• تاریخ انشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20448
  • 516 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر در انتخابات شرکت نکنیم بسترهای موجودِ شکل گرفته از بین خواهد رفت

مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، شرکت در انتخابات را به معنای پذیرفته شدن حق مردم در تعیین سرنوشت سیاسی کشور دانست.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) امروز جمعه گفتمان دانشجویی تحت عنوان «انتخابات و اهمیت آن برسرنوشت مردم» در انجمن علمی آموزشی چهارده معصوم ولایت هرات با حضور کارشناسان و […]

مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، شرکت در انتخابات را به معنای پذیرفته شدن حق مردم در تعیین سرنوشت سیاسی کشور دانست.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) امروز جمعه گفتمان دانشجویی تحت عنوان «انتخابات و اهمیت آن برسرنوشت مردم» در انجمن علمی آموزشی چهارده معصوم ولایت هرات با حضور کارشناسان و دانشجویان برگزار شد.

 

در این نشست، سید عبدالله نایاب مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت هرات که به عنوان کارشناس در این گفتمان شرکت کرده بود، طی سخنانی با اشاره به آیه شریفه “ان الله لا یغیر ما بقوم…”(رعد، ۱۱) گفت: خداوند در کلام الهی اش، به طور واضح و صریح به ما گوشزد کرده است که سرنوشت تو را تغییر نمی دهم مگر اینکه نفست، خودت، مردمت و اجتماعت اراده ای برای تغییر سرنوشتش داشته باشد.

 

آقای نایاب در ادامه علاوه کرد که تاریخ را نباید فراموش کنیم طوریکه در گذشته هر فریادی از ریشه نابود و هر اعتراضی در گلو خفه می شد اما امروز حداقل فضای رسانه ای و فضای اجتماعی امکانات مدرن اطلاع رسانی در اختیار ما و شما است هر چند که قربانی میدهیم ولی این قربانی ها ارزش دارد برای این که نسل و فرزندان آینده ما دیگر صدای شان خفه و جان شان گرفته نشود و تحت عناوین و نام های مختلف مذهب، قوم، محل، جنسیت سرکوب نشده و فردای آینده از آن ما خواهد بود.

 

این فعال امور رسانه ای کشور همچنان گفت: انتخابات فرآیندی است که در پیوند با شهروندان و استقبال مردم از آن، معنا پیدا می کند مردم اند که طی این فرآیند انتخاب می کنند که چه سرنوشتی را برای کشور خود رقم بزنند.

 

این آگاه امور سیاسی کشور، در ادامه علاوه کرد: شهروندان به عنوان مرجع اصلی قدرت از میان گروه های مختلف تعدادی را انتخاب می کنند و مفهوم شهروندان سیاسی در همین راستا قابل درک است

 

به گفته این جامعه شناس، شرکت در انتخابات به معنای پذیرفته شدن حق مردم در تعیین سرنوشت سیاسی کشور می باشد و در صورت عدم شرکت در انتخابات بسترهای موجودِ شکل گرفته، از بین خواهد رفت.

 

این فعال رسانه ای همچنان تاکید کرد که انتخابات موثرترین راه مشروع برای رسیدن به قدرت در جهان به حساب می آید، چرا که انتخابات یک ساز و کار دموکراتیک برای سیاسی سازی مردم، اجتماعی ساختن قدرت و سیاست است.

 

او همچنان با اشاره به کم رنگ بودن حضور مردم در پروسه انتخابات گفت: انتخابات در تمامی جوامع نقش یکسان نداشته و دلیل کم علاقگی مردم به انتخابات در کشور نبود شفافیت، ناتوانی کمیسیون در توجیه اهمیت انتخابات، نبود امنیت، تخلفات گذشته، بی باوری، عدم تبلیغات درست می باشد.

 

کارشناس دیگر این گفتمان، محمد عظیم اکبری زاده؛ رییس شورای ولایتی حزب انسجام ملی در هرات طی سخنانی گفت: متاسفانه ظرفیت و پتانسیل قوی که بتواند یک انتخابات تمام عیار را در کشور بحران زده افغانستان برپا نماید وجود ندارد.

 

وی در ادامه افزود: سیستمی که در انتخابات ما استفاده می شود کاملا کهنه و فرسوده می باشد و احزاب در انتخابات نقش موثر نداشته و به حاشیه رانده شده اند، طوریکه در کشورهای دیگر احزاب سیاسی شریان پروسه انتخابات بوده و در نظام دموکراسی یکی از رکن های انتخابات، احزاب سیاسی می باشد.

 

رییس شورای ولایتی حزب انسجام ملی هرات همچنان علاوه کرد: برای به ثمر رساندن برنامه هایی چون انتخابات نیاز به بستر داریم که موجودیت صلح و امنیت می تواند بستر مناسبی برای انتخابات باشد و زمانی که ما این بستر را نداشته باشیم نمی توانیم به هدف نهایی دست بیابیم.

 

در ادامه این گفتمان سوالاتی از سوی دانشجویان حاضر در این گفتمان مطرح گردید که کارشناسان به آن پاسخ ارایه کردند.

 

در جریان این گفتمان برخی از دانشجویان اشعار و مقالاتی  را به قرائت کردند.