• تاریخ انشار: ۱۴ جوزا ۱۳۹۳
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 604
  • 1,748 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام خمینی(ره) سنگ بنای انتخاباتی را در ایران گذاشت که پس از ۳۵ سال، هنوز در جهان نمونه است

رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در مراسم گرامی داشت سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در کابل گفت که سراسر زندگی امام از ابتدا تا حرکت انقلابی و مبارزاتی و سخنرانی ها و پیام ها و فرمان های او درس است.

رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در مراسم گرامی داشت سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در کابل گفت که سراسر زندگی امام از ابتدا تا حرکت انقلابی و مبارزاتی و سخنرانی ها و پیام ها و فرمان های او درس است.

به گزارش خبرگزاری آوا، از سالروز ارتحال ملکوتی ابراهیم دوران، بت‌شکن زمان، حضرت امام خمینی(ره) از سوی دفترمرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، امروز سه شنبه با حضور هزاران نفر زن ومرد اعم از شخصیت های سیاسی، علمی، فرهنگی، علما و روحانیون، طلاب حوزات علمیه، دانشجویان، جوانان و اقشار مختلف جامعه در مسجد جامع امام زمان(ع) کابل، گرامیداشت به عمل آمد.

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در افغانستان و رییس کل مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان گفت که سراسر زندگی امام از ابتدا تا حرکت انقلابی و مبارزاتی و سخنرانی ها و پیام ها و فرمان های او درس است.

اولین میراث ماندگار حضرت امام خمینی(ره)
به گفته این تحلیلگر مسایل دینی، یکی از میراث‌های گرانسنگ و ماندگار امام(ره) که امروز متاسفانه یا فراموش شده و یا به آن کمتر توجه می شود حرکت بدون امکانات مادی حضرت امام(ره) در برابر کل استکبار جهانی به خصوص عامل آن که به عنوان ژاندارم غرب در منطقه مطرح بود، یعنی دولت ستمشاهی می باشد.
به عقیده حسینی مزاری، امام در حالی که یک روحانی برخاسته از حوزات علمیه بود؛ اما با شناختی که از اوضاع جهان اسلام به خصوص مردم خود داشت، به پا ایستاد و حرکت مبارزاتی خود را در برابر استبداد و استکبار روی دست گرفت و با کمترین ابزار و امکانات مادی، مبارزات و مجاهداتش را آ غاز کرد.

به گفته این عالم برجسته دینی، حرکت دور از تصور امام در برابر قدرت تا به دندان مسلح رژیم ستمشاهی در آن زمان، مایه نگرانی برخی ها حتی شخصیت های مطرح آن زمان شد و بعضی هم امام را مسخره می کردند و او را مجنون می خواندند؛ اما علیرغم این تصورات دیده شد که امام بدون وابستگی به قدرت های بیگانه و جریان های قدرتمند، بدون آنکه یک ریال از کسی کمک گرفته باشد، انقلاب را به پیروزی رساند و بال مرغ استکبار را شکست و مادر استبداد داخلی را نیز به عزا نشاند.

به گفته آقای مزاری، زمانی که انقلاب اسلامی امام با حضور پرشکوه مردم ایران به پختگی رسید، بدون خوف و هراس، گفت که شاه باید از این مملکت خارج شود، آنگاه عده ای بودند که در برابر امام گفتند که یک آدم، مستاجر خانه خود را با زور نمی تواند بیرون کند اما شما یک نفر آدم که در راس یک رژیم قدرتمند قراردارد را می گویید ازکشور خارج شو!!! اما امام(ره) به این کار موفق شد و با فرارشاه از ایران، وارد این کشور شد وبا صراحت تمام گفت: من به دهن این دولت می زنم و به کمک ملت، دولت تعیین می کنم، این شعاری بود که مردم تا آن روز باور نمی کردند.

در نتیجه، امام یک حکومت اسلامی را بر اساس دین الهی و نورم های بین المللی و به شیوه مدرن ترین سیستم، بنیان‌گذاری کرد و مسلمانان جهان را در سایه آن فراخواند.

