• تاریخ انشار: ۲۷ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 9130
  • 1,134 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امروز نه تنها به فرهنگ علوی درست عمل نمیشود بلکه بر ضد این فرهنگ عمل صورت می گیرد/اگر همزیستی مسالمت آمیز نداشته باشیم باید آمادگی نابودی حتم

امروز نه تنها به فرهنگ علوی عمل نمی گردد بلکه بر ضد این فرهنگ عمل می شود/اگر همزیستی مسالمت آمیز نداشته باشیم باید آمادگی نابودی حتمی را داشته باشیم ………………… حسینی مزاری ضمن بررسی ابعاد شخصیتی حضرت زهرا(س) گفت: چطور می شود که من پدر شخصی را دوست داشته باشم اما از آن طرف فرزندش […]

امروز نه تنها به فرهنگ علوی عمل نمی گردد بلکه بر ضد این فرهنگ عمل می شود/اگر همزیستی مسالمت آمیز نداشته باشیم باید آمادگی نابودی حتمی را داشته باشیم

…………………

حسینی مزاری ضمن بررسی ابعاد شخصیتی حضرت زهرا(س) گفت: چطور می شود که من پدر شخصی را دوست داشته باشم اما از آن طرف فرزندش را فحش بدهم، این فرهنگ، فرهنگ مبتذلی است که تنها در افغانستان وجود دارد و در هیچ جای دنیا نیست.

 

 

اشاره: حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ دبیر کل حزب اسلامی تبیان در همایش “تحولات افغانستان؛ رازها و درس ها و مسؤلیت هموطنان” پیرامون سه موضوع شهادت حضرت زهرا(س)، قیام مردم دره صوف و موضوع افشار روز دوشنبه(۲۵-۱۱-۹۵) در کابل صحبت کرد.

 

 

ازآنجا که سخنان ایشان مهم بود و در تحولات افغانستان نقش به سزایی دارد خبرگزاری صدای افغان(آوا) سخنان ایشان را در سه بخش تظیم کرده و به سمع و نظر خوانندگان خویش می رساند. در بخش اول بررسی و تحلیل آقای مزاری از قیام دره صوف و اثرات آن به نشر رسید و اینک موضوعی پیرامون حضرت زهرا(س) را به نشر می سپاریم.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، حسینی مزاری در این همایش تحلیلی که صدها نفر از اقشار مختلف اعم از علما، فرهنگیان، سیاسیون و فعالان اجتماعی در آن حضور داشتند، سخنان را با این حدیث از پیامبر بزرگ اسلام آغاز کرد که فرمود: خدای تبارک و تعالی آتش دوزخ را از دخترم فاطمه و پسرانش و کسی که آنان را دوست بدارد، دور نگه داشته است به همین دلیل اسمش فاطمه گذاشته شد.

 

وی با طرح این سوال که بحث دوست داشتن در این روایت پیامبر اسلام صرف محبت می باشد یا نه مودت؟ بیان داشت: دوست داشتن به معنای داشتن محبت یک حالتی صرفاً قلبی است، کسی در دل خود نسبت به فرد یا جریان، یا پدیده ای علاقه دارد اما اظهار نمی کند؛ اما بحث مودت وقتی آمد هم محبت قلبی و هم اظهار است.

 

 

حسینی مزاری گفت: طبیعی است که در اینجا بحث دوست داشتن به معنای مودت است، یعنی ما هم در قلب خود به حضرت فاطمه (س) و سایر ائمه معصومین نگاه ویژه و محبت آمیز داشته باشیم و هم این محبت را اظهار کنیم.

 

 

ایشان به ابعاد اظهار محبت اشاره کرد و گفت: اظهار محبت باید صرفاً نمایشی و تظاهر باشد؛ صرفاً متوقف بر برگزاری مجالس و محافل و اظهار خوشی و غم باشد، یا نه؟ بحث، بحث پیروی است، بحث اطاعت است، بحث فرمانبرداری از فاطمه و فرزندان فاطمه است. طبیعی است که در اینجا همان بخش دم یعنی اطاعت مطرح است.

 

وی افزود: اگر چه بحث اظهار و برگزاری مجالس و محافل و برپایی شعایر دینی حرکت خوب و پسندیده ای است؛ اما به شرط اینکه این حرکت های ظاهری ناشی از اطاعت ما باشد و فرمانبردار امامان خود باشیم.

حسینی مزاری تصریح کرد: طبیعتاً اگر در زندگی، افراد و اشخاص و جریان ها، از ائمه معصومین(ع) فرمانبرداری کنند و مطابق دستورات آنها عمل نمایند قطعاً الگو و اثر گذار می شوند؛ چون با استفاده از این روند متصل به صفاتی متعدد خدایی می شوند.

 

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در خصوص برخی ویژگی های عناصر و جریان های پیرو ائمه معصومین(ع) گفت: پیروان ائمه معصومین(ع) به این جمله اعتقاد دارند که “خواستن توانستن است” افراد ولایی کسانی نیستند که به دنبال خواسته خاص نباشند، آنهم به دلیل اینکه ممکن نیست، این کار را نکن فایده ندارد؛ این حرکت را در پیش نگیر ضرر میکنی؛ در این وادی وارد نشو مردم به شما حرف می زند؛ جناح ها علیه شما موضع میگیرد، فلان قدرت ها از شما ناخوش میشود.

