• تاریخ انشار: 13 می 2020
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 30043
  • 413 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اهمیت طرح مواسات در حوزه‌های مختلف/ شیوع کرونا و برجسته‌ شدن نقاط ضعف و قوت بشریت/ کشورهای میزبان به فکر معیشت مهاجرین باشند!

همزمان با فرارسیدن ولادت باسعادت امام حسن محتبی(ع)، مراسمی با عنوان “طرح رزمایش مواسات و همدلی” در راستای حمایت از خانواده‌های نیازمند در ماه مبارک رمضان، از سوی جلسه ختم صلوات متوسلین به چهارده معصوم (ع) در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.   خبرگزاری صدای افغان (آوا) -مشهد مقدس: حجت‌الاسلام و المسلمین […]

همزمان با فرارسیدن ولادت باسعادت امام حسن محتبی(ع)، مراسمی با عنوان “طرح رزمایش مواسات و همدلی” در راستای حمایت از خانواده‌های نیازمند در ماه مبارک رمضان، از سوی جلسه ختم صلوات متوسلین به چهارده معصوم (ع) در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -مشهد مقدس: حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکز تبیان طی سخنانی در این مراسم ضمن اشاره به برجسته شدن نقطه‌ قوت‌ها و نقطه ضعف‌های بشریت با شیوع ویروس کرونا در جهان گفت: معمولا نقطه ضعف‌ها در کشورهای غربی ظهور و بروز جدی داشت و بهشت ادعایی غرب کاملا پوشالی به نظر رسید و مشخص شد که تبلیغاتی که به نفع غرب و غربی‌ها و کشورهای غربی صورت می‌گیرد کاملا توخالی و کاذب بوده است و اما نقطه قوت‌ها بیشتر در جهان اسلام و کشورهای اسلامی برجسته شد و بلکه برجسته‌ تر از قبل گردید.

 

رئیس مرکز تبیان یکی از نقطه قوت‌های جهان اسلام را بحث طرح مواسات و همدلی دانست و خاطرنشان کرد:البته بحث کمک به همدیگر در دین اسلام از جایگاه عالی برخودار است و آیات و روایات زیادی بر لزوم کمک به دیگران تاکید می‌کنند.همچنین این رویه در طول سال‌های متمادی در بین مسلمانان وجود داشته است اما امسال با توجه به صحبت حضرت امام خامنه‌ای مبنی بر تشویق مردم جهت پیوستن به طرح مواسات و همدلی، این بحث بسیار جدی‌تر شد و در بین مومنین اوج بیشتری گرفت و تقریبا تمام شخصیت‌های حقیقی و حقوقیِ دلسوز به صورت خودجوش وارد صحنه شدند و حرکت‌های خیلی زیبایی را خلق کردند.

 

وی با بیان اینکه مواسات و همدلی در حوزه‌های متعدد می‌تواند از اهمیت جدی و بسیار مهمی برخودار باشد، گفت:اولین اهمیت طرح مواسات در رابطه با شخص مواسات‌کننده، دومین اهمیت آن در رابطه با شخص مواسات ‌شده و سومین اهمیت این طرح در رابطه با تمام جامعه است.

 

حسینی مزاری در ادامه به خصوصیات هر یک از سه حوزه‌ی اهمیتیِ طرح مواسات به صورت فهرست‌وار اشاره کرد.

 

وی در رابطه با مطلب فوق، به تقویت فضائل اخلاقی، ریشه‌کن کردن رذائل اخلاقی، تقویت جایگاه دینی، تقرب به خدا، قبولی دعاها و ترفیع جایگاه اجتماعی به عنوان خصوصیات طرح مواسات برای شخص مواسات‌کننده؛ تقویت وضعیت اقتصادی و روحیه‌ی معنوی در ابعاد مختلف و تقویت فکری برای شخص مواسات‌شده؛ و همچنین به حذف طبقات اجتماعی و ایجاد تألیف قلوب، تقویت عواطف انسانی، ایجاد وحدت اجتماعی، تقویت ثبات و امنیت و زمینه‌سازی شکل‌گیری حکومت مقتدر در زمینه‌ی خصوصیات اجتماعی طرح مواسات اشاره کرد.

