• تاریخ انشار: ۱۲ قوس ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5411
  • 1,283 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام حسین (ع) برای نجات جامعه بشری تمام هستی خودش را فدا کرد

امام حسین (ع) تمامی هستی خودش را برای نجام جامعه بشری داد، ما که خود را پیروان مکتب حسینی می دانیم برای نجات جامعه چه کار کرده ایم؟. به گزارش خبرگزاری آوا،همزمان با سراسر کشورهای اسلامی در کشور جمهوری اسلامی افغانستان نیز از اربعین سالار و سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، گرامی داشت به […]

امام حسین (ع) تمامی هستی خودش را برای نجام جامعه بشری داد، ما که خود را پیروان مکتب حسینی می دانیم برای نجات جامعه چه کار کرده ایم؟.

به گزارش خبرگزاری آوا،همزمان با سراسر کشورهای اسلامی در کشور جمهوری اسلامی افغانستان نیز از اربعین سالار و سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، گرامی داشت به عمل آمد.

دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزاشریف و با همکاری اهالی منطقه علی آباد نیز طی مراسم باشکوهی از اربعین امام حسین (ع)، تجلیل نمودند.

این مراسم در منطقه علی آباد مزارشریف و در مسجد محمد رسول الله (ص) و با حضور علماء، دانشجویان،فرهنگیان، متنفذین و اقشار مختلف مردم برگزار گردیده بود.

در ابتدای این مراسم پس از تلاوت قرآن کریم آقای غلامی؛ مسئول فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ولایت بلخ به ایراد سخن پرداخت و گفت که مکتب امام حسین (ع)؛ مکتب اسلام و ضمانت بقای دین رسول رسول خدا (ص) می باشد.

وی افزود: این جمله بسیار زیبا است که پیامبر می فرماید ” حسین منی و انا من حسین” یعنی من پیامبر حق را از باطل جدا می کنم، حسین (ع) نیز چنین وظیفه ای دارد و شما را راهنمایی می کند.

غلامی گفت: این حسین (ع) بود که مکتب رسول خدا و کتاب آسمانی را حفظ کرده و امروز ما به عینه و با چشم مشاهده می کنیم.

در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزاشریف نیز ضمن عرض تسلیت به مناسبت اربعین حسینی به فلسفه کلمه اربعین در متون اسلامی، چرا فقط برای امام حسین (ع) اربعین می گیریم؟ و پیام اربعین چست؟؛ پرداخت.

حجت الاسلام موسوی گفت که با مراجعه به متون اسلامی معنا و فلسفه عدد چهل برای ما روشن می شود و شما می بینید که وقتی میت را به خاک می سپارند، روایت داریم که چهل مومن برای خوب بودن وی شهادت بدهند.

وی گفت: همچنین در نماز شب که خیلی برای خواندنش تاکیدات فراوانی شده و بهترین راه برای اتصال به بی نهایت می باشد، گفته شده که در قنوت نماز وتر چهل مومن را دعا کنید.

وی در ادامه گفت: در روایت داریم که انسان اگر گناهی را انجام دهد چهل روز آثار آن گناه بر روح و روان آن شخص باقی میماند، یا اگر زن و مرد مسلمان عمل غیبت را انجام بدهند تا چهل روز نماز و روزه اش قبول نمی شود.

مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در مزارشریف افزود: باز در روایت آثار حفظ چهل حدیث را داریم، کسانیکه چهل حدیث از ائمه را حفظ و به آن عمل کنند، آثار دنیوی و اخروی زیادی برای آنها در نظر گرفته شده است.

وی گفت: در روایت داریم کسی که میخواهد یکی از یاران امام زمان (عج) باشد چهل روز صبح دعای عهد را بخواند، یا کمال عقل در چهل سالگی است و همچنین اغلب انبیاء در چهل سالگی مبعوث شده اند، همگی این روایت ها دلالت بر اهمیت کلمه اربعین دارند.

حجت الاسلام موسوی پس از تبیین کلمه اربعین در متون اسلامی به بحث اینکه چرا برای امام حسین (ع) اربعین می گیریم و برای دیگر ائمه و حتی خود پیامبر اکرم (ص) مراسم اربعین نداریم؛ پرداخت و گفت که یکی از علت های آن تاکید فراوان خود معصومین (ع) می باشد.

موسوی گفت که تمامی ائمه برای امام حسین (ع) مراسم عزاداری می گرفتند و حتی دیگران را نیز توصیه می کردند که این مهم را به جا بیاورند.

این عالم دینی گفت که امام صادق (ع) به زراره می فرماید ” آسمان تا چهل شبانه روز برای امام حسین (ع) خون گریه کرد، زمین چهل روز با تیره و تار شدن گریه کرد، خورشید چهل روز با کسوف و قرمز شدن گریه کرد و ملائکه نیز تا چهل روز برای امام حسین (ع) عزاداری نمودند”.

وی همچنین گفت که برگشت اسرا بعد از چهل روز به کربلا و برگزاری مراسم اربعین، و خواندن زیارت اربعین که یکی از علامات مومن می باشد طبق گفته امام حسن عسکری (ع) نیز بر اهمیت برگزاری مراسم اربعین برای امام حسین (ع) تاکید دارد.

موسوی در ادامه صحبت هایش به مسئله پیام اربعین اشاره کرد و گفت که امام حسین (ع) تمام هستی خودش را برای نجات جامعه داد و از هیچ چیزی برای بیداری و آگاه سازی جامعه آن زمان دریغ نکرد.

مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در مزاشریف گفت که امام حسین (ع) تمامی هستی خودش را برای نجام جامعه داد، ما که خود را پیروان مکتب حسینی می دانیم برای نجات جامعه چه کار کرده ایم؟.

وی گفت که ما در سال ۲۰۰۱ فقط یک رادیو ملی داشتیم، اما امروز صدها کانال رادیویی و نوشتاری و بیش از ۷۵ کانال تصویری داریم، این رسانه ها چندتاش اسلامی است و برنامه های اسلامی پخش می کند؟.

حجت الاسلام موسوی گفت: از روزی که پخش سریال های غیر اخلاقی در کشور افغانستان شروع شده، آمار خشونت، طلاق و یا بسیاری از مشکلات خانوادگی زیاد تر شده است.

وی در ادامه گفت که متاسفانه جامعه ما امروز فقط به مسایل تغذیه ای اهمیت می دهند و به مسئله فکری اهمیت داده نمی شود و فکر جوانان ما در اختیار دشمنان قرار داده شده است.

وی در پایان تاکید نمود که پیام اربعین برای ما این است که علاوه بر اهمیت دادن به مسائل فکری خانواده خود، برای نجات جامعه نیز قدم برداریم و نگذاریم که تمامی عرصه ها در اختیار دشمنان قرار بگیرد.

در ادامه نیز حجت الاسلام و المسلمین سید تقی حسینی، از مداحان محبوب شهر مزارشریف به روضه خوانی و ذکر مصیبت پرداخت.

همچنین در آخر مجلس از برخی از فعالان منطقه علی آباد تقدیر به عمل آمد.