• تاریخ انشار: ۵ جدی ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 5627
  • 1,100 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر حرکت حکومت و جامعه دین محور باشد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد

از میلاد آخرین پیامبر آور الهی، حضرت محمد بن عبدالله(ص) موسس مکتب اسلام و ششمین امام همام، حضرت امام جعفر صادق(ع) و آغاز هفته ی وحدت، طی مراسمی با حضور علما و جمع کثیری از مردم متدین در مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تجلیل به عمل آمد.   در این مراسم سخنرانان در […]

از میلاد آخرین پیامبر آور الهی، حضرت محمد بن عبدالله(ص) موسس مکتب اسلام و ششمین امام همام، حضرت امام جعفر صادق(ع) و آغاز هفته ی وحدت، طی مراسمی با حضور علما و جمع کثیری از مردم متدین در مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تجلیل به عمل آمد.

 

در این مراسم سخنرانان در مورد اهمیت وحدت میان امت اسلامی صحبت کردند.

 

مولوی غلام سرور، سرپرست شورای عالی صلح ولایت هرات طی سخنانی گفت که ما باید تمام کارهای خود را وقف گفته های پیامبر(ص) انجام دهیم. به باور وی، مسیر و الگوی زندگی ما را خداوند تعیین کرده است. اما در حال حاضر مسلمانان کارهایی را انجام می دهند که اصلا شایسته ی یک انسان مسلمان نیست.

 

این عالم دینی علاوه کرد، پیامبر گرامی ما در مقابل کفار با شدت در بین مسلمانان بسیار رحم دل بوده است.

 

او تصریح کرد، ما نباید اختلاف و به مذاهب خود توهین و دشمن را دوست بگیریم و حبیب خدا را از خود ناراض گردانیم. باید بکوشیم و به ملت خود بفمهانیم که تمام مذاهب ما، مذاهب اسلامی است و عمل کردن و اتحاد ما کارهایی است که پیامبر انجام داده است و زمانی که این کار را انجام دادیم، هرگز هراسی از کفار نخواهیم داشت.

 

سرپرست شورای عالی صلح هرات افزود: ما سه دهه جنگ را پشت سر گذراندیم. زمانی توانستیم پیروز شویم که آن جهاد حق بود و ما هم از حق پشتیبانی کردیم و هر کاری که انجام دادیم فقط برای رضای خداوند بود. خداوند فرموده است که کسی که در راه جهاد حرکت کند و در مقابل کفار قد علم کند، کسی است که هرگز شکست نخواهد خورد چون متکی به خدا و رسولش است. به همین دلیل است که ما توانستیم همان جهاد را بدون سلاح ظاهری پیروز شویم.

 

او گفت: امروز دیده می شود که تبصره می کنند که دشمن سلاح قوی دارد و می تواند صدها کیلومتر راه را هدف قرار دهد اما سلاح جهاد ما کلمه ی “الله‌اکبر” بود. برخی ها شاید فکر کنند که چطور الله اکبر می تواند سلاحی باشد برای مقابله با دشمن اما اگر به معنای کلمه ی الله اکبر(خدابزرگ است) دقت کنیم خواهیم یافت که خداوند از هر سلاحی بزرگتر است و اگر خداوند بخواهد می تواند تمام این سلاح های ظاهری را نابود کند.

 

او علاوه کرد، ما مسلمانان بر این عقیده هستیم که خداوند هر چیزی را می آفریند و از بین می برد. همان ایمان، اتحاد و سرمشق گرفتن از کردار پیامبر بود که توانستیم به پیروزی برسیم. امروز هم اگر این جلسات برگزار می شود و چیزی می آموزیم باید آن را به خانواده ی خود برسانیم و همه را آگاه سازیم که ما خدا داریم.

