• تاریخ انشار: ۱۳ جوزا ۱۳۹۵
 • سرویس: اجتماعی
 • کد خبر: 7350
 • 1,234 بازدید
 • بدون دیدگاه
 • نسخه مخصوص پرینت

امام خمینی(ره) و راه هایی که بایستی برای کسب اقتدار و اثر گزاری پیمود

همزمان با بیست و هفتمین سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) سمینار علمی تحقیقی یک روزه ا‏ی تحت عنوان “امام خمینی(ره) و دنیایی که نردبان شد” از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری آوا، در این سمینار با شکوه که حضور علما، شخصیتهای برجسته […]

همزمان با بیست و هفتمین سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) سمینار علمی تحقیقی یک روزه ا‏ی تحت عنوان “امام خمینی(ره) و دنیایی که نردبان شد” از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، در این سمینار با شکوه که حضور علما، شخصیتهای برجسته سیاسی، فرهنگی، دانشگاهیان، متفذین مردمی و جوانان برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، ابتدا سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) را به محضرت حضرت ولی عصر(عج) و نائب بر حقش حضرت امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) و ملت شریف ایران و کل ملت مسلمه، به خصوص مردم افغانستان و حاضران درسمینار تسلیت گفت.

 

 

 • عوامل اقتدار و اثرگزاری حضرت امام خمینی(ره)

آقای مزاری در ادامه، پیرامون اینکه چه چیزی باعث شد تا حضرت امام خمینی (ره) در چنین جایگاه و موقعیت بزرگ و ممتاز قرار بگیرد؟ صحبت نمود و افزود که صاحب نظران، تحلیل گران، محققان و بزرگان، شاید نظرات و دیدگاه های مختلفی در این رابطه داشته باشند؛

 

الف: تسلیم محض به خدا و نه گفتن به استکبار و مبارزه با طاغوت

اما من معتقدم، آنچه کاملاً مشخص و ثابت شده، این است که عامل مهم و عمده اقتدار و اثر گزاری حضرت امام خمینی (ره)، توکل بر خدا، توجه به احکام الهی، اطاعت محض از خدای متعال و نه گفتن در برابر استکبار و مبارزه با طاغوت است.

این عالم دینی اشاره کرد که حضرت امام خمینی(ره) مطابق آیه قرآنکریم “أَنِ اعبُدُوا اللَّهَ وَاجتَنِبُوا الطّاغوتَ” عمل کرد، چون استکبار ستیزی امام خمینی(ره) به گونه‏ی بود که آنچه قرآن و روایات و دستورات ائمه معصومین(ع) در این رابطه می گوید، عمل می کند.

 

ب: سازش ناپذیری با استکبار

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح کرد که؛ استکبار ستیزی حضرت امام خمینی(ره) یک شاخصه بسیار مهم است، اما مهمتر از اسکتبار ستیزی حضرت امام، سازش ناپذیری ایشان با استکبار است.

آقای مزاری ادامه داد: ممکن است در عرصه مبارزات، برخی از شخصیت های دیگر هم استکبار ستیز باشند، اما به مرور زمان مسیر سازش را می پیمایند، چنانچه که ما چنین شخصیت هایی را در عصر کنونی داریم.

ج: تداوم مبارزه و سازش ناپذیری با استکبار

آقای مزاری با بیان اینکه بحث مبازه جویی حضرت امام خمینی (ره) با استکبار و سازش ناپذیری ایشان به گونه دوام دار است گفت: همانگونه که امام خمینی(ره) را ما از روز اول با این خصوصیت می شناسیم، تا زمان رحلت، نیز با همین خصوصیت در عرصه حضور جدی دارد.

 

د: فراگیری معارف اسلامی

این کارشناس مسایل دینی یاد آور شد که تسلیم محض در برابر خدا و مبارزه جدی در برابر استکبار، برای یک انسان زمانی فراهم می شود که او قبل از آن، معارف اسلامی را در عرصه های -اعتقادات، عبادات و اخلاقیات- کسب کرده باشد و امام خمینی (ره) نیز چنین شخصیتی بود که سیراب از معرفت اسلامی و معرفت دینی بود.

آقای مزاری تصریح کرد؛ هر انسانی که به صورت واقعی و جدی معارف اسلامی و دینی را کسب کند، دیگر او یک انسان جامع کمالات خواهد بود.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که اگر بعضی اشخاص را می بینیم که معارف اسلامی را کسب کرده و مطالبی را برداشته است، اما آدم ناقص است و در برخی از عرصه ها می لنگد، دلیلش این است که این شخص معارف اسلامی را به گونه درست آن فرا نگرفته و بهره جدی و مطلوب را از آن نبرده است.

آقای مزاری افزود: حضرت امام خمینی(ره) شخصیتی بود که در رابطه با بحث معارف اسلامی در قله های شامخ قرار داشت.

