• تاریخ انشار: 11 اکتبر 2018
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 22392
  • 804 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انتخابات افغانستان؛ کاندیداتوری زنان، ابزاری یا حقیقی!

اشتراک کنندگان در گفتمان علمی پژوهشی ” زنان و انتخابات” می گویند با وجود اینکه زنان در افغانستان نیمی از نفوس کشور را تشکیل می دهند که باید نقش محوری و سازنده ای را پا به پای مردان ایفا کنند، متاسفانه به صورت ابزرای و نمایشی مورد استفاده قرار می گیرند. در این گفتمان که […]

اشتراک کنندگان در گفتمان علمی پژوهشی ” زنان و انتخابات” می گویند با وجود اینکه زنان در افغانستان نیمی از نفوس کشور را تشکیل می دهند که باید نقش محوری و سازنده ای را پا به پای مردان ایفا کنند، متاسفانه به صورت ابزرای و نمایشی مورد استفاده قرار می گیرند.

در این گفتمان که از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل برگزار شد، خانم کبری پناهی استاد حوزه علمیه در حاشیه این گفتمان، تصریح کرد: زنان باید در رای دادن استقلالیت داشته باشند تا بتوانند با انتخاب دقیق و آگاهی کامل از حق شان دفاع کنند.

مشکلی را که خانم پناهی در گفته های خود یادآور شده است، سالهاست که دامنگیر مردم افغانستان بوده و قشر زنان حتی نسبت به حقوق شخصی و فردی خود در انحصار مردان قرار داشته است.

خانم پناهی در ادامه سخنان خود پرده از روی رازی نیز برداشته و می گوید: افغانستان یک کشور اسلامی است و باید زنان با رعایت حجاب اسلامی به کارزار انتحاباتی بپردازد، لذا اگر دیدید که زنی با حجاب نامناسب و غیر اسلامی وارد مجلس نمایندگان می شود از یقیناً از سوی غربیها حمایت می شود.

این در حالی است که برخی از زنان کاندید با اصل اسلامی بودن انتخابات و تکیه بر ارزشها بیگانه هستند و توصیه های علما و معیارهای دینی را به باد انتقاد می گیرند.

به باور خانم پناهی با وجود اینکه زنان در افغانستان نیمی از نفوس کشور را تشکیل می دهند که باید نقش محوری و سازنده ای را پا به پای مردان ایفا کنند، متاسفانه به صورت ابزرای و نمایشی مورد استفاده قرار می گیرند.

“خانم زینب اکبری” از دیگر اشتراک کنندگان در این گفتمان، از زنان افغانستان خواست که به کاندید زن رای دهند تا صدای خاموش شده آنان را به گوش حکومت و جهانیان برسانند.

این در حالی است که به گفته خانم اکبری در افغانستان مردان بالای زنان در امورات سیاسی و اجتماعی اعتماد چندانی ندارند و به همین دلیل سالهاست که موانع زیاد فرا راه حضور آنان در عرصه سیاست و اجتماع ایجاد می کنند.

در ادامه فوزیه احمدی، نیز حضور زنان را در انتخابات سرنوشت ساز خواند و تاکید کرد: هرچند در افغانستان سالهاست که مرد سالاری حکومت میکند، اما مردم بدانند که نصف آراء متعلق به زنان است و هیچ کس آنرا انکار کرده نمی تواند.

او از زنان نخبه و آگاه کشور خواست که خانواده ها را تشویق کنند تا در روز انتخابات پای صندوق های رای رفته و از حق مشروع خود استفاده کنند و در ساختار سیاسی و قانون گذاری در آینده نقش فعال داشته باشند.