• تاریخ انشار: ۲۷ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 27488
  • 419 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اندیشۀ سکولاریستی و فمینیستی غربی – وهابیت و سلفیت در تلاش تخریب اندیشه های ولائی و تفکرات اهل‌بیتی در کشور اند

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی راستی در مراسم عزاداری چهاردهمین شب ماه محرم در منزل حاج محسن اکبر زاده یکی از کادرهای مرکز تبیان در مشهد مقدس، در رابطه با مشکلات جاری کشور صحبت کرد.   هاشمی راستی، مسئول بخش علماء مرکز تبیان در ابتدای بیاناتش گفت: […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی راستی در مراسم عزاداری چهاردهمین شب ماه محرم در منزل حاج محسن اکبر زاده یکی از کادرهای مرکز تبیان در مشهد مقدس، در رابطه با مشکلات جاری کشور صحبت کرد.

 

هاشمی راستی، مسئول بخش علماء مرکز تبیان در ابتدای بیاناتش گفت: اگر ما از مسائل اعتقادی خود تحلیل صحیح نداشته باشیم، قطعا در تحلیل مسائل جاری افغانستان هم دچار اشتباه میشویم که متأسفانه در کشورمان امروز مبانی و اصول مذهب رها شده و شخصیت ها با رأی و نظر خودشان به تحلیل اوضاع می پردازند.

 

وی افزود: امروز در افغانستان، حملات تروریستی امان مردم را بریده است، زیر ساخت های اقتصادی شدیدا آسیب دیده و مردم از بیکاری و ضعف اقتصاد شدیدا در رنج اند، بلای اعتیاد بسیاری از جوانان را به کام خود فرو برده است، مهاجرت بی رویه  مردم ما به کشور های اروپایی، حضور بیش از چهل کشوری که در ابعاد مختلف اندیشه ها و تفکرات شان را ترویج و تهاجم گسترده فرهنگی شان همچنان ادامه دارد، مراکز آکادمیک ما که کاملا در اختیار دو عقیده  سکولاریستی-فمینیستی غربی و افکار سلفی و وهابیت قرار گرفته است.

 

هاشمی راستی تصریح کرد: یک دسته افکار انحرافی سکولاریزم، اندیشه های فمنیستی وحتی ترویج مسیحیت تحریف شده ی غرب و اروپا و دسته دیگر وهابیت – سلفیت و افراطیت، از هر راه و از هر طریقی در مسائل اعتقادی مکتب اهل بیت(ع) شبهه وارد می کنند.

 

به باور او این دو اندیشه مانند دو لبه‌ی تیغ یک قیچی سعی دارند که اندیشه های ولائی وتفکرات اهل بیتی را ببرند؛ هر دو طرف طرح و برنامه دقیق دارند، اما به صورت چراغ خاموش حرکت می کنند.

 

مسئول عمومی بخش علماء مرکز تبیان به نمونه ای از این تهاجمات اشاره کرد و گفت: زمانی که در دفتر مرکز تبیان هرات بودم، سه-چهار نفر از دختران دانشجوی دانشگاه هرات مراجعه کردند و گفتند حاج آقا!  یکی از اساتید ما بیرون از دانشگاه برای ما صنفی برگزار کرده، و گفته هر کس یک دوره را به آخر برساند، پایان نامه ای به او داده می شود که به راحتی در مراکز مختلف می تواند برای کار وفعالیت های اجتماعی، استخدام شود، ما سه-چهار جلسه رفتیم، تمامی اعتقادات اسلامی مارا مردود می شمارند، به ما میگوید: شما حقوق خودتان را با دست خود دارید پایمال می کنید. این چادر چیست؟ که روی سرتان گذاشته اید، اصلا مسلمانان زنان را آدم حساب نمی کنند، آن مسلمانی که خیلی پیشرفته باشد، دوتا زن را به اندازه ی یک مرد حساب می کند، یا یک زن را به اندازه ی نصف مرد.