 

 

نخیر! فرزندان فاطمه و کسانیکه فرزندان فاطمه را دوست دارند، کسانی هستند که در زندگی خودشان وقتی به دنبال خواسته ای بودند اعتقاد به این دارند که حتماً توان بدست آوردن این خواسته را خواهند داشت؛ حتماً توان مطرح کردن این خواسته را خواهند داشت، حالا چه دشمن بخواهد، چه دشمن نخواهد؛ چه مردم به این فرد و جریان طعنه بزند، چه طعنه نزند، چون خود این فرد و جریان نسبت به این خواسته خود اعتقاد دارد، اعتماد دارد.

 

حسینی مزاری به عنوان دومین ویژگی پیروان امامان معصوم(ع) اضافه کرد؛ فرد ولایی بر اساس خواست خود تصمیم می گیرد و سومین ویژگی این است که پس از تصمیم وارد عمل می گردد. افراد ولایی صرفاً در حد شعار خواسته خود را مطرح نمی کنند، صرفاً در حیطه تصمیم گیری خودشان را بازی نمی دهند، فریب نمیدهند، وقتی تصمیم گرفتند وارد اقدام می شوند و چهارمین ویژگی این خواهد بود که اقدام شان هم مبتنی بر اخلاص است، اینجاست که یک چنین جریان، افراد و اشخاصی در زندگی به عنوان افراد و اشخاص و جریان های الگو مطرح می شوند و در زندگی هم بر محیطی که خودشان حضور دارند و یا محیط پیرامونی، تاثیرگذار خواهند بود.

 

 

وی گفت: مردم دره صوف از خصوصیات مطرح شده برخوردار بودند لذا الگو برای حرکت های بعدی شدند و به تاسی از قیام آنها سایر قیامها در کشور شکل گرفت.

آقای مزاری علاوه کرد: روند رو به پیشرفت تازمانی خوب بود که این خصوصیات تاحدودی در وجود افراد و جریان ها نمایان بود و همین هم باعث شکست شوروی ها و اخراج آنها گردید اما پس از ۸ ثور چون فاصله از خدا و امامان ایجاد گردید، ورق برگشت و سرجای اول آمدیم.

 

این فعال سیاسی تنها راه گذر از مشکلات موجود را رجوع و بازگشت به سوی خدا، اسلام و ائمه معصومین عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: صرفاً به شعار و برگزاری مجالس و محافل و چهره عوض کردن نمی شود، ما باید درون خود را عوض کنیم و نسبت به اسلام و دستورات آن عامل باشیم.

 

 

حسینی مزاری متذکر شد: باید به صورت حقیقی به ائمه معصومین توجه داشته باشیم، محبت و مودت خود را ابراز کنیم و مطیع اوامر این بزرگان باشیم اما ما امروز در جامعه خود می بینیم که متاسفانه یک چنین چیزی نیست، ما مجالس خیلی پر رنگ و لعابی برگزار میکنیم، مهم ترین مجالس که پر رنگ برگزار میشود مجالس محرم است، شما ببنید که هر کوچه ما سیاه پوش، خیابان ها سیاه پوش، مجالس خیلی پر رنگ، خیرات ها برگزار، سینه زنی ها خیلی پر شور و یک عده هم که به صورت مبتذل به دنبال قمه زنی و تیغ زنی و امثال اینها هستند؛ اما بیایید حقیقتاً به خود رجوع کنیم که آیا واقعاً ما علوی هستیم یا نه؟ واقعآً ما عناصر ولایی هستیم یا نه؟ به دستورات خدا عمل میکنیم یا نمیکنیم؟ نماز خود را سر وقت میخوانیم یا نمیخوانیم، نسبت به سایر دستورات ائمه معصومین (ع) اهتمام داریم یا نداریم؟

 

 

این عالم دینی ابراز داشت: امروز نه تنها به فرهنگ علوی و ائمه معصومین(ع) درست عمل نمیشود بلکه بر ضد این فرهنگ عمل صورت میگیرد.

ایشان تصریح کرد: مجموعه هایی از مردم، نسبت به امام علی(ع) اظهار دوستی می کنند، اما به فرزندانش فحش می دهند، نسبت به حضرت زهرا(س) اظهار محبت می کنند، اما به فرزندانش ناسزا می گویند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، دبیر کل حزب اسلامی تبیان با اشاره به مطرح بودن مباحث قومی، زبانی و نژادی در کشور خاطر نشان کرد: شما اگر سادات را از مجموعه مردم شیعه بردارید، برای مردم شیعه دیگر چه می ماند؟ آیا دیگر مفهومی برای شیعه بودن باقی میماند یا نمی‌ماند؟ نخیر! این روند، روند خطرناکی است، کسانی که امروز بنام سادات هستند اینها فرزندان فاطمه هستند، اینها فرزندان پیامبر اسلام(ص) هستند، چگونه من پدر یک آدم را دوست داشته باشم، بعد این طرف اولادش را فحش بدهم؛ این فرهنگ، فرهنگ نادرستی است، تنها فرهنگ مبتذلی که در دنیا وجود دارد در افغانستان است، در هیچ کجای دیگر و در هیچ کشور دیگر یک چنین روندی وجود ندارد.