 

وی سپس با تاکید بر این نکته که لازم است خیّرین توجه اصلی خود را به داخل افغانستان معطوف کنند، خاطرنشان کرد: لازم است تا من از مجامع جهانی تقاضا کنم به فکر مردم افغانستان باشند.تا جایی که من اطلاع دارم تاکنون از طرف مجامع جهانی کارِ چندان برجسته‌ای در رابطه با مسائل افغانستان صورت نگرفته و کمک آنچنانی هم نشده است.کشورهای کمک‌کننده‌ای که ادعای کمک به مردم افغانستان را داشتند تاکنون کارِ خاصی نکرده‌اند. تقاضای جدی این است که در این شرایط بشتابند و دست مردم افغانستان را بگیرند در غیر این صورت بحرانِ کشور وارد یک فاز جدیدتر دیگری می‌شود.

 

حسینی مزاری در ادامه با اشاره به کشورهای میزبان مهاجرین افغانستانی، در رابطه با کشور پاکستان خاطرنشان کرد: من از کشور پاکستان جدّا تقاضا می‌کنم که به مهاجرین مقیم این کشور توجه جدی و ویژه نماید. مهاجرین ما در پاکستان پیش از این نیز وضع مناسبی نداشتند، طبعا حالا نیز با آمدن این ویروس وضع بدتر و خراب‌تر شده است. لذا این وضعیت خفت‌بار توجه جدی مسئولین پاکستانی را می‌طلبد.پاکستانی‌ها صرفا به شعار توسل نکنند و وارد میدان عمل شوند.

 

وی همچنین با اشاره به اینکه بخش عظیمی از مهاجرین ما در ایران حضور دارند نیز گفت: ما از نظام جمهوری اسلامی ایران، از تمام دست اندرکاران این نظام به خصوص رهبر گرانقدر انقلاب بی‌نهایت سپاس‌گذار هستیم و تشکر می‌کنیم که طی این همه سال‌ به مهاجرین توجه جدی داشته‌اند و سعی آن‌ها هم بر این بوده که کمک کنند و رفع مشکل نمایند. اما با وصف این زحمات، هنوز هم مشکلات متعددی در عرصه‌های مختلف و در لایه‌های گوناگون زندگی مردم افغانستان وجود دارد، تقاضای جدی است که در این عرصه توجه شود و برخی از مشکلاتِ اداری و مدیریتی مهاجرین هم برطرف شود. اما در بحث کرونا و بحث مواسات و همدلی توجه جدی‌تری نیاز است.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران برای تمام اتباع خود بسته‌های معیشتی و کمکی در نظر گرفت، اما چرا این کمک‌ها برای مهاجرین در نظر گرفته نشد، اظهار داشت: من در همان اوایل شیوع کرونا بیانیه دادم و نسبت به این موضوع تاکید کردم و از دولت جمهوری اسلامی ایران درخواست کردم شما که طی این همه سال‌ توجه داشته‌اید، اما بی‌توجهی شما در شرایط موجود باعث می‌شود که ما در دفاع از این نظام مقدس کم بیاوریم، بعد چگونه توجیه نمائیم که اینجا یک حکومت اسلامی و یک نظام اسلامی است؟

 

وی تاکید کرد:من از همین تریبون و از همین‌جا از دولت جمهوری اسلامی ایران جداً تقاضا می‌کنم که به صورت سازمان‌یافته و کلان به فکر معیشت مهاجرین ما باشند. هم خودشان این کار را کنند و هم از سازمان ملل و کمیساریای سازمان ملل و مجامع جهانی تقاضا نمایند که بایستی آنها هم در عرصه‌ی ایران وارد شوند و برای مهاجرین ما زمینه‌های کمک اقتصادی فراهم کنند.

 

رئیس مرکز تبیان در پایان با اشاره به جایگاه مهم مراجع عظام تقلید، بیان داشت: مراجع بزرگوار تقلید وظیفه‌شان تنها رساله نوشتن و نصیحت و مستحبات و واجبات و امثال این‌ها که نیست، مراجع بایستی در عرصه کمک به مهاجرین ورود کنند. باید نصحیت کنند و ارشاد نمایند و باید نیروهای مومنی که دورشان است را جهت و وظیفه بدهند که به فکر مستضعفین و بی‌بضاعت‌های مهاجرین افغانستانی هم باشند و دست برادران و خواهران افغانستانی ما را در ایران بگیرند.

 

گفتنی است که در این مراسم، اعضای جلسه ختم صلوات متوسلین به چهارده معصوم(ع)، ۲۰۰ بسته غذایی و مالی را ویژه خانواده‌های نیازمند در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس توزیع کردند.

