• تاریخ انشار: ۲۷ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20345
  • 616 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اکثر ازدواج‌ها در افغانستان خلاف ارزش‌ها و الگوهای اسلامی است/ باید از امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س) الگوگیری کنیم

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت فرارسیدن سالروز ازدواج حضرت امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س)، گفتمان پژوهشی فرهنگی تحت عنوان “ازدواج امام علی و فاطمه زهرا؛ سرمشق ازدواج‌های موفق اسلامی” از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   در حاشیه این گفتمان، عزت‌الله رحیمی، ماستر رشته الهیات و معارف […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت فرارسیدن سالروز ازدواج حضرت امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س)، گفتمان پژوهشی فرهنگی تحت عنوان “ازدواج امام علی و فاطمه زهرا؛ سرمشق ازدواج‌های موفق اسلامی” از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

در حاشیه این گفتمان، عزت‌الله رحیمی، ماستر رشته الهیات و معارف اسلامی به آوا گفت، سخت‌گیری، چشم و هم‌چشمی‌های بیشتر باعث این شده که جوانان به راحتی نتوانند برای ازدواج قدم بگذارند.

 

موصوف با بیان این‌که مصارف گزاف و کمرشکن در برپایی محفل شیرینی‌خوری و عروسی از توان یک جوانان خارج است، افزود که از این لحاظ جوانان با مشکل اقتصادی مواجه می‌شوند.

 

رحیمی تأکید کرد مصارف گزاف نیزعامل این شده تا جوانان در امر ازدواج دیر اقدام نمایند که این دیر اقدام کردن نیز تبعات منفی در پی خواهد داشت.

 

به گفته وی، درشرایط کنونی انتخاب همسر طبق ملاک‌هایی که اسلام به ما معرفی نموده، نبوده و بیشتر بعد جنسیتی و شهوانی را برجسته می‌کند و از این ناحیه نیز جوانان به دنبال آن هستند تا همسرانی را انتخاب نمایند که از لحاظ زیبایی مطرح باشند.

 

آقای رحیمی با ابراز این‌که امروزه انتخاب همسر شایسته و پاکدامن برای هر مرد، کاری ساده نیست، چون اعتماد، صداقت و پاک‌دامنی کمتر شده و این عامل همه مردان را به شک و شبه می‌اندازد، با تأسف افزود که عامل این بی‌اعتمادی ترویج الگوهای نامشروع غربی از طریق برخی رسانه‌ها و جوامع بوده که اعتماد و صداقت را از بین برده است.

 

وی تأکید کرد که مردان نیز محتاطانه و آگاهانه گام برمی‌دارند که همسری شایسته و پاکدامن را انتخاب نمایند که این موارد در مورد مردان نیز شامل است و زنان نیز برای انتخاب همچون مردان محتاطانه گام برمی‌دارند.

 

موصوف در جواب به این سوال که سخت‌گیری‌ها و وضع هزینه‌های سنگین از سوی خانواده دختر چقدر می‌تواند امر ازدواج را که یک سنت موکد در دین اسلام است، با مشکلات مواجه کند؟ گفت: متأسفانه امروز یکی از عواملی که منجر شده جوانان به راحتی ازدواج ننمایند و سد راه‌شان گردیده، سختگیری‌ها در امر ازدواج و برپایی محفل شیرینی‌خوری و عروسی است.

 

رحیمی تاکید کرد که در کنار آن، چشم و هم‌چشمی‌های برخی خانواده‌ها منجر شده که هر جوان از توان اقتصادی مصارف ازدواج بیرون نیایید و یا این‌که مجبور شود از طرق مختلف این هزینه را پیدا نماید.

 

به اساس گفته‌های این کارشناس ارشد الهیات، وقتی ما به الگوهای دینی و اسلامی خود نظر اندازیم، می‌بینیم که چنین رسم و رسومی مضموم و قبیح دانسته شده و از لحاظ اسلام مردود است.

 

وی در ادامه گفت، عاملی مهمی که اسلام در امر ازدواج به ما گفته، این است که ازدواج کنید تا آرامش به دست آورید، ولی رسم و رسوم ما برعکس این سخن است؛ چرا که وقتی ازدواج می‌کنیم، به جای این‌که آرامش پیدا کنیم، برعکس آن آرامش را از زندگی خود بیرون می‌کنیم، چون طبق ارزش‌های اسلامی و دینی خود عمل نکرده‌ایم.

 

بهشتی: باید در امر ازدواج از امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س) الگوگیری کنیم

 

در همین حال، سید محمد بهشتی، محصل رشته شرعیات نیز در این مورد به آوا گفت: ما مسلمانان باید در امر ازدواج از امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س) الگوگیری کنیم تا مشکلات کنونی ما حل شود.

 

وی علاوه کرد: ما مردم در امر ازدواج الگوی اسلامی خود را کم کرده‌ایم، به جای این‌که از روش‌های اسلامی الگوگیری کنیم، از رسم و رواج‌های نادرست الگوگیری می‌کنیم؛ همین امر سبب شده که مشکلات زیادی در جامعه به وجود بیاید.

 

آقای بهشتی خاطرنشان کرد، اگر خانواده‌ها می‌خواهند که فرزندان‌شان از ازدواج باز نمانند و در وقت معین ازدواج کنند، شرایطی که در اسلام گفته شده را عملی کنند.

 

وی با ابراز این‌که یکی از مشکلات عمده بین خانواده رقابت ناسالم می‌باشد، افزود: خانواده‌ها نباید رقابت‌های ناسالم در امر ازدواج داشته باشند، چون باعث مشکلات خطرناک در جامعه می‌شود.

 

این دانشجوی شرعیات گفت، اگر خانواده‌ها اعتقاد به قوانین اسلامی داشته باشند، هیچ وقت فرزندان‌شان از ازدواج باز نمی‌مانند و می‌توانند در وقت معین ازدواج کنند.

 

موصوف با تأسف گفت، اکثر خانواده‌ها از قوانین اسلامی درست آگاهی ندارند؛ فقط از رسم و رواج‌های نادرست که در جامعه ما وجود دارد، پیروی می‌کنند؛ همین باعث شده که مشکلات زیادی سر راه جوانان در امر ازدواج به وجود بیاید.

 

قابل یادآوری است که در این اواخر بر اساس آموزه‌های اسلامی و رهنمودهای اهل بیت(ع)، در یک تعداد ولایت افغانستان، عروسی‌های دسته جمعی رواج یافته است. سالانه بیش از هزار نفر در عروسی‌های دسته جمعی و با کمترین هزینه، ازدواج می‌کنند.