• تاریخ انشار: ۱۶ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 9662
  • 1,031 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انجام خدمات به صورت انفرادی کاری سخت بوده، هم اندیشی مجموعه علما و روحانیون را می طلبد

علمای حوزه در طول تاریخ از پیشگامان جوامع بوده و همواره برای رفع معضلات اجتماعی و مبارزه با استبداد و استکبار و تلاش جهت فراهم کردن زمینه هدایت و راهنمایی مردم به سوی اعتلای معنوی و ترقی مادی، جانفشانی کرده، خدمات شایانی را تقدیم اسلام و مسلمین نموده اند. این مطلب را حجت الاسلام والمسلمین […]

علمای حوزه در طول تاریخ از پیشگامان جوامع بوده و همواره برای رفع معضلات اجتماعی و مبارزه با استبداد و استکبار و تلاش جهت فراهم کردن زمینه هدایت و راهنمایی مردم به سوی اعتلای معنوی و ترقی مادی، جانفشانی کرده، خدمات شایانی را تقدیم اسلام و مسلمین نموده اند. این مطلب را حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن رضایی، معاون دفتر مرکز فعالیتهای اجتماعی تبیان در مشهد مقدس در گفتگو با خبرگزاری صدای افغان(آوا) عنوان کرد.

 

وی گفت: در طی بیش از سه دهه تحولات افغانستان نیز علما حضور پر رنگی در صحنه های جهاد و مقاومت و سازندگی افغانستان داشته و در شرایط موجود نیز در عرصه های مختلف اجتماع به کار و زحمت و تلاش می پردازند و مصدر خدمات بزرگی هستند و از سوی دیگر این طیف از جامعه از جایگاه بالای مردمی برخوردارند ازین رو طبیعی است که اقدام علما در راستای شناسایی آسیب های اجتماعی و ارائه راهکار مبارزه با چالشها و رفع معضلات می تواند از کارآیی مناسبی برخوردار باشد، اما نهایت امر انجام تمام این خدمات به صورت انفرادی کاری سخت بوده، هم اندیشی مجموعه علما و روحانیون را می طلبد.

 

این روحانی فعال در عرصه های مختلف دینی افزود: مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان یکی از تشکلات فعال و بزرگی است که از بدو تاسیس توجهی ویژه به علما و فراهم سازی زمینه کار و فعالیت آنها داشته، تا هنوز نیز در تمام دفاتر این تشکیلات در داخل و خارج بخشهای مجزا و مجهزی برای پرداختن به امور علما وجود دارد که مشخصا برنامه ریزی برای حوزه علما دارد تا این مجموعه نخبه بیش از پیش برای ارائه خدامات عمومی از کارآیی بیشتر برخوردار شوند.

 

وی گفت: در همین راستا دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس با توجه بر اینکه فرصت ها و امکانات بیشتری در اختیار دارد، همواره سعی کرده در رابطه با علما فعال عمل کند و تا هنوز نیز جلسات هفتگی میان علمای عضو مرکز تبیان وجود داشته و در جهت ارائه خدمات دینی و اجتماعی با همدیگر همکاری و هم اندیشی داشته اند، اما در این اواخر بر اساس صلاحدید ریاست کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، قرار شده است دفتر مشهد مقدس، با برگزاری گفتمانهای علمای حوزوی، زمینه حضور تعداد بیشتر علما را در صحنه آماده کند تا از وجود آنها برای کشور و مردم آن بهره برداری اعظمی صورت بگیرد.

 

آقای رضایی در رابطه با انگیزه جدی تر برگزاری گفتمانهای علمایی عنوان داشت:

اولین انگیزه، ایجاد فضایی برای حضور علمای نخبه مهاجر و دید و بازدید آنها و برقراری ارتباطات نزدیک با هم است. طبیعی است که این روند منتج به برقراری شرایط همکاری بیشتر بین علما، همسویی و در نتیجه هماهنگی و وحدت رویه علما خواهد گردید.

 

دومین انگیزه؛ در صحنه کشاندن علمای نخبه در سایه است. اگرچه تاهنوز از علمایی که در صحنه بوده و گاه و بیگاهی در برخی برنامه ها افاضه فیض می کنند نیز استفاده مناسبی صورت نگرفته و زمینه مطلوبی برای عرض اندام اثرگزار آنها فراهم نگردیده، اما در این بین علمای نخبه ای نیز است که تاهنوز به همین میزان هم ظهور و بروز نداشته و مردم کشور نتوانسته از وجود این نخبگان بهره ببرند. گفتمانها و تلاش مسؤلین مرکزتبیان باعث خواهد شد که شخصیتهای نخبه این چنینی نیز به صحنه کشانده شده، علاوه بر زمینه سازی طرح و معرفی این چهره ها به مردم و دسترسی سریع توده ها به این علما، زمینه تبلیغ و ترویج فکر و برنامه اینها نیز آماده می شود.

 

انگیزه سوم هم، جریان سازی فکری در سطح مهاجرین افغانستانی مقیم ایران است. علمای نخبه در یکجا جمع می شوند و با هم اندیشی یکدیگر موضوعات مبتلابه جامعه و به روز کشور، منطقه و جهان اسلام را به بحث گرفته و پس از پخته کردن و آماده سازی، در اختیار افکار عمومی مهاجرین قرار می دهند تا بدینترتیب ذهنیت مهاجرین نیز روشن شده، ازین رکود و بی تحرکی خارج گردیده و نسبت به اوضاع کشور و جهان اسلام واکنش مناسب مثبت پیدا کنند و با حضور در صحنه، به حال مردم خود و افغانستان مفید عمل نمایند.

 

آقای رضایی انگیزه چهارم را مربوط به ذهنیت عامه به خصوص مردم افغانستان دانسته، افزود:

در هر گفتمان رسانه های جمعی هم دعوت می شوند و به خصوص رسانه های زیر مجموعه مرکز تبیان اقدام به پوشش مناسب ایده های مطرح شده از سوی علما در گفتمانها می کند و بدینترتیب خوراک فکری و فرهنگی مناسبی تهیه کرده، با بازتاب دان آن، مردم افغانستان، منطقه و حتی جهان را از یکسری واقعیتهای موجود دینی، جامعه، مردم کشور، منطقه و نیز جهان آگاه می کند.

 

وی گفت: در هرگفتمان دو نفر کارشناس برجسته دعوت می شوند و با حضور در اجتماعی از شرکت کنندگان علمایی، به بررسی موضوع از پیش داده شده اقدام می کنند. بخشی از فرصت نیز به حاضرین شرکت کننده اختصاص دارد تا سوالات خود را مطرح و پاسخ مناسب از کارشناسان دریافت کنند.

 

گفتنی است که فرهنگ برگزاری محافل گفتمانی از چند سال بدینسو است که از سوی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان روی دست گرفته شده و به خصوص طی دوسال تاکنون در شهر مزارشریف برگزاری این گفتمانها خیرات و برکات زادی داشته که تحت عنوان گفتمان دانشجویی برگزار می گردد و نیز گفتمان دیگر درشهر کابل در سطح قشر زنان کشور به طرح و بررسی مشکلات می پردازد و نیز قرار است گفتمان دیگر تحت عنوان گفتمان و هم اندیشی دانشگاهیان ازسوی دفترمرکز تبیان در مشهد مقدس راه اندازی شود.