• تاریخ انشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1931
  • 2,453 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام خمینی جهانی می اندیشید

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی با بیان اینکه امام خمنی(ره) جهانی می اندیشد، گفت: تفکرات و اندیشه های یک رهبر دینی منحصر در جغرافیای یک کشور و مملکت نیست و عزت و اقتدار همه ی مسلمین را در نظر می گیرد که امام خمینی اینگونه بود. به گزارش آوا، به مناسبت تجلیل از […]

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی با بیان اینکه امام خمنی(ره) جهانی می اندیشد، گفت: تفکرات و اندیشه های یک رهبر دینی منحصر در جغرافیای یک کشور و مملکت نیست و عزت و اقتدار همه ی مسلمین را در نظر می گیرد که امام خمینی اینگونه بود.

به گزارش آوا، به مناسبت تجلیل از سالروز بازگشت امام خمینی(ره) و پیروز انقلاب اسلامی به رهبری ایشان و بیستمین سالگرد شهادت سیدعلی اکبر مصباح مزاری، محفلی از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی رئیس دفتر نمایندگی مرکز تبیان و دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در هرات طی سخنانی در پاسخ جوانان به اینکه چرا باید از دهه فجر انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام خمینی به پیروزی رسیده است تجلیل کنیم، گفت: چنانچه ما با یک دید واقع بین و حقیقت نگر مطلب را بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی، با شکوه ترین و عالی ترین واقعه ی قرن بیستم به شمار می رود، به همین دلیل بسیاری از محققین و صاحب نظران منصف و حقیقت نگر، قرن بیستم را قرن امام خمینی می دانند.

وی با اشاره ای کوتاه به سالهای قبل از ۱۳۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی ایران، خاطر نشان کرد: در آن دوره دو نوع سیستم حکومتی که در نیمی از کشورها نظام سوسیالیستی و کمونیستی ونیمی دیگر نظام سرمایه داری غرب و اروپا حاکم بود.

وی افزود: کشورهای اسلامی نیز تحت تاثیر این نظام ها بودند و شکل و صورت دیگری از حاکمیت مخصوصا در محافل روشنفکری و محافلی که مسائل انقلاب را بررسی کند، وجود نداشت وشکل سومی را برای نظام حکومتی نمی شناختند.

وی تصریح کرد: در محافل علمی که مسائل انقلاب بررسی می شد اساسا انقلاب را پدیده ای مربوط به مدرنیته و تفکراتی که در غرب و اروپا مطرح بود، می دانستند و استدلالشان این بود که در هر کشوری که انقلاب به وقوع می پیوندد به طبع در آن جامعه دیدگاههای لائیک شکل می گیرد و در مسیر روند انقلاب توسعه و گسترش می یابد و یا آنکه در نتیجه هر انقلابی به طبع دیدگاههای سکولاریستی پایه گذاری می شود و خود به خود به وجود می آید و شکل می گیرد و در روند تکاملی انقلاب جامعه به سمت سکولاریزه شدن پیش می رود.

به همین دلیل کارشناسان و محققین مسائل انقلاب قرن بیستم را قبل از پیروزی انقلاب اسلامی قرن افول اسلام می دانستند.

وی در ادامه مطلب فوق، افزود: درچنین اوضاع و احوالی بود که شخصیتی به نام سید روح الله موسوی خمینی وارد عرصه مبارزه شد و تئوری حکومت اسلامی را بر مبنای نظام ولایت فقیه مطرح نمود و پس از یک عمر تلاش و مبارزه و مجاهدت های پیگیر، این تئوری را به فعلیت رساند.

این عالم دینی در ادامه سخنانش به اثرات انقلاب اسلامی در محافل و مجالس بین المللی، کشورهای اسلامی و منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی به اثبات رساند که دین مقدس اسلام غیر از ادیان دیگر است. دین اسلام برای تمامی شئون زندگی انسان ها و تمام ادوار و زمان ها، برنامه های منظم و مدوّن دارد و منحصر در بخش عبادات نیست.

وی افزود: دین اسلام با حاکمیت دینی قادر به اداره ی امور و اداره ی حاکمیت است و اگر جامعه ای زیر سایه دین اسلام حرکت کند، می تواند به پیروزهای چشمگیری در عرصه های مختلف برسد و جامعه را به سوی رستگاری سوق دهد که این نکات بسیار مهم و ارزشمند را امام خمینی عملا برای جهانیان به اثبات رساند.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی گفت: اساسا می بینیم که در محافل علمی و تحقیقاتی در سطح بین المللی، کسانیکه تعاریف مختلفی از انقلاب داشتند، سه مفهوم رهبری دینی، ایدئولوژی اسلامی وبسیج توده های مردم، وارد تعریف انقلاب شد چرا که این سه مفهوم برای تحلیلگران اصلا قابل تصور نبود.

