• تاریخ انشار: ۲ قوس ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8279
  • 361 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امروز هیچ گروه، پیروان هیچ مذهب، و جریانی در افغانستان به تنهایی توان تشکیل و اداره حکومت را ندارد

حسینی مزاری گفت: ما در طول جهاد، دوره طالبان و ۱۵ سال گذشته، تجربه کردیم و دیدیم که هیچ گروه، پیروان هیچ مذهب، و جریانی در افغانستان به تنهایی توان تشکیل و اداره حکومت را ندارد.     به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری دبیر کل حزب اسلامی تبیان که در […]

حسینی مزاری گفت: ما در طول جهاد، دوره طالبان و ۱۵ سال گذشته، تجربه کردیم و دیدیم که هیچ گروه، پیروان هیچ مذهب، و جریانی در افغانستان به تنهایی توان تشکیل و اداره حکومت را ندارد.

 

 

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری دبیر کل حزب اسلامی تبیان که در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه بزرگ اخوت اسلامی در ولایت بلخ سخنرانی می کرد ضمن تبریک میلاد مسعود حضرت محمد مصطفی (ص) و حضرت امام صادق (ع) و همچنین فرارسیدن هفته وحدت اسلامی گفت: حضرت امام خمینی (ره) در راستای تبلیغ و عملیاتی نمودن اخوت اسلامی از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکرد و ادامه دهنده و پرچم دار این تفکر در دنیای اسلام شخصیتی مثل حضرت امام خامنه ای و سایر بزرگان در افغانستان و خاصه در ولایت بلخ هستند که در دوران جهاد و پس از آن در این عرصه کار کردند و می کنند.

 

مردم ولایت بلخ پیشتاز در بحث اخوت در سطح کشور

ایشان هدف از برگزاری نمایشگاه و همایش اخوت اسلامی را همگرایی در این مسیر و تجلیل از مقام شامخ نبی مکرم اسلام دانست و افزود: مردم ولایت بلخ در بحث اخوت از گذشته پیشتاز و ممتاز بوده اند و امروز نیز در سطح افغانستان یک سر و گردن از مردم سایر مناطق کشور بالاتر هستند.

آقای مزاری خاطر نشان کردند: از گذشته این هم آوایی بوده اما در زمان جهاد به اوج خود رسید و جبهات مشترک شیعه و سنی و شخصیتهای بزرگ جهادی کنار هم بودند و عملیات های نظامی با اشتراک همدیگر طراحی می شد و پیروزی هم مشترک بود.

 

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان اظهار داشت: هماهنگی شیعه و سنی در ولایت بلخ در پانزده سال اخیر رو به رشد بوده و طبیعی است که وجود این روند ناشی از زحمات شخصیت های بزرگ شیعه و سنی از جمله شورای اخوت اسلامی، شورای علمای شیعه، شورای علمای اهل سنت و همچنان مدیریت و رهبری ولایت بلخ بوده است و باید در این عرصه از جناب استاد عطامحمد نور یاد آوری و تشکر کنم و سپاس بگویم که دیدگاه مثبتی در این زمینه داشته است.

 

افغانستان پیشتاز در بحث اخوت در سطح جهان اسلام

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) اظهار داشت: افغانستان در سطح دنیای اسلام در بحث اخوت پیشتاز است یعنی هماهنگی و هم آوایی ی که بین شیعه و سنی در افغانستان وجود دارد، در بین هیچ یک از کشورهای اسلامی وجود ندارد و لازم است سایر کشورهای مسلمان در عرصه تقریب مذاهب و اخوت و برادری از مردم افغانستان پیروی کنند و الگو بگیرند.

به عقیده ایشان، طبیعی است اگر دیگران هم مثل مردم افغانستان عمل می کردند امروز شرایطی که در عراق و سوریه است و شرایط نابهنجار و کشتار بی حد زیر نام شیعه و سنی در پاکستان، تحت هیچ شرایطی پیش نمی آمد.

 

اما همچنان ظرفیت ایجاد اختلافات در کشور تحت نام شیعه و سنی موجود است

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در ادامه افزود: با وصف این دو ویژگی در رابطه با مردم ولایت بلخ و کل مردم افغانستان اما همچنان ظرفیت ایجاد اختلاف در بین شیعه و سنی وجود دارد و نباید این موضوع را فراموش کرده و مغرور شویم.

 

عامل اصلی اختلافات در کشور داخلی است

وی در مرحله اول ارتباط دادن همه مشکلات داخلی به عوامل خارجی را اشتباهی بزرگ عنوان نمود و افزود: عوامل داخلی هستند که زمینه را برای بهره برداری کشورها و دشمنان خارجی فراهم می کنند.

