• تاریخ انشار: ۳۰ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 31478
  • 50 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

امنیت و اقتصاد از مهمترین اولویت های مردم افغانستان است/ پیگیری های مرکز تبیان در راستای مشکلات مهاجرین افغانستانی در ایران منتج به نتیجه شد

رییس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کنفرانس خبری” افغانستان و بحران کشنده کنونی” با اشاره به اولویت های مهم و ضروری مردم افغانستان، خاطر نشان ساخت: بحث امنیت و اقتصاد از جمله مهمترین اولویت هایی هستند که مردم افغانستان، هم خواهان برقراری امنیت و هم به دنبال بهبودی وضعیت معیشت و اقتصاد شان هستند و باید در این زمینه بیشتر توجه صورت بگیرد. حسینی مزاری از نتیجه مطلوب کار تحقیقی و پژوهشی مرکز تبیان در حوزه مشکلات مهاجرین افغانستانی در ایران ابراز خرسندی نموده و اظهار داشت: نشست فعالین مهاجر و کار تحقیقی مرکز تبیان منتج به نتیجه شد و آیت الله رئیسی، رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران به وزیر کشور دستور داد تا سازمان ملی مهاجرت تاسیس شود و ما هم از این اقدام آقای رئیسی تقدیر و تشکر می‌کنیم و در کنار این دولت در بحث مهاجرین آماده همکاری هستیم تا بتوانیم در روند زندگی مهاجرین ما بهبودی حاصل شود.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)-مشهد، روز دوشنبه ۲۹ قوس/ آذر ۱۴۰۰ خورشیدی، کنفرانس خبری حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) پیرامون ” افعانستان و بحران کشنده کنونی” علل داخلی و عوامل خارجی؛ وظایف کشوری و مسئولیت‌های خارجی، اعم از منطقه و جهان، با حضور خبرنگاران افغانستانی، رسانه های ایرانی و همچنین جمعی از بزرگان، علما و فرهنگیان در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

در ابتدای سیطره طالبان بر افغانستان دو دیدگاه در برابر آنان وجود داشت

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رییس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ابتدای این کنفرانس خبری، با بیان این که پس از سلطه پیدا کردن طالبان بر افغانستان، در سطح مخالفان آنها، دو دیگاه وجود داشت، گفت: دیدگاه اول این بود که با طالبان باید تعامل صورت بگیرد و هیچ نوع جبهه مقاومتی علیه آنها ایجاد نشود و دیدگاه دوم هم این‌که باید علیه طالبان جبهه مقاومت ایجاد شود و برای کنار زدن طالبان فعالیت صورت بگیرد. 

مردم متوجه شدند که جنگ دیگر راه حل نیست

حسینی مزاری در ادامه افزود: با توجه به دیدگاه های به وجود آمده، مردم متوجه شدند که جنگ دیگر راه حل نیست، اگر می‌خواهیم کشور را از این بحران عبور بدهیم، باید دست از جنگ برداریم، جنگ دیگر کارایی ندارد، مردم از جنگ خسته شدند و به ندای هیچ جنگ طلبی پاسخ نخواهند داد، اگر پاسخی هم بدهند پاسخ شان جدا منفی خواهد بود. 

اکثریت مردم افغانستان از جنگ تنفر دارند

حسینی مزاری اظهار داشت: ” در سفر اخیر به افغانستان، با افراد مختلفی ملاقات و صحبت کردم، اکثر مردم مخالف جنگ هستند و از آن تنفر دارند و من هم یکی از مخالفین آن می باشم، چون علاوه براینکه در داخل هیچگونه استقبالی نه تنها از آن نیست بلکه مخالفت جدی با جنگ وجود دارد و بلکه تنفر همه جانبه از آن در جریان است، از لحاظ منطقه ای و کشور های همسایه نیز، هیچ کشوری از جنگ علیه طالبان استقبال نکرده و نخواهند کرد.

