• تاریخ انشار: 10 نوامبر 2017
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 15241
  • 897 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر خطبه های حضرت زینب و امام سجاد نبود، قیام کربلا سر بسته باقی می ماند

همایش اربعین حسینی با حضور صدها دانشجو، طلبه و اقشار مختلف جامعه در مسجد امیرالمومنین واقع کارته شفاخانه شهر مزار شریف صبح  امروز (جمعه ۱۹ عقرب) از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار گردید. به گزارش خبر گزاری آوا، همایش بزرگ اربعین حسینی با اعلام اسامی برندگان مسابقه پرنیان و دومین […]

همایش اربعین حسینی با حضور صدها دانشجو، طلبه و اقشار مختلف جامعه در مسجد امیرالمومنین واقع کارته شفاخانه شهر مزار شریف صبح  امروز (جمعه ۱۹ عقرب) از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار گردید.

به گزارش خبر گزاری آوا، همایش بزرگ اربعین حسینی با اعلام اسامی برندگان مسابقه پرنیان و دومین نمایشگاه سوگواره عکس محرم همراه بود.

امتحان مسابقه بزرگ پرنیان به منظور گسترش و تقویت حجاب اسلامی با اشتراک ۴۰۰ دانشجو و طلبه چند قبل در مدرسه عالی سلطانیه دایر گردیده بود که در این همایش برای ۱۳ نفر برتر جوایزی اهدا گردید.

خانم زهرا علیزاده در مسابقه بزرگ پرنیان مقام اول را کسب نمود و به ترتیب غلام حیدر حسینی و احمد نوید خلیلی مقام دوم و سوم را دریافت نمودند.

برندگان دومین سوگواره عکس محرم که توسط مرکز تبیان در ماه محرم راه اندازی گردیده بود، در این همایش نیز معرفی شدند.

در این سوگواره ۶۰۰ عکس از سرتاسر افغانستان فرستاده شده بود که در بخش کمره حرفه ای ۱۴ نفر و در بخش موبایل سه نفر به عنوان عکاسان برتر معرفی شدند.

سید عبدالواحد هاشمی در دومین سوگواره عکس محرم مقام اول را کسب نمود و همین طور به ترتیب امین پویا و کاوه بشارت مقام دوم و سوم را دریافت کردند.

سخنرانان این همایش بزرگ حجت الاسلام والمسلمین محمد کاظم جعفری؛ رئیس شورای علمای شیعه ولایت بلخ، حجت الاسلام والمسلمین امیر محمد ضیایی؛ معاون شورای اخوت اسلام در شمال، غلام یحیی رنجبر؛ استاد دانشگاه بلخ و حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی؛ مسئول دفتر تبیان در بلخ بودند.

سید اسرافیل دادور؛ یکتن از دانشجویان، در این همایش ضمن عرض تسلیت گفت بعد از واقعه خونین ظهور عاشور حضرت زینب (س) سرپرست سازمان اطلاع رسانی و آگاهی دهی امام حسین (ع) را بدوش گرفت که در چنین روزی پس از ۴۰ روز منزل زدن دوباره به کربلا بر میگردد.

وی افزود، اهل بیت پیامبر شکنجه و عذاب های زیاد را از طرف یزیدیان متحمل شدند، اما باز هم برای بیداری امت اسلامی تلاش نمودند، اگر خطبه های حضرت زینب و امام سجاد نبود، قیام کربلا سر بسته باقی می ماند.

وی با اشاره به خطبه حضرت سجاد (ع) که در مسجد شام ایراد نمود، گفت حضرت امام سجاد در میان انبوهی از دشمن با تمام ناخوشی های روحی و جسمی در مقابل یزید می ایستد و می فرماید؛ ای یزید به من اجازه بده تا بر سر منبر بروم و سخن بگویم با مخالفت یزید و اصرار زیاد مردم، بالاخره امام بر منبر می رود و شروع به سخنرانی میکند. یزید پس از چند لحظه سخنرانی امام مردم را می بیند که اشک میریزند در همین جا دستور می دهد تا موذن اذان بگوید، امام به احترام اذان سکوت می کند تا آنجایی که موذن شهادت بر نبوت حضرت محمد (ص) می دهد، امام بر می خیزد و می فرماید: موذن دست نگهدار، ای یزید این پیامبری را که شهادت اش را میدهی جد من است یا جد تو؟ اگر بگویی جد من که دروغ گفتی و اگر جد من است، چرا با اهل بیت پیامبر تان چنین کردی! اینجا یزید ادعای بی گناهی کرد و ابن زیاد را مقصر دانست.

دادور هدف از خواندن این خطبه را ایستادگی در برابر ظلم و بی عدالتی دانست و گفت اگر جامعه اسلامی چنین الگوی را سر مشق خود قرار بدهد، از مشکلات فعلی نجات پیدا خواهد کرد.

او در اخیر این مراسم از کارکردهای دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در راستای تقویت دانشجویان و زمینه سازی فضای فرهنگی و هنری تشکری کرد.