• تاریخ انشار: ۱ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8588
  • 1,191 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امنیت ملی در کشور زمانی تامین می شود که چهار ستون آن یعنی فرهنگ، سیاست، اقتصاد و نظام، از قوام و قدرت کافی برخوردار باشد

n00136920-b

حجت الاسلام و المسلمین، سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در خطبه اول نماز جمعه مسجد رسول الله(ص) در حضور هزاران نمازگزار مرد و زن اهل مزارشریف، با قرائت آیه مبارکه “وَمَآ أَصَابَکُم مِّن مُّصِیبَهٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أَیْدِیکُمْ وَیَعْفُواْ عَن کَثِیرٍ” خود و مردم را به رعایت تقوای الهی توصیه کرد. […]

حجت الاسلام و المسلمین، سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در خطبه اول نماز جمعه مسجد رسول الله(ص) در حضور هزاران نمازگزار مرد و زن اهل مزارشریف، با قرائت آیه مبارکه “وَمَآ أَصَابَکُم مِّن مُّصِیبَهٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أَیْدِیکُمْ وَیَعْفُواْ عَن کَثِیرٍ” خود و مردم را به رعایت تقوای الهی توصیه کرد.

آقای مزاری افزود: وجود تقوا ضامن سلامت نفس و جسم است که زمینه رشد و ترقی یک فرد و یک جامعه را و در نهایت اسباب رسیدن به خدا را فراهم می‌کند.

 

وی اشاره کرد که حتماً در رابطه با اهمیت و جایگاه تقوا در نمازهای جمعه و سایر مجالس شنیده‌اید که اگر تقوا بصورت فردی و اجتماعی وجود داشته باشد، چه تاثیراتی را در زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها به وجود می‌آورد؛ اما اگر در جامعه‌ی تقوا وجود نداشته باشد، پرهیز از گناه در وجود انسان‌ها به نظر نرسد و نهادینه نشده باشد قطعاً در آن جامعه گناه زیاد می‌شود و انسان‌ها به سمت گناه به راحتی پیش خواهند رفت و گرفتار آلودگی‌های مختلف خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، آقای مزاری علاوه کرد که براساس بررسی‌های صورت گرفته، گناه آثار و پیامدهای بسیار شوم و منفی هم در بحث فردی و هم در بحث اجتماعی در پی‌دارد که همین آثار و پیامدها زندگی انسان‌ها را با معضلات و گرفتاری‌ها مواجه می‌سازد.

 

براساس گفته‌های آقای مزاری؛ امروز اگر جوامع اسلامی به خصوص کشور خودما گرفتار این همه جنجال و معضل است قسمت اعظم آن‌ها ناشی از گناهانیست که ما مرتکب میشویم.

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان تاکید کرد که هر زمان در جامعه ما معضلاتی پیش آمد و یا به صورت فردی مشکلاتی در زندگی ما پیدا شد، خداوند را مخاطب قرار ندهیم که چرا ما اینهمه دچار معضل و گرفتاری هستیم، بلکه به جای اینهمه سوال از خداوند متعال نسبت به زندگی خود و افراد این جامعه فکر و مطالعه کنیم و ببینم که چه زمینه‌ها و عواملی وجود دارد که در این کشور از آسمان و زمین بر ما مصیبت و گرفتاری می‌بارد.

 

آقای مزاری اشاره به آیت فوق کرد و افزود: آنچه از مصیبت به بندگان خدا می‌رسد ناشی از عملکرد خود انسان‌ها است.

وی خاطر نشان کرد که این مصیبت ها تنها مربوط بخشی از گناهان بندگان خدا است، در حالیکه خداوند از بسیاری گناهان ما می‌گذرد و اگر قرار می‌بود که برای هر گناهی ما بلایی نازل می‌کرد ما دیگر روی خوشبختی را نمی دیدیم.

 

آقای مزاری تصریح کرد که پیامدهای گناه در جامعه شامل محرومیت از کسب علم، محرومیت از کسب روزی، وحشت و تنهایی میان انسان و خدا، وحشت و تنهایی میان انسان و مردم، گِره خوردن در امورات زندگی، تاریکی قبر، محرومیت از طاعت و عبادت، کوتاه شدن عمر، کشش به سوی گناهان دیگر و بیشتر، تضعیف قصد عبادت و طاعت، اثر گذاری گناه بالای تمام جانداران، فاسد شدن عقل، مهر در دل، جلب لعنت خدا بر گناهکار، محروم شدن از دعای پیامبران و فرشتگان، بی حیایی و زندگی پر درد سر، و… می‌شود.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان ادامه داد که این بخشی از آثار و پیامدهای گناه است؛ در حالیکه قطعاً پیامدهای گناه از این بیشتر است.

