• تاریخ انشار: ۱۱ عقرب ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 27687
  • 437 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام به مثابه ای قلب برای اجتماع است/ شناختن امام زمان و ولی فقیه برای یک مسلمان ضروری است

دانشجویان در مزار شریف می گویند که امروزه برای یک فرد به عنوان مسلمان ضرورت است تا امام زمان و ولی فقیه خود را بشناسد چرا که امام به مثابه ای قلب برای جامعه شناخته می شود.   خبرگزاری آوا – مزار شریف؛ گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا تحت عنوان “نقش امامت و ولایت […]

دانشجویان در مزار شریف می گویند که امروزه برای یک فرد به عنوان مسلمان ضرورت است تا امام زمان و ولی فقیه خود را بشناسد چرا که امام به مثابه ای قلب برای جامعه شناخته می شود.

 

خبرگزاری آوا – مزار شریف؛ گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا تحت عنوان “نقش امامت و ولایت در اتحاد امت” با اشتراک دانشجویان، طلاب و کارشناسان امور، روز جمعه (۱۰عقرب) در شهر مزار شریف برگزار گردید.

 

در بخش نظریات این گفتمان، در نخست محمد علی اخلاقی دانشجو دانشگاه بلخ پیرامون ولایت گفت: ولایت یعنی امت اسلامی فکر، اندیشه و فعالیتش باید متصل به امام باشد.

 

وی افزود: یک شخص مسلمان باید امام زمان خودش را بشناسد و ولایت یعنی کسی که نزدیک به امام معصوم باشد و امت از وی باید پیروی کند.

 

اخلاقی تصریح کرد: در قضیه عاشورا شمر کسی بود که ۱۱ بار به پای پیاده به حج رفته و یک عالم دین بود، اما چون امام زمان خودش را نشناخت و عالم به ولایت نبود، امام زمان خودش را به شهادت رساند.

 

وی به نقل از روایتی از پیامبر اسلام(ص) بیان داشت: “کسی که امام زمان خود را نشناسد و بمیرد، وی به مرگ جاهلیت مرده است”، پس برای همه مسلمانان جهان ضرورت است تا امام زمان خودشان را بشناسند.

 

این دانشجو اظهار داشت: بعد از این که یک مسلمان امام زمان خودش را شناخت در قدم بعدی باید ولی فقیه خودش را بشناسد و تمام کار و فعالیت های او باید متصل به امام و ولی فقیه باشد.

 

فاطمه جعفری، دیگر دانشجو دانشگاه بلخ می گوید: وظیفه ای همه ماست تا امام زمان خود را بشناسیم چرا که برای پیشبرد امور اسلامی شناختن امام برای ما به عنوان یک مسلمان ضروریست.

 

به گفته او، امام زمان(عج) در زمان کنونی نائب عام دارد که باید امت اسلامی از وی پیروی کنند و این نائب عام کسی است که از تمام امور اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و غیره مسائل امت اسلامی آگاه باشد.

 

وی در ادامه پیرامون معنی ولایت فقیه گفت که فقیه از کلمه فقه گرفته شده و فقه به معنی دانستن یک موضوع می باشد و ولی فقیه کسی است که احکام شرعی را از روی ادله شرعی استنباط کند.

 

جعفری ادامه داد ولایت یعنی سرپرست بودن یعنی تاثیر گذاشتن روی یک شی و تاثیر پذیری می باشد.

 

سیدعلی آقا هاشمی دیگر اشتراک کننده این گفتمان بیان داشت: امام یعنی پیشوا و رهبر و در دیگر معنا امام یعنی جانشین پیامبر اکرم و برای هر مسلمان واجب است که از امام و جانشین امام پیروی کند.

 

وی پیرامون نظام اسلامی صحبت کرده، افزود: ما در نظام سیاسی  اسلام سه مقوله داریم که حکومت اسلامی، نظام خلافت و نظام امامت می باشد.

 

به گفته او بعد از پیامبر، امامان معصوم علیهم السلام جانشین پیامبر هستند و بعد از امامان که امروزه امام ما در غیبت کبرا بسر می برد، جامعه اسلامی ولی فقیه دارد و همه باید پیرو ولی فقیه باشند.

 

هاشمی تاکید کرد که نزدیکترین فرد به امام فقیه است، چرا که یک فقیه از تمام مسائل اجتماعی و سیاسی جامعه آگاهی دارد و امت اسلامی باید از ولی فقیه امروزه که امام خامنه یی (زیدعزه الشریف) می باشد، پیروی کنند.

 

بانو حکیمه احمدی، دیگر اشتراک کننده این گفتمان با نقل از امام رضا علیه السلام می گوید: ” امام سر رشته دین و نظم دهنده امور مسلمین و صلاح دنیا و بزرگ مندی مسلمین است و به واسطه امام است که نماز، روزه و حج به کمال خود می رسد”.

 

وی ادامه داد: جامعه بشری بدون امام بوده نمی تواند، چرا که یک جامعه برای بقای خود نیاز به یک فرد و یا امام دارد تا آن جامعه را اداره و رهبری کند و امام به مثابه قلب برای اجتماع می ماند.

 

بانو احمدی اظهار داشت: زمانی که ما قلب را مدنظر بگیریم و اگر این قلب درست کار نکند و فعالیت اش متوقف گردد انسان زنده بوده نمی تواند و همین قسم رهبر یک جامعه هر قدر سالم و درست باشد به همان اندازه جامعه بشری را درست رهبری کرده می تواند.

 

وی تصریح کرد که امام تمام وظایفی را دارد که پیامبران داشته اند و همچنان امام از طرف خداوند و پیامبر تعیین شده است.

 

گفتنی است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان(آوا) هر جمعه راس ساعت ۸:۳۰ صبح با موضوعات مختلف روز در سالن اجتماعات، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نمایندگی بلخ در شهر مزار شریف برگزار می گردد.