• تاریخ انشار: ۱۹ جدی ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1712
  • 2,008 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انسانها ذاتا و فطرتا خداجو و پرستشگر هستند

انسانها ذاتا و فطرتا خداجو و پرستشگر هستند، از این رو می بینیم که انسانها در طول تاریخ بخاطر اشباع خواسته ی پرستشگری خویش و بدلیل ندانستن حقایق هستی و نداشتن جهان بینی صحیح الهی گاهی بت ها، گاهی آتش، آب، خورشید، ماه و گاهی ستارگان را پرستش نموده اند. این مطلب را حجت الاسلام […]

انسانها ذاتا و فطرتا خداجو و پرستشگر هستند، از این رو می بینیم که انسانها در طول تاریخ بخاطر اشباع خواسته ی پرستشگری خویش و بدلیل ندانستن حقایق هستی و نداشتن جهان بینی صحیح الهی گاهی بت ها، گاهی آتش، آب، خورشید، ماه و گاهی ستارگان را پرستش نموده اند.

این مطلب را حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد هاشمی رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در مراسم گرامیداشت سالروز میلاد حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق(ع) که در مسجد الزهرا(س) شهرک المهدی جبرئیل با حضور علما و روحانیون و مردم هرات برگزار شد، عنوان کرد.

وی در ادامه افزود که هنگام ولادت فرخنده و با سعادت نبی اکرم (ص) وقایع شگرف و خارق العاده ای بوقوع پیوست.

در این مراسم که از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با حضور صدها تن از دوست داران اهل بیت(س) برگزار شد، آقای هاشمی افزود: نکته ی مهم و اساسی اینست که این وقایع صرفا وقایع تاریخی نیست که فقط به نقل آنها در مجالس و محافل اکتفا شود.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی تصریح کرد که این وقایع علائم رهایی انسانها از دامهای مختلف و تعیین کننده ی مسیر بشریت است که با دقت باید به آنها توجه شود و مورد تحلیل قرار گیرد، و پیام های جاودان این وقایع تبیین گردد.

رئیس مرکز تبیان در هرات به بیان وقایع اتفاق افتاده، در زمان میلاد پیامبراعظم(ص) پرداخت و افزود خاموش شدن آتشکده فارس نشانه پیروزی دین مقدس اسلام بر آئین زرتشتی و مبارزه با آتش پرستی است.

وی ادامه داد، دریاچه ساوه که در کنار آن معبد آناهیتا الهه ی آب قرار داشت و بر اساس عقائد جاهلی اعمال شرک آلودی در آن مکان انجام می شد و سال دو نفر را در آن دریاچه قربانی میکردند.

هاشمی افزود: اعمال آمیخته به خرافات در آئین ستایش آب به وضوح وجود داشت، لذا خشکیدن دریاچه ساوه نشانه رهایی انسانها از چنین باورهای جاهلانه ی است.

وی افزود که به رو افتادن بت ها به معنی نجات بشریت از کفر و شرک و الحاد است.

واقعه دیگری که اتفاق افتاد فرو ریختن کنگره های ایوان کسری است و این اتفاق علامت مبارزه بی امان با طاغوت و حکام ظلم و جور و هدایت بشر به سوی عدل و قسط است.

اتفاق دیگری که در آن زمان به وقوع پیوست طرد شیاطین از آسمانها بود.

وی در این مورد گفت که طرد شیاطین پیامش برای جوامع انسانی اینست که شیطان را از خود دور کنند و با انواع خصایص شیطانی از جمله کید و مکرها، خباثتها ، نیرنگ ها، فریب ها و دغل کاری ها و وسوسه های شیطانی و هواهای نفسانی مبارزه نمایند.

رئیس مرکز تبیان گفت که نوری از حجاز درخشید و تا به مشرق را منور نمود، نشانه هدایت بشر از ظلمات جهل، طغیان، ظلم، استبداد، بی رحمی و قساوت، فرزندکشی و شرک به سوی عدل و قسط است.

آقای هاشمی ادامه داد و گفت: به گواهی تاریخ اینها برخی از وقایعی است که هنگام ولادت فرخنده ی حضرت ختمی مرتبت (ص) به وقوع پیوسته است.

هاشمی افزود: با توجه به اینکه انسانها از عناصرخاک خلقت شده اند، اما خداوند متعال میفرمایند (و نفخت فیه من روحی) پس نفخه ی الهیه نیز دارند.

رئیس مرکز تبیان افزود: بنابراین انسانها ذاتا و فطرتا خداجو و پرستشگر هستند، از این رو میبینیم که انسانها در طول تاریخ بخاطر اشباع خواسته ی پرستشگری خویش و بدلیل ندانستن حقایق هستی و نداشتن جهان بینی صحیح الهی گاهی بت ها، گاهی آتش، آب، خورشید، ماه وگاهی ستارگان را پرستش نموده اند.

