• تاریخ انشار: ۵ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 14980
  • 928 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امریکا در گفته‌هایش صادق نیست

n00152102-b

امریکا مدعی پرچم‌داری مبارزه با تروریزم و مدافع حقوق بشر است اما در ۱۶ سال اخیر در افغانستان دیده شد که این کشور هرگز در گفته‌هایش صادق نبوده و نیست و همواره از تروریستان حمایت‌های مالی و معنوی کرده است. محمد هادی افشار؛ استاد دانشگاه در هرات در میزگرد تحلیلی “مبارزه صادقانه با تروریزم و […]

امریکا مدعی پرچم‌داری مبارزه با تروریزم و مدافع حقوق بشر است اما در ۱۶ سال اخیر در افغانستان دیده شد که این کشور هرگز در گفته‌هایش صادق نبوده و نیست و همواره از تروریستان حمایت‌های مالی و معنوی کرده است.

محمد هادی افشار؛ استاد دانشگاه در هرات در میزگرد تحلیلی “مبارزه صادقانه با تروریزم و چالش‌های پیش رو” که در سالن اجتماعات دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات برگزار شده بود، به تعریف ترور و تروریزم پرداخت و گفت ترور وحشت و دهشت است و فقط یک شخص را هدف قرار می‌دهد اما تروریست، اشخاص را هدف می‌گیرد.

او در ادامه به گسترش حملات تروریستی به مساجد اشاره کرد و گفت که اگر بخواهیم ظاهر قضیه را ببینیم، با این حملات قصد دارند ایجاد تفرقه میان دو مذهب کنند اما اگر بخواهیم موضوع را دقیق‌تر ببینیم، کسانی‌که این کارها را می‌کنند، حتی افغان هم نیستند.

افشار به سه کشور امریکا، عربستان و پاکستان اشاره کرد و افزود که ریشه‌ی تروریزم را باید در این سه کشور جستجو کرد.

وی افزود که جنگ جاری در کشور، جنگ نیابتی برای تامین منافع کشورهای درگیر است و به همین دلیل دست به هر کاری می‌زنند. امریکا هم با انگیزه‌ی تامین منافع، پشت حملات به مساجد قرار دارد.

به گفته‌ی این استاد دانشگاه، یکی از اهداف امریکا، ایجاد اختلاف مذهبی در کشور است تا از این طریق بتواند به خواسته‌هایش برسد. حمله به امکان مقدس یکی از راه‌های ایجاد اختلاف مذهبی است.

از طرفی هم، امریکا پرچم‌دار مبارزه با تروریزم است اما بنا به گفته‌های افشار؛ امریکا برای ایجاد ترور و تروریزم ایجاد شده است. در حالی که مقام‌های عالی‌رتبه حکومتی در کشور بارها گفته‌اند که هواپیماهای خارجی در مناطق تحت نفوذ داعش نشست داشته و برای آنان سلاح و مهمات رسانده است. این موضوع نشان می‌دهد که امریکا به دنبال چه چیزی است.

او اشاره‌ای به وضعیت سرخ‌پوستان بومی امریکا کرده و می‌گوید که امریکا همیشه دم از حقوق بشر می‌زند اما سرخ‌پوستان بومی در امریکا، همیشه توسط نظام این کشور سرکوب می‌شوند.

افشار تاکید کرد که امریکا در شعار دادن خیلی موفق است اما در حقیقت خودش بانی تروریزم است.

به گفته‌ی وی، امریکا در پشت تمام برنامه‌های تروریستی و اختلاف‌افکنی ایستاده و یا غیر مستقیم توسط عوامل خود در حال حمایت از تروریزم است وگرنه پول و سلاح ۲۳ گروه تروریستی که در حال حاضر در افغانستان فعالیت‌ دارند، از کجا تامین می‌شود؟.

او گفت: پاکستان یکی از کشورهایی است به طور آگاه به دنبال پیش بردن اهداف امریکا در افغانستان است.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا امریکا در گفته‌هایش صداقت دارد یا خیر، گفت که طبیعی است که امریکا در حرفی که می‌زند، صادق نیست.

وی اما گفت که برای مبارزه با تروریزم، نیاز به اراده‌ی جمعی در حکومت و مردم است. حکومت باید در استراتژی خود با دیگر کشور تجدید نظر کند. نمی‌شود که امروز با پاکستان ارتباط دوستانه داشته باشیم اما هر ضربه‌ای از پاکستان متوجه کشور ما باشد.

حکومت اگر اراده‌ای دارد، باید با کشورهایی که حامی تروریزم است، مذاکره کند. سالانه در محافل سیاسی گفته می‌شود که عربستان سعودی سالی ۳۰۰ میلیون دالر به طالبان پول می‌دهد.

وی به نفوذ علما در میان مردم اشاره کرده و آن را مهم عنوان خواند. او گفت که علما در مبارزه با تروریزم نقش بسزایی دارند، بخصوص در مناطقی که سطح سواد مردم پایین است. اگر علما وارد کار شوند و اراده جدی داشته باشند، می‌توانند خیلی موثر باشند.

بالا بردن سطح آگاهی مردم راهکاری دیگری است که افشار برای مبارزه با تروریزم عنوان کرد. او بر این باور است که بالا بردن سطح آگاهی مردم در مقابله با تروریزم هم خیلی مهم است زیرا مردم باید بدانند که عامل بدبختی آنان چه چیزی است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>