• تاریخ انشار: ۱۷ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31591
  • 34 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امروز می‌توانیم از تجربه سردار شهید سلیمانی در مبارزه با گروه‌های تروریستی در افغانستان استفاده کنیم

رئیس مرکز فعالیت های اجتماعی فرهنگی تبیان با بیان این که در دولت های قبل چون غرب و آمریکا به هیچ وجه نمی گذاشتند از شخصیت هایی همانند سردار شهید سلیمانی در افغانستان بهره برداری شود، می گوید که امروز می توانیم از تجربه های شهید سردار سلیمانی در مبارزه علیه گروه های تروریستی در افغانستان استفاده کنیم.

خبرگزاری صدای افغان(آوا)-کابل: حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در مراسمی که روز پنج شنبه ۱۶ جدی از سوی انجمن صدای نسل جوان و مرکز آموزشی افکار جوانان در غرب کابل برگزار شد، سخنرانی کرد.

حسینی مزاری گفت: برگزاری چنین مراسم‌هایی باعث می شود که ما شخصیت شهید قاسم سلیمانی را بیشتر از گذشته بشناسیم، شخصیت شهید سلیمانی به گونه ای است که اگر او را خوب بشناسیم، می توانیم به عنوان چراغ راه خود، از تجربیاتش استفاده کنیم.

او افزود: حکومت، مردم و نخبگان افغانستان با شناخت شهید سردار سلیمانی، می توانند از تجربیات وی استفاده کنند، شهید سلیمانی در عرصه های مختلف تجربیات گرانبهایی دارد که اگر درست تفسیر شود و ما بتوانیم از تجربیاتش در شرایط امروز بهره برداری کنیم، برای ما مفید واقع خواهد شد.

وی در این مراسم خاطرنشان کرد که یکی از تجربیات مهم و گرانبهای این شهید در عرصه نظامی است. در رابطه با بخش نظامی هر چه در مورد شهید سلیمانی صحبت کنیم، کم است.

آقای مزاری اضافه کرد: امروز می توانیم از تجربه شهید سلیمانی در افغانستان استفاده کنیم، حاکمیت افغانستان می تواند از تجربیات وی در مبارزه با گروه های تروریستی استفاده کند. در دولت های قبل چون غرب و آمریکا اینجا حاکم بودند به هیچ وجه نمی گذاشتند از چنین شخصیت هایی در افغانستان بهره برداری شوند.

او گفت که پس از شهادت سردار سلیمانی، امنیت ملی حکومت اشرف غنی مانع از برگزاری مجالس و محافل به نام این شهید می شد، اما حالا چنین شرایطی وجود ندارد، غربی هایی که مخالف ما و افکار شهیدی مثل سلیمانی بود حضور ندارند. امروز این فضا و فرصت هست و می توان با برقراری ارتباط از تجربیات این شخص و سایر شخصیت های شاگرد ایشان، بهره برداری کرد.

به گفته آقای مزاری، «دشمنان ما به انواع مختلف سعی دارند که میان حاکمیت ما و جمهوری اسلامی ایران تنش ایجاد کنند، تلبیغات و هیاهو انجام می دهند که پشت این تبلغات شبکه های استخباراتی دشمن قرار دارند و برخی نیروهای سوءاستفاده‌گر داخلی هم سعی می کنند از این فضا، استفاده سوء کنند و برای تحت فشار قرار دادن رقبای‌شان بحث فاطمیون و امثال آن را در شبکه های اجتماعی مطرح می کنند تا میان ایران و افغانستان تنش ایجاد کنند.»

وی افزود: زمانی که تنش ایجاد شد طالبان نسبت به فشارهای سیاسی و استخباراتی روی مردم حساس می شود. طبیعی است که روابط با مشکل مواجه خواهد شد و بهره برداری های حاکمیت طالبان از فضا و فرصت کاهش پیدا می کند. اما فکر کنم طالبان آنقدر هوشیار باشند تا بدانند شبکه های استخباراتی دشمن هنوز هم علیه حاکمیت و مردم ما فعال هستند و تلاش دارند علیه منافع ملی و دینی ما هجمه ایجاد کنند، طالبان فریب نخواهند خورد و در برابر این دسایس هوشیارانه عمل می کنند.