 

ه: اشراف و تسلط بر علوم روز

آقای مزاری همچنان یاد آور شد که بحث دیگر این بود که حضرت امام خمینی (ره) در رابطه با علوم روز تسلط و اشراف داشت و ممکن است شخص ایشان در بحث مسایل سیاسی فرهنگی، اقتصاد و مباحث امنیتی، در دانشگاه های اکادمیک و برجسته ای تحصیل نکرده باشد، اما امام خمینی (ره) یک سیاستمدار بزرگ بود، یک شخصیت فرهنگی بارز و برجسته بود، در عرصه اقتصاد یک شخصیت صاحب نظر بود و تحلیل و دیدگاه های کارشناسانه‏ی مطرح می کرد.

آقای مزاری خاطر نشان کرد که حضرت امام خمینی(ره) در مباحث امنیتی، نظامی و اجتماعی نیز یک شخصیت نخبه بود و در تمام این عرصه ها چنان مسلط بود که وقتی صحبت می کرد، فکر می کردید که ایشان سالهای سال در این عرصه تحصیل کرده و درس خوانده است.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان یاد آور شد که پیش بینی های حضرت امام خمینی (ره) چنان دقیق بود که بعد از صحبت ها و یا همزمان با تحلیل های ایشان، شما واقعیت های از پیش بینی های امام خمینی (ره) را می دیدید که کاملاً مشخص، واقعی و عینی تبارز می کرد.

آقای مزاری تصریح کرد که یک چنین شخصیتی که فراگرفته معارف دینی و مسلط بر علوم روز باشد، می داند که چرا باید در برابر استکبار و طاغوت مبارزه جدی، علنی و فراگیر کرد.

 

و: بهره گیری از دنیا به عنوان ابزار و نردبان صعود

این کارشناس مسایل دینی یاد آور شد که با فهم و درک یک چنین شخصیتی با داشتن این شرایط، ، دنیا تعریف خاص پیدا می کند و آن این که؛ دنیا در نظر امام خمینی(ره) به عنوان ابزار، نردبان و یک گذرگاه تلقی و سعی می شود که از لحظه لحظه‏ی این دنیا و از کوچکترین ابزار این دنیا برای رسیدن به هدف حقیقی خودش –خدا و روز آخرت- استفاده فراگیر صورت بگیرد.

آقای مزاری افزود که یک چنین شخصیتهاست که در دام دنیا گرفتار نمی شوند و از عناصر مادی و دنیوی نمی‏هراسند و پیامبر گونه در عرصه حضور پیدا کرده و مبارزه می کنند.

آقای مزاری تصریح کرد که یک چنین شخصیت ها از دام خوش خط و خال این دنیا فرار می کنند و تنها برای رسیدن به هدف خودشان بهره برداری مطلوب از این دنیا می کنند و با استفاده از “الدنیا مزرعه الآخره” برای آخرت خود توشه‏ای بر می دارند.

آقای مزاری اشاره کرد که امام خمینی (ره) خودش اینگونه دیدگاه و زیست داشت و خودش اینگونه مبارزه می کرد و سایر مردم را نیز، هم در زمان خودش و هم بعد از خودش –آیندگان- را در این مسیر می خواست حضور داشته باشند.

 

 • الگوگیری از امام خمینی(ره) برای رهایی از بحران و رسیدن به تعالی

آقای مزاری تاکید کرد که در شرایط موجود این فرصت برای ما فراهم می شود که با مرور زندگی شخصیتی مثل امام خمینی (ره) ما هم زندگی خود را سامان بدهیم و راه عروج و راه انسان شدن و به قله رسیدن را پیدا کنیم.

 

 • گرفتاری، نتیجه عدم فراگیری میراث ماندگار امام خمینی(ره)

آقای مزاری با پرسش چند سوالی گفت که چرا امروز بشر سرگردان است؟ چرا امروز دنیای اسلام این همه گرفتار است؟ چرا اینهمه قتل و غارت در گوشه گوشه ای کشور های اسلامی وجود دارد؟ به خاطری که در واقعیت امر ما آن چیزی را که امام خمینی(ره) گفت و عمل کرد و بعدش به ودیعه گذاشت را فرا نگرفتیم و نتوانستیم مثل آن امام(ره) در عرصه حضور جدی داشته باشیم.

 

 • اقتدار کسانی که از امام خمینی(ره) فراگرفتند

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح کرد که خوشبختانه کسانی که در گذشته و چه حال، توانستند جرعه ای از معارف مبارزاتی امام خمینی (ره) را فرا بگیرند، آقا و بزرگ هستند و امروز زندگی عزتمند دارند و برای سایر ملتها و مردم نیز زندگی عزتمندانه آرزو کرده، یگران را به سوی آن فرا می خوانند.