 

آقای مزاری هم‌چنان یادآور شد که حتی مرگ‌های ناگهانی ما ناشی از گناهان ما است و ما روایت داریم که بیش از ۸۰ درصد مرگ غیر طبیعی بندگان خدا ناشی از گناهانش است.

 

اختلافات در سطح خانواده‌ها و جامعه، مشکلات در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی دیگر پیامدهای گناه از سوی رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان عنوان شد.

آقای مزاری خطاب به نمازگزاران تاکید کرد که اگر علاقمندید تا زندگی پر نشاط داشته باشید و از اقتدار، رفاه و آرامش برخوردار شوید باید بیشتر به رعایت تقوا توجه داشته باشید.

 

وی با بیان این سوال که وقتی جامعه اسلامی گناه‌شان این همه پیامد دارد پس چرا غربی‌ها و امریکایی‌ها اینقدر مقتدر اند؟ و یا در همین سرزمین خودما اکثر اشخاصی‌که گناه می‌کنند مشکلات کمتر دارند؟ با قرائت آیه “وَلَا یَحْسَبَنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا أَنَّمَا نُمْلِی لَهُمْ خَیْرٌ لِأَنْفُسِهِمْ إِنَّمَا نُمْلِی لَهُمْ لِیَزْدَادُوا إِثْمًا وَلَهُمْ عَذَابٌ مُهِینٌ” گفت: آنها که کافر شدند تصور نکنند اگر به آنان مهلت می دهیم به سود شان است، ما به آنان مهلت می دهیم فقط برای اینکه بر گناهان خود بیفزایند و برای آنها عذاب خوار کننده است.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان هم‌چنین یادآور شد که اگر مسلمانی براساس گناهی که مرتکب شده، گرفتار بلا و مصیبت می‌شود، باید خدا را شکر کند که خداوند این فرد را دوست دارد و بخاطر گناهش می‌خواهد در همین‌جا زمینه‌های پاک و منزه شدن این فرد را فراهم کند تا در آن دنیا خیلی حساب و کتاب زیاد و بزرگی نداشته باشد.

آقای مزاری با بیان اینکه چه بهتر که ما در زندگی خود سعی و تلاش کنیم تا پاک و منزه باشیم و در مسیر دین خود را قرار دهیم، افزود که مطمیناً اگر ما در زندگی خود بر اساس قواعد و قوانین الهی عمل کنیم ما از مرفه ترین انسان‌های روی زمین خواهیم بود و سربلند و با افتخار زندگی خواهیم کرد.

 

 

این شخصیت صاحب نظر امور دینی، در خطبه دوم نماز جمعه ضمن توصیه بار دیگر خود و نماز گزاران به تقوای الهی، پیرامون تحولات سیاسی اخیر و شرایط امنیتی کشور صحبت کرد.

آقای مزاری اشاره کرد: در کنار اینکه هفته گذشته چندین عملیات بسیار خطرناک در کشور صورت گرفت و تعدادی از فرزندان این وطن به خاک و خون کشانیده شد، هر شب و روز اخبار غم انگیزی به گوش ما می‌رسد.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان علاوه کرد که متاسفانه روند شرایط کشور به گونه‌ای است که هر روز که از عمر حکومت بعد از طالبان می‌گذرد و ما پیشتر می‌رویم وضعیت امنیت در کشور ما خراب‌تر شده می‌رود.

 

آقای مزاری با بیان اینکه برای توزیع وضعیت فعلی لازم می‌دانم گزارش دیدار خود با یکی از بزرگان حکومت را خدمت شما عنوان کنم افزود که هفته گذشته با ایشان دیدار داشتم و اشاره به اختلافات، مشکلات و ناامنی‌های اخیر کردم.