 

این عالم دینی تأکید کرد، ما باید بکوشیم که وحدت خود را حفظ بسازیم، زیرا که خداوند در قرآن کریم فرموده است که همانا مومنان با یکدیگر برادر هستند. باید بکوشیم که تمام مشکلاتی که در بین مسلمین به وجود می آید را حل کرده و همگان را به صلح و اخوت دعوت نماییم.

 

در همین حال حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد هاشمی راستی، رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات نیز طی سخنانی گفت که وحدت و یکپارچگی یکی از نیازهای جهان اسلام است. با اینحال می بینیم که وضعیت جهان اسلام، وضعیت آشفته ای است.

 

به گفته وی، هر روز در کشورهای اسلامی مانند سوریه، یمن، عراق و … ده ها جوان مسلمان به خاک و خون می غلتند، جمع کثیری از مسلمانان بی خانمان شده و سرپناه خود را از دست می دهند. بمعلوم است که در چنان زمانی نیاز به بررسی مولفه های وحدت در سیره ی عملی نبی مکرم اسلام داریم اما با وجود این نابسامانی و وضعیت آشفته در جوامع اسلامی باز هم شاهد آن هستیم که هرازچندگاهی یک واقعه ی تلخ و ناگوار نیز در جای جای دنیای اسلامی به وقوع می پیوند.

 

او گفت: ارتش کشور نیجریه به طرز وحشیانه ی به حسینیه بقیه الله حمله کردند و صدها تن از مومنین را به طرز قجیعی قتل عام کرده و آیت الله شیخ ابراهیم زکزاکی را به دشت مجروح کرده و به زندان بردند.

 

این کارشناس علوم دینی افزود: عجیب است که مجامع بین المللی مدافع حقوق بشر که برای مسائل اندک و جزئی سروصدا کرده و گوش فلک را کر می کنند که در فلان مکان حقوق بشر نقض شده اما یک چنین فاجعه ای را در زاریای نیجریه ندیده و سکوت ننگینی آنان را فرا گرفته است.

 

وی ضمن یادآوری از مرحوم مغفور جوادی که از جانباختگان واقعه ی دلخراش منا گفت که یکی از وقایع دردناک در ایام مناسک حج سال جاری واقعه ی منا بود. اگر این واقعه ی با دقت مورد بررسی قرار دهیم واضح و روشن است که در رابطه به نظم دهی و کنترل جمعیت حجاج، حکومت عربستان سعودی یا ضعیف عمل میکند و یا خیلی بی توجه است به این امر.

 

به باور این عالم دینی، اگر مقایسه تطبیقی داشته باشیم بین جمعیت حاضر در روز اربعین حسینی و جمعیتی که برای حج به عربستان می روند به این مهم خواهیم رسید که نظم دهی، کنترل و مدیریت جمعیت این دو مکان اصلا قابل مقایسه نیست.

 

وی افزود، با توجه به ناامنی هایی که در عراق وجود داریم خواهیم فهمید که حکومت عربستان سعودی در مورد نظم دادن حجاج کوتاهی کرده است. جو روانی که بعد از این حادثه ایجاد شد این بود که مسلمانان در ایام حج دلهره و اضطراب داشته باشد. در سالهای بعد نیز اگر کسی به حج برود، تا برگشت وی خانواده اش دچار دلهره و اضطراب خواهد شد. در این رابطه جهان اسلام باید توجه جدی داشته باشد و علمای بزرگ اسلامی نیز باید یک راهکار اساسی برای این قضیه پیدا کنند.

 

او علاوه کرد، اگر نگاهی کلی و اجمالی به وضعیت جاری کشور خودمان داشته باشیم، آنچه که واضح و روشن است خواهیم دید که از یکطرف اندیشه های لائیک، فمینیستی و سکولار و از طرف دیگر گروه های تکفیری و تروریستی در جامعه ی ما به شدت در حال فعالیت هستند. اگر اینان رو دو لبه ی تیز یک قیچی فرض کنیم، آنان برای قطع ریشه ی پیوندهای اساسی و عمیق در افغانستان به کار گرفته می شوند.