رابطه ایران با طالبان حسنه است و علاقه دارند که با طالبان تعامل صورت بگیرد

این آگاه ارشد مسایل سیاسی منطقه و افغانستان یاد آور شد: یکی ازکشور هایی که در بیست و پنج سال قبل از مقاومت علیه طالبان حمایت کرد و در نهایت زمینه های پیروزی آن را فراهم کرد، جمهوری اسلامی ایران بود، اما این کشور امروز به دلایل مختلف علاقه ندارد که دیگر به افغانستان جنگ دوام‌ پیدا کند و بعد از فرد و یا جریانی حمایت کند تا علیه طالبان بجنگد. بلکه به جای ارتباط با جبهه مقاومت و موافقت با ایجاد جبهه مقاومت و حمایت از آن، رابطه جمهوری اسلامی ایران با طالبان خیلی حسنه است و می‌شود گفت که رابطه شان عمیق تر از رابطه دو همسایه است و ایران علاقه دارد که با طالبان تعامل صورت بگیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: در رابطه با دوام جنگ در افغانستان انگیزه بین المللی هم وجود ندارد که از جبهه مقاومت حمایت صورت بگیرد و جبهه مقاومت تسلیح، تقویت و پشتیبانی شود تا در افغانستان علیه طالبان اقدام کند و جنگی صورت بگیرد.

دیدگاه غالب این است که از طریق جنگ به نتیجه نمی‌رسیم

به باور ایشان: وقتی هیچ مولفه ای برای جنگ علیه طالبان فراهم نباشد طبعا سر دادن بحث جنگ در برابر طالبان خودکشی است و هر فرد، جریان و یا حزبی که در این راستا عمل بکند، عمل شان نا سنجیده، غیرکارشناسانه و بدون مطالعه اوضاع داخلی، منطقه ای و جهانی است. لذا این دیدگاه دیدگاهی غالب شخصیت های حقیقی و حقوقی در افغانستان است که ما هم همین دیدگاه را داریم که از طریق جنگ به نتیجه نمی‌رسیم و بایستی در افغانستان از راه غیر جنگ در راستای ایجاد تامین امنیت، صلح و ثبات کار جدی صورت بگیرد.

اولویت های مردم افغانستان

امنیت و اقتصاد مهمترین اولویت مردم افغانستان است

رییس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بخش دوم سخنان خود با شاره به اولویت های مهم و ضروری مردم افغانستان، خاطر نشان ساخت: بحث امنیت و اقتصاد از جمله مهمترین اولویت هایی هستند که مردم افغانستان، هم خواهان برقراری امنیت و هم به دنبال بهبودی وضعیت معیشت و اقتصاد شان هستند و باید در این زمینه بیشتر توجه صورت بگیرد.

بلند بردن آگاهی جامعه

این فعال فرهنگی و اجتماعی علاوه نمود: اولویت دیگری که می‌تواند امنیت و اقتصاد را به وجود بیآورد؛ بحث بلند رفتن آگاهی های عمومی مردم است، مشکلاتی که تاهنوز در جامعه افغانستان داشتیم، ناشی از ضعف فرهنگی، اخلاقی و دینی بوده است. وقتی آگاهی مردم بالارفت، قطعا در عرصه تامین امنیت و بهبودی چرخه اقتصاد عمومی نیز توفیق حاصل خواهدشد. پس طبیعی ترین پیامد ارتقاء سطح آگاهی های عمومی خوب شدن وضع امنیت و اقتصاد در کشور خواهد بود.

هماهنگی و همسویی

اولویت چهارم مورد ضرورت مردم، هماهنگی و همسویی شخصیت های حقیقی و حقوقی، جریان ها، احزاب، سازمان ها و اقوام خواهد بود. و اگر فهم یک جامعه بالا برود آن جامعه درک خواهند کرد که بایستی در کنار هم قرار بگیرند و هم دیگر را تحمل کنند و همزیستی و همپذیری داشته باشند و همچنان همدیگر را با هر فکر و اندیشه و سابقه ای که هستند به رسمیت بشناسند.

اولویت پنچم

تعامل با طالبان

این عالم برجسته دینی با بیان این‌که طالبان جزئی از واقعیت های کشورما هستند، خاطر نشان کرد: بایستی با طالبان تعامل صورت بگیرد و همۀ اقوام و پیروان همۀ مذاهب در کنار هم قرار بگیرند و در راستای شکوفا ساختن افغانستان و در جهت پیشرفت اقتصاد و فرهنگ و امنیت کار جدی روی دست گرفته و عناصر خلاق و شایسته را ترقی دهند تا در رأس حکومت و مسئولیت‌های حکومتی قرار بگیرند.

