• تاریخ انشار: ۲۷ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 26384
  • 485 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امروز نظام سیاسی افغانستان، بر اساس اسلام نیست

امروز (پنجشنبه، ۲۷ سرطان)  گفتمان دانشجویی “سیاست در سیره اهل بیت(ع)” از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل برگزار شد. سجاد عباسی؛ کارشناس مسائل دینی در این گفتمان گفت: موضوع سیاست در نظام اسلامی و غیراسلامی را مورد بررسی قرار داده گفت: سیاست از دو بُعد قابل بررسی است یا در نظام اسلامی، مورد بررسی […]

امروز (پنجشنبه، ۲۷ سرطان)  گفتمان دانشجویی “سیاست در سیره اهل بیت(ع)” از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل برگزار شد.

سجاد عباسی؛ کارشناس مسائل دینی در این گفتمان گفت: موضوع سیاست در نظام اسلامی و غیراسلامی را مورد بررسی قرار داده گفت: سیاست از دو بُعد قابل بررسی است یا در نظام اسلامی، مورد بررسی قرار می‌گیرد یا در نظام‌های غیراسلامی.

 

وی افزود: خلیل‌ابن‌احمد فراهیدی در کتاب‌العین، “سیاست” را در لغت به معنای رعیت‌داری، حکمرانی و تدبیر امور تعریف کرده‌ که تمامی سیاست‌مداران برای رسیدن به هدف باید یک سری تدبیر و تمهیدات را در نظر بگیرند.

 

عباسی ادامه داد: این مقدمات و تمهیدات به دو دسته تقسیم می شود؛ چنانچه نظام اسلامی می‌گوید که باید صالح باشد و نظام غیراسلامی معتقد است که اگر غیرصالح هم باشد مشکلی وجود ندارد.

 

این کارشناس مسایل دینی تصریح کرد:موضوعی که امروز در جامعه ما، بسیار آشکار می‌باشد، این است که بسیاری از سیاست‌مداران برای رسیدن به اهداف‌شان به هزاران نیرنگ و فریب متوسل می‌شوند، که این شیوه، مخالف اسلام است.

 

وی اظهار داشت: وقتی به قرآن مراجعه کنیم و سیره سیاسی پیامبر را مورد مطالعه قرار دهیم، سیاست واقعی اسلام را بیشتر درک می‌کنیم، سیاستی که اسلام معرفی می‌کند هم دارای هدف مقدس است و هم در برگیرنده تمهیدات مقدس می‌باشد،یعنی در نظام اسلامی هدف، وسیله را توجیه نمی‌کند، اما در سیاست غربی، آنها برای رسیدن به هدف، دست به هر اقدامی می‌زنند.

 

این عالم دینی یادآور شد: امام خمینی(ره) در مورد سیاست می‌فرماید؛ دیانت همان سیاستی است که مردم را از وضعیت موجود با استفاده از مقدمات صالح، به سوی وضعیت مطلوب سوق دهد، یعنی امام، مساله جدایی سیاست از دین را باطل می‌داند.

 

عباسی ابراز داشت: امروز متاسفانه در دانشگاه‌ها گفته می‌شود که سیاست باید از دین جدا باشد، چون دین مسحیت در غرب نتوانسته است مسایل اجتماعی را حل کند اما این مساله در اسلام فرق دارد و نمی توان دین تحریف شده مسحیت و یهودیت را با اسلام مقایسه کرد.

 

وی گفت: امروز نظام سیاسی افغانستان، یک نظام اسلامی نیست کشور ما جمهوری اسلامی است، اما حکومت ما یک حکومت لیبرال است که تنها به سه چیز می‌اندیشد؛ امنیت، منفعت و لذت و موضوع دیگری برای آنها مهم نیست.

 

این عالم دینی با بیان اینکه اولین اصل در سیاست اهل‌بیت (ع) صدق‌محوری یا راستگویی است عنوان کرد: صداقت اصلی است که از پیامبر اسلام تا زمان ظهور وجود داشته‌ چرا که حضرت علی (ع) در خطبه ۲۰۰ نهج البلاغه می‌فرماید: وَ اللَّهِ مَا مُعَاوِیَهُ بِأَدْهَى مِنِّی وَ لَکِنَّهُ یَغْدِرُ وَ یَفْجُرُ وَ لَوْ لَا کَرَاهِیَهُ الْغَدْرِ لَکُنْتُ مِنْ أَدْهَى النَّاسِ وَ لَکِنْ کُلُّ غُدَرَهٍ فُجَرَهٌ وَ کُلُّ فُجَرَهٍ کُفَرَهٌ وَ لِکُلِّ غَادِرٍ لِوَاءٌ یُعْرَفُ بِهِ یَوْمَ الْقِیَامَهِ وَ اللَّهِ مَا أُسْتَغْفَلُ بِالْمَکِیدَهِ وَ لَا أُسْتَغْمَزُ بِالشَّدِیدَهِ .یعنی “به خدا قسم معاویه زیرک تر از من نیست، ولى او خیانت می‏ورزد و گناه می‏کند، و اگر غدر و مکر نکوهیده نبود، من از زیرک‏ترین مردمان بودم، ولى هر نیرنگى معصیت است و هر معصیتى نوعى کفر است، و هر نیرنگ‌بازى را در قیامت نشانه‏ اى است که به آن شناخته می شود سوگند به خدا که من با مکر و حیله غافلگیر نمىی شوم، و با شدّت و سختى ناتوان نمىی گردم.”

 

عباسی یادآور شد: زندگی حضرت علی (ع) بر اساس قانون‌مداری بود و هیچ وقت برخلاف نظام اسلامی پیش نمی‌رفت، اما امروز بسیاری از سیاست‌مداران ما بر خلاف سیاست ائمه معصوم پیش می‌روند.

 

کارشناس مسایل دینی افزود: یکی از مبانی اسلام در سیاست، انتقادپذیری است فردی که خود را سیاست‌مدار جامعه اسلامی می‌داند باید انتقادپذیر باشد و قوه انتقادپذیری را به عنوان یک سیاست‌مدار اسلامی، در خود تقویت کند.

 

وی در ختم این گفتمان گفت: موضوع دیگر در نظام سیاسی اسلام، مساله مردم‌سالاری است و سیاست اهل‌بیت بر اساس مردم‌سالاری با محوریت خداوند است اما همین مساله را، کشورهای غربی در افغانستان با محوریت انسان پیاده کرده‌ اند.

 

خاطر نشان می شود در این گفتمان دانشجویی به سوال‌های برخی از اشتراک‌کنندگان در مورد سیاست در نظام اسلامی پاسخ داده شد.