• تاریخ انشار: ۱ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 20041
  • 487 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انتقاد فعالان دانشجویی از نشرات غیر اخلاقی رسانه‌ها

n00167598-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت فرارسیدن دهه کرامت و سالگرد ولادت کریمه اهل‌بیت حضرت معصومه سلام الله علیها، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف، گفتمانی دانشجویی را تحت عنوان “دختران افغانستان و گذر از جامعه سنتی ‌به سوی مدرنیته” با حضور کارشناسان و دانشجویان برگزار کرد.   سید رضا […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت فرارسیدن دهه کرامت و سالگرد ولادت کریمه اهل‌بیت حضرت معصومه سلام الله علیها، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف، گفتمانی دانشجویی را تحت عنوان “دختران افغانستان و گذر از جامعه سنتی ‌به سوی مدرنیته” با حضور کارشناسان و دانشجویان برگزار کرد.

 

سید رضا موسوی؛ محصل دانشگاه بلخ در این گفتمان گفت: انسان با گذر زمان به سوی پیشرفت حرکت می کند؛ اما متاسفانه فعالیت های چند سال اخیر رسانه ها، ابزارها و عوامل مختلف ارزش های جامعه ما را تخریب کرده و تاریخ درخشان تمام علما، دانشمندان و شاعران ملت افغانستان را زیر سؤال برده است.

 

موسوی گفت که جامعه افغانستان در دوران حکومت امان الله خان در سال ۱۳۰۱  به‌سوی مدرن شدن حرکت کرد؛ اما عدم فهم و نبود تعریفی درست از مدرن شدن، جامعه را به بحران کشاند و امروزه نیز عده‌ای از مردم بدون آگاهی سمت و سو داده می شوند.

 

این فعال دانشجویی افزود: بی حجابی و مصرف‌گرایی راه برون رفت از جامعه سنتی نیست؛ بلکه داشتن جامعه مدرن نیازمند افکار، علم و تلاش های مدرن و مؤثر است.

 

مرضیه باقری؛ دانشجوی رشته تعلیم و تربیه دانشگاه بلخ هم گفت: چادر داشتن و چادر نداشتن ربطی به سنتی و مدرن بودن جامعه ندارد. حجاب فقط وابسته به اعتقادات و ارزش ها است.

 

به گفته وی، مدرن شدن یعنی داشتن افکار بلند و بهتر کردن اوضاع فعلی افغانستان. جامعه مدرن یعنی احترام گذاشتن به حقوق زنان و تمام افراد جامعه بدون در نظرداشت تبعیض جنسیتی، قومی، نژادی و زبانی.

 

خانم باقری افزود که جوانان و دانشجویان مسؤولیت دارند تا مدرن بودن را در افکار و اندیشه جامعه نمایان و تقویت کنند.

 

محمد علی اخلاقی؛ فعال فرهنگی ولایت بلخ نیز در این گفتمان دانشجویی گفت که ناهنجاری و تهاجم فرهنگی غرب در جامعه فعلی ما پنج عامل دارد که شامل خانواده، وزارت حج و اوقاف، وزارت اطلاعات و فرهنگ، علما و رسانه ها می باشد.

 

او در ادامه ابراز داشت که عدم تربیت درست جوانان توسط خانواده ها با توجه به فعالیت غیر اخلاقی رسانه ها و نبود نظارت وزارت های حج و اوقاف و اطلاعات فرهنگ بر فعالیت رسانه تمام مشکلات اجتماعی کشور را به بار آورده است.

 

اخلاقی گفت که طبق روایات، علما رسالت انبیا را بر عهده دارند؛ پس کارکرد کارشناسان دینی در عرصه بیداری ملت چشمگیر نیست و خواهان فعالیت های بیشتر علمای دین هستیم.

 

خانم احمدی؛ دیگر فعال فرهنگی بلخ هم گفت که عصر امروز عصر رسانه هاست و ناکارآمدی وزارت اطلاعات و فرهنگ باعث فعالیت های غیر اخلاقی رسانه ها شده است.

 

به گفته وی، امریکا و غرب از فعالیت های ضد اسلامی رسانه ها حمایت می کنند و از زن به عنوان کالا استفاده می نمایند؛ در صورتی که زنان در اسلام از جایگاه و ارزش بلندی برخوردار هستند.

 

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف هر هفته روز جمعه ساعت ۹ صبح برگزار می گردد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>