• تاریخ انشار: ۱۳ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 17457
  • 946 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امریکا به دنبال ایجاد سیطره‌ی کامل بر افغانستان است/ اتکا به عوامل خارجی امنیت نمی‌آورد

در مساله امنیت دو عامل داخلی و خارجی دخیل است اما عامل خارجی که امریکا باشد، نه تنها به دنبال تامین امنیت در افغانستان نیست، بلکه سعی دارد تا با ایجاد سیطره‌ی کامل بر کشور، کشورهای چین، روسیه و ایران را زیر نظر داشته باشد. این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی‌راستی”، مسوول […]

در مساله امنیت دو عامل داخلی و خارجی دخیل است اما عامل خارجی که امریکا باشد، نه تنها به دنبال تامین امنیت در افغانستان نیست، بلکه سعی دارد تا با ایجاد سیطره‌ی کامل بر کشور، کشورهای چین، روسیه و ایران را زیر نظر داشته باشد.

این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی‌راستی”، مسوول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در مراسم گرامیداشت از شهدای بصیرت افزایی و علم پژوهی، سالگرد شهادت حجت‌الاسلام و المسلمین “سید علی اکبر مصباح” و یارانش و همچنین شهدای ۷ جدی مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در کابل بیان کرد.

او ابتدا آغاز دهه‌ی فجر را پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) را تبریک و گفت که افزود که امام خمینی(ره) با قیامی که انجام داد، حاکمیت دین را در میان تمامی مکتب‌های فکری، سیاسی و اجتماعی به اثبات رساند و نشان داد که اسلام دارای نظام حاکمیتی است و زیر سایه این نظام، می‌شود مراحل ترقی و تکامل را طی کرد و به اهداف والا رسید.

وی در ادامه به بررسی عوامل ناامنی در کشور پرداخت و گفت که اگر این موضوع را بررسی کنیم، به دو عامل داخلی و خارجی می‌رسیم.

به باور هاشمی، عوامل خارجی در تمام معضلات افغانستان دخیل است و عوامل داخلی نیز مستقیم و غیر مستقیم بر وخامت اوضاع می‌افزاید و زمینه‌ساز دخالت عوامل خارجی می‌شود.

مسوول دفتر نمایندگی مرکز تبیان گفت: “در مورد عوامل خارجی، در یک نگاه سطحی می‌بینیم که امریکا بیش از ۱۶ سال است که در کشور ما حضور نظامی دارد و قرارداد امنیتی با این کشور به امضاء رسیده است و در راستای آن، قول‌هایی نیز مطرح شده بود”.

به گفته‌ی وی، مهمترین قول و قرارها تامین امنیت، ریشه‌کن شدن تروریسم و شکوفایی اقتصادی، بازسازی و عمران و مبارزه با موادمخدر بود.

او با اشاره به اوضاع وخیم امنیتی و افزایش نفوذ طالبان و ظهور گروه داعش و قدرتمند شدن آن گفت که نه تنها امنیت در افغانستان برقرار نشد، بلکه روز به روز شاهد توسعه گستره‌ی ناامنی در کشور هستیم. تروریسم نه تنها ریشه‌کن نشده، بلکه ابعاد وسیع‌تری پیدا کرده است. شاهد حضور تروریستانی هستیم که در نقاط دیگر دنیا شکست خورده‌اند و امروز از افغانستان سر در می‌آورند.

این عالم دینی و فعال فرهنگی همچنین به وضعیت وخیم اقتصادی و فرار سرمایه‌ها از کشور اشاره کرد و گفت که شکوفایی اقتصادی نه تنها محقق نشد، بلکه جامعه با مشکلات جدی اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند. بسیاری از خانواده‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی و ناامنی مجبورند خانه‌ی خود را ترک کرده و به کشورهای دیگر پناهنده شوند. جوانان و نخبگان مرتب در حال ترک کشور هستند و این خسارت‌ها جبران ناپذیر است.

افزایش کشت مواد مخدر و افراد معتاد موضوع دیگری بود که هاشمی به آن اشاره کرد. او گفت که با حضور امریکا و وعده‌ی ریشه‌کن کردن مواد مخدر، نه تنها که ریشه‌کن نشد، بلکه سایه‌ی شوم این قضیه بر سر خیلی از خانواده‌ها افتاد. بیشتر جوانان در خانواده‌ها گرفتار مواد مخدر هستند و نیرو و توانمندی آنان از بین رفته است.

به گفته‌ی مسوول نمایندگی مرکز تبیان، چرا با وجود حضور امریکا در افغانستان، هنوز هم شاهد افزایش ناامنی در کشور هستیم؟ او در پاسخ به این پرسش به دو دلیل اشاره کرد.