 

 

nf00209874-3

 

مشروح سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در مراسم فوق به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمت الله!

 

ابتدا سالروز میلاد حضرت امام حسن مجتبی (ع) را محضر همه شما عزیزان تبریک و تهنیت می‌گویم. عنوان این جلسه “طرح رزمایش مواسات و همدلی” می‌باشد. همزمان با شیوع ویروس کرونا نقطه قوت‌ها و نقطه ضعف‌های جهان بشریت تقریبا بیش از هر زمان دیگری برجسته شد. معمولا نقطه ضعف‌ها در کشورهای غربی ظهور و بروز جدی داشت و بهشت ادعایی غرب کاملا پوشالی به نظر رسید و مشخص شد که تبلیغاتی که به نفع غرب و غربی‌ها و کشورهای غربی صورت می‌گیرد کاملا توخالی و کاذب بوده است و اما نقطه قوت‌ها بیشتر در جهان اسلام و کشورهای اسلامی برجسته شد و بلکه برجسته ‌تر از قبل گردید. یکی از این نقطه قوت‌ها بحث طرح مواسات و همدلی بود.

 

البته بحث کمک به همدیگر در دین اسلام از جایگاه خیلی عالی و متعالی برخودار است و آیات و روایات زیادی در این عرصه داریم که بر لزوم کمک به دیگران تاکید می‌کند. این رویه در طول سال‌های متمادی در بین مسلمانان وجود داشته و بخصوص در ایام ماه‌های رمضان بیش‌تر صورت می گرفته است. اما امسال با توجه به صحبت حضرت امام خامنه‌ای مبنی بر تشویق مردم جهت پیوستن به طرح مواسات و همدلی، این بحث بسیار جدی‌تر شد و در بین مومنین اوج بیشتری گرفت و تقریبا می‌شود گفت که تمام شخصیت‌های حقیقی و حقوقیِ دلسوز به صورت خودجوش وارد صحنه شدند و حرکت‌های خیلی زیبایی را خلق کردند. البته همانطور که در ابتدا گفتم بحث مواسات و همدلی یک بحث اسلامی و مبتنی بر آیات و روایات است و این که حضرت امام خامنه‌ای روی این نقطه تاکید می‌کند، باز هم بحث ایشان بحث قرآنی و مبتنی و متکی بر مبانی دینی است.

 

اما مواسات و همدلی در حوزه‌های متعدد دیگر نیز می‌تواند از اهمیت جدی و بسیار مهمی برخودار باشد. من در ادامه برخی از خصوصیاتی را که هر کدام از آنها مبتنی بر آیات و روایات است برشمرده‌ام، اما با توجه به ضیق وقت به صورت فهرست‌ وار به آنها اشاره می‌کنم و می‌گذرم.

 

اولین اهمیت مواسات، در رابطه با خود مواسات‌کننده است.

یکی از خصوصیاتی که برای مواسات‌کننده ایجاد می‌شود، تقویت فضائل اخلاقی است. خصوصیت دیگر ریشه‌کن شدن رذائل اخلاقی است، تقویت جایگاه دینیِ مواسات‌کننده، تقرب او به خدا، قبولی دعاهای او و استجابت خواسته‌های کسانی که به مستحقین کمک می‌کنند، ترفیع جایگاه اجتماعی مواسات‌کننده به این معنا که افراد کمک‌کننده‌ای که انفاق می‌کنند قطعا در اجتماع از جایگاه‌های بالا و عالی برخودار می‌شوند و اعتبار خوبی کسب می‌نمایند، از دیگر خصوصیاتی است که نصیب مواسات کننده می‌شود.

 

دومین اهمیت مواسات، در رابطه با شخص مواسات ‌شده است.

طرح مواسات، برای کسانی که به آنها مواسات صورت می‌گیرد نیز دارای اهمیت است. اولین اهمیت این طرح برای مواسات‌شده این است که موضوع اقتصادی‌اش تقویت می‌شود. اهمیت و خصوصیت دیگر تقویت روحیه معنوی مواسات شده است چه در بعد اعتقادی و چه در بعد اخلاقی و یا در بعد عبادی. در بحث تقویت فکری هم طرح مواسات روی مواسات‌شده تاثیر می‌گذارد و در حوزه و عرصه فکر، در شخص و یا اشخاص و مجموعه‌های مواسات‌شده تحول ایجاد می‌شود.

