• تاریخ انشار: ۸ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13872
  • 963 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اوضاع امروز افغانستان شبیه دوران معاویه است/ غرب به دنبال دین زدایی و قداست زدایی است

داکتر محمد هاشم عصمت اللهی؛ استاد دانشگاه و مشاور سابق رئیس جمهور افغانستان طی سخنانی در مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس، به سخنان شب قبل خود  پیرامون” مکتب عاشورا؛ استراتژی و تاکتیک ” اشاره کرد و گفت : متذکر شدم که مکتب مجموعه ای از جهان بینی و […]

داکتر محمد هاشم عصمت اللهی؛ استاد دانشگاه و مشاور سابق رئیس جمهور افغانستان طی سخنانی در مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس، به سخنان شب قبل خود  پیرامون” مکتب عاشورا؛ استراتژی و تاکتیک ” اشاره کرد و گفت : متذکر شدم که مکتب مجموعه ای از جهان بینی و ایدئولوژی می باشد و مکتب امام حسین(ع) مکتب انبیاست و یادآور شدیم که جهان بینی اساس و بنیان و ارکان دین است و  عاشورای حسینی دفاع از مکتب و دفاع از جهان بینی و دفاع از ایدئولوژی اسلامی است.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، داکتر عصمت اللهی اظهار داشت: اسلام در زمان معاویه، پدر یزید بر سراشیبی سقوط قرار گرفته بود، ارزش ها پایمال شده بود و بدعت هایی وارد دین اسلام گردیده بود و امام حسین (ع) برای مبارزه با این بدعت ها و احیای اسلام و ایدئولوژی اسلامی مد نظر پیغمبر بزرگوار اسلام  و حضرت علی (ع) قیام کرد.

 

وی با بیان اینکه موضوع سخنش “مکتب امام حسین(ع)؛ درک شرایط مسئولیت ها و مکلفیات ها” می باشد، هر دو موضوع سخنرانی خود را دارای ارتباط معنی دار و مکمل همدیگر عنوان کرد و متذکر شد، استراتیژی امام حسین(ع) چیزی جز دینی کردن سیاست نیست، سیاستی که در زمان معاویه به انحراف کشانده شده بود و امام حسین(ع) خواست با این استراتیژی که دین مورد حمایت و عنایت قرار گیرد.

 

این استاد دانشگاه متذکر شد: سیاستی که معاویه دنبال میکرد علیه دین بود و امام خواست که رهبری دینی را از “نو” تعریف نماید و مردم و مسلمانان را متوجه یک رهبری اسلامی نماید.

 

وی با اشاره به چند بُعدی بودن معنای کلمه استراتژی گفت: استراتیژی  که واژه یونانی است و در فارسی به معنای راهبرد ترجمه شده است، در ابتدا به معنای لشکر و فرمانده بود اما به معنای نظامی خود باقی نماند و در عرصه های مختلف از جمله سیاسی و فرهنگی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: راهبرد از لحاظ مدیریتی خیلی مهم است و تمام دولت ها ناگزیر هستند که استراتژی داشته باشند و هیچ مدیریتی در مقیاس ملی ، بین المللی وجود ندارد مگر اینکه استراتیژی داشته باشد، پس استراتژی بالاترین سطح مدیریت یک جامعه ،دولت ،شرکت ، حزب می بباشد و بدون تبیین استرتژی مشکل است کسی گام از گام بردارد.

 

داکتر عصمت اللهی در مورد مولفه های تشکیل دهنده ی استراتژی گفت:  استراتژی مشتمل بر مفاهیم علم، هنر، قدرت و مدیریت می باشد که هدف را بیان میکند و تاکتیک شیوه  و روش هایی است برای تطبیق استراتژی  و در یک جمله ، استراتژی علم و هنر به کار گیری قدرت نظامی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهت تحقق یک هدف کلان می باشد.

 

وی اظهار داشت: پس از آنکه یزید به سفارش معاویه بر اریکه قدرت تکیه زد و در صدد بیعت گرفتن از امام حسین(ع) بر آمد، این امام همام ،چهار راه انزوا طلبی، بی طرفی ، بیعت با یزید و یا استراتژی دینی سازی سیاست را برای انتخاب پیش روی داشت، مسلما نواسه پیامبر بزرگ اسلام (ص) که از دشمنی آشکار و نهان خاندان بنی امیه با خاندان اهل بیت عصمت و طهارت( علیهم السلام) آگاهی داشت و از آنجا که بر اساس زیارت جامعه کبیره ائمه معصومین(ع) از طرف خدا برای رهبری و هدایت مردم آمده اند، امام حسین(ع)نمی تواند نسبت به سرنوشت مسلمانان بی تفاوت باشد، پس انتخاب سه راه انزوا طلبی،بی طرفی و بیعت با  فردی فساد، فاسق مانند یزید منتفی است.