وی در ادامه افزود: برای تمام محققین به اثبات رسید که اگر انقلابی با رهبری یک رهبر والا مقام و متعهد دینی به پیروزی رسد، آن انقلاب، انقلابی واقعی است اگر دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران را مطالعه داشته باشید، خواهید دید که هر آنچه که به عنوان انقلاب مطرح کرده بودند، کودتایی بیش نبوده و در برخی کشورها برخی از اصحاب با اردوی آن کشور ارتباط برقرار کرده اند و اردو اقدام کرده و در یک کودتا، نظام حکومتی را منقلب نموده و تغییر داده است و نظام دیگری جایگزین شده است و اسم این را انقلاب گذاشته اند اما در قرن بیستم مردم دنیا و اندیشمندان فرهیخته دیدند که در ایران یک انقلاب واقعی اتفاق افتاد .

ور در ادامه افزود: دلیل اینکه این انقلاب واقعی است، چون رهبری دینی دارد و این رهبر دینی توانسته است که توده های مردم را بسیج کند بدون آنکه کودتایی رخ دهد و همه ی مردم دست به کار شوند و از این رهبری حمایت قاطعانه کنند و این انقلاب را در صفحات تاریخ انقلاب های دنیا رقم بزنند. پس می بینیم که هر انقلابی که رهبری دینی با ویژگی خاص در راس آن قرار داشته باشد، آن انقلاب یک انقلاب واقعی خواهد بود.

این عالم دینی با بیان اینکه امام خمنی(ره) جهانی می اندیشد، گفت: تفکرات و اندیشه های یک رهبر دینی منحصر در جغرافیای یک کشور و مملکت نیست و عزت و اقتدار همه ی مسلمین را در نظر می گیرد.

وی در بخش دیگر از سخنانش به فرموده های حضرت امام خمینی(ره) در تمجید از مجاهدین افغانستانی اشاره کرد و گفت: ایشان فرموده اند: ارزش این چریک های افغانستانی است که شکسته اند آن بت های بزرگی را که تراشیده بودند که اگر کسی به شوروی یک کلمه بگوید باید به فنا برسد اینها شکستند این را.

در جای دیگر امام اشاره ای عمیق و دقیقی دارند و می فرمایند که اینها از افغانستان هم درسی گرفته اند که همه ی سلاح های مدرن را آورده اند، همه ی هلی کوپتر(چرخبال)ها و حتی نظامی های تربیت شده را به افغانستان آوردنداما باز هم نتوانستند ملت افغانستان را خاضع کنند.

وی در ادامه با اشاره به جنگ ایران و عراق ونیازمندی این کشور(ایران) به تسلیحات و مهمات، گفت: در آن شرایط که شوروی سابق یک قطب قدرت در جهان بود وزیر خارجه اش را به ایران فرستاد و از امام خواست تا ازحمایت مردم و مجاهدین افغانستان دست بردارد و در عوض شوروی، ایران را در جنگ با صدام حمایت می کند، اما امام خمینی جواب بسیار قاطع و روشنی به وزیر خارجه شوروی داد و این را نپذیرفت و ایشان فرمود: اگر شما خیال کرده اید که بتوانید افغانستان را بگیرید و آن را آرام کنید، این خیال باطل است..

هاشمی با اشاره به ایدئولوژی اسلامی، افزود: امام خمینی(ره) برای مردم دنیا به اثبات رساند که با ایدئولوژی اسلامی می توان جامعه را در ابعاد مختلف به خوبی اداره کرد و به پیش برد و مردم را به پیشرفت و تعالی رساند.

وی در ادامه با طرح این سوال که توده های مردم را به طور گسترده یک رهبر دینی چگونه می تواند، بسیج نماید، گفت: در بعضی مواقع ممکن است، حاکم و رهبری با استفاده از سلاح های مدرن سرزمینی را تسخیر وحکمروایی کند اما همه ی مردم با اون نیستند و به زور جوامع و مردم را کنترول می کند .

وی در ادامه افزود: اما یک عالم وارسته ی دینی چون اندیشه الهی دارد بخاطر اینکه بر مبنای حق قیام کرده است، علاوه بر آنکه اداره ی امور را بر عهده گرفته است، او بر قلبهای انسانها نیز حکومت می کند.

