• تاریخ انشار: ۲۰ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31396
  • 63 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امروز افغانستان یکی از بازوهای پرتوان محور مقاومت است/ با افول قدرت‌های غربی، آینده از جهان اسلام است

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان در یک نشست تخصصی با عنوان «روند تکوین جبهه مردمی مقاومت در آسیای جنوب غربی» خاطرنشان ساخت: امروز افغانستان را می توان به عنوان یکی از بازوهای پرتوان محور مقاومت در برابر دشمنان منطقه ای و جهانی اسلام به حساب آورد؛ لذا مردم افغانستان همواره در این عرصه سرفراز و پیشتاز بودند. حسینی مزاری با بیان این که مردم افغانستان می‌دانند که آینده منطقه و جهان از جهان اسلام است و قدرت های غربی رو به افول اند و به زودی با شکست های مفتضحانه‌ای مواجه خواهند شد، گفت این امیدواری وجود دارد که افغانستان هر روز بیش از روز دیگر در کنار جبهه مقاومت قرار گرفته، بلکه در این جبهه هضم شده است.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) روز سه‌شنبه(۱۶ قوس/ آذر ۱۴۰۰) در پنل تخصصی «روند تکوین جبهه مردمی مقاومت در آسیای جنوب غربی» از سوی مرکز مطالعات راهبردی ژرفا با همکاری دبیرخانه همایش بین المللی مقاومت اسلامی با حضور کارشناسان و شخصیت های‌ محور مقاومت به گونه آنلاین برگزار گردید، پیرامون «نسبت جریان های اجتماعی مقاومت افغانستان با حاکمیت و عملکرد طالبان» صحبت کرد.

وی بیان داشت: در این هیچ جای شکی نیست که افغانستان یکی از اعضای مهم جبهه مقاومت بوده و است؛ منتهی سابقه حضور افغانستان در عرصه مقاومت به سده ۱۹ میلادی برمی گردد، آن گاه که مردم افغانستان در برابر اشغال انگلیس مبارزه جانانه خود را شروع کردند و به نتیجه رساندند و استقلال افغانستان را از انگلیسی ها ستاندند.

 مقاومت مردم افغانستان همزاد با انقلاب اسلامی ایران است

رییس مرکز تبیان در ادامه افزود: اما با شکل و کیفیت فعلی، مقاومت افغانستان همزاد با انقلاب اسلامی ایران است. زمانی که انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) به پیروزی رسید و محور مقاومت شکل گرفت، افغانستان به عنوان یکی از کشورهای انقلابی مبارز و مقاوم، همزمان با این پیروزی در عرصه مبارزات اسلامی شکل و شمایل تازه پیدا کرد و مردم آن با تاسی از پیام ها و فرمان های حضرت امام خمینی(ره) و تاثیرپذیری از پیروزی مردم خداجوی ایران، شروع به سازمان یافتگی کردند و در برابر حکومت دست نشانده شوروی ها و سپس در برابر اشغال شوروی ها در عرصه مبارزه حضور پیدا کرده، در میدان های سرد و گرم و همچنان میدان های نظامی، فکری و فرهنگی دست به مبارزه و مقابله زدند.

حضور چهل ساله مردم افغانستان در عرصه مقاومت

حسینی مزاری با بیان این‌که حضور مردم افغانستان طی بیش از چهل سال در عرصه مقاومت جای هیچ شک و شبهه ای باقی نمی‌گذارد، گفت: شما طی این چهل سال و یا بیشتر، مردم افغانستان را در میدان های مبارزه با دشمنان بی‌رحمی دیده اید که طی این مسیر و در این وادی قربانی های بی‌شماری داده اند. اگرچه روند کار مقاومت فراز و فرود داشته است، اما مردم افغانستان تحت هیچ شرایطی و در هیچ مقطعی دست از مبارزه علیه دشمنان افغانستان بر نداشتند.

وی افزود: مردم افغانستان گاهی در برابر اشغال شوروی ها ایستادند و مبارزه کردند و بیش از یک میلیون شهید و صد‌ها هزار معلول و میلیون ها آواره و مهاجر دادند و گاهی هم در برابر اشغال افغانستان از سوی غربی ها به ویژه امریکایی ها ایستادند و مبارزه کردند.