به گفته وی، اگر مردم و علمای افغانستان حضور جدی نداشته باشند، قطعی است که اختلاف بین شیعه و سنی پیش خواهد آمد.

 

عامل اول داخلی؛ جهل

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ابراز داشت: اگر اختلاف تبدیل به تفرقه، نزاع، جنگ و جنجال شود اولین عامل جهل است، البته ما نمی توانیم این عنوان را به سطح عموم مردم افغانستان توسعه دهیم بلکه بعضی اشخاص و جریان ها هستند که نسبت به احکام اسلام و پیامدهای عملکرد خودشان جاهلند در حالی که نیروهای فعال هستند اما ممکن است که عملکرد اینها باعث رنجیدگی خاطر پیروان مذاهب جعفری، حنفی و سایر مذاهب اهل سنت شود و آهسته آهسته مشکل ساز شود.

وی اضافه کرد: ما می بینیم که در برخی محافل و رسانه ها عناصر تازه به دوران رسیده از جامعه شیعه یا اهل سنت با توجه به جهلی که دارند مطالبی ارایه می کنند و سخنانی می رانند، که طبعا به طرف مقابل بر می خورد و این برخورد پیامدهای ناصوابی خواهد داشت و طبیعی است که این عامل عاملی مهمی است.

 

عامل دوم داخلی ایجاد اختلاف؛ تعصب

مدیر مسول روزنامه انصاف عامل دوم داخلی ایجاد تفرقه را تعصب دانست و افزود: برخی از عناصر و جریان ها احساس می کنند که اگر مذهب خود را خیلی دوست داشته باشند، باید به بزرگان سایر مذاهب بتازند و بد و بی راه بگویند در حالی که این روش، روش غلطی است و باید به دیگران احترام گذاشت.

وی علاوه کرد: اگر بحث آزادی بیان است، هر کسی پیرو شخصیت بزرگ و هر مذهب و مکتبی که می خواهد باشد و در گفتار موضع اثباتی بایستی وجود داشته باشد، موضع اثباتی به این معنا که ما از پیامبر و امامان بزرگ و خلفای بزرگ خود حرف بزنیم و تبلیغ کنیم اما با بزرگان مذاهب و مکاتب مخالف خود، باید با حسن برخورد عمل کنیم.

 

عامل سوم داخلی ایجاد اختلاف؛ سودجویی

به عقیده ایشان، عامل سومی که در راستای ایجاد تخریب و فراهم سازی زمینه های اختلاف به شدت اثرگذار و عمل کننده است بحث سودجویی است.

این عالم برجسته دینی خاطر نشان کرد: برخی از شخصیت ها و جریان ها با وصف اینکه جاهل نیستند و تعصب هم ندارند اما با سودجویی پایگاه اجتماعی خود را گسترش می دهند و از پیروی و حمایت عده ی محدودی نیروی جوان احساساتی سوء استفاده کرده، سعی می کنند اختلافات مذهبی، قومی، منطقه ای و… را دامن بزنند.

 

 

مدیر مسئول روزنامه انصاف علاوه کرد: امروز در افغانستان کسانی هستند که همیشه تمرکزشان روی بحث مذهب، قوم، منطقه و ولایت است و اگر بررسی کنید می بینید که اینها آدمهای عالم و توانمندی هستند، سالهای سال در حوزه های علمیه اهل تشیع درس خواندند، مولوی های بزرگی هستند که در حوزه های علمیه اهل سنت تحصیل کردند اما شرایط را به گونه ای یافته اند که بایستی از این روحیه و این احساسات ملی و مردمی به نفع خودشان، و به نفع جناح و یا گروه شان استفاده کنند.

وی اضافه کرد: این بدترین عاملی است که در دوران جهاد مطرح شد و پس از آن به خصوص در ۱۵ سال اخیر تبارز پیدا کرد و امروز به صورت بسیار جدی در مناطق مختلف به سرعت در حال پیشروی و گسترش است و وحدت و انسجام مردم افغانستان را در معرض خطر قرار داده و می دهد.

 

جهل، تعصب و سودجویی، زمینه ساز تربیت و انتخاب عواملی از سوی دشمن

به عقیده ایشان، از این وضعیت درونی کشور، دشمنان ما سعی می کنند استفاده نمایند و از درون این سه طیف افرادی انتخاب می شود که اینها در مرحله اول ممکن است عوامل دشمن نباشند اما دشمنان این افراد را که زمینه های بیشتری برای ضربه زدن به افغانستان دارند به خدمت می گیرند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری گفت: عوامل نفوذی استکبار از درون خود این مردم انتخاب می شوند، چنانچه که امروز ما در بین هر سه طیف افراد نفوذی داریم که این عوامل دشمن به شدت در بین مردم برخلاف وحدت و انسجام دینی و ملی ما کار می کنند.