 

داکتر عصمت اللهی از زیارت جامعه کبیره به عنوان یک دانشگاه امام شناسی یاد کرد و به حضار سفارش کرد : این دعا را که از زبان امام هادی(ع) می باشد بخوانند  چون دستکم  ۳۰۰ ویژه گی و خصوصیات امامان در آن بیان شده است و  متوجه میشویم که امام های ما چه جایگاهی در مجموعه نظام هستی دارند، آنجا که در این زیارت می خوانیم که به وسیله وجود نازنین شما اهل بیت، خدا جهان را خلق کرده است و گل سرسبد این عالم مخلوقات را وجود نازنین ائمه معصومین  قرار داده ، آن ها ارکان دین  و رهبری جوامعی اسلامی هستند .

 

وی  با بیان اینکه شرف انسان در دفاع از دین معنا پیدا می کند، متذکر شد:  امام حسین(ع) نواسه پیامبر(ص)، فرزند حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س)، چراغ هدایت و کشتی نجات انسان ها در همه ادوار و زمان ها، نمی تواند با یزیدی بیعت بکند که برخلاف پدرش معاویه که در خفا نسبت به اسلام جنایت میکرد از پشت خنجر میزد، آشکارا شراب می خورد و قمار می زد .

 

داکتر عصمت اللهی گفت:در یک جمع بندی، امام حسین نمی تواند استراتژی های انزوا طلبی ،بی طرف و بیعت  را قبول کند  پس فقط استراتژی دینی کردن سیاست می ماند و امام حسین(ع) باید اسلام ناب محمدی را بر اساس قرائت پیامبر اکرم(ص) در جامعه تبیین نماید به همین خاطر برای امر به معروف و نهی از منکر یکی از ارکان فروع دین ما قیام کرد تا دین اسلام را از بدعت های دوران حکومت معاویه پاک کند و رهبری جامعه را از دست این فاسد ها بگیرد و اسلام نجات بدهد.

وی در تشریح معنی بدعت گفت: بدعت یک چیز نو است که در دین نیست اما وارد دین می کنند

 

مشاور سابق رئیس جمهور خاطر نشان کرد: شرایط امروز ما،شرایطی مثل دوران معاویه قرار داریم در آن دوران هم معاویه علیه اسلام آشکارا علیه اسلام موضع نمی گرفت، اما از دورن اسلام را ضربه می زد از پشت خنجر میزد .

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه غربی ها ، خلاف شوروی ها که علنا به مقابله با دین و ارزشهای مردم افغانستان پرداختند، شیوهای نرم و نامحسوس را در پیش گرفته اند، تصریح کرد : امروز هم ما در افغانستان با هجمه ای به نام سکولاریزم مواجه هستیم، فرایندی که برگرفته از فرهنگ غرب می باشد که به معنی غیر دینی کردن امور زندگی می باشد.

 

وی ابراز داشت: سکولاریزم یعنی قداست زدایی، همین امریکایی هایی که به افغانستان آمده اند، هدفشان صرفا امنیت و نظامی نیست، بخش عمده استراتژی غربی در افغانستان دین ستیزی و دین زدایی می باشد که توسط رسانه های در خدمت امریکا با ترویج فرهنگ برهنگی و دین ستیزی صورت می گیرد.

 

 

داکتر عصمت اللهی در عین حال خاطر نشان کرد که چرایی انفعال و کم توجهی علما و احزاب در قبال دین ستیزی غربی ها قابل درک نیست .

 

وی گفت که اعضای داعش و طالبان که پرورش یافته در دامن غرب هستند، مساجد و مراکز دینی را به عنوان ارکان دینی و توحیدی هدف قرار می دهند و اعمالی را انجام میدهند که ضد اسلام و ارزشهای دینی می باشد.

 

وی تصریح کرد که در  عمق استراتژی  این جریان ها مقابله با شیعیان اهل بیت( علیهم السلام)  است که زیر بار این حرف ها نمی روند و منتظر امام زمان (عج) هستند و به  مکتب لیبرالیزم، مدرنیزم و سکولاریسم باور ندارند، پس در عمق استراتژی امریکا زدن مکتب تشیع است .

 

این استاد دانشگاه متذکر شد که غربی به دنبال پیاده کردن تجربه پنجصد ساله خود در زمینه دین زدایی  و قداست زدایی  با شیوه های خاص در افغانستان هستند، که یکی از راه ها، ورود از طریق شعار آزادی بیان می باشد.

 

وی اظهار داشت، غربی ها  بر حق آزادی در انتخاب تاکید دارند و به این باورها دامن میزنند که از مکتب هر مقدار که قبول دارید می توانید انتخاب کنید ، چیز هایی را از اسلام، گزینه ای را از بودیزم و از موسیقی و به طور کل  از هر  اندیشه یک چیز قرض بگیرید این درحالی است که بر اساس دین اسلام، فرد مسلمان ، یک انسان مسئول است و مکلف به احکام شرعی است و آزادی را تا جایی قبول دارد که منافاتی با دین نداشته باشد.

داکتر عصمت اللهی در پایان سخنان خود هشدار داد: غرب و عوامل آن درصدد تغییر دینداری مردم افغانستان هستند، به گونه ای که یادآور دوران حکومت معاویه می باشد، شرایطی که دین و ارزشهای دینی از زندگی مردم حذف و جایگاهی در آن نداشته باشد.