• تاریخ انشار: ۳۰ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26711
  • 520 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر فکری به حال و آینده خود نکنیم وضعیت بدتر از این خواهد شد

n00190300-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ به مناسبت عید سعید غدیر خم و صدمین سالگرد استرداد استقلال افغانستان، همایش “غدیرخم؛ سرآغاز تداوم راه نبوت در قامت امامت” با حضور شخصیت‌های برجسته افغانستانی، بعدازظهر دوشنبه ۲۸ اسد در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس برگزار شد.   طی این همایش، حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای روحانی […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ به مناسبت عید سعید غدیر خم و صدمین سالگرد استرداد استقلال افغانستان، همایش “غدیرخم؛ سرآغاز تداوم راه نبوت در قامت امامت” با حضور شخصیت‌های برجسته افغانستانی، بعدازظهر دوشنبه ۲۸ اسد در حسینیه شهید مصباح در مشهد مقدس برگزار شد.

 

طی این همایش، حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای روحانی رئیس شورای نظارت بر حوزات علمیه زون غرب کشور به بیان اهمیت موضوع ولایت و امامت و مقایسه آن با دیگر موضوعات قرآنی پرداخته و اظهار داشت: خداوند متعال در کلامش همواره پیامبر عزیزش را گرامی داشته و اطاعت از او را اطاعت از خود دانسته و با او با لحنی مهربان سخن گفته است.

 

وی در تشریح مطلب فوق بیان کرد: ولی گاهی لحن سخنان خداوند تبارک و تعالی تغییر می‌کند. این تغییر و تفاوت نیز به اهمیت موضوع بستگی داشته است. ما هم باید بدانیم که در مورد یک موضوعِ دینی و قرآنی چقدر حساسیت وجود دارد تا بتوانیم بر مبنای میزان این حساسیت، تعریف خاصّی از موضوع داشته و مطابق با آن عمل کنیم.

 

این عالمِ مطرح در حوزه غرب کشور همچنان علاوه کرد: خداوند (ج)، در عرصۀ تبلیغ، همواره با حضرت رسول (ص) مهربانی نموده و او را نسبت به انجام مسئولیتش امیدوار می‌سازد و حتی در جایی به حرص بیش از حد پیامبر نسبت به هدایت بشر اشاره می‌کند و به او می‌گوید -از این که دیگران به کلام خدا ایمان نمی‌آورند- زیاد ناراحت نباشد.

 

آقای روحانی افزود: این آیات همگی، نشان‌دهنده نهایت دلسوزی و مهربانی و احترام نسبت به پیامبر است، اما وقتی که سخن از “توحید” به میان می‌آید چنان این موضوع اهمیت دارد، که لحن آیات قرآن کریم تغییر می‌کند، به این خاطر که اهمیت موضوع که همان توحید باشد را به مسلمانان برساند.

 

وی گفت: به عنوان نمونه، خدای تبارک و تعالی بدون تعارف، خطاب به پیامبرش، او را نسبت به افتادن در دام شرک، با هشدارِ “به هدر رفتن اعمال نیک وی” تهدید می‌کند و می‌فرماید: که ای پیامبر! اگر تو شرک بورزی همه‌ی اعمال نیکت نابود می‌شود و تو نیز از جمله‌ی زیانکاران و خاسرین خواهی بود.

 

آقای روحانی در ادامه‌ی مطالبش افزود که به همین سان، زمانی که خداوند (ج) می‌خواهد درباره “ولایت و امامت” سخن بگوید، می‌فرماید: ای پیامبر! ابلاغ کن آنچه از سوی پروردگارت به تو رسیده؛ اگر تعلل کنی رسالتت ناقص خواهد ماند.

 

وی علاوه کرد که نازل شدن این آیه در یک مقطع زمانی خاص و دستور قاطع و رسای خداوند (ج) به پیامبرش در آن موقعیت حساس و هوای گرم، با حضور ۱۲۰ هزار نفر از حجاج در وادی بنام غدیر خم، بیانگر اهمیت فراوان این موضوع می‌باشد.

nf00190300-1

روحانی با اشاره به هدایت جامعه و وظیفه پیامبران، علاوه کرد: بعد از فرستادن ۱۲۴ هزار پیامبر، سلسله نبوت به سرانجام رسید. جامعه‌ی اسلامی بایستی بدست شخصیتی سپرده می‌شد که بتواند همۀ آمال و آرزوهای انبیای الهی را در روی زمین پیاده و عملی نموده، مردم را قاطعانه رهبری کرده و امور جامعه را تنظیم و تبیین نماید که تا رسیدن ظهور حضرت مهدی (عج)، مردم بتوانند از این رهبری و مدیریت بهره‌مند شوند.

