• تاریخ انشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13045
  • 968 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امامت حضرت علی ابن ابی طالب در قرآن از دیدگاه اهل سنت / بیش از ۲۰۰ آیه در باره حضرت علی(ع) در قرآن نازل گردیده است

حجت الاسلام سید ابراهیم مرتضوی؛ مسئول مکتب رضوان در گفتمان دانشجویی ” نقش امامت در جامعه ” که از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف برگزار شد، ضمن تائید امامت در قرآن و روایات یادآور شد که یک تن از علمای اهل سنت گفته که “باور نداشتم که در باره حضرت علی(ع) […]

حجت الاسلام سید ابراهیم مرتضوی؛ مسئول مکتب رضوان در گفتمان دانشجویی ” نقش امامت در جامعه ” که از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف برگزار شد، ضمن تائید امامت در قرآن و روایات یادآور شد که یک تن از علمای اهل سنت گفته که “باور نداشتم که در باره حضرت علی(ع) آیه نازل شده باشد، اما بعد از تحقیق دریافتم که بیش از ۲۰۰ آیه درباره حضرت علی(ع) نازل گردیده است.”

آقای مرتضوی گفت: از علمای اهل سنتی که باره حضرت علی(ع) در قرآن تحقیق نموده اند؛ می توان از فخر رازی مفسر بزرگ اهل سنت، ابونعیم و اشخاص متعددی دیگر نام برد.

به گفته آقای مرتضوی، جوانان مسلمان باید یک بار آیات ۵۵ و ۶۷ سوره مائده و آیه ۱۱۹ سوره توبه را بخوانند، بعد به تفاسیر مخلتف رجوع کنند تا عمق شخصیت حضرت علی(ع) و واقعه روز غدیر را درک نمایند.

این عالم دین با اشاره به نیاز جهان بر حجت خدا به نقل از امام صادق گفت: “زمین باید حجت خدا داشته باشد، چون معصوم است که حلال و حرام الهی را تعیین می کند، همچنان اطاعت از امام ضرور می باشد.”

وی افزود؛ غدیر یعنی زمان و مکانی که حضرت علی به عنوان وصی و جانشین پیامبر اسلام(ص) انتخاب شد، مثل آن که شما در وقت سفر سرپرستی اموال و افراد خانواده خود را به فردی می سپارید. حضرت محمد (ص) تمام اندوخته های رسالت اش را به علی سپرد تا از آن حفاظت کند.

مرتضوی علاوه کرد که پیامبر اسلام در حجه الوداع از مردمان سرزمین های شام، یمن، مکه و سایر ممالک اسلامی درخواست اشتراک در زیارت حج را نمود و در یک شاهراه مشترک در غدیر خم، آخرین آیه قرآن نازل شد و با جانشینی علی(ع) دین اسلام کامل گردید.

به باور وی، امر ولایت و امامت آنقدر مهم است که خداوند می فرماید: ای پیامبر آنچه را که بر تو نازل کردیم بر مردم ابلاغ کن وگرنه رسالت خود را انجام نداده ای، یعنی تمام زحمات ۲۳ ساله حضرت محمد یک طرف و ابلاغ ولایت و جانشینی علی یک طرف محسوب می شود.

مرتضوی گفت: “کسی که جانشین پیامبر را قبول ندارد او خود پیامبر(ص) را نیز قبول ندارد.”

همچنان وی شیعیان را مخاطب قرار داده افزود: “اشتباه نکنید! اهل سنت هم حضرت علی را قبول دارند.”

گفتمان دانشجویی هر هفته روز جمعه ساعت ۹:۳۰ صبح در سالن اجتماعات دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ، دایر می شود.

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی به ابتکار بخش دانشجویی دفتر تبیان به مدت دو سال است که هر هفته دایر می گردد.