مردم افغانستان باعث شکست تاریخی روس ها و کمونیزم بین المللی شدند

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان با تاکید بر این‌که مردم افغانستان در میدان های مختلف چه در جبهه نظامی و چه در جبهه فکری، فرهنگی و رسانه ای خوش درخشیده اند، اظهار داشت: مردم افغانستان در مبارزه با شوروی باعث شکست تاریخی روس ها و اصولا کمونیزم بین المللی شدند که آثار این مبارزه در سطح دنیا و جهان مشاهده شد؛ دیوار برلین شکست، کمونیزم به زباله دان تاریخ رفت و اتحاد جماهیر شوری فروریخت و با صدها مشکل و معضل مواجه شد، در نتیجه جهان از شر قدرت شرق خلاص شد و این‌گونه بود که مردم افغانستان در این جنگ به عنوان نیروهای قهرمان مطرح و الگو شدند.

امریکایی ها طی بیست سال در افغانستان از هیچ جنایتی دریغ نکردند

این آگاه مسایل منطقه و افغانستان با بیان‌ این‌که مردم افغانستان در برابر امریکایی نیز پیروز شدند، خاطرنشان ساخت: امریکایی ها طی بیست سال حضور در افغانستان از هیچ جنایتی دریغ نکردند، اما مردم ما در صحنه های گرم و سرد در برابر امریکایی ها و تمام غربی ها ایستادند؛ چه در کوه ها، دره ها و سنگرهای گرم مبارزه و چه در داخل شهرها و درعرصه های فکری، فرهنگی و رسانه ای در برابر امریکایی ها رزمیدند و مقاومت کردند و در نتیجه باعث شد که امریکایی ها سرافکنده از افغانستان بیرون شوند، آبرو و حیثیت امریکایی ها در منطقه و دنیا فرو بریزد و دیگر قدرت برتر غربی را در دنیا نداشته باشیم.

امروز افغانستان یکی از بازوهای پرتوان محور مقاومت در برابر دشمنان منطقه ای و جهانی است

او در ادامه تاکید کرد: امروز افغانستان را می توان به عنوان یکی از بازوهای پرتوان محور مقاومت در برابر دشمنان منطقه ای و جهانی اسلام به حساب آورد؛ لذا مردم افغانستان همواره در این عرصه سرفراز و پیشتاز بودند. گرچند که در این دوران گرفتار معضلات و چالش ها و مشکلات مختلفی شدند و حالا هم دچار معضلات زیادی هستند.

مردم افغانستان تا برقراری حکومت واقعی اسلامی در صحنه خواهند بود

به باور حسینی مزاری: درست است که دشمن در برخی از عرصه ها شکست می‌خورد و گاهی ممکن است از درب بیرون برود، اما از دریچه وارد می‌شود و این‌گونه ورود طبعا برای مردم افغانستان مشکل ایجاد کرده و طبعا در آینده هم امریکایی ها از هیچ تلاشی دست‌بردار نخواهند شد، اما مردم افغانستان همچنان تا پیروزی نهایی و برقراری حکومت واقعی اسلامی در افغانستان در صحنه خواهند بود.

نگاهی به جریانهای اجتماعی مقاومت افغانستان در طول چهار دهه

این فعال فرهنگی اجتماعی در مورد جریان های اجتماعی مقاومت افغانستان در طول چهل سال اخیر بیان نمود: در دوران حاکمیت کمونیست ها در افغانستان، جریان مقاومت در تقابل با حکومت بود و حکومت به عنوان بخشی از قدرت مهاجم و به عنوان دست نشانده شوروی ها و مزدوران روس و کرملین بود. این تقابل تا فروریزی حکومت کمونیستی در افغانستان ادامه داشت، اما بعد از پیروزی جهاد اسلامی و شکست روس ها، تقریبا مدت چهار یا پنج سال خود مقاومت صاحب حاکمیت در افغانستان شد و در این دوره، حاکمیت از آن مردم مجاهد و مقاوم افغانستان بود.