 

به باور وی، در حال حاضر جامعه ی ما از دو منظر مورد هجوم قرار دارد. در وضعیت ایجاد شده باید مولفه های وحدت را در سیره ی عملی نبی اکرم جستجو کنیم و آن را برای جامعه تبیین و بازخوانی نماییم. ما باید این مولفه ها را مبنای عملکردهای فردی و اجتماعی خود قرار دهیم. نبی اکرم راهکارهای معین و مشخصی را برای مسلمانان نشان داده و به عرصه عمل آورده اند که در تمام ادوار برای مسلمانان راه گشا است.

 

او افزود: مشخص است که کشورهای اسلامی به دلیل اینکه از این راهکارها دور شده اند، دچار این وضعیت گردیده اند. برای اینکه به سعادت برسیم نیاز به یک وحدت ایده آل داریم. جامعه باید یکپارچه و هم نظر باشند تا اینکه آئین سعادت و خوشبختی در آن جامعه شکل بگیرد.

 

وی ادامه داد که اگر پیرو سیره ی نبوی باشیم، کاملا واضح و روشن است که نبی مکرم اسلام در این خصوص راهکارهای متعددی را به کار گرفته اند و ما با بررسی آن راهکارها و انجام دادن آنان می توانیم با ایجاد تفرقه در جامعه مبارزه کنیم.

 

این عالم دینی افزود که پیامبر اسلام پس از آنکه وارد مدینه شدند پیمان نامه های متعددی را منعقد کردند که هر یک از آن پیمان نامه ها راهکار درخشانی برای وحدت امت اسلامی است.

 

وی در ادامه افزود که یکی آن پیمان نامه ها، پیمان نامه ی عمومی در مدینه است که نبی مکرم اسلام وارد مدینه شدند، قرارداد وحدت در جامعه منعقد نمودند برای آنکه مهاجرین و انصار و یهودیان اوس و خزرج هم آن پیمان نامه را امضا نمودند و پیامبر اسلام نیز طی شرایطی مال و جان آنان را محترم شمردند، برای آنکه جامعه متحد و یکپارچه باشد.

 

آقای هاشمی در ادامه افزود که در فرازی از این پیمان نامه نبی مکرم اسلام با صراحت فرموده اند که ما هم یک امت واحد هستیم و لازمه ی مسلمان بودن این است که امت واحده باشیم.

 

وی افزود که در بررسی تاریخ می بینم که نبی مکرم اسلام با منعقد نمودن این پیمان توانستند یک جبهه ی متحد و منسجم را در برابر دشمنان اسلام بوجود بیاورند که موجب سرافرازیهای مسلمانان در آن زمان گردید.

 

او ادامه داد که این درسهای بزرگی برای همیشه ی تاریخ و همه ی عصرها و نسلهاست.

 

رئیس دفتر نمایندگی تبیان در هرات، افزود که راهکار دوم نبی مکرم اسلام پیمان اخوت بین مسلمین بود.

 

هاشمی در ادامه گفت که پیامبر دستور دادن به مسلمانان که در راه خدا با یکدیگر برادر دینی شوند.

 

وی ادامه داد، اگر در این کار پیامبر دقت کنیم می بینم که مهاجرین و انصاری که اطراف پیامبر بودند، آنان در مختلف پرورش یافته بودند و به لحاظ فکر و معاشرتهای فردی و اجتماعی با هم تفاوت داشتند و یا در بین برخی قبایل از جمله اوس و خزرج بیش از ۱۲۰ سال جنگ بود که هر لحظه ممکن بود یکی از کینه هایی که داشتند موجب دشمنی و تفرقه گردد.

 

وی ادامه داد، به همین دلیل نبی مکرم اسلام که مسلمانان در راه خدا با یکدیگر برادر دینی شوید.

 

رئیس دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات افزود که این عقد اخوت آنقدر موثر بود که بسیاری از تاریخ نویسان نوشته اند که هر مسلمانی، برادر دینی خود را بر خود ترجیح می داد.