حسینی مزاری تاکید کرد: ضمن این‌که با طالبان تعامل داشته باشیم، طرح مطالبات و پیگیری مطالبات در عرصه های مختلف نه‌ به‌شکل تکدی گرایانه، متضرعانه و از روی ضعف و گدای‌گری بلکه با عزت و سربلندی صورت بگیرد.

نخبگان باید جدا در صحنه حضور داشته باشند

وی خطاب به نخبگان، گفت: نخبگان که در داخل افغانستان هستند باید جدا در صحنه حضور داشته باشند و نخبگانی هم که از کشور بیرون شدند بایستی راه برگشتن را جستجو کنند و وارد کشور شوند و به موقعیت های قبلی شان قرار بگیرند و در راستای تامین امنیت، ثبات و به دست آوردن مطالبات مردم با فهم و درک نقاط ضعف گذشته مبارزه کنند.

آینده افغانستان بستگی به مردم دارد

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با بیان این‌که، آینده افغانستان بستگی به مردم افغانستان دارد و آنچه‌ که مردم بخواهند به آن می‌رسد، گفت: چنانچه که ما در آن قرار داریم و شرایط موجود خواسته خود مردم افغانستان است. مردم افغانستان آگاهانه یا نا آگاهانه مسیر را سیر کردند که ما در سرنوشت فعلی گرفتار شدیم و الا اگر مردم افغانستان  به اشرف غنی در حالی‌که خوب می‌دانستند فاسد و نا کار است، رای نمی‌دادند و همچنان به امریکایی ها اعتماد نمی‌کردند، ما شاهد چنین روزی نمی‌بودیم.

امریکایی ها بیست سال افغانستان را تحت سلطه خود گرفتند

رئیس کل مرکز تبیان در مورد دخالت های مخرب امریکایی‌ها که همچنان ادامه دارد تصریح کرد: امریکایی بیست سال افغانستان را با همکاری عوامل مزدور شان تحت سلطه خود گرفتند، اما هنوز هم دست بردار نیستند.

نخبگان و رهبران اجتماعی و فرهنگی باید در صحنه حضور پیدا کنند

به باور ایشان: حالا هم اگر ما بخواهیم آینده متحولی داشته باشیم نخبگان ما اعم از دانشگاهی، حوزوی، فرهنگیان، اساتید دانشگاه، رهبران اجتماعی و فرهنگی بایستی در صحنه حضور پیدا کنند و در کنار هم متحد باشند و از بدگویی های همدیگر علیه همدیگر اجتناب بکنند.

پیگیری مشکلات مهاجرین

حسینی مزاری در بخش سوم سخنان خود به مشکلات مهاجرین افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران پرداخته و اظهار داشت: مرکز تبیان یگانه تشکلی بوده که طی سی سال در مشهد، تهران و قم دفتر داشته است و کار های خیلی جدی و اثرگذاری را در عرصه حقوق مهاجرین افغانستانی انجام داده است و آخرین اقدامات مرکز تبیان در رابطه با بحث مهاجرین قبل از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران بود که در انتخابات ریاست جمهوری ایران از تیم آیت الله رئیسی به شکل وسیع و گسترده حمایت کرد و اهل سنت شرق، جنوب شرق و شمال شرق ایران با سازمان دهی و همت مرکز تبیان با همکاری آقای حفیظ الله سلطانی، حمایت شان را از آقای رییسی اعلام کردند.

ارائه مشکلات مهاجرین در قالب یک مجله به رئیس جمهور ایران

وی تاکید کرد: مرکز تبیان در ایام انتخابات ریاست جمهوری ایران بیش از ۲۰۰ نفر از نخبگان جامعه مهاجرین را در سه دفتر مرکز تبیان( مشهد، قم و تهران) فراخوان داد و نخبگان مهاجر در آنجا جمع شدند و نکته نظرات شان را در رابطه با وضعیت مهاجرین و مشکلات و راه حل های آن بیان کردند و ما هم دیدگاهای آنها را جمع بندی و توحید کردیم و یک گزارش تهیه کردیم و قبل از برگزاری انتخابات به ستاد آقای رئیسی تحویل دادیم و همچنان گزارشات را در قالب یک‌مجله چاپی که کل مطالبات همین دوصد نفر در قالب یک گزارش سازمان‌دهی و جمع بندی شده بود را به همراه یک نامه رسمی به دفتر حضرت آیت الله رئیسی، دفتر حضرت امام خامنه ای(حفظه‌الله تعالی)، وزارت خارجه، وزارت داخله، سپاه قدس، مجلس شورای اسلامی، ریس قوه قضاییه و رییس کل اداره اتباع وزارت کشور ایران و سایر ارگان هایی که لازم بود ارسال کردیم.

