• تاریخ انشار: ۲۶ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7518
  • 1,276 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اهل سنت افغانستان از بسیاری جهات، در دنیا بی نظیر اند

کشور وضعیت نا به سامانی دارد، در گوشه گوشه کشور جنگ است و نا امنی، از آن طرف پاکستان هم هرگاه و بیگاه دست درازی و برای کشور مشکل درست می کند. این ها همه به خاطر عدم انسجام و نبود وحدت داخلی در بین مردم است. این مطلب توسط سیدعیسی حسینی مزاری در دیدار […]

کشور وضعیت نا به سامانی دارد، در گوشه گوشه کشور جنگ است و نا امنی، از آن طرف پاکستان هم هرگاه و بیگاه دست درازی و برای کشور مشکل درست می کند. این ها همه به خاطر عدم انسجام و نبود وحدت داخلی در بین مردم است. این مطلب توسط سیدعیسی حسینی مزاری در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین سید رحمت الله مرتضوی عنوان گردید.

 

وی گفت: مشکل در کشور یکی دو تا نیست، صدها و هزاران مشکل در فراروی جامعه قرار دارد و مهمترین آن جنگ و نا امنی است و استفاده ازین وضعیت توسط دشمنان و بهره برداری علیه وحدت و انسجام ملی است. شب و روز دشمنان در تلاش اند تا هماهنگی ملی را بشکنند و مردم را به جان هم بیاندازند.

 

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خطاب به آقای مرتضوی، گفت: حتما حضرتعالی در جریان هستید که برخی کشورهای خارجی هزینه های هنگفت و سرسام آوری وارد کشور کرده و در راستای تضعیف وحدت ملی و انسجام عمومی برنامه دارند. اول سعی دارند هماهنگی وهمسویی شیعه و سنی را نشانه بروند، وحدتی که در دنیا به عنوان نمونه و الگو مطرح است و پیروان شیعه و سنی در تفاهم و همزیستی کامل به سر می برند و سپس میان شیعیان از یکسو و سنی ها از سوی دیگر برنامه اختلاف افگنی دارند.

 

وی در ادامه افزود: چنانچه در این اواخر اختلافات میان جریان ها و حلقات شیعی افزایش یافته به نحوی که به نگرانی های جدی افزوده است.

 

حسینی مزاری ابرازداشت: در چنین شرایطی است که وظایف شخصیت های بزرگی چون حضرتعالی افزایش پیدا می کند و بسیار مناسب خواهد بود که بیش از گذشته در عرصه ورود پیدا کرده، در جهت هماهنگ کردن و همسو ساختن جریان های شیعه و سنی و به خصوص شیعیان کار اساسی در پیش گرفته شود.

 

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به سابقه آقای مرتضوی در زمان جهاد و پس از پیروزی، خطاب به ایشان گفت: اگرچه حالا نیز در میدان سازماندهی علما و طلاب کارهایی انجام می دهید و موسسه تحصیلات عالی و نیز لیسه اهل بیت(ع) را مدیریت می کنید، اما این کارها برای شخصیت های مثل شما بسیار کوچک است و اندک و انتظار ما ایفای نقش ملی و در سطح کلان است تا مردم از خیر وجود حضرتعالی و امثال شما استفاده بیشتری کنند.

 

سید عیسی حسینی مزاری یادآور شد: شرایط حساس است و شکننده و اگر شخصیتهای با تجربه، عالم و با سابقه، برای نجات مردم از بحران کنونی وارد عمل نشوند، قطعا پیامدهای ناگواری در فراروی مردم قرار خواهد گرفت و آنگاه همگان بایستی در پیشگاه مردم پاسخگو و در نزد خدا جواب ده باشند.

وی با بر شمردن تحمل خسارت های ناشی از وجود اختلافات عمومی و بی خبری شخصیتها از وضعیت مردم، گفت: با سؤ استفاده از همین خلاء است که مدتهاست جوانان، نیروهای فعال دینی فرهنگی، کادرهای مدیر و متعهد مسلمان کشور، از سوی حلقاتی به بهانه تامین امنیت و مقابله با حرکتهای مخل امنیت، مورد آزار و اذیت قرار گرفته و بدون در نظر گرفتن مواد قانون اساسی کشور و مشی روال قانونی، دستگیر و روانه بازداشتگاه ها می شوند. حد اقل برای جلوگیری از آسیب های آینده نیاز به روی دست گرفتن اقدامات سریع و فراگیر توسط شخصیتهای مسلمان و انقلابی است.