به گفته آقای مزاری، امام نظام جمهوری اسلامی را بر مبنای تفکر اسلامی و مبتنی بر ولایت فقیه تاسیس کرد و از سوی دیگر، حتی نام نظام را به رفراندوم گذاشت که ۹۸ درصد مردم ایران به نظام جمهوری اسلامی رای موافق دادند.

به گفته این فعال رسانه ای، امام سنگ بنای انتخاباتی را در ایران گذاشت که پس از ۳۵ سال، هنوز در تمام جهان نمونه است و امروز انتخاباتی که در ایران برگزار می شود در هیچ جای دنیا دیده نمی شود.

عدم اعتقاد به روش مبارزاتی حضرت امام خمینی(ره)، عامل وابستگی و محتاج بودن
وی در ادامه سخنان خود از شخصیت های سیاسی به خصوص علما انتقاد کرد و گفت: در حالی که الگوهایی مانند امام خمینی(ره) و امام خامنه ای دارند؛ اما دست روی دست گذاشته و می گویند که بدون امکانات و یا کمک های خارجی کاری ممکن نیست؛ و مانند حرکتی را که در آن زمان امام خمینی(ره) با این شیوه و روند آغازکرد و با دست رد به سینه شرق و غرب قیامی را روی دست گرفت و براساس آن پیش آمد در شرایط کنونی امکان ندارد و متاسفانه برخی با شبهه افگنی یا به صورت عمدی و یا در اثر مرعوب شدن از تلاش ها و توطئه های دشمنان، این مسئله را عنوان می کنند که بدون ارتباط با قدرتهای خارجی و بی تکیه بر امکانات آنها و بدون حمایت ها و یا حداقل حسن نظر آنها کاری نمی شود کرد، در حالی که این ذهنیت را دشمنان اسلام نیز القا می کنند؛ تا از یکسو مسلمانان را وابسته و مزدور بسازند و از سوی دیگر محتاج تا نتوانند به ابتکارات و استقلالیت دست پیدا بکنند.

عوامل موفقیت حضرت امام خمینی(ره)
رئیس خبرگزاریصدایافغان(آوا) در بخش دیگر سخنان خود گفت: این آقایانی که حال یا عامل دشمنند و یا مرعوب، این شبهه افگنی ها را می کنند، برای اینکه بدانند با دست خالی می شود کارکرد و انقلابی را به پیروزی رساند و درسطح دنیا اثرگذار بود، باید برگردند و نسبت به امام دید پژوهشگرانه و مطالعاتی داشته باشند و ببینند که امام چگونه این توفیق را به دست آورد؟

اولین عامل موفقیت حضرت امام خمینی(ره)
وی درادامه افزود: عامل موفقیت امام اول ذوب شدن او به خدا و وصل شدنش به ائمه معصومین(ع) بود. امام هر آنچه را خدا و اسلام و ائمه معصومین(ع) چه در رابطه با زندگی فردی و چه در خصوص زندگی اجتماعی و دینی و سیاسی یک انسان گفته، عمل می کرد.

دومین عامل موفقیت حضرت امام خمینی(ره)
رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفت: سپس توجه عمیق به مردم داشت نه فقط مردم ایران بلکه به کل مردم دنیا. امام می خواست با عمل به اسلام و مبارزه ی با استکبار ، راه نجات مردم را از سلطه استبداد و استعمار و استثمار جستجو کند و مسیر حرکت آنان را به سوی تعالی و کمال فراهم نماید و درنهایت مردم را به سوی بهشت برین رهنمون گرداند.

