• تاریخ انشار: ۱ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13493
  • 396 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام حسین(ع) با برنامه ریزی دقیق و تبلیغات مؤثر، زمینه یک انقلاب تمام عیار را فراهم کرد

در دومین روز ماه محرم، مراسم باشکوه و پر از معنویتی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد. سخنران این نشست به بیان زوایای مختلف هوشیاری و دوراندیشی امام حسین(ع) در قیام خود اشاره کرد و خاطرنشان نمود که امام حسین(ع) با برنامه ریزی دقیق و تبلیغات مؤثر، زمینه یک […]

در دومین روز ماه محرم، مراسم باشکوه و پر از معنویتی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد. سخنران این نشست به بیان زوایای مختلف هوشیاری و دوراندیشی امام حسین(ع) در قیام خود اشاره کرد و خاطرنشان نمود که امام حسین(ع) با برنامه ریزی دقیق و تبلیغات مؤثر، زمینه یک انقلاب تمام عیار را فراهم کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین یارمحمد رحمتی، مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این مراسم گفت: “امام حسین(ع) با امتناع از بیعت با یزید، اهداف خود را مشخص کرد و با حرکت از مدینه به سوی مکه، صریحا اعلام نمود که نه به هدف چوکی و ریاست، بلکه برای زنده کردن امر به معروف و نهی از منکر و براندازی حکومت ظالم و ستمگر، از مدینه خارج شدم”.

 

وی اظهار داشت: “امام حسین(ع) پس از آن که به حاکم مدینه در خصوص بیعت با یزید جواب رد داد، بلا فاصله بنی هاشم را از جریان حرکت خود به مکه آگاه ساخت و تهدیدات روز افزون از ناحیه دستگاه یزید را گوشزد کرد”.

 

حجت الاسلام والمسلمین رحمتی افزود: “امام به دو دلیل منطقی، مدینه را به قصد مکه ترک کرد؛ اول این که گماشتگان و مزدوران یزید قطعاَ امام را در مدینه به شهادت می رساندند که در این صورت انقلاب در نطفه خفه می شد و خون حضرت نیز هدر می رفت، و در ضمن ایام حج نزدیک بود و مسلمانان از اکناف و اطراف عالم در مکه جمع می شدند و امام می توانست بیشتر مردم را در جریان کارش قرار دهد”.

 

به گفته این عالم دینی، در حالی که در آن زمان امکانات رسانه ای وجود نداشت، اما امام حسین(ع) از بهترین شوه برای اطلاع رسانی استفاده کرد؛ آن حضرت در جریان سفر از مدینه تا مکه و از آنجا تا کربلا، اهداف خود را به خوبی برای مردم تبلیغ کرد.

 

رحمتی همچنان گفت: “امام حسین(ع) با برنامه ریزی دقیق و تبلیغات مؤثر، زمینه یک انقلاب تمام عیار را فراهم کرد و با جمع شدن بیش از سی هزار نفر در کربلا و وقوع جنگ نابرابر، نشان داد که وقتی پای دین و ارزش ها در میان باشد، انسان باید در برابر سیلی از دژخیمان دشنه به دست نیز ایستادگی کند”.

 

وی اضافه کرد که امام حسین(ع) با دوراندیشی و تلاش پی گیر، زمینه جنگ میان حق و باطل را در کربلا فراهم کرد و با نوشیدن شربت شهادت ثابت کرد که حق همیشه پیروز است؛ چه با کشتن باشد و یا کشته شدن.

 

هرچند برخی از دانشمندان به این باور هستند که امام حسین(ع) قصد جنگ را نداشت، زیرا اگر چنین بود، خانواده و اهل بیت را در این سفر با خود نمی برد، اما امام با این که قصد جنگ نداشت، ولی با دوراندیشی که داشت، نتیجه کار را نیز سنجیده بود. امام حسین(ع) به این مسأله فکر کرده بود که اگر این حرکت ایشان منجر به جنگ شود و او و یارانش به شهادت برسند، باید کسانی باشند که بعد از وی، نهضت را ادامه داده و نگذارند دستگاه اموی، ماهیت این انقلاب را مسخ کند.

 

آقای رحمتی نیز به این باور است، یکی از دلایلی که امام(ع) اهل و عیالش را با خود برد، این بود که پس از حادثه کربلا دستگاه تبلیغاتی یزید می خواست همه چیز را تحریف کند و انقلاب را به مسلخ بکشاند؛ لذا باید در میدان جنگ سرد، امام زین العابدین(ع) و حنجره خسته حضرت زینب(س) باشد تا انقلاب را از خطر حفظ کند.

 

مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود: “امام حسین(ع) در شرایطی قرار گرفته بود که به فتوای قاضی شریح، یزید اولوالامر مسلمین و امام حسین(ع) یک شورشگر معرفی شده بود، پس باید زینب(س) و امام زین العابدین(ع) باشند تا بعد از آن حضرت، حقیقت را به مردم آشکار کند و بگوید که شما اشتباه کردید، امام حسین شورشگر نبود، بلکه این حکومت نامشروع را قبول نداشت و شما با تفسیر غلط از قرآن، سامت قرآن ناطق را به شهادت رساندید”.

 

وی با در نظرداشت و ضعیت موجود در دنیای اسلام گفت: “امام حسین(ع) با برپایی انقلاب ماندگارش، درسی به پیروانش داده که هرگاه افراد جامعه در راه هوا و هوس و جهالت گام بردارند و از معنویت دور شوند، حسینی های زمان در برابر این ناهنجاری ها ایستادگی خواهند کرد”.

 

به گفته حجت الاسلام والمسلمین رحمتی، هرچند امروز توسط مسلمان نماهای مزدور و دست نشاندگان بیگانه، ضربه های سنگینی بر پیکر اسلام و مسلمین وارد می شود، اما در عین حال رهبران دلسوزی نیز وجود دارند که با پیروی از خط سرخ امام حسین(ع) در برابر تمام مظالم و بی رحمی های استکبار جهانی ایستادگی می کنند.

 

لازم به ذکر است که محفل امروزی با ذکر مصیبت توسط حجت الاسلام و المسلمین سید عارف موسوی پایان یافت.