 

 • مدعیان رهبری، اقداماتی چون امام خمینی(ره)

آقای مزاری خطاب به مردم گفت که مردم، به خصوص شخصیت هایی که در افغانستان ادعای رهبری دارند، اعم از آیات عظام، حجج اسلام، دکترها و شخصیت های مختلف دانشگاهی، نیاز دارند که جرعه ای از معارف دینی و معارف مبارزاتی امام خمینی (ره) را فرابگیرند و چون او برای هدایت مردم به سوی خدا و مبارزه باطاغوت و مصؤنیت بخشی آن از توطئه های دشمنان، اقدام کنند.

 

 • نیازمندی جدی به پیروی از امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(حفظه الله تعالی)

آقای مزاری تاکید کرد که ما نیاز داریم تا بنشینیم، مطالعه کنیم که امام خمینی(ره) چگونه به این جایگاه رسید و چگونه ایران را به مرحله‏ی رساند که امروز این کشور و این ملت در قله ای از اقتدار، قدرت و عظمت در منطقه و کل دنیا قرار داشته باشد.

آقای مزاری تصریح کرد که امروز اگر در یک طرف دنیا، دنیای کفر است و در راس دنیای کفر امریکای جهانخوار قرار دارد؛ در طرف دیگری این دنیا، جمهوری اسلامی ایران و در راس آن رهبری خلف صالح حضرت امام خمینی (ره)، حضرت امام خامنه ای (حفظه الله) است.

 

 • الگو بودن ایرانی ها

این کارشناس مسایل دینی، خاطر نشان کرد که جمهوری اسلامی ایران، مردم و نظام و بنیانگذار فقید آن امام خمینی(ره) و رهبری فعلی آن، حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی)، برای تمام بشریت، به ویژه تمام مسلمانها و به خصوص برای مردم ما که گرفتار معضلات، جنگ و مشکلات هستیم، الگو هستند.

آقای مزاری تاکید کرد که ما باید بنشینیم و مطالعه کنیم که ایرانی ها چه کار کردند که عزتمند و قدرتمند شدند و ما چرا در شرایط کنونی در حضیض ذلت، قرار داریم؟ و چرا اینهمه وضعیت نا بهنجاری در مملکت ما حاکم است که حتی نمیتوانیم روزنه‏ی امیدی برای مردم خود تعریف کنیم و نشان بدهیم.

 

 • علت شکست مجاهدین دیروز و سکولاریسم امروز

آقای مزاری افزود که چرا امروز، نه بزرگان حوزوی ما، نه بزرگان دانشگاهی ما، نه کسانی که در گذشته در عرصه جهاد بودند، نه کسانی که امروز از غرب به عنوان سکولار آمده و در کشورحضور دارند، نه کسانی که دیروز حاکمیت این کشور را به عنوان حاکمیت اسلامی در دست داشتند و نه کسانی که امروز با فکر سکولاریستی می خواهند این کشور را اداره کنند، موفق نبوده اند و حالا هم موفق نیستند؟ چون، روندی را که امام خمینی(ره) طی کرد و امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) تداوم بخشید و مردم مسلمان ایران نیز آن راه را پیمودند، تبعیت نکردیم و نپیمودیم.

 

امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) ایرانی هستند و پس به ما ربطی ندارند!!!

آقای مزاری اشاره کرد که ممکن است بعضی ها بگویند که ما را به امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) چه غرض چون آنها ایرانی هستند که مربوط آن کشور هستند و به ما ربطی ندارد!!!.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود که خیلی خوب، برفرض دیدگاه این طیف را تایید کنیم و بگوییم به ما ربطی ندارد، اما حرف ما این است که از هر راهی که می توانید و برای شما ممکن است، بیایید در حوزه معارف دینی و اسلامی ورود پیدا کنید.

 

 • سایر مکاتب جز اسلام، همه منحط و مبتذل اند

آقای مزاری ادامه داد: شما مطالب دینی را از هر راهی که می توانید فرا بگیرید، چون دین ما تمام آنچه که در زندگی، مورد نیاز ماست، را دارد، نیازی نیست که به سوی مکاتب دیگر چون مسیحیت، یهودیت، لیبرال دموکراسی و مکاتب مادی منحط و متبذل غرب، برویم.

آقای مزاری تصریح کرد که اسلام دینی است که برای انسان از ابتدای تولد تا لحظه مرگ برنامه دارد، که حقیقتاً اگر برنامه های دینی را بتوانیم درست فرا بگیریم، می توانیم کشور خود را درست مدیریت کنیم و می توانیم کشور و مردم خود را همانطوری که در زمان جهاد به عنوان قهرمانان منطقه و دنیای اسلام مطرح شده بود، دوباره به همان جایگاه و موقعیت برگردانیم.

