• تاریخ انشار: ۹ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2445
  • 1,355 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امروز تنها راه نجات افغانستان تقویت مبانی وحدت در جامعه است

n00110818-b

متاسفانه تا به امروز کشور ما قربانی دسیسه ها و توطئه های کشورهای سلطه جو و مداخله گر در امور افغانستان هستند و امروز تنها راه نجات ما تقویت مبانی وحدت در جامعه است. به گزارش خبرگزاری آوا، جلسه ای با موضوع وحدت و امنیت از سوی ریاست امور سرحدات و قبایل هرات و با […]

متاسفانه تا به امروز کشور ما قربانی دسیسه ها و توطئه های کشورهای سلطه جو و مداخله گر در امور افغانستان هستند و امروز تنها راه نجات ما تقویت مبانی وحدت در جامعه است.

به گزارش خبرگزاری آوا، جلسه ای با موضوع وحدت و امنیت از سوی ریاست امور سرحدات و قبایل هرات و با حضور شمار زیادی از بزرگان قومی، سیاسیون، علما و رئیسان ادارات دولتی این ولایت،امروز برگزار گردید.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی؛ رئیس  دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در هرات در این جلسه طی سخنانی گفت که در ۷ ثور ۵۷ کودتای مارکسیستی در افغانستان به وقوع پیوست و در نتیجه این کودتا دولت داوود خان سرنگون شد و احزاب کمونیستی خلق پرچم زمام امور را به دست گرفتند و بر کل کشور مسلط شدند.

وی افزود: خیلی عجیب و در خور دقت است در زمانی که جنگی وجود نداشت و افغانستان یکی از امن ترین کشورهای آسیا میانه به شمار می رفت، کمونیست ها به محض اینکه در افغانستان مستقر شدند بلافاصله یک جنگ تمام عیار و همه جانبه را با اعتقادات مردم در افغانستان به راه انداختند.

رئیس مرکز تبیان در هرات ادامه داد که، به راه انداختن جنگ علیه اعتقادات مردم دلایل متعددی دارد و اما مهمترینِ دلایل این است که سران احزاب خلق پرچم از اینکه در نتیجه ی کودتا توانسته بودند حکومت قدرتمند داوود‌خان را سرنگون کنند، به شدت دچار غرور شده بودند.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی گفت: با آنکه سران خلق و پرچم بر تمام کشور مسلط شده بودند، اما تجربه‌ی حکومت داری نداشتند و در خصوص اداره‌ی امور بی تجربه بودند و سعی کردند که یک شبِ تمامی اهداف مکتب کمونیزم را در کشوری پیاده کنند که بیش از ۹۸ درصد آن مردم مسلمان و دارای شدیدترین گرایش های مذهبی و انقلابی بودند.

وی گفت که جنگ علیه اعتقادات در افغانستان به راه افتاد و شروع کردند به دستگیری‌ها و کشتارهای وسیع و در قدم اول مصمم شدند تا علما را از جامعه پاکسازی کنند و در سطح گسترده در تمام شهرها علمای شیعه و سنی را دستگیر کردند.

به گفته حجت الاسلام و المسلمین هاشمی برخی از مردم در شبکه های اجتماعی عکسهای داکتر نجیب را می‌گذارند و گاهی وی را قهرمان ملی می نامند و گاهی وطن پرست واقعی و گاهی هم وی را انسان شریف می دانند،اما داکتر نجیب در اوایل حکومت کمونیست ها رئیس “خاد” بود و تمامی این جنایات و فجایع به وسیله وی انجام شد.

وی گفت که در این جنگ و مبارزه ای که در افغانستان به راه انداختند مردم ما را دسته دسته به کام مرگ فرستادند،آنان عده ای را بنام علما و مروجان دین قتل عام کردند و بعد از علما شروع کردند به دستگیری تجار ملی بنام اینکه طرفدار نظام سرمایه گذاری هستند، دستگیر و قتل عام شدند.

این عالم دینی گفت: این افراد به آن هم اکتفا نکردند و شروع به دستگیری چهره های مذهبی کردند و آنان را قتل‌عام نمودند و این جنایات فجیع را با شدت و قدرت ادامه دادند.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی گفت:شاهد آن هستیم که ملت غیور ما در مقابل این جنایات فجیع ساکت ننشستند و مردم دست به قیام و مبارزه زدند و این قیام ها رفته رفته تبدیل به جهادی مقدس و همه جانبه گردید و آنقدر ادامه یافت تا در ۸ ثور ۱۳۷۱ طلسم کمونیزم در نتیجه این مبارزات بی امان شکست و کمونیزم بین المللی بر قلل مرتفع بابا و هندوکش افول نمود.

وی خاطرنشان کرد که نه تنها مجاهد مردم ما به پیروزی رسید بلکه چندین کشور دیگر که توسط کمونیزم بلعیده شده بودند از حلقوم کثیفشان بیرون کشیده شدند و آزادی خودشان را به دست آوردند.بنابراین پیروزی و نهایی شدن جهاد ملت ما در ۸ ثور ۱۳۷۱ نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ملی و اسلامی مردم افغانستان است و این روز برگ زرینی است در تاریخ مبارزات ملت قهرمان ما.