دلیل اول این بود که واقعا امریکا توانایی تامین امنیت در افغانستان را ندارد و در این صورت، باید کشور را ترک کند اما دلیل دوم، به باور هاشمی، امریکا توان تامین امنیت را دارد اما نمی‌خواهد صلح و امنیت در افغانستان حاکم شود.

این فعال فرهنگی افزود که امریکا اصلا به دنبال تامین امنیت و ثبات در افغانستان نیست و اگر این موضوع را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم، باید به دنبال این باشیم که بدانیم هدف امریکا از حضور در افغانستان چیست و چرا نمی‌خواهند امنیت در افغانستان بوجودآید؟

او با تاکید گفت که امریکا به دنبال ایجاد سیطره‌ی کامل فرهنگی در افغانستان است و از این طریق سعی دارد تا زمینه را برای استعمار قوی در ابعاد مختلف فراهم کند.

وی گفت: اینها می‌خواهند در افغانستان امنیت نباشد تا بهانه‌ایی برای حضور داشته باشند و ازاین طریق به عنوان ژاندارم منطقه از افغانستان به عنوان پایگاه استفاده کرده و بر کشورهای چین، روسیه و ایران اشراف داشته باشند.

به باور هاشمی، استراتژی حکومت، احزاب سیاسی، مراکز فرهنگی و اجتماعی و حوزات علمیه نیز می‌تواند خواسته یا ناخواسته ناامنی را تشدید کند.

وی ابتدا به استراتژی ضعیف حکومت در سیاست خارجی و داخلی پرداخت و گفت که اگر حکومت منتظر نیروهای خارجی باشد که آن‌ها امنیت ما را تامین کنند، هیچ وقت عملی نخواهد شد.

او گفت: حکومت می‌تواند با ایران پیمان امنیتی امضاء کند و از ظرفیت این کشور مانند کشور عراق در مبارزه با تروریسم بهره ببرد.

مسوول دفتر نمایندگی مرکز تبیان خاطر نشان ساخت که حکومت عراق هم با امریکایی‌ها رابطه دارد و بر علاوه‌ی آن، از ظرفیت ایران در مبارزه با تروریسم نهایت استفاده را برده است.

وی پس از این، به عوامل داخلی ناامنی پرداخت و از عملکرد ضعیف دولت در مسائل داخلی انتقاد کرد و گفت که احساس می‌شود دولت هیچ طرح و برنامه‌ایی در رابطه با تامین امنیت ندارد.

به باور این فعال فرهنگی، راهکارهای زیادی وجود دارد که حکومت می‌تواند با استفاده از آن‌ها به راحتی امنیت گسترده‌ای را در کشور بوجود آورد.

مسوول نمایندگی مرکز تبیان همچنین مسلح کردن جوانان زیر نظر اردوی ملی را یکی از راه‌های تامین امنیت دانست و گفت: یکی از راهکارها این است که حکومت نیروهای مقاومت مردمی را بوجود بیاورد. این نیروها اگر شکل گرفته و زیر نظر اردوی ملی مسلح شوند، جوانان این شجاعت را دارند که امنیت منطقه و اماکن مقدس را تامین کنند. حکومت اگر به دنبال تامین امنیت است، می‌تواند این اقدام را روی دست بگیرد.

این عالم دینی در ادامه سخنانش انتقادی نیز به احزاب سیاسی داشت و گفت که این احزاب شعارهای ملی و اسلامی سر می‌دهند اما در عمل، احزاب قومی و طایفه‌ایی است؛ هر طایفه یک حزب خاص دارد و این منشاء اختلاف در جامعه است.

از طرفی هم این روزها با وجود شبکه‌های ماهواره‌ای و تعدد حوزات علمیه، برخی‌ها به دنبال ایجاد شکاف مذهبی میان شیعه و سنی هستند. هاشمی می‌گوید که جامعه را اندیشه‌های تکفیری در بین شیعه و سنی پر کرده است.

او ضمن انتقاد از عملکرد ضعیف علما در مقابل جریان‌های تکفیری شیعه و سنی گفت که این اندیشه تنها در میان اهل‌سنت نیست، بلکه در میان شیعه هم اندیشه‌های تکفیری وجود دارد و این‌‌ها به شدت دنبال ایجاد تفرقه میان مسلمین هستند و علما وظیفه دارند با این اندیشه‌ها مبارزه کنند.

وی در پایان تاکید کرد که علمای دینی و مردم وظیف دارند تا در مقابل چنین جریان‌های هوشیار بوده و با آن‌ها مبارزه کنند.