یکی از اثرات انقلاب اسلامی در محافل علمی جهان مخصوصا محافلی که انقلاب را بررسی می کردند، تحولی شگرف و بنیادین ایجاد نمود و سه مفهوم بدیع رهبری دینی، ایدئولوژی اسلامی، و بسیج توده های مردم به وسیله رهبری دینی را وارد تعریف انقلاب نمود و همه ی متخصصین دنیا متوجه شدند که یک رهبر دینی می تواند انقلابی را به معنای واقعی آن رهبری کند و به نتیجه برساند.

وی افزود: همانگونه که امروز سید جمال الدین افغان را همه ی مسلمانها و همه ی کشورهای اسلامی متعلق به خود می دانند، ما هم امام خمینی(ره) را متعلق به همه ی دنیا می دانیم برای آنکه امام تنها برای یک ایران اسلامی مبارزه نکرد، مبارزات امام، مبارزات رهایی بخشی بود که در امتداد مبارزات سید جمال قرار گرفت.

این عالم دینی افزود: در واقع امام خمینی با ابتکاراتی که داشت، توانست کار ناتمام سیدجمال را به اکمال برساند و به همه ی برنامه های او فعلیت داد و عینیت بخشید.

رییس دفتر نمایندگی مرکز تبیان در بخش دیگری از سخنانش به بیان گوشه ای از زندگی نامه شهید سید علی اکبر مصباح پرداخت و گفت: شهید سید علی اکبر مصباح یک عالم دینی، یک روحانی وارسته و متعهد است که برای هدایت جامعه و مردم، سنگرهای وعظ، تبلیغ، ارشاد و تدریس را انتخاب کرده و با تمام وجود در این جهت تلاش کرد.

وی افزود: این عالم وارسته پس از آنکه کودتای مارکسیستی در افغانستان اتفاق افتاد و کمونیست ها، زمام امور را به دست گرفتند، از اولین کسانی بود که مبارزات خویش را علیه این رژیم آغاز کرد.

این عالم دینی با بیان اینکه شهید مصباح هرگز خط مشی خویش را تغییر نداد، گفت: ایشان مبارزات خویش را برای دفاع از اسلام، قرآن و ارزشهای ملی آغاز کرد اما این مبارزات مبتنی بر اعتقاد راسخ به التزام عملی به ولایت فقیه استوار بود و تا آخرین لحظات عمرش از این مبنا عدول نکرد و راه مکتب تشیع را از مجرای ولایت فقیه عاشقانه دنبال کرد.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی اذعان نمود: شهید مصباح، راهش را آگاهانه انتخاب کرده بود و تا لحظه ی شهادت این راه را مردانه و قهرمانانه پیمود و امروز می بینیم که راه و اهداف شهید مصباح و آرمان های او در جامعه ی ما زنده است.

وی در پایان سخنانش تاکید کرد که مرکز تبیان نیز همان راه و مبانی و خط مشی شهید مصباح را با قاطعیت دنبال می کند و هیچگاه این راه را رها نخواهد کرد.

در ادامه مولوی سید احمد آخوندزاده رئیس شورای اخوت اسلامی هرات نیز در پاسخ به این سوال که چرا باید در افغانستان از انقلاب ایران تجلیل شود، به حدیثی از پیامبر اشاره کرد و گفت: اگر کسی شکر نعمت برادر مسلمان خود را نکند، شکر پروردگار خود را هم نخواهد کرد.

وی افزود: امام خمینی با انقلابش، حکومتی را بنیانگذاری کرد که امروز تمام جهان کفر از آن وحشت دارند وجهان اسلام مدیون این انقلاب است.

مولوی آخوندزاده گفت: زمانیکه ما از کشورمان مهاجر شدیم و به سمت ایران می رفتیم بر سر مرز و هر پاسگاه ایران عکس حضرت امام را می دیدیم که نوشته بود “اسلام مرز ندارد”، تا زمانی که امام خمینی در قید حیات بودند، مهاجرین در آن کشور با آسودگی تمام زندگی می کردند.

وی با تاکید بر اینکه امام خمینی، شخصیتی جهانی بود، گفت: امام خمینی به تمام جهان اسلام تعلق دارد.

آخوندزاده در ادامه به جهاد افغانستان مقابل روس ها اشاره کرد و گفت: در این جنگ زنان و مردان دلیر کشورمان حضور داشتند و با تمام قدر از کشور دفاع کردند.

وی افزود: دشمنان اسلام کور خوانده اند که بتوانند در سرزمین مرد خیز افغانستان وحدت شیعه و سنی را از بین ببرند.

قابل ذکر است که در این مراسم زندگینامه حجت الاسلام و المسلمین شهید سید علی اکبر مصباح توسط خانم موسوی قرائت شد.