 

راهکار دشمن جهت استفاده از زمینه های داخلی

ایشان خاطر نشان کرد: دشمن برای بهره برداری بیشتر، از دو راهکار استفاده اعظمی می کند یکی نرم و دیگری سخت.

 

راهکار اول دشمن جهت تشدید اختلاف و ایجاد تفرقه؛ نرم

این فعال سیاسی برجسته کشور تصریح کرد: راهکار اولی که امروز دشمنان ما بر علیه انسجام و وحدت استفاده می کنند حرکت نرم است که باز از دو مسیر مورد بهره برداری قرار می گیرد یکی بحث کار فرهنگی و آموزشی است و شما می بینید در ولایات مختلف مراکز مشکوک آموزشی وجود دارد که حتی از کودکان و نوجوانان ما استفاده می کنند و تحت عنوان کلاس های آموزش قرآن، آموزش زبان و… در ولایات کشور، توسط عناصر مشکوک کار می شود. آموزش اینها از مقاطع ابتدایی شروع شده و تا مکاتب لیسه و حوزات علمیه و بعد دانشگاه های بزرگ ادامه پیدا می کند.

 

 

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا اظهار داشت: و مسیر دیگر بهره برداری از راهکار نرم فعالیت رسانه ای است و امروز شما می بینید که دشمنان اسلام با استفاده از فعالیت های رسانه ای در برابر وحدت مردم افغانستان تلاش دارند و تلویزیون های بی سر و پا منتسب به اهل تشیع علیه اهل سنت و برخی منتسب به اهل سنت علیه تشیع کار می کنند و چنان به تضادهای فکری و مذهبی دامن می زنند که شما فکر می کنید از ابتدای تاریخ این تضادها وجود داشته و حالا بیان می شود و این تضادها آهسته آهسته ممکن است پیروان فلان مذهب را در معرض خطر جدی قرار دهد.

 

 

وی افزود: امروزه تلویزیون های مختلف در خارج افغانستان و بعضی از رسانه ها در داخل کشور، رسانه های صوتی و تصویری، رسانه های الکترونیکی، شبکه های اجتماعی در قالب فیسبوک، تلگرام، گوگل پلاس، واتس اپ، ایمو و توییتر و… در مسیر جنگ نرم علیه مذهب و مکتب مردم افغانستان تلاش می کنند.

 

راهکار دوم دشمن جهت ایجاد اختلاف؛ سخت

به عقیده وی، راهکار دیگر دشمن، جنگ سخت است که عملیات های انتحاری و تروریستی را به نام اهل سنت علیه تشیع و با استفاده از آدرس اهل تشیع علیه اهل سنت انجام می دهند تا پیروان هر دو مذهب را به جان هم بیاندازند.

 

چهره، گروه های تروریستی اما عامل پشت تصویر کشورهای خارجی

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید کرد: شیعیان مطمئن باشند که سنی ها مخالف شان نیستند و در هیچ عملیات تروریستی علیه شیعیان هیچ یک از افراد و جریان های اصیل اهل سنت حضور ندارد و اهل سنت هم متوجه باشند که در هیچ یک از عملیات های تروریستی و انتحاری از اهل تشیع حضور ندارند. بنابراین چهره و صورت تروریستها داعش، القاعده، النصره و… است اما طراحان و موتورهای اصلی حرکت های تروریستی، رژیم صهیونیستی اسرائیل، کشورهای بزرگ و قدرتمند غربی و جریان های خطرناک استخباراتی مرتبط با امریکا، فرانسه و انگلیس هستند.

 

 

به گفته وی، اینها از وحدت دنیای اسلام می ترسند و متوجه هستند که اگر دنیای اسلام متحد باشد، اقتصاد جهانی به کام اینها نخواهد بود و از امکانات دنیا به نحو مطلوب استفاده نخواهند توانست، لذا با تمام توان در برابر وحدت و اتحاد و انسجام دنیای اسلام ایستاده اند و آخرین تیر خود را بر علیه امت اسلامی پرتاب می کنند اما ما امیدوار هستیم که با هوشیاری مسلمانان این تیر دشمنان به هدف نخورد.