این آگاه سیاسی اضافه کرد که در نتیجه من با ایشان گفتم که عامل همه این معضلات و مشکلات بر می‌گردد به سیاست ها و نحوه عملکرد خود حکومت افغانستان، چون حکومت افغانستان لازم بود که در عرصه‌های سیاست داخلی و خارجی فعالتر برنامه می‌داشت و فعال تر برخورد می‌کرد؛ در حالیکه متاسفانه این حاکمیت و حاکمیت قبلی از چنین برنامه ریزی برخوردار نبود و این وضع باعث شد تا مشکلات هر روز افزایش یابد.

 

آقای مزاری افزود: مثلاً لازم بود که حکومت افغانستان در مرحله اول در عرصه سیاست داخلی به وضعیت خود رسیدگی می‌کرد و اختلافاتی موجود در درون حکومت را از میان بر می‌داشت و همه دست به دست هم داده در عرصه مسایل امنیتی حرکت درستی ترتیب می‌دادند.

 

این آگاه امور دینی با بیان اینکه امروز ما در عرصه امنیت در بخش‌های مختلف از ضعف‌های بسیار جدی برخوردار هستیم افزود که تا حال شما کجا دیدید که حکومت یک عامل انتحاری و کسانیکه امنیت کشور را اخلال کرده‌است، را دستگیر و در محضر عام اعدام کرده باشد.

 

وی ی افزود: با وجود اینکه در برخی موارد ترورها و انفجارات در نزدیکی مراکز امنیتی رخ داده است؛ اما این مراکز و پایگاه‌ها هیچ واکنشی از خود نشان نداده‌اند، که این نشانگر آن است که حکومت در عرصه تامین امنیت یا برنامه درست ندارد یا قصد حرکت و کار در این حوزه را ندارد.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که سیاست داخلی حکومت در عرصه امنیت می‌لنگد و در عرصه‌های مرتبط با امنیت (امنیت جانی، امنیت روانی، امنیت اخلاقی و امنیت اقتصادی) ما مشکل داریم.

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان افزود که ما در عرصه فرهنگی نیز معضلات بزرگ داریم و ببینید که امروز با فرهنگ مردم، با عنعنات مردم و با فکر و اندیشه مردم چه‌گونه برخورد می‌شود.

براساس گفته‌های آقای مزاری تا زمانیکه در یک جامعه فرهنگ سالم وجود نداشته باشد و این فرهنگ سالم در لایه های مختلف اجتماع ظهور و بروز نداشته باشد آن جامعه نمی‌تواند از اقتدار کافی برخوردار باشد و در راستای تامین امنیت در درون خود توفیق داشته باشد.

 

آقای مزاری افزود: امروز ببینید که رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی، موسسات داخلی و خارجی، ارگان‌ها ونهادهای که برخی‌های شان ممکن از هویت مبهم برخوردار باشند با اعتقادات مردم، با فکر مردم و با اندیشه مردم چه‌گونه بازی می‌کنند.

دبیرکل حزب اسلامی تبیان، هشدار داد که قطعاً اگر سیاست دولت در راستای مسایل فرهنگی به همین منوال به پیش برود، زمینه های فروپاشی این جامعه و این مملکت دیری نخواهد بود که فرا برسد و مردم با معضلات خیلی جدی مواجه شود.

وی با بیان اینکه در عرصه سیاست، اقتصاد و نظام هم به همین شیوه است، افزود که در مجموع امنیت ملی یک کشور متشکل از چهار ستون – فرهنگ، اقتصاد، سیاست و نظام و حرکت و برنامه‌های نظامی- است، که اگر این چهار ستون از قوت و اقتدار برخوردار نباشد امنیت ملی در یک کشور شکل نمی‌گیرد.

 

آقای مزاری تاکید کرد که اگر این چهار ستون در یک کشور از اقتدار برخوردار باشد؛ آن کشور در سایر عرصه‌ها نیز رشد پیدا خواهد کرد.

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه افزود که حکومت در عرصه سیاست خارجی نیز ناکام بوده‌است و در این عرصه حرکت‌های اشتباه آمیزی را مرتکب شده‌است.

وی اشاره کرد که به عنوان مثال حکومت افغانستان می‌توانست زمینه‌های نزدیکی روسها را با دولت و حکومت فراهم کند؛ هم‌چنان می‌توانست چینی‌ها را بیش از آن چیزی که هستند برای خود نزدیک کنند.