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان بیان نمود: جریان ها، مردم و نیروهای فرهنگی ما بایستی در عرصه هوشیار باشند. هر چه می توانند در رابطه با نزدیک ساختن ملت ها کار کنند بخصوص ملت و دولت های ایران و افغانستان که به نفع مردم ما است. ما می توانیم با برقراری روابط نزدیک و همکاری، بهره های زیادی در عرصه های مختلف ببریم.

آقای مزاری می گوید که سردار سلیمانی در بحث تامین امنیت دست بالا داشت و در شرایط موجود در افغانستان، می توانیم از این تجربیات بهره ببریم، در حالی که در نقاط مختلف کشور، حرکت های تروریستی و حملات انتحاری و دیگر مشکلات امنیتی وجود دارد، ما می توانیم از تجربیات این سردار برای مقابله با چالش ها بهره ببریم.

وی بیان کرد که برای تامین امنیت دو مولفه دیگر هم وجود دارد؛ یک مولفه فکری و فرهنگی و دیگری اقتصادی. شهید سلیمانی در عرصه فرهنگ و اقتصاد تجربیات خیلی ناب و بالایی داشت و ما می توانیم از این تجربیات بهره ببریم چون امنیت در یک کشور زمانی به وجود می آید که فرهنگ مردم متعالی باشد، فرهنگ مردم بالا و پویا باشد، آگاهی مردم در عرصه های مختلف ارتقا یافته باشد، چون ما در چهار دهه گذشته مشکلاتی که داشتیم عمدًا ناشی ار ضعف فرهنگی مردم ما بوده است.

به گفته آقای مزاری؛ اگر چهارده سال جهاد و پس از آن را را بررسی کنید معضلات، جنگ های داخلی و اختلافاتی که در سطح جامعه وجود داشته، تخریباتی که وجود داشت و اینکه بیست سال آمریکا بر دوش ما سوار شد و مردم ما را فریب داد، جنایت کرد، جنگ را در افغانستان شعله ور کرد و زیربناهای ما را از بین برد، آمریکا بیست سال علیه جوانان، زنان و دختران ما کار کرد  همه، ناشی از ضعف فرهنگی ما است.

او تاکید کرد که اگر مردم ما فرهنگ متعالی داشتند و سطح سواد بالا می بود، هیچ گاهی مشکلات فعلی در کشور به وجود نمی آمد و در صورت بروز مشکل، مردم دست به دست هم داده آن را حل می کردند. همچنین اگر مردم ما فرهنگ متعالی و سواد بالا داشتند، مانع تجاوز شوروی سابق، آمریکا و بیست سال حضور این کشور در افغانستان و مانع قتل و کشتار می شدند. وقتی تاریخ افغانستان را مطالعه می کنیم مشکلات زیاد است که اینها ناشی از ضعف فکر و فرهنگ مردم ما است.

وی گفت: اگر ما علاقمند هستیم که افغانستان پس از این، روی خوشبختی و آرامش را ببیند و حاکمیت، نظام، سیاست و امنیت خوب داشته باشد باید در عرصه فرهنگی کار کنیم، همین کاری که شهید سلیمانی در دوران حیاتش در ایران و سایر کشورها کرد و توجه عمیق و جدی در عرصه فعالیت های فرهنگی و رسانه ای داشت.

او اضافه کرد: «جوانان و نهادهای فرهنگی موجود وظیفه دارند تا در راستای بلند رفتن فرهنگ و آگاهی‌دهی مردم کار کنند، تا اینکه رو به انکشاف، ثبات و تامین امنیت در افغانستان حرکت کنیم و وظیفه نخبگان فکری و فرهنگی نیز این است که نگویند نمی شود، معضلات وجود دارد و امکانات نیست. باید به الگو های خود نگاه کنیم و ببینیم آنها چقدر موفق شدند، چون قطعاً این کار شدنی است و مردم افغانستان این توانایی را دارند.