 

راه چاره؛ کارفرهنگی

این شخصیت سیاسی کشور گفت: بایستی به دنبال راه چاره برای مباره با توطئه های اختلاف افگن دشمن بود و یک راه چاره وجود دارد تا در برابر این همه توطئه های دشمن ایستاده و توانمند باشیم، مبارزه جدی انجام دهیم و توطئه های آنها را خنثی کنیم و آن کار فرهنگی، بالابردن آگاهی و اطلاعات عمومی مردم افغانستان است زیرا امروز اگر در داخل افغانستان از شخصیت ها و مردم مسلمان افغانستان سوء استفاده می شود گاها به خاطر پایین بودن آگاهی و اطلاعات عمومی مردم افغانستان است.

وی علاوه کرد: امروز اگر علمای اهل تشیع، علمای اهل سنت، دانشگاهیان و شخصیت های همه بخش ها و طیف های کشور بنشینند و استراتژی فرهنگی جدی و اثر گذاری طراحی کنند و به منصه ظهور و اجرا برسانند، طبیعی است که آگاهی های مردم افغانستان بالا خواهد رفت

 

برگزاری نمایشگاه یکی از کارهای فرهنگی.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تصریح کرد: یکی از شاخه های کار فرهنگی برگزاری همین نمایشگاه است که اگر در بخش ها و ولایت های مختلف به صورت روز افزون گسترش پیدا کند، یک کار بسیار عالی فرهنگی است که علاوه بر بحث سخنرانی ، پای حرکت های هنری هم در میان است و مهم ترین حرکت فرهنگی کار هنری است که هنرمندان ما می توانند با ارائه آثار هنری خود افکار و اذهان مردم افغانستان را روشن کنند.

 

خروجی کار فرهنگی؛ ارتقای معرفت دینی

آقای حسینی مزاری افزود: در جامعه افغانستان که یک جامعه اسلامی است اگر بزرگان بتوانند معرفت دینی را بالا ببرند طبیعتا مردم در همه ی عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی ، نظامی و سایر عرصه ها بیمه می شوند زیرا اسلام برنامه ارزشمند زندگی را در قالب کتابی به نام قرآن ارائه کرده است که اگر مسلمانان بتوانند با آگاهی بالا از آیه آیه قرآن استفاده کنند از هر نظر با قد رسا و سر بلند می توانند زندگی کنند و به عنوان مدرنترین وقدرتمندترین انسان ها زندگی خودشان را بگذرانند و در دنیا عزتمند باشند و در آخرت هم از سعادت کافی برخوردار باشند.

 

 

وی ابراز داشت: بنابراین کار فرهنگی ما بایستی خروجی اش بالا رفتن معرفت دینی باشد و اگر این نباشد، این کار، کار شیطانی است و مردم افغانستان را در مسیر شیطان هدایت می کند چنانچه که این نوع کار فرهنگی را غربی ها تحت عنوان کنسرت ها، نمایشگاه های مختلف و حرکت های مبتذل در داخل افغانستان اجرا می کنند.

 

 

به عقیده وی خروجی این کار شیطانی به انحراف کشاندن مردم از دین، مذهب و مکتب است که مشکلات امروز کشور ناشی از حرکت های مبتذل غربی هاست که در افغانستان صورت می گیرد اما اگر در افغانستان دین و معارف دینی به صورت اصیل حاکمیت پیدا کند افغانستان روی آرامش را خواهد دید و بزرگی و بزرگ منشی را تجربه خواهد کرد و به عنوان قدرتمند ترین کشور دنیا در عرصه، ظهور و بروز خواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری خاطر نشان نمود: امروز به خاطر اینکه غربی ها ما را تخریب و نابود کنند و ما را به سمت فرسایش هدایت کنند کارهای فرهنگی ضد اسلامی و ضد دینی را روی دست گرفتند و در عرصه رسانه ای و کارهای فرهنگی مراکزی را در جای، جای افغانستان حتی در دوردست ترین مناطق کوهستانی تاسیس کردند و کار می کنند.

 

 

تقوا؛ نتیجه بالا بودن معرفت دینی

وی تاکید کرد: اینجاست که وظیفه بزرگان دین اعم از شیعیان و سنی ها سنگین تر می شود و در شرایط موجود وظیفه داریم که در راستای بالا بردن فرهنگ اسلامی و معرفت دینی مردم افغانستان کار کنیم به طوری که هر زمان معرفت دینی مردم افغانستان بالا رفت، تقوا پدید می آید و تا زمانی که ما از دین شناخت نداشته باشیم و از فواید دین داری اطلاع نداشته باشیم ما از کجا تقوا پیدا کنیم.