 

حسینی مزاری اظهار داشت: ما باید در این راستا به عملکرد خود رجوع کنیم و تجدید نظر کنیم، علمای اسلامی و شخصیت های علمی ما وظیفه سنگین دارند. باید نسبت به همدیگر احترام داشته باشیم، هر آنچه که ائمه معصومین بگوید باید عمل کنیم.

 

وی در عین حال تصریح کرد: از آن طرف سادات محترم هم گمان نکنند که قوم برتر اند، توقع احترام از کسی نباید داشته باشند، سادات به این فکر نباشد که اگر ریش خود را تراشید، اگر زنا کرد، اگر صد تا کثافتکاری دیگر کرد، باز هم مورد احترام مردم باشد. خیر!

 

سادات باید به گونه ای عمل کند، که اگر فردی به چهره سید نگاه بکند، چهره پیامبر را ببیند، اگر در چهره خانم سادات کسی نگاه بکند، چهره حضرت زهرا(س) را ببیند. سادات باید نورانی، اهل نماز، خُمس و نماز شب باشد و در همه ابعاد زندگی خود الگو باشد، اگر سادات غیر از این باشد من آن را به سیادت قبول ندارم، سادات باید ستون خیمه دین و پیش قراول در عرصه های مختلف دینی، سیاسی و اقتصادی باشد.

 

حسینی مزاری با اشاره به سخنان سید جواد حسینی؛ رئیس حزب عدالت و توسعه در خصوص هویت سادات گفت: سادات باید نشان بدهد که انسان های صد در صد ارزشی هستند، من مخالف دوست داشتن قوم نیستم، اما این قوم و این قوم دوستی باید بر اساس ارزش های اسلامی باشد، اگر ارزش اسلامی در این وسط نباشد، این حرکت، حرکت انحرافی است، این حرکت جامعه ما را به ناکجا آباد میبرد.

 

وی با اشاره به وجود آزادی بیان در کشور گفت: هر کس هر چه میگوید، هر شعار میدهد، هر چه میکند بکند، هر کس هر برنامه ای دارد، انجام دهد ما هم حق این را نداریم که واقعاً علیه فلان جریان و علیه فلان شخصیت به صورت مصداقی موضع منفی بگیریم.

 

حسینی مزاری تصریح کرد: مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان بر اساس اندیشه ولایت حرکت می کند، هر فردی، چه سید، چه غیر سید، چه پشتون، چه تاجیکو… و همه کسانی که دارای این فکر اند، این اندیشه اند، عزیز ما هستند و ما در راستای اصلاح افغانستان و اصلاح جامعه براساس این تفکر عمل میکنیم و نسبت به همه قومیت ها احترام داریم، نسبت به همه قومیت ها نگاه مثبت و ویژه داریم و مخالف این هم نیستیم که عزیزان ما برای پشتیبانی و ثبت هویت یک قوم تلاش کنند.

 

وی متذکر شد: معیار در مباحث قومی، باید معیار ارزش های دینی و ولایی باشد وگرنه، نه سادات، نه هزاره، نه تاجیک، نه پشتون و نه هیچ کدامی از این عناوین قومی و زبانی و رنگ و پوست و منطقه نمی تواند افغانستان را نجات بدهد.

 

حسینی مزاری با تاکید بر این مطلب که تا وقتی که ارزشهای اسلامی و دینی ما را نجات ندهد، قوم و تبار و هر نوع علایق دیگر باعث نجات ما نخواهد شدt به همه دست اندرکاران دولت، احزاب، سازمان ها، حوزات علمیه، علمای بزرگوار هم حوزوی و هم دانشگاهی و دانشجویان و دانش آموزان و کل مردم افغانستان پیشنهاد کرد که از غیر خدا دست برداریم و در حوزه نفوذ خدا و توجه خاص امامان معصوم (ع) بر اساس این آیه قرآن “وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا” عمل کنیم.

 

وی در عین حال هشدار داد و گفت: امروز افغانستان در معرض خطر است، اگر احزاب و جناح ها و شخصیت ها و جریان های مختلف در کنار هم قرار نگیرند و همزیستی مسالمت آمیز نداشته باشند، باید آمادگی نابودی حتمی را داشته باشند و اگر هم از نگاه فزیکی نابود نشوند، زنجیرهای اسارت به گردن و دست و بازوی همه خواهد افتاد و آنگاه است که صدها سال دیگر از بند این اسارت رهایی نخواهیم یافت و ان شاالله امیدواریم که خداوند بزرگ از همه ما راضی باشد و امامان معصوم (ع) ما به خصوص حضرت زهرای مرضیه از همه ما و شما خشنود باشد و خداوند توفیق عنایت کند همه ما و شما به عنوان سربازان امام زمان (عج) عمل کنیم و در راستای فراهم سازی زمینه های ظهور سهیم باشیم.