• تاریخ انشار: 11 نوامبر 2017
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 15233
  • 1,467 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

“امام حسین (ع) عامل وحدت میان تمام مکتب ها و امت ها است” / عامل مشکلات امروز جامعه، بی اتفاقی است

مسئول  نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در سمت شمال در همایش اربعین حسینی گفت: مکتب امام حسین (ع) فوق مکتب ها است زیرا امروز در مکتب امام حسین (ع) از تمام مذاهب و ادیان وجود دارد و آن حضرت عامل وحدت میان تمام امت ها شده است . به گزارش خبرگزاری صدای افغان […]

مسئول  نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در سمت شمال در همایش اربعین حسینی گفت: مکتب امام حسین (ع) فوق مکتب ها است زیرا امروز در مکتب امام حسین (ع) از تمام مذاهب و ادیان وجود دارد و آن حضرت عامل وحدت میان تمام امت ها شده است .

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)_ به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی، همایشی با حضور علما،اساتید دانشگاه، فرهنگیان، دانشجویان و شهروندان ولایت بلخ از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مسجد امیرالمومنین شهر مزار شریف برگزار گردید.

 

آقای موسوی علت مشکلات جامعه امروز را بی اتفاقی عنوان کرده و تاکید بر وحدت نموده گفت: در کشور عزیز ما نباید به جنگ های مذهبی، قومی و سمتی دامن زده شود بلکه باید در راستای حفظ وحدت میان تمام اقوام و مذاهب تلاش صورت بگیرد زیرا پیروزی و کامیابی تمام ما در انسجام و وحدت ما است و ما باید این درس وحدت را از مکتب امام حسین(ع) بیاموزیم.

 

مسئول نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در سمت شمال ضمن تسلیت گفتن این ایام به حدیثی از پیامبر خدا (ص) اشاره نموده گفت: در فضیلت امام حسن(ع) و امام حسین(ع) روایات فراوانی از پیامبر(ص) در منابع شیعه و اهل سنت وجود دارد که از مشهورترین آنها این روایت است: «الحَسَنُ و الحُسَیْنُ سَیِّدَا شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّهِ»؛ حسن و حسین(ع)، سرور جوانان بهشت هستند.

 

وی هم چنان در مورد ویژه گی های امام حسین (ع) صحبت نمود و گفت: امام حسین (ع) فوق مکان است زیرا در شب و روز اربعین، محبان آنحضرت از تمام بلاد های اسلامی و غیر اسلامی هم از مسلمان و غیر مسلمان در سر زمین کربلا برای طواف مرقد او می روند.

 

موسوی در ادامه با بیان اینکه امام حسین (ع) فوق زمان نیز می باشد در ادامه تصریح کرد: یکی از اعمال که در شب جمعه، نمیه شعبان، ایام ماه رجب و غدیر خم تاکید شده است خواندن زیارت امام حسین (ع) می باشد یعنی خداوند متعال طوری برنامه را قرار داده که در تمام ایام، بنده هایش متصل به امام حسین (ع) شوند.

 

این عالم دین در ادامه افزود: نمازانسان در سه صورت قبول می گردد یکی که حضور قلب داشته باشد. دوم اینکه نوافل پنج وقت نماز را بخواند و سوم اینکه سجده بر تربت امام حسین(ع) نماید.

 

نامبرده هم چنان گفت که از امام حسن العسکری(ع) نقل شده است یکی از نشانه های شخص مومن این است که در روز اربعین به زیارت قبر امام حسین (ع) برود.

 

وی با بیان اینکه یکی از اعمال روز و شب اربعین، خواندن زیارت آل وارث است و این زیارت از امام جعفر صادق(ع) روایات شده است در ادامه گفت: در زیارت آل وارث آمده است که اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا وارِثَ آدَمَ صِفْوَهِ اللَّهِ (سلام بر تو اى وارث آدم برگزیده خدا).

 

وی به ویژه گی های حضرت آدم در قرآن کریم اشاره نموده افزود: حضرت آدم خلیفه روی زمین است إِنِّی جاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلیفَهً و هم چنان حضرت آدم مسجود ملائکه ها است و نیز خداوند متعال از روح خودش به او دمیده است و به او اسماء را تعلیم داده است.

 

نامبرده درادامه افزود: وقتی امام حسین (ع) وارث حضرت آدم (ع) باشد پس تمام ویژه گی های حضرت آدم را نیز دارا می باشد.

 

آقای موسوی با بیان اینکه طبق روایات متن این زیارت حضرت امام حسین وارث حضرت نوح (ع) است “السَّلامُ عَلَیْکَ یا وارِثَ نُوحٍ نَبِىِّ اللَّهِ” در ادامه افزود: آن زمان حضرت نوح (ع) برای نجات امت خودش کشتی می ساخت ولی عده ای کثیری مسخره اش می کردند همانطور زمانیکه امام حسین (ع) قیام کرد عده ای کثیری به سبب قلیل بودن یاران حضرت از کار امام حسین(ع) انتقاد کردند و حتی عده ای مسخره نیز کردند.

 

وی هم چنان گفت: در زیارت آل وارث امام حسین وارث حضرت ابراهیم خلیل خوانده شده است.” اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا وارِثَ اِبْراهیمَ خَلیلِ” زیرا همانطوریکه حضرت ابراهیم(ع) را در آتش انداختند همانطور به خیمه های امام حسین(ع) در روز عاشورا آتش زدند و نیز حضرت ابراهیم بت های زمان را از بین می برد همانطور حضرت امام حسین (ع) با شهید شدنش بت های آن زمان را از بین برد.

این عالم دین هم چنان تصریح نمود: مکتب امام حسین (ع) فوق مکتب ها است زیرا امروز در مکتب امام حسین (ع) از تمام مذاهب و ادیان وجود دارد و امام حسین (ع) عامل وحدت میان تمام امت ها شده است .

 

وی در ادامه علت مشکلات جامعه امروز را بی اتفاقی عنوان کرده و تاکید بر وحدت نموده گفت: در کشور عزیز ما نباید به جنگ های مذهبی، قومی و سمتی دامن زده شود بلکه باید در راستای حفظ وحدت میان تمام اقوام و مذاهب تلاش صورت بگیرد زیرا پیروزی و کامیابی تمام ما در انسجام و وحدت ما است و ما باید این درس را از مکتب امام حسین(ع) بیاموزیم.

 

قابل ذکر است که در پایان این همایش برنده های مسابقه کتاب خوانی “پرنیان” و نیز برنده های مسابقه عکاسی “دومین سوگواره عکس های محرمی”  نیز معرفی شدند.