• تاریخ انشار: ۴ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 13593
  • 1,280 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اولین آمر به معروف و ناهی از منکر ذات اقدس الهی است/ امر به معروف و نهی از منکر در اسلام یک هنر است

تمام واجبات به برکت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه برپا می شود و نا امنی ها در جامعه از بین می رود . کسب و کار مردم حلال و حقوق افراد برپا می شود.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت الاسلام شیخ زاده؛ از طلاب جامعه روحانیت […]

تمام واجبات به برکت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه برپا می شود و نا امنی ها در جامعه از بین می رود . کسب و کار مردم حلال و حقوق افراد برپا می شود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت الاسلام شیخ زاده؛ از طلاب جامعه روحانیت امامیه هرات در مراسم عزاداری شب چهارم محرم الحرام در حسینیه شهید مصباح از سوی نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس عنوان کرد.

 

در این مراسم که با حضور پرشور اقشار مختلف مهاجرین برگزار شد ، حجت الاسلام و المسلمین نعمت الله شیخ زاده ، امر به معروف و نهی از منکر در مکتب عاشورا را محور سخنان خود قرار داد و اظهار داشت: امر به معروف به معنای دعوت و سفارش به تمام زیبایی های اخلاقی و اعتقادی است و نهی از منکر به معنای بازداشتن از زشتی ها و پلیدی های این دنیا است .

 

وی افزود: شرط تاثیر گذاری امر به معروف و نهی از منکر این است که باید خود شخص عامل به معروف باشد برای مثال وقتی می خواهیم کسی را از یک زشتی منع کنیم در ابتدا باید خودمان آن زشتی را در وجود خود نداشته باشیم تا حرف ما تاثیر گذار باشد .

 

حجت الاسلام شیخ زاده با بیان این که  امر به معروف و نهی از منکر در اسلام یک هنر است، گفت: شخص آمر به معروف و ناهی از منکر باید کار خود را هنرمندانه انجام دهد.

 

این عالم دینی اضافه کرد: در شرایط فعلی طالبان دو فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر را در بین مردم بد جا انداخته اند.

 

نامبرده گفت: هر شخصی که می خواهد امر به معروف و نهی از منکر انجام دهد باید دقیق و منطقی این کار را انجام دهد؛ به عنوان مثال وقتی می خواهیم به جوانان بگوییم که نماز بخوان ،او سوال می کند چرا باید نماز بخوانم و این جاست که  باید پاسخ منطقی و دقیق را به آن ها ارائه کنیم.

 

وی اولین آمر به معروف و ناهی از منکر را ذات اقدس الهی خواند و گفت: در قرآن می بینید که خداوند متعال سفارش به زیبایی ها می کند و بندگانش را از رذایل اخلاقی نهی می کند و پیامبرانی را به گوشه گوشه زمین فرستاده تا امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهند .

 

حجت الاسلام والمسلمین شیخ زاده با توجه به سوره مبارکه نور افزود: خداوند مهمترین آرمان های تشکیل دهنده حکومت الهی را اقامه امر به معروف و نهی از منکر خوانده است .

 

وی به آرمان های بندگان خالص خداوند اشاره کرد و گفت: بندگان خالص می کوشند تا ارتباط مردم با خدا را قوی سازند. از سویی تلاششان بر این است که ارتباط مردم و خودشان را درست کنند.

 

شیخ زاده با بیان روایتی از رسول اکرم(ص) افزود: کسی که امر به معروف و نهی از منکر انجام دهد جانشین خدا و نماینده خدا در زمین است .

 

وی با توجه به اهمیت بالای امر به معروف و نهی از منکر به روایتی دیگر از امام باقر(ع) اشاره کرد و گفت : تمام واجبات به برکت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه برپا می شود و نا امنی ها در جامعه از بین می رود، کسب و کار مردم حلال و حقوق افراد برپا می شود.

 

این عالم دین با اشاره به زندگی و قیام حضرت ابا عبدالله(ع) اظهار داشت: استراتیژی امام حسین(ع) اصلاح گری در جامعه بود.

 

به گفته وی آن حضرت در امور مهم به نخبگان و اندیشمندان جامعه بها می دادند و از آنها در امور کمک می گرفتند که این نشان دهنده جایگاه این قشر در امور مهم جامعه و مسئولیت آنان است. به طوری که در نامه ای از حضرت امام حسین(ع) با اشاره به حدیث نورانی پیامبر (ص) به این افراد آمده است:” کسی که حاکم ظالمی را ببیند در حالی که حرام خدا را حلال کرده و عهد و پیمانش را با خدا می شکند و از سویی با روش پیغمبر مخالفت می کند و علنا گناه و فساد می کند ، بر اوست که با آن مخالفت کند.”

 

شیخ زاده افزود: بر این اساس ، اگر کسی چنین حاکمی را ببیند اما احساس مسولیت نکند و با کلام و عمل خودش به مخالفت چنین حاکمی برنخیزد ، برخداست که این انسان را هم در کنار‌ آن ظالمان غذاب کند.

 

در این نامه امام حسین (ع) آمده است: ای خبرگان جامعه ، چرا در برابر یزد و یزیدیان زمان خود سکوت می کنید و در برابر او نمی ایستید و سیاست او را محکوم نمی کنید در حالی که از شیطان تبعیت می کنند و گناه را در جامعه رواج می دهند.

 

حجت الاسلام شیخ زاده همچنین به وصیت نامه حضرت اشاره کرد و گفت: ایشان هنگام خروج از مدینه وصیت نامه ای به محمد حنفیه دادند که در آن به تمام مردم گفته شده خروج ایشان از مدینه به خاطر احیای دین پیامبر اعظم(ص) بوده است .

 

این سخنران به نامه امام(ع) به مردم بصره نیز اشاره کرد و گفت: در این نامه آمده”شما که پیامبر را قبول دارید چرا در حالی که سنت پیامبر زیر سوال رفته و بدعت ها زنده شده، صدای خود را بلند نمی کنید و واکنش نشان نمی دهید.

 

امام حسین(ع) جای دیگر به محمد حنفیه می گوید: اگر در تمام این کره زمین جایی برای من پیدا نشود که همراه اهل بیت خودم در آنجا جای بگیرم ، حاضر نیستم با یزید بیعت کنم جون یزید فاقد تمام ارزش ها است .

 

این عالم دینی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر در نهضت امام حسین (ع) در محور قیام قرار دارد،گفت: اگر در جامعه چالشی وجود داشته باشد و ما بی تفاوت باشیم در واقع به نهضت امام حسین(ع) ظلم کرده ایم.

 

وی متذکر شد: شیوه عزاداری های زننده ای که در شرایط فعلی در بعضی از مراسم ها به اشتباه اجرا می شود، بدعت در عزاداری است و نباید صورت بگیرد .

 

شیخ زاده در پایان سخنان خویش اظهار داشت: امروز جوانان ما باید بیدار باشند و نگذارند مقدسات و نماد های ارزشمند دین دچار انحراف شود .