 او در ادامه تصریح کرد: اما از سال‌های ۷۵ تا ۸۰ خورشیدی متاسفانه در جریان مقاومت اختلال پیش آمد. چون در کشور، جنگ داخلی بروز کرد و گروه طالبان علیه حاکمیتی که مرتبط با مقاومت بود، درگیر شد، این‌گونه بود که جبهه مقاومت از مبارزه مستقیم با دشمنان بیرونی بازماند. در سال هشتاد حاکمیت گروه طالبان فروشکست و امریکایی‌ها به بهانه حملات یازده سپتامبر به افغانستان حمله کردند و افغانستان را بار دیگر در اشغال خود قرار دادند و حاکمیت هایی را به وجود آوردند.

نسبت جبهه و جریان مقاومت با حکومتهای بعد از سقوط طالبان متفاوت است

به گفته وی: در زمان حاکمیت آقای کرزی اگرچه تقابل شدید با حاکمیت وجود نداشت، اما مناسبات خیلی جالبی هم از سوی جریان مقاومت با حاکمیت وجود نداشت؛ چون حاکمیت کرزی هم به نوعی دست نشانده غربی ها بود و جبهه و جریان های مقاومت نسبت به این حکومت، بد بین بودند. چه بسا جریان هایی تحت نام طالب و یا غیر طالب در جبهات بیرون از شهرها(در دشت ها و کوه ها) دست به اقدامات مسلحانه علیه دولت و حتی خود امریکا می‌زدند. آن‌هایی که در درون دولت قرار داشتند نیز راه مقاومت را با روحیه و بینش مقاومت و رویکرد مبارزاتی علیه امریکایی‌ ها پیش بردند و این روند قطعا در آن زمان بسیار تاثیرگذار بود.

جریان های مقاومت در زمان حکومت غنی با مضیقه و تنگنا مواجه بودند

اما حسینی مزاری خاطرنشان کرد: در دوران حاکمیت اشرف غنی رویکرد جریان‌های مقاومت در تضاد با حاکمیت آقای غنی بود؛ عملیات و جدیت آن‌هایی که خارج از شهر در قالب گروه طالبان به مبارزات خود ادامه دادند، علیه حاکمیت دست نشانده و همچنین امریکایی ها شدید و جدی‌تر شد، اما کسانی هم که در داخل شهرها حضور داشتند، از طرف حاکمیت با مضیقه و تنگناهای جدی مواجه شدند. ترورها، انفجارات و حرکت های مختلف علیه جبهه و جریان مقاومت حتی از سوی دولت ادامه پیدا کرد. این تضاد بین جریان مقاومت و دولت غنی و به عبارت حاکمیت دست نشانده امریکایی شدیدتر شد تا این‌که این دولت هم سقوط کرد و به تاریخ پیوست.

روحیه غالب طالبان ضد امریکایی بود

این عالم برجسته دینی با بیان این‌که طالبان را می‌شود در دو بخش بررسی کرد، خاطر نشان ساخت: بخش اول قبل از سقوط جمهوریت و قبل از استیلای طالبان بر افغانستان است. در آن زمان قطعا روحیه غالب طالبان روحیه ضد امریکایی و روحیه مقاومت علیه غرب و اشغال بود. اگرچند ممکن است برخی افراد، حلقات و جریان ها در داخل طالبان بوده باشند که با آمریکایی ارتباطات داشته و شاید علاقه نداشتند که علیه امریکا اقداماتی صورت بگیرد، اما غالب روحیه طالبان در کنار سایر افراد و جریان هایی که در داخل شهرها علیه امریکایی ها بودند؛ نفرت شدید علیه غرب و امریکا بوده است. بنابراین در این دوره می‌توان گفت که شعار طالبان مبارزه با اشغال و جنگیدن با امریکایی ها و بیرون کردن آنها از افغانستان بود که این دوره را می‌شود دوره طلایی وجود احساسات و نفرت علیه امریکایی ها و حضور در عرصه های مبارزاتی علیه غرب در افغانستان دانست.

