• تاریخ انشار: ۳ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 11586
  • 1,098 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر امروز در سازماندهی و هدایت مردم مشکل داریم به خاطر وجود مشکل در هویت اسلامی ما است

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در سمینار «قدس و ضرورت وحدت امت اسلامی» گفت: اگر امروز در راستای سازماندهی و هدایت مردم خود مشکل داریم به خاطر وجود مشکل در هویت اسلامی ما است؛ در حالیکه اگر ما هویت اسلامی داشته باشیم، مورد حمایت خدا خواهیم بود.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) رئیس عمومی […]

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در سمینار «قدس و ضرورت وحدت امت اسلامی» گفت: اگر امروز در راستای سازماندهی و هدایت مردم خود مشکل داریم به خاطر وجود مشکل در هویت اسلامی ما است؛ در حالیکه اگر ما هویت اسلامی داشته باشیم، مورد حمایت خدا خواهیم بود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در سمینار “قدس و ضرورت وحدت امت اسلامی” که از سوی شورای اخوت برگزار شده بود، تاکید کرد که با آگاهی از استراتژی مبارزاتی امام خمینیمی‌توان اهمیت روز قدس را درک کرد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در این سمینار یادآور شد که روز جهانی قدس از اهمیت بسیار بالا و جدی به خصوص در شرایط کنونی برخوردار است.

 

آقای مزاری افزود که اما اهمیت روز جهانی قدس را زمانی می توانیم درک کنیم که نسبت به استراتیژی مبارزه حضرت امام خمینی)ره(،آگاهی داشته باشیم، چون نام گذاری جمعه آخر رمضان به عنوان روز جهانی قدس نشات یافته از استراتیژی مبارزه حضرت امام خمینی (ره) علیه رژیم منحط و جعلی اسراییل و حامیان بین المللی آن است.

مزاری تصریح کرد که استراتیژی مبارزه امام خمینی(ره)، علیه رژیم منحط و جعلی اسراییل و حامیان بین المللی آن مبتنی بر چند محور است.

 

هویت اسلامی

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه اضافه کرد که محور اول استراتژی مبارزاتی امام خمینی (ره) تاکید بر هویت اسلامی است که امام معتقد بود تا زمانی که مسلمانان به اسلام صدر اسلام برنگردند و از اسلام ناب محمدی(ص) پیروی نکنند قطعاٌ نمیتوانند در عرصه های مبارزه حضور جدی داشته باشند و نمیتوانند در برابر مشکلات جهان اسلام فایق بیایند و مشکلات فلسطین، افغانستان و سایر دنیای اسلام را حل کنند.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که هویت اسلامی است که برای یک فرد مسلمان این جرأت و شهامت را می دهد تا در عرصه های مختلف مبارزه مردانه حضور داشته باشد و مردانه گام در برابر دشمنان اسلام بگذارد و برای هدایت و سازماندهی امت مسلمه شب و روز خود را بگذراند.

 

براساس گفته‌های مزاری؛ کسی که هویت اسلامی حقیقی داشته باشد، دیگر برای او توجیه، مصلحت گرایی و ملاحظه قدرتها و ترس از امریکا و انگلیس و فرانسه و دیگر شرارت پیشه‌هایی که امروز در دنیا جنایت می آفرینند معنی ندارد؛ بلکه چنین فرد مسلمانی توجهش تنها به خدا و امامان معصوم(ع) است و این مسیر را می پیماید و از این طریق الهام میگیرد و در برابر تمام چیزهایی که در برابر این مسیر است مقابله می کند.

photo_2017-06-24_22-50-14

 

آقای مزاری علاوه کرد که برای یک فرد با هویت اسلامی دیگر زندگی شخصی و امکانات و پول و ریاست معنی ندارد که به خاطر ریاست یا جان، مال و شهرت خود موضع نگیرد و مصلحت تراشی کند.

