• تاریخ انشار: ۱۴ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7387
  • 1,255 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امام راحل با عملکردش به اثبات رساند که بین “سیاست‌باز” و “سیاست‌مدار” فرق است

رئیس مرکز تبیان در هرات با بیان اینکه امام راحل با عملکردش به اثبات رساند که بین «سیاست‌باز» و «سیاست‌مدار» فرق است، گفت: سیاست‌باز تمام اعمال و کردارش ریشه در مکر و نیرنگ دارد اما سیاست‌مدار کسی است که تمام اعمال و رفتارش ریشه در حقیقت دارد. به گزارش آوا، به مناسبت چهاردهم جوزا(خرداد) سالروز […]

رئیس مرکز تبیان در هرات با بیان اینکه امام راحل با عملکردش به اثبات رساند که بین «سیاست‌باز» و «سیاست‌مدار» فرق است، گفت: سیاست‌باز تمام اعمال و کردارش ریشه در مکر و نیرنگ دارد اما سیاست‌مدار کسی است که تمام اعمال و رفتارش ریشه در حقیقت دارد.

به گزارش آوا، به مناسبت چهاردهم جوزا(خرداد) سالروز ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) در سراسر کشور محافل یادبود برگزار شد.

 

در مراسمی که از سوی مرکز فعالیت‎های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات برگزار شده بود، حجت‌الاسلام و المسلمین “سیدمحمد هاشمی‌راستی” رئیس این مرکز در هرات در پاسخ به این سوال که چرا در افغانستان از یک شخصیت ایرانی چون امام خمینی(ره) تجلیل به عمل می‌آید گفت که امام خمینی(ره) یک عالِم دینی است. عالِم، وزنش با عالَم برابر است. برای آنکه یک عالِم دینیِ عامِل، رسالتش در برابر همه‌ی مردم دنیا است و برای هدایت همه‌ی جوامع بشری مسئولیت دارد به همین دلیل وزنش با عالَم برابر است.

 

رئیس مرکز تبیان در هرات همچنان گفت که امام خمینی(ره) بر اوج قلل مرتفع فلسفه، حکمت، اصول و کلام قرار داشته و یک مرجع تقلید، فقیه آگاه و سیاست مدار متعهد بودند.

 

این عالم دینی و فعال فرهنگی در هرات همچنین ضمن اشاره به تفکر اسلامی و ارزشی امام خمینی(ره) و تحلیل ایشان در خصوص دیگر مکاتب فکری موجود در جهان گفت که امام خمینی(ره) با بصیرتی نافذ و دیدی قوی بر اوضاع و احوال عالَم نظارت داشته و شناخت عمیق و کافی از مکتب های فکری عالم داشتند.

 

او گفت که امام خمینی(ره) با توجه به مبانی فقهی اسلام اوضاع و احوال جوامع اسلامی را مورد بررسی قرار داده و با توجه به آن طرح حکومت اسلامی بر مبنای ولایت فقیه را مطرح و در راستای ایجاد آن مبارزه کرده تا این طرح را به عینیت رساندند.

 

هاشمی خاطر نشان ساخت: امام خمینی(ره) از آنجایی که مورد تکریم تمام مسلمانان و انسان‌های آزادی‎خواه قرار گرفت که رسالت خویش را به خوبی انجام داده و برای نجات محرومین عالم قیام کردند و به همین دلیل است که مسلمانان در نقاط مختلف جهان از ایشان تجلیل کرده و این عالم دین را متعلق به خود می‌دانند.

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تاکید کرد که تفکر، اندیشه، عملکرد و سیره‌ی عملی زندگی امام خمینی(ره) درسهای بزرگی برای جهانیان داشته است.

 

او گفت: یکی از درس‌هایی که می‌توان از زندگی امام خمینی(ره) گرفت فرق بین “دین سیاسی” و “سیاست دینی” است.

 

این فعال فرهنگی در هرات همچنان در تکمیل مطلب فوق گفت که عملکرد امام(ره) به وضوح به اثبات رساند که بین این دو فرق فاحش وجود دارد. یعنی ممکن است که حاکمی برای رسیدن به اهداف و تثبیت قدرت و کسب موقعیت‌های عالی سیاست‌های دینی اتخاذ کند که در این صورت حاکم از اعتقادات و برنامه‌های دینی استفاده‌ی ابزاری کرده تا به اهداف شخصی خودش برسد و تمامی ضعف‌ها و نقاط منفی عملکرد خود را پشت اعتقادات دینی پنهان نماید.

 

وی افزود که امام خمینی(ره) اثبات کرد که اگر حاکمیت دین در جامعه محقق شود، در پرتو هدایات دین است که جامعه‌ی اسلامی می‌تواند در عرصه‌های علم، صنعت و تکنالوژی جدید پیشرفت داشته باشد.

 

رئیس مرکز تبیان در هرات همچنان گفت که امام خمینی(ره) با عملکردش به اثبات رساند که بین “سیاست باز” و “سیاست مدار” نیز فرق است.

 

وی گفت: در قدم اول باید به این نکته توجه داشته باشیم که “سیاست باز” تمام اعمال و کردارش ریشه در مکر و نیرنگ داشته و به دنبال اهداف خود حرکت می‌کند و در این مسیر ممکن است که یک روز شعاری را مطرح کند و چند روز بعد آن شعار را تغییر دهد، روزی با کسی متعهد شده و پس از مدتی آن عهد را نقض کند و با کسی دیگر عهد ببندد.