وی در ادامه گفت که دشمنان افغانستان مخصوصا کشورهای استکباری که در دوران جهاد به دلیل اینکه کمونیزم را بشکنند ملت و مجاهدین ما را کمک کرده بودند به شدت نگران بودند که مبادا در افغانستان یک حکومت اسلامی به وجود آید و مردم افغانستان یک حکومت نمونه را در دنیای اسلام پایه گذاری کند و به وجود بیاورند.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی گفت: از طرفی هم داکتر نجیب که خود را در معرض سقوط دید سخنان بسیار خوبی می گفت اما در عین حال وی در این خیانت شرکت گسترده داشت، مستنداتی وجود دارد که در سالهای اخیر حکومت ننگینش کامیون هایی از اسلحه و مهمات به مناطق اطراف کابل می فرستاد و به مردم پیام می داد که این سلاح را بگیرید ولو اینکه ما را قبول ندارید.

این عالم دینی گفت: دشمنان می خواستند که بعد از سقوط دولت کمونیزم موازنه ی قدرت را در کشور به وجود بیاورند و بعد از اینکه دولت داکتر نجیب ساقط شد این موازنه را به وجود آوردند و آنقدر سلاح و مهمات در دسترس گروه ها و جناح های مختلف قرار دادند و از طرفی هم به وسیله عوامل مختلف تضادهای قومی، نژادی، منطقوی و زبانی تشدید شد که بعد از سقوط دولت کمونیستی هیچ نیروی برتری وجود نداشت که تمام این جریان ها را کنترل کند.

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات گفت: بنابراین وقایع تلخ و ناگواری رخ داد که هم قداست انقلاب و جهاد و هم عزت و عظمت مجاهد مردان قهرمان ما را زیر سوال می برد به وقوع پیوست و استمرار پیروزی ما دچار مشکل شد.

او اظهار داشت که متاسفانه تا به امروز کشور ما قربانی دسیسه ها و توطئه های کشورهای سلطه جو و مداخله گر در امور افغانستان هستند و امروز تنها راه نجات ما تقویت مبانی وحدت در جامعه است،اگر می خواهیم سربلند و سعادتمند باشیم و از مشکلات موجود با سربلندی عبور کنیم باید متحد و یکپارچه باشیم.

وی افزود: یکی از زوایای وحدت در جامعه ما که باید تقویت شود، وحدت یکدلی بین شیعه و سنی است که این وحدت در جامعه ی ما ریشه تاریخی نیز دارد، امروز وظیفه همه ی ماست که در جهت تقویت مبانی وحدت بکشیم و این وحدت و یکدلی را در زوایای مختلف زندگی خودمان بروز بدهیم.

این عالم دینی گفت که دولت وحدت ملی هم اگر می خواهد بر مشکلات فایق آید و جلوی ناامنی ها را بگیرد یکی از راه هایش این است که با سرداران جهاد مشورت داشته باشد و از یک عمر تجربه ی آنان استفاده کنند.

همچنین در این جلسه اصیل الدین جامی؛ سرپرست هرات نیز طی سخنانی گفت که اولین عامل ثبات و آرامش در این ولایت نزدیک شدن مردم و حکومت محلی به یکدیگر است.

وی افزود که عامل دوم ایجاد آرامش در هرات هماهنگی تمامی ارگانهای امنیتی است که شب و روز در تلاش هستند تا امنیت در این شهر را فراهم کنند.

سرپرست ولایت هرات نقش علما را نیز در ایجاد این امنیت و آرامش مهم خوانده و گفت که علما جامعه را به سوی آرامش و ثبات راهنمایی می کنند و این امر مشهود است.

وی در ادامه گفته هایش تاکید کرد که با وجود امنیتی که در هرات حاکم است دیگر هیچ موسسه ای نمی تواند بهانه بیاورد که امنیت ندارد و نمی خواهد کار کند.

آقای جامی از سرحد نشینان خواست که نهادهای امنیتی خود را در ایجاد ثبات همانند سابق حمایت کنند تا بتوانیم به مشکلاتی که در ولایت هرات باقی است رسیدگی کنیم.

سرپرست ولایت هرات ضمن تقدیر از کسانی که کشت مواد مخدر را کنار گذاشته اند گفت که شما با همت بلندی که داشتید مبارزه جدی کردید و حاضر شدید که با فقر زندگی کنید اما پولی که مشروعیت ندارد را نپذیرید و این کار شما را دولت باید جبران کند.

وی با تاکید بر شرکت مردم در اینگونه مجالس گفت که در این مجالس شرکت کنید و آزادانه مشکلاتتان را بیان کنید تا مسئولین شما مستقیم حرفهای شما را بشنوند.

جامی در ادامه گفت که افتخار ما باید این باشد که خدمتگذار مردم باشیم و گره ای از کار مردم بگشاییم.

در ادامه جنرال محمد جمعه عدیل؛ قوماندان لوای سرحدی زون ۷۰۵ نیز طی سخنانی گفت که از تمامی مردم سرحدات می خواهم که همچون گذشته از پولیس سرحدی خود حمایت کنند و بدانند که پولیس سرحدی نیز در هر کجا تامین امنیت خواهد کرد.

وی افزود: درست است که مشکلاتی در سرحدات وجود دارد اما مردم باید با وجود تمامی این مشکلات از پولیس و دولت خود حمایت کنند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>