 

آقای مزاری در ادامه با بیان‌اینکه ما امروز در سطح دنیای اسلام مشکل هویت اسلامی داریم گفت که امروز معضلاتی که در سطح دنیای اسلام وجود دارد ناشی از ضعف هویت اسلامی بسیاری از دست اندرکاران و مدعیان مبارزه و جهاد است.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که امروز ما در راستای موضوع ضعف هویت اسلامی مسایل زیادی داریم.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان یادآور شد؛ هر زمان که به تاسی از نگاه امام خمینی(ره) نسبت به اسلام، از هویت اسلامی ی جدی برخوردار شدیم، آن زمان می‌توانیم مانند امام خمینی(ره) مبارزه کنیم و مانند آن حضرت در سطح دنیا تاثیرگذار باشیم و با استفاده از این تاثیرگذاری، مردم، کشور و جامعه خود را هدایت و رهبری و سازماندهی کنیم.

 

به‌باور این آگاه مسایل سیاسی؛ اگر امروز در راستای سازماندهی و هدایت مردم خود مشکل داریم به خاطر وجود مشکل در هویت اسلامی ما است؛ در حالیکه اگر ما هویت اسلامی داشته باشیم، مورد حمایت خدا و مورد پشتبانی ائمه معصومین(ع) خواهیم بود و آنگاه می‌توانیم مثل امام خمینی (ره) حد اقل در جامعه خود تاثیر گذار باشیم.

 

دشمن شناسی و افشای ماهیت رژیم صهیونیستی

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه یادآور شد که دومین محور استراتژی مبارزاتی امام خمینی (ره) دشمن شناسی و افشای ماهیت رژیم صهیونیستی بود.

 

آقای مزاری افزود که امام خمینی (ره) در طول حیات خودش تاکید روی موضوع دشمن شناسی و افشای چهره رژیم صهیونیستی و حامیان بین المللی آن داشت و در کنار اینکه خودش در این عرصه حرکت و عمل جدی داشت، میخواست بقیه مسلمانان هم در این مسیر هدایت شوند و دشمنان خود را بشناسند.

 

مزاری اضافه کرد که امام خمینی (ره) سعی داشت که این خبط در زندگی مسلمان‌ها صورت نگیرد که دشمنان خود را به جای دوستان خود بنشانند و دوستان خود را به جای دشمنان خود فرض کنند و اینطور نباشد که یک فرد مسلمان به‌خاطر ترس و یا امکاناتی که در اختیارش قرار داده علیه دشمن حرف نزند و موضع گیری نکند؛ اما علیه دوستان خود موضع گیری کند.

 

آقای مزاری تاکید کرد که نیاز است تا ما دشمنان خود را بشناسیم و در برابر دشمنان خود برخورد جدی و محکم داشته باشیم؛ هم‌چنین برعکس در برابر دوستان خود انعطاف داشته باشیم و با مسلمانان هماهنگ و همسو باشیم و در رابطه با افشای چهره رژیم منحط اسراییل بدون ترس از هیچ فعالیت و تلاشی فروگذار نباشیم.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که امروز رژیم جعلی اسراییل غده سرطانی ی است که در قلب جهان اسلام وجود دارد و از همانجا تمام مشکلات و ناامنی های جهان اسلام را هدایت و رهبری می کند.

 

این عالم دینی اشاره کرد که هر چند امروز رژیم اسراییل نسبت به چهل سال قبل و نسبت به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)، مشکلات زیادی دارد و آن راحتی و توسعه طلبی که در آن زمان داشت را ندارد؛ اما با آنهم رژیم صهیونستی آرام نمی‌نشیند و تلاش دارد تا کشورهای اسلامی اطراف خود را ناامن کند.