 

 

او با بیان اینکه دین تحریف شده  مسیحیت  شدیدا در افغانستان کار میکند؛ ادامه داد: در یکی از مناطق اطراف شهر هرات به نام جبرئیل، باشگاه ورزشی  تحت نام جومونگ دارای امکانات گستردۀ فعالیت می کند و به علاقه مندان آموزش های ورزشی میدهد، برای آنها جوایزی مانند سفر به کشور های اروپائی و … در نظر گرفته می شود؛ دوستان تحقیق کردند متوجه شدند که همین باشگاه سال حداقل یک الی دو بار غسل تعمید برگزار میکند و درحین آموزش های ورزشی تبلیغات مسیحیت هم وجود دارد و به این شکل جوانان را جذب مسیحیت می کنند.

 

طبق اظهارات این عالم دینی؛ از طرف دیگر وهابیت با پشتوانه های قوی مالی وارد عمل شده  و مدارس زنجیره ای را به وجود آورده اند؛ کودکان از چهار سالگی، در مدارس زنجیره ای که از مهد کودک تا دارالعلوم هایی که  امکانات بسیار گسترده ای را دارا بوده و مخصوصا در هرات در بعضی از این مدارس که دوستان آمار گرفتند گفتند شش هزار دانش آموز مشغول، در بعضی هشت هزار ودر بعضی تا دوازده هزار دانش آموز ودانش جو مشغول تحصیل هستند و با اعتقادات وهابیت جلو میرود، حالا شما می بینید که در پانزده سال آینده که اینها فارغ التحصیل و وارد اجتماع شوند چه فاجعه ای به بار خواهد آمد؟ همه دارای اندیشه های تکفیری، آماده برای حملات انتحاری وپذیرش جریان های تروریستی مانند داعش و امثالهم.

 

 

وی با ذکر اینکه «این ها برنامه هاییست که دشمن روی دست گرفته گرفته» گفت: در مواجه و مقابله بااینها چه کار کردیم و باید بکنیم؟  برنامه های ما برای مقابله بااین وضعیت کافی نیست سکولارها شدیدا و دقیقا جوانان شیعه را هدف قرار داده و ازطرف دیگر وهابیت کاملا باطرح وبرنامه حرکت می کند، اما با دوستان کاملا بی طرح وبی برنامه مواجهیم

 

هاشمی راستی؛ نظام آموزشی حوزات علمیه را مربوط به چهل سال پیش دانست و گفت که در حوزات علمیه نیاز به نوآوری داریم و برای آنکه بتوانیم با همه ی اینها مقابله کنیم نیازبه وحدت و یک پارچگی داریم که دراین راستا، سرور گرانقدر ما حاج آقای حسینی مزاری هرات آمدند؛ درب خانه تک تک از علماء وبزرگان هرات اعم از بومی وغیر بومی را زدیم و گفتیم که حاج آقای مزاری آمده تا با شما حول محور مسائل مربوط به وحدت جامعه و شیعه صحبت کند؛ حرف زده شده اما نتایج مطلوب بدست نیامد، و متأسفانه جامعه ی تشیع افغانستان در مسیر تفرق وتشطط همچنان حرکت می کند.

 

او خاطر نشان ساخت: ما اگر به معنای واقعی کلمه، شیعه بوده و با در نظر داشت این که ۳۰ در صد جمعیت کشور را تشکیل میدیم؛ به معنای واقعی کلمه عاشورایی باشیم، اهل بیتی وارد عمل شویم، هیچ قدرتی درافغانستان توان آن رانخواهد داشت که جلوی عزم واراده ی مارابگیرد. اما متأسفانه متعهد ومنسجم نیستیم، اهل بیتی عمل نمیکنیم، تعصبات احمقانه ی قومی هنوز هم دامن گیر مردم ماست.

 

به گفتۀ آقای هاشمی دشمن به این نگاه نمیکند که تو از کدام قومیت هستی؛ در هرات مسجد جوادیه، مورد حمله قرار گرفت، همه هراتی بودند، در گردیز همگی سادات بودند، در کابل هزاره؛ از آن طرف در اطراف هرات هزاره هایی که اهل سنت اند مساجد شان حتی نگهبان هم ندارند هیچکسی معترض آنها نیست، چون قومیت وطائفه برای دشمن مطرح نیست، بلکه میخواهد این خط فکری را در افغانستان تضعیف  و نابود کنند.