نظام اسلامی وظیفه هدایت مردم به سوی بهشت را دارد
آقای مزاری با اشاره به گفته برخی بزرگان ایرانی مبنی براینکه؛ دولت وظیفه بردن و یا رساندن مردم را به بهشت ندارد و با انتقاد به این اعتقاد یاد آورشد: یک امر مسلم است که امام خمینی(ره) نظام اسلامی ایران را بنیان نگذاشت تا مثل دولت و حکومت امریکا باشد و یا مثل حاکمیت انگلیس و فرانسه باشد تا در آن کشور دموکراسی لجام گسیخته غربی حاکمیت داشته باشد. امام خمینی(ره) تلاش داشت تا مدینه فاضله ای بسازد که انسانها مسیر رسیدن به کمال و درنهایت رفتن به بهشت برین را تجربه نماید. در غیر اینصورت؛ پس ارسال رسل و ماموریت انبیا از سوی خدا بی معنا خواهد بود! مگر نه این است که خداوند پیامبران را بر روی زمین مامورکرد تا با ایجاد ساز و کارهای حکومتی، اسباب و وسایل هدایت و رهبری مردم را به سوی نیکی ها وخوبی ها فراهم کند و راه خدا پرستی آنها را هموارنماید تا آنها ازین طریق به بهشت برین دست پیداکنند؟ مگر نه این است که ائمه معصومین ما(ع) به همین منظور منصوب گردیدند؟ مگر پیامبر ما و دوازده معصوم دیگر برای به فلاح رساندن و خداپرست نمودن انسانها مبارزه نکردند و درنهایت در همین راه شهید نشدند؟

اگر اینطور است پس یقینا حضرت امام خمینی(ره) هم همین مسیر را ادامه داد و اقدام به تاسیس نظامی کرد تا وظیفه هدایت و رهبری انسانها را به سوی خیر و فلاح و رستگاری و در نهایت رساندن به بهشت را داشته باشد.
بنا براین عامل دوم موفقیت امام توجه به مردم و کشاندن آنان درصحنه و به کارگرفتن ظرفیت ها و توانمندی های آنان در راستای تحقق بخشیدن اهداف و آرمان های اسلامی بود.

سومین و چهارمین عوامل موفقیت حضرت امام خمینی(ره)
رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به تدبیر حضرت امام و تلاش ها و مجاهدت های صادقانه اش به عنوان دیگر عوامل موفقیت حضرت امام(ره) اشاره کرد و از عموم مردم و به ویژه علما و دانشگاهیان و فرهنگیان خواست که دست به اقدام شوند و منتظر کمک های خارجی ها و موسسات بیرونی نباشند و با توکل برخدا و تکیه برمردم و با داشتن تدبیر و تلاش برای ساختن افغانستان آباد و آزاد تلاش وافر نمایند.

دومین میراث ماندگار حضرت امام خمینی(ره)
حسینی مزاری، وحدت خواهی و وحدت طلبی را دومین میراث ماندگار حضرت امام خمینی(ره) برشمرد و گفت: از یکسو زیاده خواهی و دنیا طلبی برخی مسلمانان و ازسوی دیگر برنامه ریزی و خرچ کلان مادی دشمنان باعث گردیده که علیه صفوف متحد و منسجم مسلمانان کارهای خطرناکی، هم در عرصه نرم افزاری و هم سخت افزاری صورت بگیرد. از یکسو گروه هایی ایجاد گردیده تا عده ای منسب به اهل سنت و برخی منتسب به شیعیان، به مقابله علیه هم برخیزند و شرایط نابه هنجاری را در عراق و سوریه و یمن و پاکستان برخی دیگر از کشورها به وجود بیاورند و صحنه هایی را ایجاد کنند که بسیار درد آور و اندوهناک است؛ ازسربریدن و سینه دریدن گرفته تا مثله کردن و سوزاندن اجساد همه و همه برای ایجاد تنفر پیروان مذاهب از همدیگر است و در عرصه رسانه ای نیز منتسب به دو طرف تلویزیون هایی را راه اندازی کرده اند که رکیک ترین تبلیغات را علیه همدیگرمی نمایند، این درحالی است که آبشخور فکری و مادی هردو طرف از یک کانال و مسیر یعنی دشمنان اسلام است. از طرف دولت هایی است که نه شیعه را می خواهند و نه سنی را.

