• تاریخ انشار: ۲۷ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 28885
  • 330 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امریکا برای مشروع جلوه دادن اعمال غیرقانونی‌اش، اذهان عامه را با خود یکجا می‌کند

تروریسم  دولتی یک پدیده ای که دولت ها علیه دولت می سازد که داعش و طالبان در افغانستان توسط امریکا ایجاد شد تا از طریق این گروه ها اهداف شان را پیاده کنند و منافع آنها نیز تامین شود.   سجاد عباسی کارشناس مسایل دینی و سیاسی در یک گفتمان دانشجویی در کابل گفت که […]

تروریسم  دولتی یک پدیده ای که دولت ها علیه دولت می سازد که داعش و طالبان در افغانستان توسط امریکا ایجاد شد تا از طریق این گروه ها اهداف شان را پیاده کنند و منافع آنها نیز تامین شود.

 

سجاد عباسی کارشناس مسایل دینی و سیاسی در یک گفتمان دانشجویی در کابل گفت که امریکایی ها برای اینکه بتوانند اعمال نامشروع خود را مشروع جلوه دهد، اذهان عامه را به تسلط خویش درمی آورند.

 

حجت‌السلام و المسلمین سجاد عباسی عالم دین و کارشناس سیاسی در یک نشست دانشجویی گفت وقتی ایالات متحده بحث تروریسم دولتی مطرح می‌کند که اعمالش را مشروع جلوه دهد. یعنی یک دولت، یک فرد را در یک کشور دیگر به قتل برساند که نمونه آن امریکا با استفاده از تروریسم دولتی، سردار سلیمانی را به شهادت رساند.

 

آقای عباسی با بیان اینکه امریکا چگونه یک عمل نامشروع را مشروع جلوه می‌دهد، گفت: وقتی امریکا سردار سلیمانی را ترور کرد، یک عمل نامشروع بود اما این کشور این اقدام را در اذهان عامه مشروع جلوه داد، چون سیاست امریکا این است که وقتی بخواهد یک عمل نامشروع را مشروع جلوه دهد، اذهان عمومی را به طریقه‌های مختلف با خود همراه می کند.

 

او گفت که امریکا با این توجیه که برای حفاظت از سربازان خود در عراق، سردار سلیمانی را به شهادت رسانده، این موضوع را مطرح کرد که سلیمانی برای راه‌اندازی عملیاتی علیه سربازان امریکایی و کشتن آنها به عراق آمده بود.

 

عباسی افزود: وقتی اذهان عمومی متوجه این موضوع شدند، ناخودآگاه به امریکایی‌ها حق می دهند، چون به آنان این چنین وانمود شده که سردار سلیمانی با استفاده از اوضاع نابسامان عراق به دنبال افزایش تنش‌ها علیه سربازان امریکایی به این کشور آمده بود.

 

این عالم دین خاطرنشان کرد که یکی از راه‌هایی که امریکایی‌ها برای مشروع جلوه دادن اعمال نامشروع خود از آن استفاده می کند، سینما است که از این طریق تروریسم دولتی‌شان را برای کشتن دیگران مشروع جلوه می دهد و مسلمانان را مسئول جنایت های انجام شده می داند و در نهایت نتیجه می گیرند بدون هیچ محاکمه ای باید فرد را به قتل رساند.

 

او عنوان کرد که اکنون سوال ایجاد می شود که چرا امریکایی ها می تواند برای دفاع از خود دیگران را بکشد، اما مسلمانان نمی تواند از خودشان و کشورشان دفاع کنند و جواب این است که امریکا از طریق ابزارهای مختلف توانسته است اذهان عمومی را با خود یکجا کند.

 

اما سیدرضا موسوی کارشناس دینی در این نشست گفت که آغاز ترور و تروریسم به آغاز قرن نوزدهم برمی‌گردد و در آن زمان جهان بر اساس سیاست، قطب‌بندی شد و کشورهای قدرتمند برای حفظ موقعیت شان دست به اقداماتی زدند.

 

موسوی گفت که اکثر کشورهای قدرتمند تلاش کردند برای حفظ قدرت شان، تقابل نظامی بین دولت ها و قدرت ها شکل دهند. بعدا درگیری بین قدرت‌ها به نحوی خاتمه یافت و استراتژیست‌های قدرت های بزرگ طرحی را برای بقای شان ارائه کردند که بر اساس آن، برای مقابله با جنگ و بی نظمی یک پدیده ایجاد شود تا بتوانند بر دنیا سیطره داشته باشند.

 

این کارشناس سیاسی معتقد است که تروریسم دولتی و غیردولتی وجود ندارد که می توان به شکل گیری داعش با تمویل حامیان آن اشاره کرد که اگر این تمویل از سوی برخی دولت ها نمی بود، داعش نیز قدرتی نداشت.

 

آقای موسوی در پایان گفت که تروریسم  دولتی یک پدیده ای که دولت ها علیه دولت می سازد که داعش و طالبان در افغانستان توسط امریکا ایجاد شد تا از طریق این گروه ها اهداف شان را پیاده کنند و منافع آنها نیز تامین شود.