 

البته بخشی از این تغییرات ناشی از خصوصیات مواسات‌کننده است. کسی که برای دیگران کمکی اعطا می‌کند به صورت طبیعی اخلاق و رویه و خصوصیات مثبتش روی مواسات‌شده و روی افراد مستحق تاثیر می‌گذارد، این دومین اهمیت طرح مواسات بود.

 

سومین و مهمترین اهمیت مواسات، در رابطه با جامعه است

مهمترین خصوصیتِ طرح مواسات در رابطه با جامعه حذف طبقات اجتماعی است. قطعا عناصر متموّل هنگامی که بخشی از ثروت خود را برای فقرا و مستمندان و عناصر بی‌بضاعت اختصاص می‌دهند، وضعیت اقتصادی مستحقین که از طبقه پایین اجتماع است ارتقا پیدا می‌کند و این روند اگر ادامه داشته باشد، طبقاتی که در جامعه از ناحیه‌ی اقتصادی ایجاد شده، اگر کاملا حذف شود حداقل کاهش پیدا می‌کند و این تاثیر بسیار خوبی در سطح جامعه است.

 

nf00209874-2

 

تاثیر دوم مواسات در جامعه ایجاد تالیف قلوب بین مستحقین و افراد بی‌بضاعت است. تاثیر سوم این طرح ایجاد و تقویتِ احساسات و عواطف انسانی می‌باشد. همچنین همدلی و همسو ساختن انسان‌ها از دیگر تاثیرات اجتماعی طرح مواسات است. تاثیر مهم دیگر این طرح نیز در رابطه با جامعه، ایجاد وحدتِ اجتماعی خواهد بود. هنگامی که این تاثیرگذاری‌ها در سطح اجتماع به وجود آمد و یکرنگی شد و در بحث اقتصاد هم طبقات اجتماعی از بین رفت، طبیعی است که وحدت در اجتماع به وجود خواهد آمد. طبیعی است که اگر در اجتماع وحدت به وجود بیاید، خصوصیت دیگر یعنی امنیت تامین می‌شود. سپس ثبات به وجود می‌آید و در نهایت نیز یک حکومتِ با اقتدار در جامعه شکل می‌گیرد.

 

شرکت‌کنندگان در طرح مواسات، در واقع برای ظهور زمینه‌سازی می‌کنند

کسانی که در طرح مواسات و رزمایش مواسات و همدلی شرکت می‌کنند، آن هم مبتنی بر دستورات قرآن و ائمه معصومین علیهم‌السلام، در حقیقت حرکتی را در جهت زمینه‌ سازی ظهور و برقراری حکومت عدل مهدی (عج) انجام می‌دهند. اکنون با توجه به این همه اهمیتی که من برشمردم، کسانی که در طرح مواسات شرکت داشتند، وضعیت خودشان را برسی کنند و ببینند در کجا قرار دارند. دوستان ما که در جلسه ختم صلوات متوسلین به چهارده معصوم علیهم‌السلام در این عرصه گام گذاشتند و از سال‌ها به این طرف و بخصوص در ایامی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد و در ایام ماه مبارک رمضان در این طرح ورود پیدا کردند و کار کردند و گام گذاشتند، ببینید که چه کار مهمی را انجام دادند؟!

 

حقیقتا عزیزانِ ما کارِ اثرگذاری انجام دادند. من بعضی از این دوستان را می‌شناسم و با آنها در تماس و در تعامل هستم. کارهای بسیار ارزشمندِ مخلصانه‌ای انجام می‌دهند، جناب آقای طبیبی رئیس این مجموعه، جناب آقای حاج امین‌الله هاشمی، جناب حاج مهدی حبیبی، جناب آقای ذبیحی هم که از بنیان‌گذاران این مجموعه است و سایر عزیزان در کل ۱۰۰ نفر اعضای این جلسه قطعا حرکتِ اثرگذار و مهمی را انجام داده و در حال انجام دادن هستند. امیدوار هستم که ان‌شاءالله بقیه مجموعه‌ها و بقیه شخصیت‌ها نیز همچون این عزیزان در این عرصه ورود پیدا نمایند.