مردم افغانستان با تاسی به مراجع تقلید، متوجه استحکام وحدت شیعه و سنی باشند
صاحب امتیاز و مدیر مسؤل روزنامه انصاف خطاب به حاضرین درمراسم گفت: پس ما مردم با تاسی به افکار و اندیشه های وحدت بخش امام خمینی(ره) و با پیروی از حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) که فرموده اند: بی احترامی به نمادهای برادران اهل سنت حرام است و با تبعیت از فرمایشات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی که اختلاف اندازی بین شیعه و سنی را رد می کنند و با دنباله روی از حضرت آیت الله العظمی سیستانی که می فرمایند: نگویید برادران ما اهل سنت، بلکه بگویید نفس ما اهل سنت و خودما اهل سنت، حواس مان جمع باشد که در راستای استحکام روابط با برادران اهل سنت مواظبت داشته باشیم و مبادا غفلتی پیش بیاید و کوچکترین اختلافی بین ما و برادران اهل سنت در افغانستان پیش بیاید، اگرچه الحمدلله دشمنان تاکنون درافغانستان این توفیق را نداشته و بهترین و بیشترین روابط همکاری و همسویی میان شیعیان و سنیان افغانستان وجود دارد.

در دور دوم انتخابات مردم بیشتر درصحنه حضور یابند
این ناظر مسایل سیاسی، در پایان به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: ما علاقمند هستیم که اگر مردم در دور اول ۶۰ درصد در انتخابات شرکت کرده اند در دور دوم باید ۷۰ الی ۸۰ درصد اشتراک کنند و زعیم مورد نظر خود را انتخاب کنند.

آقای مزاری گفت که مردم افغانستان باور دارند، تنها تیمی که می تواند در مسیر جهاد مردم افغانستان حرکت کند و بحران ها را در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی مهار کند، تیم اصلاحات و همگرایی است.

شخصیت حضرت امام خمینی(ره) از دید حجت الاسلام والمسلمین محمدضیاء موحدی
در این مراسم همچنین، حجت الاسلام والمسلمین ضیا موحدی؛ مسئول بخش فر هنگی دفتر مرکزی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) وسیع و گسترده است. او نه تنها در عرصه فقه و اصول دیدگاه های بکر و خلاقانه ای داشت؛ بلکه در بعد عرفان و ارتباط با خدا نیز توانسته بود وجودش را با آب زلال روحانیت شستشو داده و خود را به خالق یکتا نزدیک سازد.

از دید وی، علاوه بر این، دید امام نسبت به انسان دید عزت و کرامت بود و کسانی را که با عزت انسان ها بازی می کردند به زیر می کشید و بر روند کار آنان خط بطلان می زد.

آقای موحدی گفت که اندیشه امام مرز نشناخت و فراگیر شد؛ در هر جایی که حقیقت نمرده بود به ندای او لبیک گفتند و امروز تمام مردم درباره امام حرف دارند و از او به نیکی یاد می کنند.

شخصیت حضرت امام خمینی(ره) از دید حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی امینی
حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی امینی؛ امام جماعت مسجد جامع امام زمان(عج) نیز در این مراسم گفت که خدامحوری، شالوده حیات جامعه بشری را تشکیل می دهد.

بر همین اساس اولین و آخرین چشم انداز امام خمینی(ره) در طول حیات انقلابی و مبارزاتی اش، خدامحوری بود.
به گفته او، امام برای تحقق بخشیدن فریاد خدا محوری از ابزار دعوت استفاده کرد و جامعه را به سوی فطرت شان خواند؛ درست مانند پیامبران و ائمه معصومین(ع) گام برمی‌داشت.

به گفته آقای امینی همانگونه که هیچ پیامبری نتوانست مانند حضرت محمد(ص) حرکت گسترده و وسیعی را در راستای دعوتگری انجام دهد، در عصر حاضر نیز هیچ فقیهی نتوانست مانند امام خمینی(ره) نهضتی را آغاز کند و به پایان برساند.
گفتنی است که در پایان این محفل اقامه نماز ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری صورت گرفت.

 

————–

مشاهده گزارش تصویری سالروز ارتحال امام خمینی در کابل