 

 

به باور ایشان، اگر در زندگی تقوا نبود هیچ چیز از جمله امنیت، اقتصاد، قدرت، آبرو و حیثیت نخواهیم داشت.اما اگر به سوی اقتدار برویم باید تقوا را پیشه کنیم، از گناهان اجتناب کنیم و روی معروف ها حرکت کرده و محور قرار دهیم.

 

بصیرت نتیجه وجود تقوا

این عالم برجسته دینی تشریح کرد: وقتی تقوا به وجود آمد بصیرت به وجود می آید، بصیرت همان تشخیص حق از باطل است و عناصر و جریان های با تقوا و در نتیجه مردم با تقوا می توانند حق را از باطل تشخیص دهند، آنگاه است که ما برای مبارزه با باطل و برای حمایت از حق نیاز به اقتدار داریم و این اقتدارهم مبتنی بر وحدت شیعه و سنی است.

 

 

ایشان اضافه کرد: اعتقاد من این است که در مرحله اول بزرگان و مردم شیعه باید در میان خود وحدت پیدا کنند. امروز اختلاف در لایه لایه اجتماع شیعه ها وجود دارد و این اختلاف، شیعیان را به سمت نابودی به پیش می برد و همچنین مردم اهل سنت نیز باید در مرحله اول در بین خودشان وحدت و انسجام را حاکم کنند.

 

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان خاطر نشان کرد: امروز اختلافاتی که در بین جامعه اهل سنت وجود دارد، اختلافات خطرناک و کشنده ای است اما با وحدت بین اهل تسنن و اهل تشیع ما اقتدار پیدا می کنیم و این اقتدار است که ما را در دنیا با عظمت می سازد .

 

 

به باور وی، این که امروز ما نمی توانیم مسلمان حقیقی باشیم و حرف بزنیم و اینکه برخی از علمای ما به صراحت و شفافیت نمی توانند از دین، هویت و شخصیت مذهبی و مکتبی خود دفاع کنند بخاطر این است که دشمنان بخاطر موجودیت و اقتدار خودشان می خواهند ما ضعیف باشیم و از صحنه بیرون برویم.

 

 

مدیر مسئول روزنامه انصاف با تاکید بر ضرورت وحدت و درک شرایط کشور اظهار داشت: در شرایط کنونی تنها چیزی که می تواند ما را حیات مجدد و اقتدار و عظمت بدهد این است که در کنار هم دیگر قرار بگیریم، همدیگر را با هر فکر و اندیشه که هستیم بپذیریم و سیطره تک قطبی شدن افغانستان به نفع خود را از سر برهانیم زیرا اصلا تحقق یافتنی نخواهد بود.

 

 

وی تاکید کرد: ما در طول جهاد، در دوران سیاه طالبان و ۱۵ سال گذشته تجربه کردیم و دیدیم که هیچ گروه، پیروان هیچ مذهب و جریانی در افغانستان به تنهایی توان ایجاد تشکیل و اداره حکومت را ندارند.

 

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ابراز داشت: تمام غربی ها هم اگر با انسجام حضور پیدا کنند و بخواهند یک گروه یا پیروان یک مذهب و یا زبان خاصی را در نظر نگیرند به طور قطع در افغانستان نمی توانند حکومت دلخواه خودشان را ایجاد کنند و اندیشه و تفکر خودشان را اجرایی سازند.

وی وحدت و همگرایی را رمز ایجاد حکومت قدرتمند دانست و افزود: بایستی دست به دست هم دهیم، همدیگر را بپذیریم تا اینکه خودمان زمینه ساز ایجاد حکومت مقتدر باشیم و این حکومت متزلزل و کم توان را حمایت و پشتیبانی کنیم و به اقتدار و بزرگی برسانیم و همچنین در برابر دشمنان افغانستان به جدیت ایستاده شویم و کشور را از این وضعیت بحرانی نجات بدهیم.

 

 

به گفته وی، در این صورت می توانیم صلح و ثبات و حکومت مقتدراسلامی در افغانستان به وجود بیاوریم و بعد با اقتدار و عظمت با کشورهای همسایه، سایر مسلمانان و دنیا تعامل داشته باشیم.

 

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در پایان گفت: اینجاست که کار فرهنگی از اهمیت جدی برخوردار است و ما برگزاری این نمایشگاه را به فال نیک می گیریم و امیدواریم که سایر جریان ها و محافل فکری و دینی هم بنشینند با فکر باز اسلامی در راستای حرکت های فرهنگی و فکری عمل کنند و در این مسیر نباید فرصت را از دست دهیم.