این آگاه حوزه مهاجرت در ادامه یاد آور شد: سه هفته پیش هم در تهران طی یک نشست رسمی با یک‌جریان ایرانی از این‌مجله رونمایی به عمل آوردیم که از طریق رسانه ها و خبرگزاری ها هم پوشش خوبی داده شد.که عمده پیشنهاد ما در این گزارش بحث تاسیس سازمان ملی مهاجرت بود که در راس سازمان ملی مهاجرت باید معاون رییس جمهور باشد تا مسایل مهاجرین به نحوی مطلوب پیگیری گردد و مشکلات شان برطرف شود. اگر برطرف نشود آثار و زیان هایش اول به مردم افغانستان و دوم به خود جمهوری اسلامی ایران بر می‌گردد؛ چنانچه که جمهوری اسلامی ایران طی بیش از چهل سال نتوانست از ظرفیت حضور مهاجرین به نحو مطلوب بهره برداری کنند.

پیگیری های مرکز تبیان در راستای حل مشکلات مهاجرین نتیجه داد

رییس عمومی مرکز تبیان از نتیجه خوب کار تحقیقی و پژوهشی مرکز تبیان در حوزه مشکلات مهاجرین افغانستانی در ایران ابراز خرسندی نموده و اظهار داشت: نشست فعالین مهاجر و کار تحقیقی مرکز تبیان منتج به نتیجه شد و حضرت آیت الله رئیسی، رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران به وزیر کشور دستور داد تا سازمان ملی مهاجرت تاسیس شود و ما هم از این اقدام آقای رئیسی تقدیر و تشکر می‌کنیم و در کنار این دولت در بحث مهاجرین خواهیم بود و آماده همکاری هستیم تا بتوانیم در روند زندگی مهاجرین ما بهبودی حاصل شود.

خواست حسینی مزاری از دولت ایران

حسینی مزاری از دولت ایران خواست: نکته مهم که در بحث مهاجرین وجود دارد شرایط فعلی مهاجرین افغانستان است؛ هزاران مهاجر دیگر که در بین آنانان نخبگان و افراد سرشناس نیز هستند، مجددا وارد ایران شدند که بازهم ما از دولت جمهوری اسلامی ایران خواهش اکید و جدی داریم که نسبت به پناهندگان جدیدالورود توجه جدی بکند و مبادا کرامت انسانی هموطنان ما مورد هجمه، ناسپاسی و هتک حرمت قرار بگیرد.

کرامت پناهندگان و مهاجرین در ایران باید حفظ شود

رییس خبرگزاری آوا در ادامه با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران هر سیاستی که در قبال افغانستان داشته باشد بازهم نه‌باید نسبت به این شخصیت ها(افراد سرشناس و مسئولین حکومت پیشین افغانستان) بی توجهی صورت بگیرد، گفت: هر چه زودتر در رابطه با تمدید ویزا و یا دادن مدارک اقامتی به آنها کار صورت بگیرد، از آنان دلجویی و کرامت شان حتمن باید حفط شود که هم به نفع خود مردم افغانستان است و هم به نفع جامعه مهاجر افغانستانی و هم به نفع ایران است  که قطعا بی توجهی به این افراد و شخصیت آنها پیامد منفی در پی خواهد داشت‌‌.

تشکیلات بزرگ مرکز تبیان مربوط به همه مردم افغانستان است

حسینی مزاری تصریح کرد: مرکز تبیان نیز به عنوان یک تشکیلات که مربوط به همه مردم افغانستان و از هر قوم و مذهب که باشند، می‌باشد و قطعا وظیفه خود می‌داند تا پیگیر حل مشکلات پناهندگان جدیدالورود و خصوصا شخصیت ها و نخبگان باشد.

