• تاریخ انشار: ۱۴ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11124
  • 1,026 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام خمینی(ره) یک هنرمند بود و حکومت فقاهتی و جهانی را در دنیای غرب و شرق ارائه کرد

مراسم سالگرد رحلت امام خمینی(ره) و شهدای روز چهار شنبه کابل امروز یکشنبه (۱۴ جوزا) از سوی مرکز تبیان در هرات برگزار شد و در آن تاکید گردید که رهبری که هم فقیه باشد و هم سیاست‌مدار فقط در وجود امام خمینی(ره) دیده شد.   محمد سعید رضازاده” استاد دانشگاه و فعال فرهنگی در این […]

مراسم سالگرد رحلت امام خمینی(ره) و شهدای روز چهار شنبه کابل امروز یکشنبه (۱۴ جوزا) از سوی مرکز تبیان در هرات برگزار شد و در آن تاکید گردید که رهبری که هم فقیه باشد و هم سیاست‌مدار فقط در وجود امام خمینی(ره) دیده شد.

 

محمد سعید رضازاده” استاد دانشگاه و فعال فرهنگی در این مراسم گفت: فقها در راستای پیاده کردن دین و احیای مکتب اهل بیت کوشیدن، کتاب نوشتن و زندگی مردم را دینی ساختند، ما هر چه امروز داریم، از برکت فقها و علما داریم که کوشیدن تا دین را به جهان عرضه کند.

 

او با اشاره به دوران غیبت حضرت مهدی(عج) گفت که هرکس مشتاق حضرت مهدی(عج) باشد، باید معتقد به مقام ولایت بوده تا بتواند بهتر و بیشتر درک کند.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به دوران جاهلیت و وضعیت اسفبار آن‌زمان گفت که هرقدر دوران جاهلیت را بشکافیم، قدر تمدن را خواهیم فهمید.

 

رضازاده گفت که قبل از انقلاب اسلامی ایران مردم فقها را با فقه و فقهات فرد می‌شناختند. آیات و روایات را می‌خواندند و در نهج‌البلاغه هضم می‌کردند اما مفهموم جهاد در دوران حکومت اسلامی تحقق پیدا کرد و بعد از دوران پیامبر و ائمه معصومین این جهاد خیلی اجرا نشد. البته در دوران نهضت تنباکو بودن علمایی که یکی پس از دیگری علیه استکبار مبارزه کردند اما مردم مفهوم جهاد و مقاومت را نمی‌فهمیدند.

 

او همچنین امام خمینی(ره) را یک هنرمند عنوان کرد و گفت که امام آمد و بعد از نهضت مشروطه حکومت فقاهتی و جهانی را در دنیای غرب و شرق ارائه کند.

 

او گفت که تمام غرب آمده‌اند و اتاق فکر ساخته‌اند تا نقشه مبارزه با جمهوری اسلامی طراحی شده و از سرمایه کشورهایی چون عربستان سعودی استفاده  می شود اما در همین زمان آمد و تشکیل حکومت اسلامی داد.

 

در دنیای شرق آمدن و مکتب کمونیزم را ایجاد کردند که ۷۰ سال عمر کرد اما چون خدا محوری نبود سقوط کرد. الان کشورها اکثریث مستقل و اسلامی شده‌اند.

 

او گفت که انگلستان می‌خواهد از اتحادیه اروپا جدا شود و این اتحادیه در حال فروپاشی است اما امریکا گاهی ساز مخالف می‌زند و گاهی هم ساز موافق. اینان در سیاست‌های امروز یکدیگر را پس می‌زنند.

 

از سویی هم در مورد خیزش مردم هرات نیز سخن گفت و گفت انقلابی که در هرات به وقوع پیوست مصادف با انقلاب جمهوری اسلامی ایران شد. بعضی از تنگ‌نظران این انقلاب را به انقلاب ایران نسبت داده و مردم را آشوب‌گر خطاب می‌کردند.

 

وی خاطر نشان ساخت که جای شکی نیست تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر هرات بوده که این خیزش رخ داده است.

 

این استاد دانشگاه افزود که به هر گوشه از افغانستان که بنگریم، نشانه‌ای از انقلاب اسلامی ایران وجود دارد. افغانستان بود که با انقلابش کشورهای انگلیس و روس را شکست داد.

 

آقای رضازاده کشور اسلامی ایران را تنها کشوری امن و برای علما و فقها خواند و گفت: حکومت اسلامی ایران دارای فقها و مراجعی است که پشت سر رهبری این انقلاب در حرکت است. ایران تنها کشوری است که این شاخصه را دارد.

 

او تاکید کرد که حکومت ایران یک حکومت منحصر به فرد است و هیچ کشور در دنیا مثل آن پیدا نمی‌شود و این مایه افتخار است.