آقای مزاری ادامه داد، حکومت باید خود را با حکومت جمهوری اسلامی ایران نزدیک می‌کرد و از ظرفیت‌های این حکومت و این نظام در مسایل افغانستان استفاده می‌کرد؛ اما حکومت افغانستان این کار را نکرد و سیاست‌های یک سویه و همسو با سیاست‌های غرب را در پیش گرفت.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطر نشان کرد که غربی‌ها هم نه تنها که علاقه ندارند که مخالفان اینها در افغانستان جایگاه و پایگاهی داشته باشند؛ بلکه علیه روس‌ها هر روز جبهه گیری می‌کنند، علیه ایران از اول انقلاب این جبهه گیری‌ها آغاز شد و تاکنون هم ادامه دارد و علیه چینی‌ها هم اگر چه ممکن است خیلی عریان موضع نداشته باشند اما از زیر دل موضع دارند.

 

آقای مزاری اشاره کرد: پاکستان که در جبهه مقابل روسها حضور داشت و همچنان در برابر منافع چینی‌ها در افغانستان حضور داشت و حالا هم حضور دارد؛ اما حالا توفیق پیدا می‌کند که ائتلافی را با چینی‌ها و روسها ایجاد کند و بعدش زمینه ارتباط طالبان را با مسکو و چین برقرار سازد.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان، ادامه داد که امروز ما گرفتار یک رویکردی دیگری در سطح افغانستان و منطقه شدیم شما ببنید که حالا حرف و حدیث است که طالبان با پشتوانه روسها در داخل افغانستان می جنگند و حضور جدی دارند.

آقای مزاری خاطر نشان کرد که این مباحث را در آن دیدار مطرح کردم، اما آن بزرگوار نسبت به صحبت‌های من نقد داشت و صحبت‌ها و دیدگاه‌های ما را قبول نداشت و تاکید داشت که این چنین نیست.

 

وی افزود که بیشتر ایشان در رابطه با سیاست خارجی اشاره کرد که افغانستان با چینی‌ها و روس‌ها و ایرانی‌ها رابطه‌اش خیلی خوب است و این ائتلافی که به وجود آمده از جایگاهی برخوردار نیست و مشکلی برای افغانستان نمی‌تواند ایجاد کند و طالبان هم از موقعیت و جایگاهی برخوردار نیستند و حکومت افغانستان به دنبال جمهوری اسلامی ایران است و قرارداد های مختلفی را با جمهوری اسلامی ایران امضا کرده و همچنان افزود که رابطه ما با هندی ها خیلی خوب است.

آقای مزاری هم‌چنان در بخشی از سخنان خود اشاره به فروریزی ساختمان هفده طبقه در تهران کرد و افزود که فروریزی این ساختمان خیلی غم انگیز بود، با توجه بر اینکه کشور اسلامی بود و همسایه ما بود و طبیعی است که ما باید اظهار هم‌دردی کنیم.

 

ایشان ادامه داد که متاسفانه در این حادثه ده‌ها نفر جان خود را از دست دادند و صد ها نفر دیگر مصدوم گردیدند و صدها میلیارد تومان آسیب به مردم رسید که من این حادثه غم انگیز جان باختن تعدادی در حادثه فروریزی ساختمان ۱۷ طبقه در تهران را تسلیت می گویم و برای از دست رفتگان غفران الهی و برای زخمی‌ها از خداوند متعال شفای عاجل استدعا دارم.

آقای مزاری در اخیر تاکید کرد که پنجشبه آینده از سالگرد شهادت شهید مصباح و هشت تن از یاران شهیدش یادبود به عمل می آید.

 

وی با بیان اینکه تجلیل از شهدا ما را به مسیر درست هدایت می‌کند و بحث شهید و شهادت را در روحیه ما زنده می‌کند، تاکید بر اشتراک در این مراسم کرد.

 

این کارشناس مسایل سیاسی افزود که تجلیل از شهدا به گفته حضرت امام خامنه‌ای کمتر از اجر شهادت نیست و ما باید در زندگی خود توجه جدی به این موضوع داشته باشیم و هزینه‌ای را برای تجلیل از مقام این شهدا اختصاص دهیم.

 

آقای مزاری با بیان اینکه با تجلیل از شهدا باید زمینه‌های بغض و عداوت را از بین ببریم خاطر نشان کرد که تجلیل از یک شهید باید بهانه برای تبیین اهداف شهدا به خصوص ایجاد وحدت و هماهنگی شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>