مشکلات سرمایه گذاری مهاجرین سال‌ها است که حل نگردیده است

همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، در بخش پایانی این کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران نیز پاسخ داد که در ابتدا در پاسخ به خانم اقبال، خبرنگار خبرگزاری اعتماد خراسان مبنی بر این‌که سرمایه‌گذاران افغانستانی در ایران با چه مشکلاتی مواجه هستند، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در عرصه مهاجرین وجود دارد بحث سرمایه گذاری است و ما سال‌ها است که این پیگیری را کردیم، ولی تاهنوز به نتیجه‌ای نرسیدیم؛ متاسفانه وجود مشکلات باعث شده است که تعدادی از سرمایه‌گذاران ما ایران را ترک کنند و بروند به سایر کشورها و مهاجرینی که در ایران حضور داشتند نیز کسب و کارشان را بستند و از ایران مجدداً مهاجرت کردند و خارج شدند.

سرمایه گذاران افغانستانی به ایران با مشکل انتقال ارز مواجه هستند

او علاوه نمود: کسانی هم که در داخل افغانستان هستند و می‌خواهند در ایران سرمایه‌گذاری کنند، مشکل انتقال ارز دارند و بعد وقتی که ارز به ایران منتقل می‌شود، بانک‌های ایران به میزان ۴۲۰۰ تومانی آنها را می‌پذیرند و با یکسری از مشکلات دیگر که باعث می‌شوند سرمایه‌گذاران تشویق نشوند. اما سرمایه‌گذاران افغانستانی که در داخل ایران حضور دارند، باید به صورت ارز سرمایه‌گذاری کنند که برای تامین و تبدیل ارز نیز مشکلات دارند.

به صورت کلی مشکلات سرمایه‌گذاری مهاجرین و مردم افغانستان در ایران همچنان به قدرت خود باقی‌است و این باعث شده که ایران نتواند از ظرفیت اقتصادی و پولی مردم ما به نحو مطلوب در ایران بهره‌برداری بکند و ما امیدوار هستیم که این مشکلات حل و برطرف شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری، در پاسخ به سوال احمدی، خبرنگار تلویزیون تمدن افغانستان مبنی بر این‌که در صورت عدم به رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان از سوی جامعه جهانی سرنوشت مردم افغانستان چه خواهد شد و راه‌کار وی برای به وجود آمدن یک دولت فراگیر چیست، گفت: قطعاً اگر حاکمیت و یا دولت طالبان به رسمیت شناخته نشود، مردم افغانستان با مشکلات فراوانی روبرو خواهند شد.

عامل خرابی اوضاع کنونی افغانستان امریکایی ها هستند

وی یا بیان این‌که، یکی از محورهایی که در مورد عدم به رسمیت شناختن طالبان مؤثر است، خود امریکایی‌ها هستند، خاطر نشان ساخت: عامل خرابی اوضاع افغانستان امریکایی‌ها هستند و آنها بیست سال در افغانستان خیانت و جنایت کردند و مهره‌های خود را آوردند و کار کردند و به همین دلیل ما اکنون چنین شرایطی را داریم. آنها با بازی دوگانه، زمینه سقوط دولت افغانستان را آماده ساختند و حالا هم در پشت ایجاد مشکلات گوناگون و امنیتی قرار دارند.

طالبان باید لابی‌گری و دیپلوماسی به خرج بدهند

وی در ادامه تصریح کرد: امیدوار هستیم که طالبان بتوانند شرایطی را به وجود بیاورند که باعث به رسمیت شناختن آنها شود؛ آنها باید هوشیاری به خرج بدهند و  لابی‌گری و دیپلماسی را بلد باشند که دیگر فریب بازی‌های امریکا را نخورند و به دام سیاست‌های امریکا گرفتار نشوند و مسیری را انتخاب کنند که جمهوری اسلامی ایران انتخاب کرده است. ایران از ابتدای انقلاب در برابر امریکا قرار داشت و تا حالا قرار دارد و امریکا هم تا حالا علیه جمهوری اسلامی ایران نتوانسته هیچ غلطی را انجام دهد.