 

بعضی‌ها شک می‌کنند و می‌گویند که واقعا حضرت مهدی آنقدر قدرت دارد که می‌تواند یک حکومت جهانی تشکیل دهد؟ ما می‌گوییم که جواب سوال شما را از الان می‌دهیم. از سال ۴۲ امام حرکت کرد و الان ۲۸ سال از رحلت امام می‌گذرد، شما در کجای دنیا چنین حکومتی دیده‌اید؟

 

در بحث حادثه دیروز، می‌بینیم که برخی از سردمداران حکومت ما صحنه را ترک می‌کنند. اما وقتی یک شخص ولی‌امر تقاضای شهادت در راه خدا می‌کند، این یعنی چی؟ یعنی این‌ها شهید پرور هستند.

 

او نوع حکومت کشور اسلامی ایران را صحیح‌ترین نوعی حکومت در جهان اسلام دانست که دستش باز بوده و می‌تواند به دیگر کشورهای اسلامی رسیدگی کند.

 

او یادآور شد که دو نوع رهبری داریم. یک نوع رهبری سیاسی که همان رئیس جمهور است و اطاعت از وی مباح اما نمی‌تواند رهبر باشد.

 

رضازاده به بیان نوع دیگر رهبری پرداخت و گفت که رهبری که هم فقیه باشد و هم سیاست‌مدار فقط در وجود امام خمینی(ره) دیده می‌شود و مردم باید بر آن اعتقاد داشته باشند و فرقی هم ندارد که رهبری در کدام کشور است.

 

هویت ما مشخص شده است که پارس هستیم و این پارس یا هزاره است یا قزلباش و یا هم تمام طیف‌های که در درون کشور هستند که باید هویت داشته باشند و دروقت آمارگیری باید محبین اهلبیت در این کشور ثبت شوند.

 

او تاکید کرد که جدای از هویت، در بحث اعتقادی باید ولی‌امر را بر تمام فقها مقدم بدانیم.

 

این استاد دانشگاه گفت: اگر وجود امام نبود ما باید یا گرایش اسلام طالبانی یا اسلام امریکایی و یا گرایش اسلام داعشی و یا هم گرایش اسلام عربی را می‌داشتیم ولی امام آمد اسلام روز را بیان کرد و گفت عالَم، محضر خدا است و نباید در این محضر گناه کرد.

 

او همچنان افزود که بعضی‌ها برای امام زمان‌اش خیلی گریه و زاری می‌کند اما در وقت جنگ حاضر نیست حتی یک تیر به طرف امریکا شلیک کند.

 

رضازاده به گفته‌های آیت الله خزعلی اشاره کرد که ای‍شان می‌گوید: هرآن چیزی که امام در امورات انجام می‌داد با مصلحت امام زمان بود. اگر عنایت امام زمان(ع) نمی‌بود آقا موفق نمی‌شد که در درون حکومتش ریشه منافقین را از بین ببرد.

 

موصوف خاطر نشان ساخت که در آن زمان حکومت فقهی جهادی را اصلا کسی قبول نداشت اما امروزه برعکس این قضیه شده و خیلی از فقه‌ها این خط را به عنوان اسلام ناب قبول دارند.

 

وی خاطرنشان کرد که اگر جوانان و مردم ما با امام آشنا شوند خیلی از راه‌های گم شده را دوباره پیدا خواهند کرد.

 

او با اشاره به موضوع جبهه‌گیری جوانان علیه گرفتن سالگرد امام خمینی در شبکه‌ها و فضای اجتماعی گفت که آنهایی که می‌گویند این‌ها بچه‌های خمینی هستند و این‌ها باعث تصرف شده‌اند، سخت در اشتباه بسر می‌برند.

 

رضازاده افزود که اگر روزی حکومت افغانستان را داعش ازبین ببرد، باید از جبهه مقاومت استفاده کنند. طوری‌که در ماده سوم قانون اساسی در افغانستان آمده اما اجرای نشده است. هرگاه این امر اجرا شود آن زمان کشورما به تمام معنا کشوری اسلامی خواهد بود.

 

وی اظهار می‌کند که امام در اول وقت نماز می‌خواند و هر شب از بلوغ تا رحلت نماز شب‌شان ترک نشده و در زمانی‌که در فرانسه بسر می‌بردند، محاظین فرانسوی ساعت‌های‌شان را با نماز امام تنظیم می‌کردند.

 

به گفته وی حضرت امام در۲۴ ساعت تنها سه ساعت را در خواب بودند و در ماه مبارک رمضان روزی ده جز قرآن کریم را تلاوت می‌نمودند و یک ساعت را با کودکان بازی می‌کردند.

 

وی از شخصیت امام چنین می‌گوید که شخصیت خمینی(ره) آن‌قدر والا بود که خارجی‌ها می‌گفتند زمانی که ما با امام ملاقات کردیم، مانند این بوده که با حضرت مسیح ملاقات کرده باشیم. زیرا خیلی از خصوصیت‌های مسیح در وجود امام راحل نهفته بود.