• تاریخ انشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1937
  • 1,724 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

انقلاب اسلامی، حرکتی درونی برای احیای اسلام بود

مسئول بخش فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف در همایش دانشجویی ” انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، عدالت گستری و حکومت جهانی حضرت مهدی (عج)”، گفت: انقلاب اسلامی، حرکتی درونی برای احیای اسلامی بود که به رهبری امام خمینی(ره) صورت گرفت. به گزارش آوا، در مراسمی با شکوه با حضور دهها تن از فرهیختگان، فعالان […]

مسئول بخش فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف در همایش دانشجویی ” انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، عدالت گستری و حکومت جهانی حضرت مهدی (عج)”، گفت: انقلاب اسلامی، حرکتی درونی برای احیای اسلامی بود که به رهبری امام خمینی(ره) صورت گرفت.

به گزارش آوا، در مراسمی با شکوه با حضور دهها تن از فرهیختگان، فعالان فرهنگی، عالمان دینی و دانشجویان ولایت بلخ همایش دانشجویی ” تحت عنوان انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، عدالت گستری و حکومت جهانی حضرت مهدی (عج)” از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف برگزار گردید.

این مراسم که به مناسبت فرارسیدن سی و ششمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) برگزار گردیده بود، سخنرانان پیرامون اهمیت، هدف و مسئولیت جوانان در تداوم راه این انقلاب بزرگ اسلامی به ایراد سخن پرداختند.

در این همایش سید عبدالله موسوی نژاد(نایاب)؛ رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف گفت که این مراسم به تجلیل از انقلابِ رهبری است که به جغرافیای خاصی خلاصه نمی شود و متعلق به سرزمین خاصی نیست.

وی افزود: این رهبر بزرگ منادی وحدت اسلامی و ساده زیستی، نمادی از خوبی هاست که از کنج حوزه علمیه از مدرسه دینی با آرمان و ایدئولوژی بلند اسلامی برخواست، با حمایت مردم حرکت کرد و رهبر کاریزمای نه یک جغرافیا و سرزمین خاص بلکه رهبر دل های مسلمانان و مستضعان عالم شد.

رییس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف افزود:ما براین باوریم که این گونه انقلاب ها، زمینه ساز عدالت و بیداری اسلامی می باشد چنانکه به وضوح در کشورهای اسلامی تجربه کردیم( حرکت اسلامی ملت افغانستان و دیگر کشور های اسلامی). این انقلاب ها نشأت گرفته از یک تفکر، خط، مسیر و جریانی است که به نام بیداری اسلامی یاد می شود.

علی غلامی؛ مسئول بخش فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف نیز طی سخنانی گفت: انقلاب اسلامی، حرکتی درونی برای احیای اسلام بود که به رهبری امام خمینی(ره) صورت گرفت.

وی افزود: انقلاب اسلامی، آرمانش استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود و در رسیدن این آرمان، شعارو خواسته ، خون های پاک بسیاری ریخته شد و از سال۱۳۴۲یاران و تربیت شدگان مکتب امام(ره) با مبارزات بی امان خود تلاش می کردند که جامعه و مردم را راهنمایی، روشنگری و هدایت کنند.

غلامی تصریح کرد: بزرگان عزیزی در زندان ها زیر شکنجه های ستم شاهی به شهادت رسیدند و چه بزرگانی که سال های سال تبعید، محرومیت و زندگی پنهانی را تحمل کردند.

وی درادامه گفت: دشمن و استکبار جهانی با استفاده از افراد خود فروخته و دنیا پرست، جلوی آگاهی و حرکت مردم را می گرفتند اما روزی این خون های پاک به ثمر نشست و انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن/ دلو ماه سال۱۳۵۷ به پیروزی رسید.