 

براساس گفته‌های مزاری، امروز محدوده جغرافیایی حکومت رژیم منحط اسراییل به شدت محدود شده است و جریان های انقلابی فلسطینی جداً مبارزه می‌کنند و تداوم حیات ننگین رژیم اسراییل را با خطر مواجه کرده‌اند. اما با آنهم رژیم اسراییل در تلاش است که کشورهای اسلامی اطراف خود را ناامن کند، چنانچه امروز کشورهای عراق، سوریه، یمن، بحرین، لبنان و سایر کشورها را ناامن کرده و حتی تصمیم و تلاش دارد که امن ترین کشور دنیا یعنی جمهوری اسلامی ایران را با نا امنی مواجه بسازد که این خواب و خیال را به گور خواهد برد.

 

براساس گفته‌های مزاری؛ ناامنی هایی که امروز در کشور ما است نیز مسلماً ارتباط مستقیم با جناح ها و جریان هایی دارد که با رژیم جعلی اسراییل مرتبط اند.

 

آقای مزاری تاکید کرد؛ ما که مدعیان پیروی خط امام خمینی (ره) هستیم، نباید در رابطه با مبارزه و افشا گری علیه این رژیم کوتاهی کنیم و این محور در مسیر زندگی و در متن فعالیت های مبارزاتی ما وجود داشته باشد و به عنوان سربازان امام خمینی (ره) که بیدارگر و مصلح دنیای اسلام بود، بتوانیم عمل جدی داشته باشیم.

 

اتحاد امت اسلامی

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه اضافه کرد که سومین محور مبارزاتی امام خمینی (ره) را اتحاد امت اسلامی تشکیل می داد که امام خمینی(ه) از بدو آغاز مبارزات خودش نسبت به این موضوع فکر می‌کرد.

 

آقای مزاری افزود که امام خمینی (ره) در طول حیات خود نسبت به اتحاد امت اسلامی فکر می‌کرد و در رابطه با هماهنگی جریان های شیعی و سنی برنامه ها داشت؛ تا جایی که بحث تقریب و وحدت شیعه و سنی را مطرح کرد و در این عرصه موفق نیز شد.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که امروز ثمرات زحمات آن امام باعث شده که در کشور ما جدا از اینکه بحث اختلاف شیعه و سنی مطرح نیست؛ بحث هماهنگی، وحدت و همسویی آنها وجود دارد.

 

مزاری تاکید کرد که اگر ما هم علاقه‌مند مبارزه باشیم و بخواهیم که مبارزات ما به ثمر بنشیند بحث وحدت را باید در نظر داشته باشیم.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان هم‌چنین به‌وجود اختلافات در سطح دنیای اسلام و افغانستان اشاره کرد و گفت: بزرگترین معضلی که امروز دنیای اسلام درگیر آن است بحث اختلافات است، چنانچه در کشور خود ما از ارگ ریاست جمهوری گرفته تا سایر نهادهای چون حوزات علمیه، دانشگاه‌ها، احزاب و جریانها و در سطح مراکز فرهنگی و اجتماعات مردمی اختلافاتی زیادی وجود دارد.

 

این کارشناس مسایل سیاسی خاطر نشان کرد که امروز متاسفانه دو نفر همدیگر را قبول ندارد، هماهنگی و وحدت بین دو نفر وجود ندارد و طبیعی است که با وجود یک چنین روحیه ای در افغانستان ما به سمت نابودی به پیش می رویم.

 

آقای مزاری تاکید کرد که اگر ما علاقه داشتیم که به پیروی از فرمان حضرت امام خمینی (ره) در کشور خود قدرتمند باشیم هر چه سریعتر باید در راستای وحدت امت مسلمه و به خصوص مردم مسلمان افغانستان گام بگذاریم.

 

بهره‌مندی از قابلیت‌های جهان اسلام

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان از بهره‌مندی از قابلیت‌های جهان اسلام به‌عنوان چهارمین محور مبارزه امام خمینی (ره) یاد کرد و افزود: حضرت امام خمینی (ره) فکر و اندیشه خود را فقط در قالب جغرافیای ایران منحصر نکرد، بلکه سعی داشت که این فکر و اندیشه در سطح سایر کشورهای اسلامی منتشر شود و از ظرفیت های جهان اسلام بهره برداری صورت بگیرد و مردم و جریان های اسلامی در این مبارزه نفس گیر در برابر استکبار جهانی سهیم باشند.

