• تاریخ انشار: 23 ژانویه 2020
  • سرویس: فرهنگی، هنری
  • کد خبر: 28964
  • 321 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امر به معروف و نهی از منکر سبب بقاء جامعه اسلامی می شود

محمدامین زاهدی؛ عالم دین در یک گفتمان دانشجویی در کابل گفت که امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک فریضه الهی سبب بقاء جامعه اسلامی و از بین رفتن ناهنجاری ها خواهد شد.   حجت الاسلام والمسلمین محمد امین زاهدی مسئول دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل امروز (پنجشنبه، […]

محمدامین زاهدی؛ عالم دین در یک گفتمان دانشجویی در کابل گفت که امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک فریضه الهی سبب بقاء جامعه اسلامی و از بین رفتن ناهنجاری ها خواهد شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین محمد امین زاهدی مسئول دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل امروز (پنجشنبه، ۳ دلو) در نشست دانشجویی در کابل در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر گفت که اگر امروز در جامعه ما مشکلاتی وجود دارد و هنجارها از بین می رود، و انسان ها به ناحق کشته می شوند به دلیل عدم اجرای این فریضه الهی است.

 

آقای زاهدی در مورد اهمیت این فریضه الهی در جامعه اسلامی با اشاره به آیه ۱۱۶ سوره هود ” فَلَوْلَا کَانَ مِنَ الْقُرُونِ مِنْ قَبْلِکُمْ أُولُو بَقِیَّهٍ یَنْهَوْنَ عَنِ الْفَسَادِ”، (امت های گذشته کسانی نبودند که از فساد جلوگیری می کردند؟) گفت: این آیه به اثبات می رساند که این فریضه اسلامی، سبب بقا و حفظ هنجارهای جامعه می شود و در جامعه ای که امر به معروف و نهی از منکر انجام شود، آن جامعه بر جامعه های دیگر برتری دارد.

 

او گفت که اگر در جامعه، قانون و یا حدود وجود دارد، با توجه به امر به معروف و نهی از منکر قابل اجرا است و اگر این دو فریضه الهی در جامعه اجرا شود، دیگر اقدامات، خود به خود اجرا خواهد خواهد شد و همه فساد از بین می رود.

 

زاهدی خاطرنشان کرد که در کتاب ارشاد القلوب در حدیثی به نقل از پیامبر اسلام (ص) گفته شده “کلکمْ راعٍ وَ کلکمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِیتِهِ” (همه شما در جامعه اسلامی مراقب یکدیگر هستید).

 

این عالم دین بیان کرد که امر به معروف و نهی از منکر به صورت خاص یک مجری خاص می خواهد و به صورت عام همه مردم وظیفه دارند که امر به معروف و نهی از منکر کنند. در مساله خاص علما، نقش اول را در این فریضه بر عهده دارند چون متصدی این سمت هستند و باید از دید فقهی بررسی کنند.

 

زاهدی افزود: امر به معروف و نهی از منکر مراحل و مراتبی دارد که باید از سوی علما گوشزد شود. وی افزود: مرحله اول، انزجار قلبی است که اگر شخصی، فرد دیگری را در انجام یک عمل زشت دید، باید از او انزجار قلبی داشته باشد.

 

کارشناس این برنامه عنوان کرد که در مرحله دوم اگر از یک شخص رفتار غیراسلامی سر زد باید با گفتار، او را متوجه این اقدامش کرد که این گفتار با عطوفت با وی انجام شود. مرحله سوم امر به معروف و نهی از منکر، مرحله اجرایی است که این مرحله وظیفه حکومت است.

 

او افزود: تنها کسی که توانست در کتابش یک باب در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر اختصاص دهد، امام خمینی (رح) بود که انقلاب ایران نیز بر اساس همین موضوع انجام شد و جامعه پویای جمهوری اسلامی ایران نیز به برکت همین فریضه بود که ایجاد شد.

 

زاهدی در مورد تاثیر رسانه ها برای امر به معروف و نهی از منکر گفت که اولین رسانه در این رابطه قرآن کریم است که توسط پیامبر در اختیار مردم قرار گرفته است.

 

او گفت که یکی از روش هایی که در فریضه امر به معروف و نهی از منکر بسیار تاثیرگذار است، رسانه ها و مجموعه های فرهنگی است که تلاش این مجموعه ها به شکل گفتمان و نظریه پردازی ها می تواند، تبدیل به یک مشوره همگانی شود و خود به خود در جامعه این موضوع انجام شود.

 

این عالم دینی در پایان گفت که امربه معروف و نهی از منکر یکی از فرایض مسلم اسلام است که اگر این فریضه انجام شود، سایر احکام اسلامی به راحتی در جامعه مسلط خواهد شد.