 

او همچنین با اشاره به قضیه انتقال مسیر برق توتاپ از بامیان به سالنگ و رفتار و گفتار برخی از رهبران سیاسی در این مورد و تغییر عملکرد خودشان پس از مدتی، گفت که عده‌ای از رهبران جامعه با مردم و حرکت مردمی اعلام همکاری کرده و از این حرکت با قاطعیت حمایت نمودند و گفتند که از مطالبات مردم حمایت می‌کنند و حتی برخی از این رهبران اعلام کردند که اگر مطالبات مردم برآورده نشود از سِمَت‌هایشان در دولت کناره گیری خواهند کرد. چند روزی که گذشت دیدیم این سیاست‌شان را تغییر داده و در این مسیر معاملاتی که کرده در جهت مخالف اهداف مردم قرار گرفتند.

 

این عالم دینی در ادامه گفت که “سیاست مدار” کسی است که تمامی اعمال و رفتارش ریشه در حقیقت دارد.

وی با اشاره به دیدگاه وسیع امام خمینی(ره) نسبت به افغانستان و مردم آن مخصوصا در سال‌های جهاد افغانستان در برابر شوروی سابق گفت که در سال‌هایی که جمهوری اسلامی ایران درگیر جنگ با رژیم بعثی عراق بوده و نیاز مبرم به ابزار جنگی داشتند، وزیر خارجه شوروی سابق نزد امام خمینی(ره) رفته و از ایشان می‌خواهد تا دست از حمایت از مردم و مجاهدین افغانستان بردارند تا شوروی نیز در قبال آن از ایران حمایت تسلیحاتی کند.

 

هاشمی گفت که امام خمینی(ره) در پاسخ به این خواسته‌ی وزیر خارجه‎ی شوروی سابق فرمودند:”اگر شما خیال کرده‌اید که بتوانید افغانستان را بگیرید و آن را آرام کنید این خیال باطل است.” کدام سیاست مدار می‌تواند در چنین مقطع حساسی موضع گرفته و از حقیقت عدول نکند؟ تنها رهبری این توان را دارد که اندیشه‎ی الهی داشته و قدرت خدا را قدرت بی‎منتهی بداند. چنین رهبری می‌تواند در رابطه با سرنوشت جامعه، امانت‌دار واقعی باشد.

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تاکید کرد که خدمات امام(ره) در رابطه با مملکت ما کم و کوچک نبوده است.

 

او گفت که امام خمینی(ره) در برابر شوروی سابق فرموندند که “ارزش این چریک‌های افغانستانی این است که شکستند آن بت‎های بزرگی را که تراشیده بودند که اگر کسی با شوروی یک کلمه بگوید، باید به فنا برسد. اینها شکستند این را”.

 

این عالم دینی در ادامه سخنانش تاکید ورزید که امام(ره) هراسی از هیچ یک از قدرت‎ها به دل راه نمی‎دادند.

وی گفت که امام خمینی(ره) در مورد مهاجرین هم‎وطن ما که در آن زمان در ایران مهاجر بودند نیز در سال ۱۳۶۱ در جمع بازاریان تهران فرموده بودند که “خوب، باید چه کرد با این‌ها؟ نباید این‌ها را پذیرایی کرد؟ ما مسلمانیم، آن‌ها هم مسلمانند، ما باید از آن‌ها پذیرایی کنیم، خدمت کنیم به آن‌ها و این دولت است که دارد این کارها را می‌کند.”

 

هاشمی خاطر نشان ساخت که بزرگانی که در آن زمان در ایران زندگی کرده‌اند به خاطر دارند که به مهاجرین افغانستانی نیز کوپن‎هایی داده شد و هم‎وطنان ما نیز مانند یک ایرانی از آن سهمیه‌ها استفاده می‌کردند.

 

وی در پایان با طرح این پرسش که این نحوه‌ی عملکرد یک رهبر را در کدام مکتب از مکتب‌های دنیا می‌توان یافت؟، افزود که رهبر و پیشوایی اینگونه می‌تواند جامعه را هدایت و رهبری کند و قدرت خدا را بالاترین قدرت‌ها بداند و همیشه به قدرت خداوند تکیه داشته باشد.

 

قابل ذکر است که این مراسم در مسجد “امام موسی بن جعفر(ع)” واقع در خیابان “مایل هروی” شهر هرات با حضور مشتاقان و رهروان آن ابر مرد راستین برگزار شد.

 

مجری این مراسم با شکوه حجت الاسلام و المسلمین “خادم حسین هدایتی” مسوول بخش علما و مبلغین مرکز تبیان در هرات بودند.

 

این مراسم با قرائت قرآن توسط قاری “اسماعیل زاده” آغاز و پس از آن مولوی “سیداحمدآخوندزاده” رئیس شورای اخوت اسلامی در هرات به ایراد سخن پرداختند.

 

پس از آن “سیدروح الله صالح” با خواندن قطعه شعری در مورد امام خمینی(ره) به شکوه محفل افزوده و در ادامه “کاتب محبوب بنایی” رهبر حزب الله ملت افغانستان سخنانی در مورد شخصیت امام خمینی(ره) و عملکرد ایشان و تاثیر آن بر جوامع اسلامی بیان کردند.