البته بحث خیریه‌هایی که در این عرصه در طول سال‌ها ورود دارند و کار می‌کنند، خیلی خیلی برجسته ‌تر است و من نخواستم که در اینجا خیلی به بحث امور خیریه‌ها بپردازم، چرا که جلسه به طرح مواسات و همدلی اختصاص دارد که برادران ما در جلسه ختم صلوات به وجود آورده‌ و برگزار کرده‌اند.

 

خیّرین و فعالین موسسات خیریه، توجه اصلی خود را به داخل افغانستان منعطف کنند

بحث مهم دیگری که این جا باید مطرح شود، این است که عزیزان ما سعی کنند توجه جدی‌شان را به سمت داخل افغانستان داشته باشند. وضعیت داخل خیلی خیلی اسفبارتر است. با توجه به معضلات جنگ و ناامنی و بیکاری گسترده‌ای که طی سال‌های گذشته در افغانستان وجود داشت و با آمدن ویروس کرونا و شیوع این ویروس منحوس، وضعیت به شدت خراب‌تر و بحرانی‌تر شده است. من در جریان هستم که در سطح شهرهای مختلف در ولایات کابل، بلخ و هرات و مناطق مرکزی و جنوبی و شرقی و در جای‌جای کشورمان وضعیت خیلی بحرانی است. عزیزان ما و مجموعه‌هایی که توان دارند، اگر همه سعی‌ و اهتمام ‌شان را متوجهِ داخل نمی‌کنند، حداقل سعی کنند که بیشترین توجه خودشان را به موضوعات داخل افغانستان اختصاص بدهند.

 

مجامع جهانی که ادعای کمک به مردم افغانستان را دارند، به صحنه بیایند

در همین‌جا لازم است که من از مجامع جهانی تقاضا کنم به فکر مردم افغانستان باشند. تا جایی که من اطلاع دارم تاکنون از طرف مجامع جهانی کارِ چندان برجسته‌ای در رابطه با مسائل افغانستان صورت نگرفته و کمک آنچنانی هم نشده است. کشورهای کمک‌کننده‌ای که ادعای کمک به مردم افغانستان را داشتند تاکنون کارِ خاصی نکرده‌اند. تقاضای جدی این است که بایستی در این شرایط بشتابند و دست مردم افغانستان را بگیرند و در عرصه‌های مختلف بویژه عرصه‌ی اقتصادی کمک نمایند، در غیر این صورت بحرانِ کشور وارد یک فاز جدیدتر دیگری می‌شود. همچنین بنده از کشورهای اسلامی و سازمان کنفرانس اسلامی تقاضای جدی دارم، از کشورهای همسایه افغانستان تقاضای جدی دارم که به مسائل کشورمان توجه نمایند و کمک‌های خود را به مردم افغانستان نیز اختصاص بدهند، چرا که وضعیت مردم ما وضعیت بسیار ناگواری است.

 

پاکستان به شعار کمک به مهاجرین جنبۀ عملی دهد

تقاضای دیگر من هم از کشورهای میزبان مهاجرین افغانستان است. من از کشور پاکستان جدّا تقاضا می‌کنم که به مهاجرین مقیم این کشور توجه جدی و ویژه نماید. مهاجرین ما در پاکستان پیش از این نیز وضع مناسبی نداشتند، طبعا حالا نیز با آمدن این ویروس وضع بدتر و خراب‌تر شده است. لذا این وضعیت خفت‌بار توجه جدی مسئولین پاکستانی را می‌طلبد. پاکستانی‌ها تنها به شعار توسل نکنند و صرفا حرف نزنند، بلکه وارد میدان عمل شوند و به مهاجرین ما در این کشور کمک جدی نمایند.

 

ضمن قدردانی از زحمات نظام جمهوری اسلامی، اما مشکلات مهاجرین فراوان است

دسته بزرگ دیگری از مهاجرین ما در جمهوری اسلامی ایران حضور دارند. ما از نظام جمهوری اسلامی ایران، از تمام دست اندرکاران این نظام بخصوص رهبر گرانقدر انقلاب بی‌نهایت سپاس‌گذار هستیم و تشکر می‌کنیم که طی این همه سال‌ به مهاجرین توجه جدی داشته‌اند و سعی آن‌ها هم بر این بوده که کمک کنند و رفع مشکل نمایند. با وصف این زحمات، هنوز هم مشکلات متعددی در عرصه‌های مختلف و در لایه‌های گوناگون زندگی مردم افغانستان وجود دارد، تقاضای جدی است که در این عرصه توجه شود و برخی از مشکلاتِ اداری و مدیریتی مهاجرین هم برطرف شود. اما در بحث کرونا و بحث مواسات و همدلی توجه جدی‌تری نیاز است.