اما وقایع زمان ولادت رسوال الله الأعظم(ص) الهام بخش اینست که اینک مولود خجسته و شریفی پا به عرصه عالم نهاده است، که بشر را در بُعد پرستش و ستایش بسوی توحید در عبادات، توحید در پرستش و یکتا پرستی هدایت میکند، و در جهت نجات انسانها از ظلم و استبداد، در جهت تأمین عدل و قسط در زندگی فردی و اجتماعی انسانها با طرح ها و برنامه های درخشان و بی بدیل و با راهکارهای الهی که از منبع وحی دریافت میکند تلاشهای جدی ومبارزه بی امان خواهد نمود.

هاشمی تاکید کرد که وقایع زمان ولادت پیامبر اعظم(ص) نوید بخش رهایی بشر از تلخ کامی های تفرق و تشتت، نفاق و تفرقه کینه ها و کدورت های جاهلی و پیام آور هدایت بشر بسوی آیینی است که در آن برنامه های دوستی، صمیمیت، صداقت، اتحاد و یکپارچگی و امت شدن است بصورت امت واحده که در نهایت موجبات سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت انسانها فراهم میشود.

اما پس از ختم نبوت ائمه معصومین علیهم السلام هر یک به نوبه خود بشریت را در مسیر اهداف انبیاء الهی رهبری نموده اند.

تاریخ گواه است که امام جعفر صادق (ع) در ادامه راه اجداد طاهرینش در ابعاد مختلف به هدایت و رهبری جامعه پرداختند، اما بُعد مبارزات علمی و فرهنگی حضرت سطور برجسته تاریخ اسلام است.

وی به بیان مهم ترین دلایل برجستگی مبارزات علمی و فرهنگی امام صادق(ع) پرداخت و افزود که در دوره امامت آن حضرت کشمکشها و جدالهای سیاسی و نظامی بین امویان و عباسیان برای رسیدن به قدرت و حکومت به شدت جریان داشت.

رئیس مرکز تبیان افزود: در چنین اوضاع و احوالی فرصت مناسبی برای امام صادق(ع) بوجود آمد که در بُعد مسائل علمی و فرهنگی بصورت جدی و همه جانبه فعالیت های ریشه دار و بنیادین نمایند.

در دوران امام صادق(ع) فرقه های متعدد کلامی بوجود آمده بود که هر آن ممکن بود هر یک از آن فرقه ها عده ای از مسلمانان را بسویی ببرند، و در جهتی قرار دهند، تفرقه و نفاق از این جهت به شدت جامعه اسلامی را تهدید می نمود، و همزمان در آن دوره تفکرات کفر آمیز مادی گری که امروز به تفکرات (کمونستی و لائیک ) معروف است وجود داشت.

در چنین اوضاع و احوالی امام صادق(ع) فعالیت های تاریخ ساز علمی و فرهنگی خودشان را آغاز نمودند.

با تدبیر امام دانشگاه بزرگ جعفری در مدینه تأسیس گردید.

برای اولین بار با رأی و نظر امام صادق(ع) علوم رشته بندی گردید، که هر روز ده ها و صدها نفر علم آموز در رشته های مختلف علوم و فنون از آن چشمه سار فیاض سیراب می شدند و تلمذ میکردند.

شایان ذکر است امام صادق (ع) در رشته های علوم پیشرفته امروزی مانند فیزیک، کیمیا (شیمی)، و کلام شاگردانی مانند سقفی، جابر بن حیان، و حشام بن حکم را تربیت نمودند که این سه نفر از پایه گذاران این سه علم پیشرفته هستند.

همچنان امام(ع) با تفکرات انحرافی و شیوع فرقه گرایی با علم، دلیل و منطق مبارزه کردند و از تفرقه بطور جدی جلو گیری نمودند.

شایان ذکر است که سران مکتب های اندیشه مادی را یاری بحث و مجادله با امام نبوده است.

هر وقت یکی از سران تفکرات انحرافی مادی در برابر منطق رسای امام صادق(ع) قرار میگرفتند به ناچار به پیروزی حق و نابودی باطل اعتراف میکردند و مناظره به نفع امام(ع) پایان میافت.

بنابراین از بررسی دقیق سیره عملی پیامبر اکرم(ص) و فرزند برومند ش امام صادق(ع) و دیگر ائمه علیهم السلام درس های بزرگ علم آموزی صداقت، صمیمیت، وحدت یکپارگی و اخوت را می آموزیم.

قابل ذکر است که در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین روحانی رئیس مجتمع فرهنگی قرآن و عترت هرات و مسئول شورای نظارت بر مدارس علمیه حوزه جنوب غرب افغانستان و داکتر صادقی مسئول ارگان نشراتی آریا زمین در هرات نیز سخنرانی کردند.