 

حسینی مزاری با بر شمردن توانایی های جناب آقای مرتضوی، افزود: مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با توجه به سابقه طولانی، داشتن امکانات مناسب و صدها کادر مدیر متعهد و هزاران عضو انقلابی و حضور گسترده در سطح کشور، ظرفیت و توان بالایی دارد تا در کنار سایر جریانهای مسلمان، برای بیرون کردن کشور ازبحران موجود، برگرداندن صلح و ثبت به میهن و ساختن آن گامهای استوار و جدی بردارد.

 

سپس حجت الاسلام والمسلمین سید رحمت الله مرتضوی، ضمن تشکر از حضور حسینی مزاری و همراهان، به دفترنمایندگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در کابل گفت: من از گذشته در عرصه های مختلف سیاسی و جهادی در صحنه بودم اما در شرایط پس از سقوط طالبان سعی کردم حوزات علمیه را احیا و سیر توزیع شهریه طلاب در کابل و ولایات را قانونمند بسازم.

 

رئیس شورای نظارت بر حوزات علمیه کابل گفت: اگرچه در گذشته هم شهریه مرحمتی حضرت آیت الله(العظمی امام) خامنه ای از طریق احزاب جهادی به طلاب می رسیده، اما با به وجود آمدن شورای نظارت بر حوزات علمیه، شهریه آیات عظام خامنه ای و مکارم شیرازی از طریق همین شورا به طلاب آن هم پس از اخذ امتحان و کامیابی توزیع می شده است. ازین رو سال هاست که از عرصه سیاست به دورم و فقط به کار حوزه داری مشغول هستم اما با آنهم قطعا بحث وحدت و هماهنگی بین مردم مهم است و به خصوص نزدیک شدن و یکی بودن با اهل سنت افغانستان بسیار ضرور است، چون واقعا اهل سنت افغانستان در بسیاری جهات، در سطح دنیا بی نظیر اند و اهل بیت را دوست دارند و گاهی برخی علمای اینها چنان سخنان مستند و منطقی در رابطه با اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) طرح می کنند که یک عالم شیعه نمی کند.

 

آقای مرتضوی، مرکزتبیان را یک تشکیلات بزرگ و فعال و گسترده خواند و آقای مزاری را یک شخصیت فعال، پرتلاش، اندیشمند و خستگی ناپذیر عنوان کرد و گفت: مرکز تبیان باید بیش ازین در عرصه سیاسی ورود کند و حزب اسلامی تبیان را فعالتر نماید تا در میدان های سیاسی تبارز بیشتر داشته باشد تا آنگاه بتواند خدمات ارزنده عمومی را برای عموم ارائه کند.

وی گفت: جای شکی نیست که کشور در حوزه های گوناگون نیازمندی هایی دارد و دشمن نیز در کمین است پس سیاستمداران کشور بیش از پیش حواس شان جمع باشد و با تیز بینی، زیرکی و هوشیاری قدم بردارند و طرح های عام المنفعه، مؤثر و فراگیر را اجرایی نمایند و من هم به عنوان یک مو سفید در کنار آنان خواهم بود و به همه کمک خواهم کرد.

 

مؤسس موسسه تحصیلات عالیو لیسه اهل بیت(ع) نقبی به گذشته زد و مروری به فعالیت های اوایل دهه ۷۰ کرد و از آغاز مرجعیت آیت الله محقق کابلی و اقداماتی از سوی شهید مزاری و روند کار حزب وحدت و مباحث سال،۱۳۹۴ صحبت نمود و نسبت به برخی جریانات انتقادهایی کرد و نیز برای بهبودی اوضاع کنونی و رفع گرفتاری های مردم به خصوص جوانان فعال و مومن پیشنهادات و راهکارهایی ارائه نمود.

 

رئیس نمایندگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در افغانستان، پیشنهادات آقای مزاری را معقول و جدی دانست و برای همکاری با مرکزتبیان جهت دستیابی به برنامه های وحدت خواهیو انسجام بخشی اعلام آمادگی نمود و گفت: از گذشته رابطه ام با مرکزتبیان بسیار خوب و برجسته بوده و ازین پس نیز سعی خواهم کرد به ابعاد و گستره آن بیافزایم.