 مولفه دیگر تامین امنیت بحث اقتصاد است. اگر اقتصاد در یک جامعه ضعیف باشد مسلماً امنیت تامین نمی شود و معضلات و مشکلات امنیتی به وجود می آید، یکی از پیامدهای ضعف اقتصادی این است که جوانان به خاطر پیدا کردن لقمه نانی، جذب گروه های تروریستی می شوند.

به گفته وی؛ کشورهای دنیا از ضعف اقتصادی ما استفاده سوء کردند و تعداد زیادی از جوانان و دختران این سرزمین را با مزد اندک جذب و دوباره رهایشان کردند و این کار در عرصه های مختلف صورت گرفته است. مثلا به دختران جوان این سرزمین پول اندک می‌دادند و نحوه پوشش و لباس برای‌شان تعیین می کردند و می گفتند با این پوشش و قیافه فقط در خیابان ها راه برو عشوه گری کن. این کارها به خاطر فقر اقتصادی است. متاسفانه مدیران و رهبران کشور چه رهبران دولتی و یا هم احزاب، جریان های سیاسی، حوزات و دانشگاها در فکر ارتقای اقتصاد مردم نبودند و حالا ما نتیجه این ضعف را مشاهده می کنیم که مردم با مشکلات اقتصادی زیاد مواجه هستند، البته این مشکلات اقتصادی مربوط به امروز نیست، ریشه این مشکلات به ده ها سال قبل بر می‌گردد. صدها میلیارد دالر وارد افغانستان شد، اما هیچ کاری برای این مردم صورت نگرفت. پایه ناامنی در کشور، ضعف اقتصادی است.

وی افزود؛ اگر خواسته باشیم در افغانستان صلح و امنیت برقرار شود، بایستی در رابطه با ارتقای معیشت مردم و وضعیت اقتصاد مردم نهضت ملی تشکیل شود، ما نمی‌توانیم از دولت نوپا انتظار زیادی داشته باشیم. طالبان ارگ را تصرف و یک حاکمیت و ساختار تشکیل دادند و تصمیم دارند بر افغانستان حاکمیت کنند که اگر ما انتظار داشته باشیم که طالبان این کشور را از نظر اقتصادی رو به راه می کنند فکر غلط و انتظار بی جایی است. همه به خصوص نیروهای فرهنگی برپا شویم، متخصصین اقتصادی، حوزات عملیه و دانشگاهیان  ما وظیفه دارند، در بحث ارتقای اقتصاد کار کنند. کسانی که فعالیت های فرهنگی می کنند کارهای تبلیغی اسلامی و دینی می کنند، باید توجه داشته باشند که تنها کار فرهنگی، دینی، خدا گفتن و ائمه گفتن سود ندارد، کلمه خدا و دین به مغز آدم گرسنه فرو نمی رود، اول باید در قسمت سیر کردن شکم مردم قیام شود.

او تاکید کرد که روحانیون ما تنها در بحث اعتقادی و اخلاقی کار نکنند، امام جماعت امام همه عرصه ها است، مردم باید از روحانیون بخواهند و بگویند که شما امام امنیت، اقتصاد و سیاست هم هستید. اگر روحانی در این عرصه در افغانستان ظهور و بروز نداشته باشد مردم به بیراهه می روند و مشکلات جامعه افغانستان هر روز بیشتر خواهد شد. دانشگاهیان و معلمان ما باید مطالعه داشته باشند که چطور می توان در سطح جامعه برای دختران و پسران کارآفرینی کرد. هر خانواده باید شغل و درآمدزایی داشته باشند. ما باید در سطح کوچک و بزرگ در این مسیر حرکت کنیم. این دو مولفه اگر در کشور درست شد ما می توانیم در عرصه تامین امنیت موفق شویم. آن زمان می توانیم منافع ملی و دینی مردم افغانستان را تامین کنیم و به سمت حاکمیت مقتدر که به خواست مردم باشد، برویم نه حاکمت تحمیلی و زور، و همه این مسایل، زمانی امکان پذیر است که ما در عرصه‎های فرهنگ و اقتصاد قوی شویم. امنیت می تواند در عرصه سازماندهی ساختارهای سیاسی سپس مدیریتی کشور موفق عمل کند و نظام قدرتمند در افغانستان ایجاد کند.