تشکیل حکومت همه شمول یکی از راه های به رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان

رئیس‌ خبرگزاری صدای افغان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از راه‌های به رسمیت شناختن طالبان، تشکیل حکومت همه‌شمول از تمام اقوام و اقشار افغانستان و استفاده از نخبگان سیاسی همه اقوام است و به رسمیت شناختن مذاهب موجود است که در افعانستان (مذاهب حنفی و جعفری) در دولت‌های قبل نیز به رسمیت شناخته شده بودند.

طالبان باید توجه کشور های همسایه را برای به رسمیت شناختن شان جلب کنند

به باور حسینی مزاری: یکی از راه هایی که طالبان می‌توانند از این مخمصه(به رسمیت شناخته شدن) بیرون بیایند، طبعا فراهم سازی و شرایطی است که حد اقل کشور های همسایه راضی برای به رسمیت شناختن طالبان شود؛ اگر کشور های همسایه به شمول روسیه و چین برای به رسمیت شناختن طالبان آماده شوند کافی خواهد بود و تعدادی زیادی از کشور های دیگر نیز دولت افغانستان را به رسمیت می‌شناسند.

طالبان باید به رسمیت مذاهب که در گذشته رسمیت داشتند تداوم دهند

اینجاست که حسینی مزاری تاکید کرد: یکی از زمینه های دست یابی به این موفقیت(رسمیت حکومت طالبان) تشکیل حکومت وسیع‌البنیاد و با حضور تمام اقوام و مذاهب و گروه ها است و همچنان به رسمیت شناخته شدن مذاهبی که در گذشته نیز به رسمیت شناخته شده بودند.

این فعال ارشد مسایل سیاسی منطقه هشدار داد: اگر طالبان به سمت انحصار طلبی بروند و یک‌جانبه گرایی و علاقه بیگیرند فقط یک قوم، یک زبان و یک حزب در افغانستان حاکمیت و سیطره جدی داشته باشد طبیعی است که کشور های همسایه با طالبان تعامل نخواهند کرد و وضعیت افغانستان رو به بحران شدید تر و جدی‌تر از بحران کنونی پیش خواهد رفت‌.

ترکیه در انتقال داعش به افغانستان دخیل است

این‌آگاه مسایل سیاسی پاسخ به پرسش اسدزاده، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) مبنی بر خطرات پیرامون اهل تشیع پس از حضور تروریست‌های داعش در سمت شمال افغانستان، در میان ازبک‌ها و همینطور فعالیت مدارس سلفی در هرات، بیان داشت: حضور گروه تروریستی داعش در اواخر حکومت کرزی مطرح بود و در زمان اشرف غنی جدی‌تر شد. این گروهک در مناطق مختلفی مثل ننگرهار، فاریاب و هلمند حضور داشتند، اما در شرایط کنونی بحث داعش جدی‌تر شده و طبق گزارشات رسانه‌های مختلف و محافل مردم،  متأسفانه ترکیه در انتقال تروریست‌ها از عراق به افغانستان دخیل است.

تقابل طالبان با داعش خیلی جدی است

او در ادامه گفت: همینطور امریکایی‌ها با همکاران‌شان نیز سعی دارند که داعش را در شمال و جنوب غرب افغانستان فعال کنند و البته برخورد طالبان در تقابل با آنها خیلی جدی است و آنها گفته‌اند که داعشی‌ها نباید زندانی شوند و به محض دستگیری فوراً باید اعدام شوند.

اینجاست که حسینی مزاری اظهار داشت: در مدت بیش از چهل روز که من در کابل و هرات بودم در حدود شش‌صد تن از اعضای داعش از نقاط مختلف کابل دستگیر شدند و طالبان سعی دارند که برخورد جدی با آنها صورت بگیرد. برخلاف این‌که در بیرون گفته می‌شود در میان طالبان و داعشی‌ها هماهنگی وجود دارد، نخیر بر عکس هیچ هماهنگی وجود ندارد و در تضاد و تقابل همدیگر قرار دارند.