 

nf00209874-1

 

دولت ایران در اعطای بسته‌های معیشتی و کمکی، اتباع را هم در نظر بگیرد

دولت جمهوری اسلامی ایران برای تمام اتباع خود بسته‌های معیشتی و کمکی در نظر گرفت، اما چرا این کمک‌ها برای مهاجرین در نظر گرفته نشد؟ من در همان اوایل بیانیه دادم و نسبت به این موضوع تاکید کردم و از دولت جمهوری اسلامی ایران درخواست کردم شما که طی این همه سال‌ توجه داشته‌اید، اما بی‌توجهی شما در شرایط موجود باعث می‌شود که ما در دفاع از این نظام مقدس کم بیاوریم، بعد چگونه توجیه نمائیم که اینجا یک حکومت اسلامی و یک نظام اسلامی است؟

 

بحرانی شدن وضعیت مهاجرین با شیوع ویروس کرونا

ما اینجا همه مسلمان هستیم، اکثریت نیز شیعیان هستند، بحث شیعه و سنی هم مطرح نیست، حتی بحث اسلامیت هم مطرح نیست، بحث بشر بودن و انسان بودن مطرح است که در این عرصه بایستی توجه شود. البته ما از برخی نهادهای خیریه‌ی جمهوری اسلامی ایران سپاس‌گذار هستیم، از کمیته امداد تشکر می‌کنیم که تاکنون کارهای خیلی خوبی کرده‌اند، همچنین از آستان قدس رضوی سپاس‌گذار هستیم که اقدامات خیلی خوبی انجام دادند.اما اینها واقعا کافی نیست. باید در نظر داشت که با توجه به مشکلاتِ کاری و کارگری که در سطح مهاجرین ما از نظر اداری مطرح بوده است، اما آمدن ویروس و بیکاری قشر عظیمی از مهاجرین ما وضعیت را برای مردم ‌مان بحرانی کرده است.حتی کسانی که قبلا زندگی آبرومندی داشته و وضعیت اقتصادی خوبی داشته‌اند، اکنون و با توجه به بسته بودن مغازه‌ها و کسب و کارها زمین‌گیر شده‌اند. خب طبیعی است که مهاجرین ما در یک چنین شرایطی خیلی نیاز به کمک دارند.

 

دولت ایران با همکاری مجامع جهانی، به صورت کلان به فکر معیشت مهاجرین باشد

من از همین تریبون و از همین‌جا از دولت جمهوری اسلامی ایران جداً تقاضا می‌کنم که به صورت سازمان‌یافته و کلان به فکر معیشت مهاجرین ما باشند. هم خودشان این کار را کنند و هم از سازمان ملل و کمیساریای سازمان ملل و مجامع جهانی تقاضا نمایند که بایستی آنها هم در عرصه‌ی ایران وارد شوند و برای مهاجرین ما زمینه‌های کمک اقتصادی فراهم کنند. جمهوری اسلامی چون دستِ بالا دارد و چون امکانات دارد، چون فضای ارتباطی دارد و چون اعتبار بین‌المللی دارد می‌تواند در عرصه‌ی مجامعِ مرتبط با مهاجرین کار جدی نماید.

 

مراجع عظام تقلید، مؤمنین را به سمت کمک به مهاجرین جهت بدهند

همچنین مراجع عظام تقلید وظیفه‌‌شان تنها رساله نوشتن و نصیحت و گفتن مستحبات و واجبات و امثال این‌ها که نیست، مراجع تقلید بایستی در عرصه کمک به مهاجرین ورود کنند. باید نصحیت کنند و ارشاد نمایند و باید نیروهای مؤمنی که دورشان است را جهت و وظیفه بدهند که به فکر مستضعفین و بی‌ بضاعت‌های مهاجرین افغانستانی هم باشند و دست برادران و خواهران افغانستانی ما را در ایران بگیرند.

 

به دلیل ضیق وقت، بیش از این مزاحم شما نمی‌شوم و در پایان مجددا از دست‌اندرکاران جلسه‌ی ختم صلوات و همه‌ی عزیزانی که به این جلسه تشریف آوردند تشکر و سپاس‌گذاری می‌کنم.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته!