• تاریخ انشار: ۲۱ جدی ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8429
  • 1,080 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر زمامداران در رویکرد کنونی، تجدید نظر نکنند، آماده مهاجرت مجدد باشند

n00136418-b

در پی حمله انتحاری امروز در جاده دارالامان کابل، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری پیامی صادر کرد.   دبیرکل حزب اسلامی تبیان در بخشی از این پیام آورده است: امروزه از آفتاب روشنتر است که طالبان و یا هر گروه تروریستی دیگر دولت را به عنوان یک طرف قدرتمند به حساب نمی آورند و […]

در پی حمله انتحاری امروز در جاده دارالامان کابل، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری پیامی صادر کرد.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان در بخشی از این پیام آورده است:

امروزه از آفتاب روشنتر است که طالبان و یا هر گروه تروریستی دیگر دولت را به عنوان یک طرف قدرتمند به حساب نمی آورند و حاضر نیستند وقت خود را در بگومگوها با نمایندگان حاکمیت تلف نمایند.

 

متن پیام به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

بای ذنب قتلت؟!

 

امروز نیز، چون روزها و هفته های قبل، افغانستان، به خصوص کابل شاهد پرپرشدن تعدادی از اتباع خود بود.

 

در حملات انتحاری امروز ۲۲ تن جان دادند و ۷۵ تن نیز زخمی گردیدند. طبق معمول عامل حادثه هم گروه طالبان اعلام گردید.

 

حمله امروز، پیام مهمی در پی دارد و آن اینکه صلح طلبی و تلاش برای به میز مذاکره نشاندن طالبان عبث و بیهوده خواهد بود.

 

قاطع عمل کردن طالبان و ضعیف ظهور کردن دولت چیزی نیست که تازگی داشته و در زمان حاکمیت کنونی بنیان گزاری شده باشد، بلکه از دوره زمامداری حامد کرزی این روال وجود داشته و هربار طالبان می زدند و می کشتند اما ازطرف دست اندرکاران دولت برادران ناراضی خطاب می گردیدند.

 

وجود یک چنین روندی، ناظران ملی و بین المللی را متعجب ساخته است که تا به کی یک چنین روندی ادامه داشته و تا کجا طالبان بکشند و ما عاجزانه از آنها تقاضای صلح داشته باشیم و اصولا چرا یک چنین برخورد اگر نگوییم ذلیلانه حد اقل متواضعانه ای از سوی حاکمیت افغانستان صورت می گیرد و چرا زمامداران کنونی با قاتلان ملت برخورد شدید و خشن نمی نمایند؟!.

 

امروزه از آفتاب روشنتر است که طالبان و یا هر گروه تروریستی دیگر دولت را به عنوان یک طرف قدرتمند به حساب نمی آورند و حاضر نیستند وقت خود را در بگومگوها با نمایندگان حاکمیت تلف نمایند.

 

چه اینکه آنان از یکسو در داخل اقتداری از حاکمیت مشاهده نمی کنند و از سوی دیگر ورق بازی های منطقه ای را به نفع خود برگردانده از حامیان قدرتمندی چون روسیه، چین و نیز پاکستان برخوردارند و می توانند با دست بالا و بسیار متکبرانه عمل کنند.

 

حاکمیت افغانستان به دلیل اختلافات درونی، درگیر و دار تنازع بقای داخلی بوده، نا توان از توجه به فعال سازی عرصه سیاست داخلی، از رتق و فتق امور و ساماندهی ی درست اوضاع باز مانده و از سوی دیگر در سیاست خارجی خود نیز توفیق نداشته، نه تنها طی این مدت با پاکستان که به صراحت در امور داخلی کشور مداخله داشته، برخورد نکرده و اجماع ملی و بین المللی علیه آن ایجاد نکرد که همین کشور مداخله گر، چین و روسیه، (دو کشوری که ظرفیت مناسبی برای همسویی با افغانستان داشتند و می توانستند حامی مناسبی از برقراری صلح و امنیت درکشور باشند چنانچه طی ۱۵ سال گذشته کمکهایی کردند و آمادگی هایی نیز برای همکاری بیشترابرازکردند)، را با خود همراه کرده با ایجاد جبهه همسو باخود، شرایط حمایت منطقه ای و بین المللی برای گروه طالبان فراهم آورد.

 

اگرچه از گذشته باید حکومت به رویکرد خود تغییر ایجاد می کرد و برای برخورد با گروه های تروریستی و حامیان داخلی و خارجی آن مقابله جدی و سنگین روی دست می گرفت اما پر واضح است که اگر حاکمیت کنونی از گذشته درس نگرفته هرچه زود تر سیاست عاقلانه ای در راستای فعال سازی سیاست داخلی و خارجی آن هم مطابق قانون اساسی در دست اقدام نگیرد، دیگر میدان را واگذار کرده، دیری نخواهد پایید که آقایان دست اندرکار، افغانستان را اگر بتوانند رها کنند و بار دیگر کوله پشتی مهاجرت را به دوش کشیده، کشور و ملت را در اختیار جانیان تاریخ بگذارند.

 

به هر حال اینجانب به نمایندگی از حزب اسلامی تبیان شهادت جمعی از هموطنان را به بازماندگان و مردم کابل و کل اتباع کشور تسلیت گفته، از بارگاه خدای متعال، برای زخمی ها شفای عاجل و برای بازماندگان شهدا صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم.

 

سیدعیسی حسینی مزاری

کابل- افغانستان

۲۱-۱۰-۹۴

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>