 

آقای روحانی افزود: به سبب اهمیت این موضوع خداوند به پیامبرش خطاب می‌کند که ای رسول من! ابلاغ کن آنچه از نزد پروردگارت به تو رسیده است. و اگر چنین نکنی گویا رسالتت را انجام نداده‌ای!

 

به گفته رئیس شورای نظارت بر حوزرات علمیه هرات، به قدر مسلم که همه پیامبران الهی در راستای چنین مدیریت و چنین رهبری تلاش کردند، بعضی از مردم به آنان ایمان آوردند و عده‌ای تا آخر راه مخالفت را در پیش گرفتند.

 

او خاطر نشان ساخت: حضرت رسول گرامی اسلام (ص)، دست امام علی (ع) را در غدیر طوری بلند کرد که همه ببینند که وصی بلافصل پیامبر کیست. در کُتُب تاریخی ثبت شده که چه کسانی تبریک و تهنیت گفتند، اما حوادث بعدی موجب شد که آن حضرت ناگزیر، سال‌ها در خانه بماند و اگر فرمان خدا عملی می‌شد و رهبری به دستان علی بن ابی طالب (ع) سپرده می‌شد، امروز جهان اسلام با این گرفتاری‌ها مواجه نبود.

 

این عالم برجسته علوم دینی و شخصیت مطرح در غرب کشور خاطرنشان ساخت: “رهبری دینی در جامعه اسلامی به قدری مهم و مؤثر است که خداوند متعال خطاب به رسولش می‌فرماید: اگر این موضوع را ابلاغ نکنی گویا رسالتت را انجام نداده‌ای!”

 

به بیان وی، توجه به اوضاع و اخبار در سطح جهان خصوصا جهان اسلام؛ اهمیت ولایت و اهمیت مدیریت اسلامی در جامعه‌ی دینی را بیشتر مشخص می‌کند و البته اگر ما همه‌ی توان و امکانات خود را صرف کنیم و شبانه‌روزی تلاش کنیم؛ مادامی که در راستای رهبری جامعه فکری نکنیم و همه باهم دور یک محور گرد هم نیاییم، این تلاش‌ها به جایی نخواهد رسید.

 

آقای روحانی با ناکارآمد خواندن رهبری غیردینی، همچنان یاد آور شد: در همین یک قرن اخیر، جامعه افغانستان، چندین رهبری را شاهد بودند. ولی این رهبری و مدیریت نه تنها ما را به سعادت نرساند، بلکه هر روز بر دردهای ما افزوده شد.

 

او گفت: اگر فکری به حال و آینده‌ی خود نکنیم وضعیت ما بدتر از این خواهد شد، و این طور هم نیست که در افغانستان قحط الرجال باشد؛ بلکه ملت باید در کنار هم قرار بگیرد تا یک شخص دانا و دلسوز بتواند همه را مانند دانه‌های تسبیح در یک نخ وصل کند.

 

وی افزود: کارهایی که تاکنون توسط شیعیان مظلوم افغانستان در گوشه و کنار این کشور انجام شده، قابل قدر و چشم‌گیر می‌باشد، آنان مانند کوه؛ سخت ایستادند، خون دادند، شهید دادند، شب روز تلاش کردند و مقاومت و ایستادگی هم می‌کنند اما نیاز به پیشتیبانی و تشویق دارند.

 

حاج آقای روحانی، مردم بخصوص مهاجرین را به پیگیری اوضاع و اخبار دعوت نموده و تأکید کرد که آیه یأس خواندن کاری از پیش نمی‌برد، بلکه باید همدیگر را به کارهای مثبت تشویق و ترغیب نموده و در راستای عقاید باورها و اهداف پاک خود استقامت نمائیم، چون هر ملتی که استقامت کند موفقیت به دست می‌آورد.

 

او علاوه کرد که امروز دشمن تصمیم گرفته است تا مردم ما را بکشد. در اتوبوس، در مسجد، و حتی در  محفل عروسی هم رحم و شفقتی وجود ندارد، از این رو باید با تمام نیرو استقامت نمائیم.

 

این عالم با بیان اینکه سالروز تثبیت ولایت امیر المؤمنین “یوم الله” و بزرگترین عید مسلمانان است، تجلیل باشکوه از این عید بزرگ را ضروری دانست.

 

وی خاطرنشان ساخت که نباید به محض مواجهه با مشکلات، راه مهاجرت را در پیش بگیریم، تنها راه نجات راه استقامت، تلاش و دریافت همدیگر است و در این صورت پیروزی حتمی می‌باشد.

 

روحانی در پایان سخنان خود تاکید کرد که با همه خباثت‌هایی که استکبار جهانی و عده‌ای خودفروخته انجام می‌دهند باز هم پیروزی نهایی از آن ملت ما می‌باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>