• تاریخ انشار: ۳ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13554
  • 531 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام حسین(ع) آزادی و عزت واقعی را زنده کرد، نه آزادی غربی که انسانیت را به لجن کشانده است

سخنرانان در چهارمین روز مراسم عزاداری امام حسین(ع) در مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، تأکید کردند که امام حسین(ع) برای جهانیان آزادی وعزت واقعی را به ارمغان آورد، نه آن آزادی بی قید و شرط غربی ها که با اشاعه فساد و فحشا، امروز انسانیت را به لجن کشانده است.   به […]

سخنرانان در چهارمین روز مراسم عزاداری امام حسین(ع) در مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، تأکید کردند که امام حسین(ع) برای جهانیان آزادی وعزت واقعی را به ارمغان آورد، نه آن آزادی بی قید و شرط غربی ها که با اشاعه فساد و فحشا، امروز انسانیت را به لجن کشانده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) چهارمین جلسه عزاداری به مناسبت ایام عزاداری امام حسین(ع)، با حضورعلما، جوانان و سایر عاشقان و دل باختگان خاندان اهل بیت(ع)، از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عارف موسوی، استاد مدرسه امام امیرالمومنین(ع) دراین محفل معنوی به برخی از خدمات ارزنده امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: “اولین خدمت امام در جامعه اسلامی حفظ ایمان و باورهای مردم بود”.

 

به گفته این عالم دینی، امام حسین(ع) در شرایطی قرار گرفته بود که حلال خدا، حرام و حرام خدا، حلال شده بود؛ لذا بر امام واجب بود که اقدام کند؛ شریعت نبوی را در مسیر اصلی آن سوق داده، بدعت ها را از جامعه بردارد و اذهان مردم را روشن نماید.

 

به عقیده این آگاه دینی و اجتماعی، دومین وظیفه امام در برابر خداست و آن، این که باید در چنین شرایطی از دین خدا حفاظت کرده و چهره اصلی حاکم جور و ستم یزید ابن معاویه را به مردم نشان دهد و نگذارد ارزش های اسلامی در سایه حکومت شوم وی نابود شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین موسوی ادامه داد: “احیای مجدد ارزش ها، زنده کردن فطرت خفته مسلمانان و سنت رسول خدا، اعاده امر به معروف و نهی از منکر، از کارنامه ها و برنامه های مهم حضرت امام حسین(ع) در نهضت عاشورا است”.

 

به باور این فعال دینی، حضرت امام حسین(ع) نهضتی را تأسیس کرد که موج آن پس از حادثه کربلا، جنبش ها و انقلاب های زیادی را در طول زمان به وجود آورد.

 

عارف موسوی همچنان اظهارداشت: “امام حسین(ع) برای جهانیان آزادی وعزت واقعی را به ارمغان آورد، نه آن آزادی بی قید و شرط غربی ها که با اشاعه فساد و فحشا، امروز انسانیت را به لجن کشانده است”.

 

استاد مدرسه امام امیرالمومنین اضافه کرد: “تشکیل حکومت برابری و مساوات، عدالت طلبی، ظلم ستیزی و ذلت ناپذیری، از اهداف عمده و مهم امام حسین(ع) بود که در جهت تحقق آن از تمام هست و بود خود گذشته و عزیزترین داشته های دنیای خود(جوانان و اهل وعیالش) را در طبق اخلاص گذاشت”.

 

حجت الاسلام والمسلمین عارف موسوی در پایان تذکر داد که مراسم های عاشورا نباید به عزاداری صرف خلاصه شود، بلکه باید جنبه آموزشی و فکری این نهضت در نظر گرفته شود و از چهره واقعی عاشورا پرده برداری شود.

 

سید حسین حسنی، از دیگر سخنرانان این محفل نیز گفت، امام حسین(ع) یگانه آزاد مرد و بزرگترین آموزگار بشر بود که آزادی واقعی را تفسیر و فرهنگ اسلا ناب را احیا کرد.

 

او به ویژگی های قیام امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: “احیای اصل امر به معروف و نهی از منکر، تسلیم نشدن و مقابله با ظلم، پاسداری از نظام الهی، توجه نکردن به نصیحت دنیا پرستان، ایمان به خدا، اهمیت دادن به نماز، پذیرش مرگ شرافت مندانه و سرکوب دشمنان، از عمده ترین ویژگی های نهضت عاشورا به شمار می رود”.

 

او همچنان ابراز داشت: امروز دنیای غرب از مکتب حسینی می ترسد، زیرا می داند پیروان نهضت عاشورا اسلام ناب را دنبال می کند، وگرنه عرب های خواب رفته و هوس ران و مزدوران بیگانه، هیچ به درد اسلام نمی خورند.

 

این آگاه دینی تأکید کرد که مسلمانان واقعی، نه تنها در ایام عاشورا، بلکه باید همیشه با تأسی از مکتب امام حسین(ع) و تا روز قیامت، در برابر یزیدیان زمان مبارزه کنند و پایه های اعتقاد و باورهای دینی و اسلامی را مستحکم و استوار نگه دارند.