• تاریخ انشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20414
  • 495 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام باقر علیه‌السلام باید الگوی همه‌ی صاحبان اندیشه و خرد در عصر حاضر باشد

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت امام محمد باقر علیه‌السلام،‌ مراسم عزاداری با حضور جمعی از طلاب، دانشجویان و فرهنگیان در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم برگزار شد.   در این مراسم مسئول بخش علما و مبلغان مرکز تبیان در شهر قم ضمن سخنانی به […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت امام محمد باقر علیه‌السلام،‌ مراسم عزاداری با حضور جمعی از طلاب، دانشجویان و فرهنگیان در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در شهر مقدس قم برگزار شد.

 

در این مراسم مسئول بخش علما و مبلغان مرکز تبیان در شهر قم ضمن سخنانی به سیره‌ی عملی امام باقر علیه‌السلام و لزوم الگوگیری پیروان آن حضرت از آن امام بزرگوار پرداخت.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حکیمی یکی از نعمت‌های بزرگ الهی نسبت به جامعه‌ی بشریت را وجود ائمه‌ی معصومین ع دانسته و تاکید کرد: عموم بندگان باید از وجود مبارک اهل بیت‌ علیهم‌السلام نهایت بهره و استفاده را ببرند چرا که اگر از این نعمت‌های الهی استفاده‌ی صحیح نکنند در روز قیامت مورد مواخذه و بازخواست قرار خواهند گرفت.

 

وی با بیان اینکه یکی از این نعمت‌های الهی وجود نازنین امام محمد باقر علیه‌الصلاه والسلام می‌باشد گفت: این امام بزرگوار باید الگوی ما و همه‌ی صاحبان اندیشه و خرد و نظر در عصر حاضر باشد.

 

مسئول بخش علما و مبلغان مرکز تبیان در شهر قم با اشاره به این نکته که در مورد ائمه‌ی معصومین ع عموما دو نوع شناخت شناسنامه‌ای و شناخت سیره و علمکرد آن بزرگواران مطرح است گفت: شناخت سیره‌ی عملی آن بزرگواران از این حیث که الگوی همه‌ی ما می‌باشند برای ما مهم‌تر است.

 

وی ادامه داد: در بخش شناخت شناسنامه‌ای حضرت امام محمد باقر علیه‌السلام می‌توان گفت: امام باقر علیه‌السلام فرزند امام سجاد علیه‌السلام و بانو فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه‌السلام می‌باشند. این امام بزرگوار حدودا ۱۹ سال و چند ماه بعد از پدر گرامی‌شان امامت می‌کنند و یکی از کسانی می‌باشند که در حادثه‌ی غمبار کربلا در سال ۶۱ هجری به اسارت گرفته شد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین حکیمی تصریح کرد: ما با بررسی حیات مبارک حضرت امام محمد باقر علیه‌السلام می‌توانیم به این نکته برسیم که چرا و از چه جهاتی زندگی این امام بزگوار باید الگوی انسان امروزی باشد.

 

بهترین استفاده از کوچکترین فرصت‌ها

این عالم دینی ادامه داد: برهه‌ای از زندگانی امام باقر علیه‌السلام در دوره‌ای بوده‌است که به خاطر مشغول بودن بنی‌امیه به کشمکش‌های داخلی نسبت به حکومت و زمام‌داری، فرصت چندانی برای رصد فعالیت‌های این امام نداشتند و لذا امام باقر علیه‌السلام از این موقعیت در راستای تبلیغ دین جدشان پیامبر اکرم ص نهایت استفاده را بردند.

 

حجت‌الاسلام حکیمی تصریح کرد: پیروان آن حضرت نیز باید با الگوگیری از سیره‌ی این امام بزرگوار در راستای تبلیغ معارف الهی از کوچکترین فرصت‌‌ها بهترین استفاده‌ها را ببرند.

 

مخالفت با گروه‌های افراطی و بدعت‌گذار

مسئول بخش علما و مبلغان مرکز تبیان در شهر قم گفت: یکی از اقدامات دیگری که امام باقر علیه‌السلام در دوران حیات مبارک‌شان انجام دادند مخالفت و مقابله با گروه‌های افراطی و بدعت‌گذار بود. آن امام بزرگوار با گروه‌هایی نظیر مرجعه که از بطن خوارج به وجود آمده‌بودند به مبارزه‌ی فکری برخاسته و در مجالس مختلف به روشنگری در مورد آنها می‌پرداختند.

 

به باور این عالم دینی، مدعیان پیروی از آن حضرت در عصر حاضر نیز باید با الگوگیری از آن امام بزرگوار به مقابله‌ی فکری با تفکر تکفیری و هرگونه افراط و انحراف برخاسته و اهداف سردمداران جریان تکفیری را برای جامعه تبیین کنند.

 

نشر و گسترش علوم و معارف ناب اهل بیت علیهم‌السلام

حجت‌السلام حکیمی با بیان اینکه یکی از اقدامات دیگر امام باقر علیه‌السلام، ادامه‌ی مسیر نشر علوم و معارف اهل بیت ع بود گفت: این امام بزرگوار در این مسیر شاگردان بسیار برجسته‌ای را تربیت نموده و تقدیم جامعه‌ی اسلامی نموه است.

 

وی ادامه داد: زراره ابن اعین برجسته‌ترین شاگرد شیعی آن حضرت و ابوحنیفه، اکرمه و یحیی بن کثیر از مهمترین شاگردان اهل سنت آن حضرت به شمار می‌روند.

 

مسئول بخش علما و مبلغان تبیان در شهر قم تاکید کرد: پیروان آن حضرت در عصر حاضر نیز باید با تاسی و الگوگیری از امام باقر علیه‌السلام در فضاهای مختلف حقیقی و مجازی در صدد هدایت عموم مردم و جوانان برآیند.