او خاطرنشان ساخت که زمانی این کار و فعالیت ها بدست آمدنی خواهد شد که عناصر متدین در صحنه ظهور و بروز پیدا کنند، نه آدم های شرابی، بی نماز و تکنوکرات از غرب آمده و نه کسانی که به راحتی دین، مکتب و مذهب خود را در اختیار آمریکا قرار می دهند. ما در بیست سال گذشته شخصیت های زیادی داشتیم که عمامه و ریش داشتند، خدا و پیامبر می گفتند، اما عملاً در اختیار سیاست های آمریکا بودند، در مسیر اهداف غرب حرکت می کردند. معلوم است که  یک چنین شخصیت هایی از نام قوم و هر عنوان دیگر سوء استفاده  و فقط برای جیب خود فکر کنند و در مسیر مزدوری حرکت نمایند، چنانچه در بیست سال گذشته شخصیت های ما با این فورمول و سبک حرکت کردند و رفتند حالا هم نیستند، به خاطری که اینها با خدا و متوسل به ائمه معصومین نبودند. تا فرد یا جریانی در میدان خدا نباشد، ماندگار نیست، کارشان ماندگار و تاثیر گذار نخواهد بود، ما بحث خدایی بودن را باید از شهید سلیمانی بیاموزیم و ببینیم که این مرد چه کار کرد تا این همه مشهور و حاکم قلوب مسلمانان شد. به گونه ای که شما خواهران و برادران بدون اینکه کدام منفعت مادی دریافت کرده باشید، در این هوای سرد و یک مکان بدون امکانات جمع می شوید و برای تجلیل از این شخصیت، به خاطر این که او بنده مطلق خدا بود و در همه عرصه ها تجربیات قوی و قدرتمند داشت، اما در محور کارش عبد مطلق بود.

حسینی مزاری گفت که اگر بخواهیم دنیا و اخرت ما تامین باشد قبل از هر مسیری که می پیماییم باید راه خدا را بپیمایم، توکل به خدا و توسل به ائمه معصومین کنیم تا هر زمانی که در این دنیا هستیم مثمر خواهیم بود و اگر رفتیم مثل شهید سلیمانی ثمرات ما بیشتر می شود، امروز ثمرات و برکات این شهید نسبت به زمان زنده بودنش به مراتب بیشتر است و باعث وحدت و شوکت مسلمین در سطح دنیا شد، محور مقاومت را مطرح کرد. دشمن به خصوص آمریکا را زمین گیر کرد چنانچه امروز آمریکا در منطقه زمین گیر شده است و این که آمریکا از افغانستان اینگونه مفتضحانه فرار کرد، شک نکنید که حاصل ثمره خون این شهید و سایر شهدایی است که در افغانستان ریخته شد، شهدایی که در مساجد، حسینی ها و مراکز فکری فرهنگی و آموزشی، شهید شدند. شهدایی که در حمله بر مرکز تبیان شهید شدند، خون آنان باعث شد که امروز آمریکا زمین گیر و به عنوان یک قدرت پوشالی در دنیا مطرح شود و مقاومت اسلامی قوی در صحنه تبارز کند.

او در پایان گفت؛ امیداورم ما هم به عنوان فزرندان مسلمان و اتباع کشور اسلامی افغانستان اول عبد مطلق خدا باشیم و سر بر آستان او بگذاریم و اطاعت محض از خدا کنیم و بعد با داشتن این خصوصیت، محوری در عرصه تامین امنیت، بالا بردن فرهنگ، اقتصاد و در عرصه ایجاد ساختار درست سیاسی در کشور و تنظیم دایره موفق مدیریتی سعی کنیم نظام قدرتمند اسلامی در افغانستان تاسیس کنیم.

قابل یاد آوری است که در این مراسم زندگی نامه سردار شهید قاسم سلیمانی از سوی نعمت الله حسنی مسئول انجمن صدای نسل جوان به قرائت گرفته شد و از سوی هم شعری از سوی فاطمه حیدری در وصف شهید سلیمانی نیز دکلمه گردید.

در این اجتماع از مسئولین دونهاد و نیز جمعی از نخبگان ورزشی، فرهنگی و اجتماعی با اهدای تحایفی تقدیر به عمل آمد.