 

آقای مزاری افزود که این چهار محور، محورهای مهم استراتژی مبارزاتی حضرت امام خمینی (ره) را تشکیل میداد که امروز یکی از راه های رسیدن به این چهار محور، بحث روز قدس است که امام خمینی (ره) به همین منظور روز قدس را تاسیس کرد؛ چون با برگزاری روز قدس رسیدن به این ۴ محور ممکن به نظر می رسد.

 

مزاری علاوه کرد: کسانی‌که روز جهانی قدس را برگزار می کنند از یک طرف خود دارای هویت اسلامی هستند، چون کسانی که هویت اسلامی قوی نداشته باشند اصلاً جگر این را ندارند که در صحنه حضور پیدا کنند و شعار مرگ بر اسراییل و مرگ بر امریکا را سر بدهند و از طرف دیگر روز قدس برای تمام مسلمانان اعلام می کند که اگر میخواهید قدرتمند شوید، به اسلام صدر اسلام برگردید و هویت اسلامی تان را تقویت و بر داشتن این هویت اسلامی افتخار کنید.

 

آقای مزاری خاطر نشان کرد که با برگزاری روز قدس بحث دشمن شناسی و افشای هویت رژیم صهیونیستی و حامیان بین المللی آن مطرح است و همچنان با برگزاری روز قدس بحث اتحاد امت اسلامی که مهم ترین وجهه مراسم روزجهانی قدس را تشکیل میدهد مطرح است.

 

مزاری اشاره کرد که امروز در سرزمین فلسطین یک مجموعه ای اهل سنت در برابر رژیم اسراییل مبارزه می‌کنند؛ اما در دنیا مردم مسلمان شیعه به حمایت از این مردم بر پا میشوند و از برادران اهل سنت خود در سرزمین های اشغالی حمایت می‌کنند. معنای این حمایت این است که برای اسلام و مسلمانان بحث شیعه و سنی مطرح نیست و شیعه و سنی به‌درد هم دیگر می‌سوزند و اگر نسوزند مبارزات اسلامی را نمیتوانند به پیش ببرند و در برابر قدرتهای جهانی نمیتوانند مبارزه جدی داشته باشند.

 

وی بار دیگر تاکید کرد که مطابق اعتقادات اسلامی ما در افغانستان؛ اگر شیعه ای به درد سنی نسوزد، شیعه نیست و اگر سنی ی به درد شیعه نسوزد سنی نیست و اگر پیروان این دو مذهب در کنار هم و دست در دست یکدیگر در برابر دشمنان و برای حمایت از اقتدار اسلامی در کشور مبارزه نکنند به توفیقاتی نایل نخواهند شد.

 

آقای مزاری اشاره کرد که بهره‌مندی از قابلیت های جهان اسلام نیز در روز قدس نهفته است و با برگزاری تظاهرات روز جهانی قدس در سطح دنیا از ظرفیت های دنیای اسلام استفاده میشود.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در اخیر تاکید کرد که روز قدس روز با اهمیتی است و ما باید برای سالهای بعد آمادگی کامل بگیریم که از امروز به صورت درست و جدی تجلیل کنیم.

 

براساس گفته‌های مزاری؛ روز قدس تنها جمعه آخر رمضان نیست بلکه این روز فقط یک تلنگر و یادآوری است که ما باید در طول سال در این مسیر قرار داشته باشیم و با حضور در عرصه های مبارزات اسلامی و با پیروی از فرمانهای حضرت امام خمینی(ره) و خلف صالح ایشان حضرت امام خامنه‌آی که امروز سردمدار مبارزه با استکبار جهانی است در مبارزه باشیم.