مبارزات جریان های فکری، فرهنگی و رسانه ای باعث شد که امریکا در افغانستان زمین‌گیر شود

او یاد آور شد: در جبهات گرم، گروه طالبان و جریان های رزمی طالبان و در داخل شهرها حرکت ها و جریان های مبارزاتی فکری، فرهنگی و رسانه ای دست به دست هم دادند و مبارزه جدی را علیه امریکایی ها روی دست گرفتند تا این‌که منجر به زمین گیر شدن امریکا در افغانستان فروپاشیدن حاکمیت وابسته با امریکا شد و در نهایت سر شکسته از افغانستان فرار کردند.

 برخی افراد و جریان ها در بدنه طالبان در تلاش عادی سازی روابط با غرب و امریکا هستند

حسینی مزاری تاکید کرد: بعد از این‌که طالبان مجدد حاکمیت در افغانستان را به دست گرفتند، بازهم اگرچه روحیه غالب شان یک روحیه ضد امریکایی است، اما متاسفانه مشاهده می شود برخی افراد و جریان ها در درون طالبان سعی و تلاش دارند تا رابطه این دولت و حاکمیت را نسبت به غرب و امریکایی ها ملایم تر کنند، به گونه ای که زمینه افتتاح و بازگشایی سفارت امریکا را در افغانستان فراهم بکند.

 با وجود روحیه ضد امریکایی بعید است که دوباره رابطه امریکا با افغانستان گرم شود

این‌جاست که وی تاکید کرد: اگر یک چنین رویکردی در سطح حرکت طالبان و حاکمیت طالبان گسترده تر و پر رنگ تر شود، قطعا ممکن است مقاومت آسیب ببیند و خدشه هایی در این روند ایجاد شود، اما با توجه به روحیه غالبی که من در سطح عموم مردم افغانستان و عموم طالبان می‌بینم، خیلی بعید است که رابطه با امریکا گرم و نورمال شود و این کشور بار دیگر بتواند چون گذشته نسبت به افغانستان اشراف و حضور داشته باشد و به به صراحت و جدیت در امور داخلی افغانستان دخالت کند.

عامل تمام بدبختی ها و معضلات مردم افغانستان، امریکایی ها و کشورهای وابسته به امریکا است

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) تصریح کرد: هم طالبان و هم مردم افغانستان و تمام شخصیت های حقیقی و حقوقی کشور، چه شیعه و چه سنی این موضوع را درک کردند تمام بدبختی ها و معضلاتی که بر مردم و کشور افغانستان تحمیل شده، توسط امریکایی ها و کشورهای وابسته به امریکا و عوامل و اذناب امریکایی، رژیم صهیونیستی، فرانسوی ها و انگلیس‌ها است. بنابراین طبیعی است که مردم این بار سعی دارند که نه تنها زمینه برقراری ارتباط نرم و گرم با امریکایی ها برقرار نشود، بلکه برخلاف آن مبارزه جدی خود را ادامه دهند.

قدرت های غربی رو به افول اند؛ آینده منطقه و جهان از جهان اسلام است

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان می‌گوید: مردم افغانستان می‌دانند که آینده منطقه و جهان از جهان اسلام و دین اسلام است، قدرت های غربی رو به افول اند و به زودی با شکست های مفتضحانه‌ای مواجه خواهند شد و این امیدواری وجود دارد که افغانستان هر روز بیش از روز قبل در کنار جبهه مقاومت قرار گرفته و بلکه، هضم این جبهه شود.

وی ابراز امیدواری کرد: امیدوار هستیم که روز به روز شاهد رویش جدید و پرورش نیروهای مقاومت‌گر جدید در عرصه افغانستان باشیم تا مبارزات دشمن ستیرانه خودشان را در کنار برادران ما در عراق، سوریه، یمن، لبنان و فلسطین و با محوریت جمهوری اسلامی ایران، ادامه بدهند و شاهد پیروزی جبهه اسلام بر جبهات کفر شویم و در نهایت زمینه ظهور حضرت امام زمان(عج) را فراهم شود و حکومت عدل مهدوی در سرزمین های اسلامی برقرار شود.

حسینی مزاری در پایان تاکید کرد: حضرت امام خامینی(ره) بنیانگذار محور مقاومت است و حضرت امام خامنه ای( حفظه الله تعالی) تداوم بخش این خط(مقاومت) می‌باشند.