 

هاشمی افزود که در کدام مکتب و آیین آمده است که پیروانش با یکدیگر اینگونه برخورد کنند و همراه خود را برخود مقدم شمارند.

 

وی با اشاره به تاثیر عقد اخوت میان مسلمین گفت که زمانی پیامبر اسلام غنایم بنی نظیر را تقسیم می کردند و زمانی که غنایم داده شده نبی مکرم اسلام به انصار فرمودند که این غنایم متعلق به شماست، اما شما می توانید برادران مهاجر خود را این غنایم شریک بسازید.

 

او ادامه داد که عده ای از انصار به پیامبر گفتند که ما آماده ایم که تمام این غنایم را به برادران مهاجر خود بدهیم و آنان را در اموال شخصی خود نیز شریک سازیم. این یک راهکار اساسی در زمینه ی ایجاد وحدت و برادری بین مسلمانان است. این عقد اخوت باید عیناً در کشور ما پیاده شود.

 

به گفته وی، مولفه ی دیگر از مولفه های وحدت در جامعه ی اسلامی، نفی قوم گرایی بین مسلمانان است. در این مورد حضرت پیامبر با صراحت فرمودند که همه ی ما و شما فرزندان آدم هستیم. کسی نباید احساس کند که بر دیگری برتری دارد. حضرت فرمودند که نزد من سید قریشی و غلام حبشی هیچ فرقی ندارد مگر به تقوای الهی. مسلمانی دارای قرب و اجر بیشتر است که با تقواتر است.

 

به عقیده هاشمی، باید حرف و کلام ما جنبه ی دینی داشته باشد. اگر واقعا پیرو سیره ی عملی پیامبر باشیم بسیاری از مشکلات موجود در جامعه ی ما رفع خواهد شد. با توجه به این مبانی ارزشمند و درخشان در سیره ی عملی شخص نبی اکرم وظیفه ی ما چیست؟ کسانی که تلویزیون های ماهواره ای را از کشورهای دیگر راه اندازی کرده و کاری جز تکفیر یکدیگر ندارند، به نام شیعه و سنی، تلویزیون های تفرقه افکن هستند.

 

آنان برای اینکه جامعه ی اسلامی را دچار تشتت و تفرق کنند از یک جیب پول می گیرند. آیا اعمال و کردار آنان را می شود به تاسی از رفتار پیامبر اکرم بر شمرد؟ گویا که اینان هیچ کاری ندارند جز اینکه شبانه روز به دنبال تکفیر یکدیگر باشند و با اینکار جنگ های خونین داخلی را راه اندازی نمایند.

 

این عالم دینی به جوانان توصیه کرد که هرگز تحت تاثیر سخنان این تلویزیون ها قرار نگیرند.

 

وی از حکومت وحدت ملی خواست تا از آدرس دین به حل معضلات و مشکلات بپردازند. اگر حرکت حکومت و جامعه یک حرکت دین محور باشد، مشخص است که بسیاری از مشکلات به زودی حل خواهد شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین حلیمی، رئیس شورای علمای شیعه ولسوالی انجیل هرات نیز گفت که مسئولیت بزرگی را که امت اسلام در وضعیت فعلی دارند، به وجود آوردن وحدت و دیانت است.

 

قابل ذکر است که پیام حضرت امام خامنه ای(ره) به جوانان غرب نیز در این مراسم توسط حسین احسانی مسئول بخش فرهنگی مرکز تبیان قرائت شد.

 

در این مراسم معنوی، حجت الاسلام والمسلمین روحانی از مسئولین مدرسه علمیه صادقیه هرات، مولوی غلام سرور سرپرست شورای عالی صلح هرات، حجت الاسلام و المسلمین حلیمی رئیس شورای علمای شیعه ولسوالی انجیل هرات و دیگر عالمان برجسته دینی اعم از شیعه واهل سنت حضور داشتند.