مسئول بخش فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف، افزود: استکبار جهانی نتوانست این حرکت عظیم استقلال خواه و اسلام خواه را تحمل کند و طولی نکشید که جنگ تمام عیار تحمیلی را به ملت مسلمان و مستضعف تحمیل کرد و شمار زیادی از بزرگان وعزیزانی از فرزندان انقلاب را از ملت ایران گرفت اما با ریختاندن این خون ها بازهم به نتیجه نرسید و انقلاب اسلامی کاملا فراگیر شد.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین کاظم جعفری؛ رییس شورای علمای شیعه و عضو برجسته شورای اخوت اسلامی زون شمال، گفت: تعریف انقلاب اسلامی بدون شناخت و معرفت کامل به امام خمینی(ره) امکانپذیر نیست و یک تلاش عملی و معنوی بین انقلاب اسلامی و امام خمینی نظر به عملکرد ایشان به وجود آمده است و این را همه دنیا، دوست و دشمن، شیعه و سنی قبول و باور دارند.

وی علاوه کرد: زمانیکه امام خمینی (ره)، انقلاب کرد، طرح حکومت اسلامی و ولایت فقیه را برای چند هزار نفر از طلاب نجف که به درجه اجتهاد رسیده بودند، تدریس کرده بودند و طرح ولایت، انقلاب و حکومت اسلامی امام (ره) در سرتاسر کشور ایران برای روشنفکران، دانشگاهیان، حوزات علمیه رسیده بود و برای همه گان تبلیغ کردند.

رییس شورای علمای شیعه ولایت بلخ با اشاره به انقلاب اسلامی و جهاد مردم افغانستان گفت: پس از جهاد مردم افغانستان علیه شوروی سابق، دلیل عدم موفقیت مردم افغانستان و مجاهدین در چگونگی تشکیلِ حکومت، عدم وجود طرح و برنامه بود نه جهاد.

ور در ادامه مطلب فوق افزود: جهاد، افغانستان را از تحت استعمار آزاد کرد و شوروی را به زباله دان تاریخ مبدل ساخت.

این عضو برجسته شورای اخوت اسلامی زون شمال تاکید کرد که باید بین انقلاب و جهاد تفکیک قائل شویم و به جرأت می توان گفت که جهاد بر حق افغانستان در عصر حاضر از موفق ترین جهادها در سطح جهان در برابر استعمار و استثمار گران بود و به نتیجه مطلوب خود رسید.

شریفه احمدی؛ استاد حوزه و دارالعلوم حسنیه، ویژه خواهران در مزارشریف اظهار داشت: امام خمینی (ره) فرزند خلف و برومند امام حسین (ع)، مرد بزرگ، متفکر، دانشمند و فرشته نجاتی است که یک بار دیگر بیرق عدالت خواهی، آزادی و انسانیت اباعبدالله الحسین(ع) که در سال ۶۱ ه ق قیام کردند را برای احیای دین و اخلاق انسانی در سال ۵۷ ه ش بلند کرد.

وی افزود: طبق فرموده و فرمایش امام خمینی(ره)؛ کشورهایی که امروز مستضعف بوده و دچار فقر هستند قبول کرده اند که یا باید به شرق تکیه داشته باشند یا به غرب متکی باشند و مجبور هستند که زیر استثمار و استعمار این کشور ها قرار داشته باشند. در حالیکه این گونه نیست چرا که خداوند انسان ها را آزاد خلق کرده است ، پس چرا ما باید زیر چکمه های این کشور ها له شویم؟

این استاد حوزه افزود: امام خمینی (ره) با یاری خداوند و حمایت مردم و جوانان، این شعار را جامه عمل پوشانیده و به اثبات رسانیدند که ما مسلمانان می توانیم بدون تکیه به شرق و غرب استقلال، ثبات، سیاست و حکومت داشته باشیم.

احمدی در ادامه با اشاره به فرموده امام راحل گفت : سردمداران استکباری در گام نخست، کشورها، ملت ها و جامعه انسانی را به استضعاف کشیده و چرخ اقتصادی یک کشور را فلج می کنند چراکه خانواده و جامعه ای که دچار فقر و بیچارگی بود، فکر آزاد و ثابت ندارد و سرگردان است و استکبار و استعمار گران می توانند از این طریق برنامه های شان را پیاده و عملی سازند.