• تاریخ انشار: ۲۸ جوزا ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 3087
  • 1,249 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر علما در حاشیه قرار گرفتند،به منزله ی انزوای دستورات شرع مقدس خواهد بود

علما و روحانیت است که گاهی برای آنکه انحرافات در افکار جامعه رخنه نکند، باید به صورت یک واکسن، حدیث یا روایت اخلاقی را به جامعه تجویز کنند و گاهی اگر می بینند که انحرافاتی دامنگیر جامعه شده است، با تدابیر درست بر مبنای رهنمودهای وحی الهی به وسیله پیامبران، سعی می کنند جامعه را […]

علما و روحانیت است که گاهی برای آنکه انحرافات در افکار جامعه رخنه نکند، باید به صورت یک واکسن، حدیث یا روایت اخلاقی را به جامعه تجویز کنند و گاهی اگر می بینند که انحرافاتی دامنگیر جامعه شده است، با تدابیر درست بر مبنای رهنمودهای وحی الهی به وسیله پیامبران، سعی می کنند جامعه را در مسیر هدایت قرار بدهند.

 

این مطلب را حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد هاشمی، رئیس دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در هرات، همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، در نشست علما و مبلغین این نمایندگی گفت و در ادامه به بیان جایگاه علما و روحانیت در جامعه پرداخت.

 

آقای هاشمی گفت که احادیث زیادی داریم مبنی بر اینکه علما وارثان قطعی انبیاء هستند و هیچ جای شک شبهه ای نیست.

وی افزود: اگر به لحاظ کارشناسی دقت کنیم، خواهیم دید که نقش علما و روحانیت نقش بی بدیلی در جامعه هستند.

رئیس دفتر نمایندگی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در در هرات ادامه داد که یک کارشناس علوم اجتماعی پس از تحقیقات وسیعی که در رابطه با اصناف جامعه دارد، در نتیجه گیری اش می گوید که من اول؛ صنف اطباء و پزشکان را به عنوان یکی از مقدس ترین اصناف جامعه شناختم، به دلیل آنکه تحقیقاتم نشان می داد که کار و تلاش پزشکان در جهت سلامتی افراد جامعه است.

وی افزود: آن محقق ادامه داد که پزشکان، علم و کارشان برای معالجه امراض است و تلاش می کنند که سلامتی افراد را به آنها برگردانند، بنابراین صنف اطباء، صنفی است که در مقوله ی کاری در جایگاه بسیار ارزشمندی قرار دارند.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی گفته هایش در مورد نتیجه آن محقق را ادامه داد و افزود، محقق یاد شده عنوان می کند که، زمانی که نگاه عمیقتری به این مساله کردم، دریافتم که صنف و مسلک دیگری هم در جامعه وجود دارد که از اهمیت و جایگاه برتری نسبت به صنف اطباء برخوردار است.

 

 

وی ادامه داد که آن صنف و مسلک، مسلک روحانیت است.

 

رئیس مرکز تبیان در هرات افزود که این دیدگاه بدون دلیل نیست و دلیل آن نیز کاملا مشخص و روشن است، برای آنکه علما و روحانیت جهت دهندگان فکری جامعه هستند.

 

اگر اطباء و پزشکان کار و تلاش و تجویزشان در جهت سلامتی جسم انسان هاست، کار و تلاش علما و روحانیت در جهت سلامتی فکر و اندیشه ها در جامعه است.

 

 

وی ادامه داد که اگر جسمی سالم باشد و یا با تلاش طبیعی از مرض نجات پیدا کند، نیرو و توانایی دارد، اما اگر دچار انحراف فکری باشد، تلاش هایش در جهت انحراف به کار گرفته می شود و توانمندی های او همه هدر خواهد رفت.

بنابراین به دلیل اینکه علما کار و تلاش و محدوده ی کارشان در جهت سالم سازی افکار و اندیشه ها است، قداست کاری شان در جامعه و اصناف بی بدیل است.

 

 

علما و روحانیت است که گاهی برای آنکه انحرافات در افکار جامعه رخنه نکند، باید به صورت یک واکسن، حدیث یا روایت اخلاقی را به جامعه تجویز کنند و گاهی اگر می بینند که انحرافاتی دامنگیر جامعه شده است، با تدابیر درست بر مبنای رهنمودهای وحی الهی به وسیله پیامبران، سعی می کنند جامعه را در مسیر هدایت قرار بدهند.

 

با توجه به این نقش ارزشمند علما و روحانیت است که امروز می بینیم دنیای کفر مصمم شده است تا در جوامع اسلامی نقش علما و روحانیت را تضعیف کنند. آنها سعی می کنند از هر راهی علما و روحانیت را از متن زندگی مردم، از متن مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بیرون برانند و آنان را در حاشیه مهمترین مسائل اجتماعی قرار دهند.

 

 

نتیجه کاملا واضح و روشن است که اگر علما در حاشیه ی مسائل اجتماعی قرار گرفتند، این به منزله ی انزوای احادیث و منزوی شدن آیات قرآن کریم و دستورات شرع مقدس خواهد بود و در این راستا توطئه ها و دسیسه های شیطنت آمیز پشت سرهم در کشور ما اتفاق می افتد.

وی در پایان خطاب به علما گفت که مواظب و مراقب باشید تا کارهای ما در عرصه ی مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی سازمان یافته و منظم باشد.

 

وی ادامه داد که اگر ما خودمان را ملزم به کار تشکیلاتی و منظم دانستیم قطعا اثرات کارمان مضاعف خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی تاکید کرد که علما باید وارد زندگی مردم شوند به گونه ای که مردم آنان را از خود بدانند