طالبان سعی دارند که فعالیت های سلفی‌ها را محدود کنند

حسینی مزاری در پاسخ به بخش دوم سوال اسدزاده و فعالیت مدارس سلفی در هرات گفت: مدارس سلفی‌ها در هرات قبل از حضور طالبان نیز وجود داشته و تازگی ندارد؛ مدارس سلفی‌ها در شهرهای مختلف وجود دارند؛ در بلخ و قندوز نیز مدارس وجود دارد، تحت عنوان مدارس آموزش قرآن برای نوجوانان. این مدارس از بیست و پنج سال قبل وجود داشته و دارد و متاسفانه این نوجوانان و جوانان مورد سوءاستفاده گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرند. اما طالبان این‌ها را با همکاری مردم محدود ساخته و برخورد با آنها خیلی جدی است و سعی بر این است که با کمک و همکاری عالمان و شخصیت‌های برجسته‌ا‌ی مثل مولوی سید احمد آخوندزاده، رئیس شورای اخوت اسلامی هرات که در گذشته نیز فعالیت‌هایی در این زمینه داشته‌اند و خواهند داشت، ان‌شاءالله از چنین مشکلاتی عبور خواهیم کرد.

تعامل طالبان با شیعیان خوب است

رئیس عمومی مرکز تبیان در ادامه گفت: در ابتدای تسلط طالبان بر کشور، آنها اسلحه‌های محافظان مساجد شیعیان را جمع‌آوری کردند، اما بعد از چند واقعه دلخراش تروریستی علیه مساجد شیعیان، طالبان دوباره اسلحه‌های مساجد شیعه را برگرداندند تا خود آنها نیز در امنیت مساجد خود با همکاری طالبان سهم بگیرند و فعلا تعامل طالبان با شیعیان در ولایات مختلف خوب است.

اگر خانم‌ها به صورت فعال در عرصه حضور پیدا کنند هیچ کسی جلودار آنها نیست

همچنین در پاسخ به سوال خانم سادات معصومی، از خبرگزاری صدای افغان(آوا) تصریح کرد: “جایگاه زن در دست‌های خود زن‌ها است؛ اگر واقعاً خانم‌ها به صورت فعال در صحنه حضور پیدا کنند، هیچ کسی جلودار آنها نیست. شما الان در کابل ببینید که خانم‌ها تظاهرات می‌کنند و اعتراضات خود را به گوش مسئولین می‌رسانند. حالا شاید خود طالبان از نظر فقهی یکسری محدودیت‌ها را در نظر داشته باشند، البته بنده هم با قسمت اعظم دیدگاه طالبان پیرامون مسئله زن، هم ‌نظر و موافق هستم، چون آزادی زن که در گذشته مطرح بود، آزادی زن نبود؛ بلکه داشتند زن را خراب و شخصیت او را تخریب می‌کردند و تصمیم استکبار هم برای این‌که جامعه ما را به لجن بکشند، این بود که زنان جامعه ما را به لجن بکشند و تخریب و تضعیف بکنند که الحمدالله آن بستر جمع شد. ما در گذشته هم مخالف دیدگاه آنها بودیم و از طرق مختلف در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها تاکید داشتیم که احکام اسلام برای خانم‌ها در نظر گرفته شود”.

نباید در حضور زن در اجتماع محدودیت ایجاد کنند

وی در ادامه سخنانش گفت: اگر در افغانستان احکام اسلام در مورد خانم‌ها رعایت و عملی شود، خانم‌ها از جایگاه بلند و شایسته‌ای برخوردار خواهند شد. البته دیدگاه طالبان نسبت به زن کامل نیست و نباید در مورد حضور زن در اجتماع محدودیت ایجاد کنند. ما نباید ظرفیت خانم‌ها را نادیده بگیریم و باید از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خانم‌ها استفاده معقول شود. نباید نگاه ما نسبت به آنها نگاه درجه دو باشد؛ زن در بسیاری از مقاطع و مراحل بالاتر از مرد اهمیت دارد و بالاتر از او تاریخ‌ساز است. ما در گذشته هم چنین دیدگاهی را داشتیم و حالا هم داریم.

حسینی مزاری در اخیر تاکید نمود: خود خانم‌ها باید در رابطه با کسب حقوق خود وارد صحنه شوند و فعالیت کنند و آقایان هم در این رابطه کار بکنند و دیدگاه طالبان را در این امر تغییر و جهت بدهند و این کار شدنی است و ما هم سعی داریم تا نگاه ما نسبت به زن، نگاه اسلامی باشد و این نگاه باید عملی شود.