 

 • راه اقتدار و صعود مردم افغانستان

آقای مزاری ادامه داد: اگر ما برنامه های دینی را به صورت حقیقی آن فرابگیریم، می توانیم مردم خود را مردم قدرتمند در منطقه و دنیا مطرح بسازیم و زندگی مرفه برای شان به ارمغان بیاوریم و راه صعود و رفتن به سوی خدا و مبارزه قاطع و قدرتمند با طاغوت را برای مردم افغانستان فراهم کنیم.

آقای مزاری خاطر نشان کرد که تجلیل از سالروز ارتحال امام خمینی (ره) این فرصت را برای ما فراهم می کند که ما هم با تاسی از این شخصیت بزرگ الهی، از این دنیا برای خود نردبان بسازیم، چون این دنیا، دنیای ماندنی و باقی نیست، پیش چشم خود هر روز می بینیم که صدها نفر کشته می شوند و صد ها نفر دیگر به مرگ طبیعی می میرند و این دنیا، دنیایی رفتنی است.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، تاکید کرد که ما باید برای دنیای باقی خود -آخرت- کار کنیم و از این دنیا توشه بگیریم.

آقای مزاری افزود: کسانی که توانمندی خدمت به جامعه را دارند، باید خدمت کنند، کسانی که توان هر فعالیتی برای زندگی انسانی و اسلامی خود و سایر آحاد جامعه دارند، درست فعالیت کنند، تا ما بتوانیم دست در دست همدیگر بدهیم و شرایط افغانستان را عوض کنیم.

 

 • شرایط افغانستان تغییر پذیر است

این آگاه امور سیاسی، با بیان اینکه شما گمان نکنید که شرایط افغانستان تغیر ناپذیر است گفت: نخیر! شرایط افغانستان تغیر پذیر است؛ به شرطی که اول خود را تغیر داده، اصلاح کنیم و تسلیم محض خدا باشیم و با روحیه ای استکبار ستیزی در صحنه حضور پیدا کنیم و آنگاه با توکل بر خداوند، خواهیم توانست کشور را از این بحران و از این منجلاب نجات بدهیم.

آقای مزاری با اشاره به وضعیت موجود گفت که شما می بینید حوادث غم انگیزی هر روز در هر گوشه کشور اتفاق می افتد، دو روز قبل نیز حادثه ای غم انگیزی در مسیر راه بغلان – کندز اتفاق افتاد که منجر به شهادت ده‏ها جوان و نیروی انسانی ما و ربوده شدن ده ها تن دیگر شد.

 

 • راه تغییر شرایط کشور

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان یاد آور شد که این چه وضعیتی است؟ در شمال چه شرایطی وجود دارد، در غرب کشور، در جنوب غرب کشور و جنوب کشور و شرق و جنوب شرق کشور چه شرایطی خطرناکی وجود دارد؟

این کارشناس سیاسی خطاب به مردم گفت که

برادران و خواهران! رفع مشکلات موجود کشور، نیازمند عزم و حضور جدی من و شما در صحنه است که باید دست در دست هم دهیم، پس از ساختن و اصلاح خود و پس از تاسی به بزرگان دینی ما چون امام خمینی (ره) و خلف صالح شان حضرت امام خامنه ای (حفظه الله) برای سر و سامان دادن به کشور خود اقدام کنیم.

 

 • عدم اقدام و برگشت شرایط کشور به سالهای ۱۳۷۱تا ۱۳۷۳

آقای مزاری همچنان خاطر نشان کرد که نظام افغانستان اگر چه نظام پر از مشکلات، پر از معضلات و گرفتاری ها است و فساد اداری و مشکلات دیگر در درون این نظام و حکومت وحدت ملی وجود دارد؛ اما همه ما وظیفه داریم که در راستای حمایت از این نظام نیم بند در صحنه فعال باشیم و کار کنیم، چون اگر همین نظام نیم بند هم نباشد، شرایط افغانستان به سالهای ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۳ بر می گردد و آن زمان بحران جدی تر خواهد شد.

 

 • انتقاد به نظام کشور، طرفدار اصلاح آن اما حمایت جدی از حاکمیت

آقای مزاری تصریح کرد که ما ضمن اینکه منتقد جدی نظام فعلی کشور هستیم و طرفدار اصلاح و سالم سازی بخش های مختلف آن، اما از این نظام در برابر دشمنان، اعم از تروریست هایی به نام داعش، یا طالبان و القاعده و امثال آنها، حمایت می کنیم.

آقای مزاری در اخیر تاکید کرد که ما باید وحدت، همآهنگی و انسجام خویش را حفظ کنیم و برای ساختن کشور خود جدی باشیم و با توکل بر خدا و توجه به احکام الهی و تسلیم محض به خدا و نه گفتن جدی در برابر همه مستکبرین، خدمتگذاران مردم افغانستان باشیم.