عدالتی ها و نابرابری ها در این خصوص مبارزه جدی نمائیم.

الگو قرار دادن حضرت زهرا(س)، نه تنها باعث رشد و تعالی بانوان، بلکه باعث رشد مردان و فرزندان آنها میگردد

از سوی دیگر، خانم عرب، عضو فعال بخش بانوان دفتر نمایندگی مرکز تبیان در تهران نیز در سخنانی به جایگاه حضرت زهرا(س) از دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه‌ای(حفظه‌الله تعالی) اشاره کرد و گفت: حضرت زهرا(س) تجسم عالی ترین مفاهیم انسانی و اسلامی است و زندگی کوتاه هجده ساله یا کمی بیشتر آن حضرت سرشار از برکت در طول تاریخ است.

وی در ادامه به سه نتیجه با توجه به جایگاه زن در اسلام و دیدگاه معصومین علیه السلام اشاره کرد و در اولین مورد گفت: اگر امت اسلامی طبق برنامه اسلام زندگی خود را پایه ریزی کنند، اکثر مشکلات به وجود آمده در زندگی‌شان از بین خواهد رفت، چراکه اسلام دین کامل و برترین دین‌ است.

خانم عرب به عنوان دومین نتیجه گفت: الگو قرار دادن بانوی نمونه اسلام حضرت زهرا(س) در زندگی زنان همه‌امت‌ها نه تنها باعث رشد و تعالی خود بانوان می‌شود، بلکه باعث رشد و تعالی مردان و فرزندان آن‌ها نیز میگردد و به مدارج بالای انسانیت خواهند رسید.

و نتیجه سوم به باور وی، جوامع با الگوگیری از ولایت فقیه که همان ولایت الله است، راهبردی‌تر و کم دغدغه‌تر مسیر تعالی را طی خواهند کرد، خصوصا در جامعه افغانستان که بیش از چهار دهه است در جنگ و نابسامانی و عوض شدن دولت‌ها قرار گرفته و مردم، به عنوان ولی نعمتان کنونی جامعه در فقر و تنگ دستی قرار گرفته‌اند.

این بانوی فعال افزود: رشد و پیشرفت، تعالی و طی کردن مدارج عالیه توسط زنان نه تنها که با اسلام قابل دسترسی است، بلکه اگر اسلام در زندگی نمود کامل پیدا کند، آرامشی وصف ناپذیر و روحیه‌ای شاداب و سرزنده به زندگی‌ها تزریق خواهد شد؛ علی رغم شادی‌های کاذب و هزینه‌بری که در حال حاضر در اکثر زندگی ها ریشه دوانده و به جای رشد، انحطاط را به ارمغان آورده است.

وی در پایان تأکید کرد: زنان علاوه بر خانه داری، با مشارکت حداکثری در جامعه و حضور پررنگ معنوی خود می‌توانند به بهترین نحو ممکن زندگی و جامعه خود را رشد دهند.

این در حالی است که همزمان با فرا رسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، دخت گرامی پیامبر بزرگ اسلام(ص) و همچنین اولین سالگرد تأسیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در تهران، ظهر روز جمعه(۲۶ قوس/ آذر) مراسم با شکوه عزاداری آن اسوه و الگوی انسانیت به خصوص زنان مسلمان و همچنین نشست بررسی جایگاه زن مسلمان در جامعه افغانستان با الگوگیری از شخصیت حضرت زهرا(س)، با حضور اقشار مختلف مهاجر به خصوص اعضای دفتر نمایندگی مرکز تبیان در تهران در این دفتر برگزار شد.

در این نشست که اجرای آن به عهده خانم زینب حسینی، از بانوان فعال دانشجو بود، حجت‌الاسلام والمسلمین احسانی، قاری بین‌المللی افغانستان به تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم پرداخت، خانم ساجده هاشمی، مسئول بخش بانوان دفتر نمایندگی مرکز تبیان در تهران در مورد زندگی حضرت زهرا(س) و و وضعیت زنان در جامعه امروز افغانستان سخنرانی کرد، خانم فاطمه یوسفی از دیگر بانوان فعال دانشجویی در رثای دخت گرامی پیامبر اسلام شعر خواند و خانم عرب از بانوان فعال مرکز تبیان در تهران نیز پیرامون موضوع برنامه سخن گفت.

در ادامه این برنامه، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس کل مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان به عنوان سخنران اصلی نشست، پیرامون جایگاه زن مسلمان در جامعه افغانستان با الگوگیری از شخصیت حضرت زهرا(س) سخنرانی مفصلی ارائه کرد.

بخش پایانی مراسم عزاداری حضرت زهرا(س) در دفتر نمایندگی مرکز تبیان در تهران، با نوای گرم و دلنشین مداحان اهل بیت(ع)، آقایان علی اصغر طهماسبی و احمدی، مداحان شناخته شده مهاجر و ذکر مصیبت مادر سادات(س) همراه بود.