• تاریخ انشار: ۱۹ جدی ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 8411
  • 1,067 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر مردم و حکومت همسو با علما عمل نکنند در برقراری صلح و ایجاد امنیت ناکام خواهیم بود

n00136308-b

حسینی مزاری در گفتگو با طلوع نیوز عنوان کرد: چنانچه علما به تنهایی در صحنه عمل باشند و اگر مردم و حکومت همسو با علما عمل نکنند و گوش به حرف علما ندهند قطعاً در عرصه بر قراری صلح و مبارزه با جنگ و نا امنی ناکام خواهیم بود. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت […]

حسینی مزاری در گفتگو با طلوع نیوز عنوان کرد: چنانچه علما به تنهایی در صحنه عمل باشند و اگر مردم و حکومت همسو با علما عمل نکنند و گوش به حرف علما ندهند قطعاً در عرصه بر قراری صلح و مبارزه با جنگ و نا امنی ناکام خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، دبیر کل حزب اسلامی تبیان در یک گفتگوی ویژه خبری با تلویزیون طلوع نیوز به بررسی نقش علما در شرایط جنگی کشور پرداخت و شرایطی را برای حضور مؤثر روحانیون درافغانستان عنوان کرد.

آقای حسینی مزاری گفت: علما در صورتی می توانند در موضوع مقابله با جنگ و ایجاد صلح در کشور نقش ایفا کننده که از شرایطی برخوردار باشند.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان گفت: علما زمانی می توانند در شرایط جنگی، در راستای مقابله با ناامنی و برقراری صلح و ثبات مؤثر عمل کنند که ابتدا هماهنگ و متحد باشند و سپس از یک استراتژی مشخص مبارزه بهره برده، با استفاده از علوم و فنون روز، ضمن تحلیل وقایع و حوادث موجود و پاسخ به نیازهای گوناگون اتباع کشور و ارائه راهکار بیرون رفت از بحران و ورود در عرصه رشد و پیشرف، با صراحت، شفافیت و شجاعت آن هم با اتکا به مبانی و معیارهای دینی، به روشن ساختن اذهان عامه و هدایت و رهبری عموم مردم بپردازند.

 

آقای مزاری با بیان اینکه باید ببینیم دین در شرایط موجود برای علما چه وظایفی تعیین کرده است، عنوان داشت: علما باید دقیقا مطابق احکام دین عمل کنند و از هیچ عامل دیگری ترس و هراس نداشته باشند. اگر عالم با اخلاص وارد عرصه شود و عملش برای خدا باشد، قطعا از طرف خداوند متعال مورد حمایت قرار گرفته و در اجرای برنامه های خود موفق می شود.

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان برای بهتر و مؤثر بودن حضور علما در شرایط جنگی کشور به دو عامل دیگر نیز اشاره کرد و گفت: شکی نیست که دو طیف دیگر نیز بایستی در کنار علما حضور جدی داشته باشند.

وی در ادامه پاسخ به سوال مجری تلویزیون عنوان کرد: برای توفیق علما، حضور مردم در کنار آنان ضروری است، بدینمعنا که مردم باید گوش به صحبت علما بدهند و با پیروی از هدایات آنها در صحنه حضور داشته و نقش تاریخی خود را در مقابله با عوامل جنگ و ایجاد زمینه های صلح ایفا بکنند.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان عنوان داشت که؛ مردم باید موضع خود را در شرایط موجود اعلام و مشخص سازند و دقیقا در برابر دشمن حساس بوده و موارد مشکوک را نظارت کنند و همچنین از نظام افغانستان با شجاعت و شهامت دفاع نمایند.

وی حضور دولت در کنار علما را دومین عاملی عنوان کرد که می تواند برای حضور مؤثر علما در شرایط جنگی راهگشا باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری سیاست داخلی و دیپلماسی خارجی را دو عرصه مهم دانست که حکومت وحدت ملی باید به آن عمل کند تا حضور علما در جامعه مؤثر تر واقع شود.

 

وی به عرصه سیاست داخلی حکومت اشاره کرد و گفت: اگر علما بخواهند بر اساس وظایف خود عمل کنند و مردم نیز همچنان در صحنه باشند و اقدام به انجام وظایف اسلامی و ملی خود بکنند، نیاز به قدرت اجرایی دارند و این مهم نیز در اختیار دولت است و دولت باید در عرصه سیاست داخلی ورود جدی داشته باشد.

ایشان به سیاست داخلی حکومت اشاراتی داشت و افزود: حکومت افغانستان باید در عرصه سیاست داخلی واقعا به صورت فعال وارد شود و در مباحث ناامنی، حکومت باید از خود جرأت نشان دهد. همچنین دولت باید در عرصه های فرهنگی و اقتصادی و… ورود پیدا کند.

 

وی تخریب بخشی از مرکز دینی امام شش نور در ولایت هرات در پیش چشمان نیروهای امنیتی را نمونه ای از ضعف و حمایت نکردن حکومت از علما و مردم دانست.

حسینی مزاری به سیاست خارجی حکومت اشاره کرد و گفت: افغانستان باید دیپلماسی فعال را در پیش بگیرد و در برابر کشورهایی که در امور داخلی کشورمان مداخله می کنند موضع فعال بگیرد.

 

وی در تکمیل تشریح سیاست خارجی افغانستان عنوان داشت: دولت باید کشورهایی را که با افغانستان همسو هستند، با خود هماهنگ کند و در برابر ایجاد جبهه های جدید علیه افغانستان کار کند و نگذارد که جبهه دیگری در برابرش ایجاد شود.

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) ایجاد جبهه ی جدید با ترکیب روسیه، پاکستان و چین در برابر افغانستان را نشانه ای از ضعف دیپلماسی کشورمان بیان کرد.

 

دبیر کل حزب اسلامی تبیان در جمع بندی نقش مؤثر علما در شرایط جنگی کشور بیان داشت: هم علما باید به وظیفه خود عمل کنند و هم دولت و هم مردم افغانستان.

وی افزود: چنانچه علما به تنهایی در صحنه عمل باشند و اگر مردم و حکومت همسو با علما عمل نکنند و گوش به حرف علما ندهند قطعاً در عرصه بر قراری صلح و مبارزه با جنگ و نا امنی ناکام خواهیم بود.

دبیر کل حزب اسلامی تبیان با بیان اینکه ما نباید همه سنگها را به سمت علما پرتاب و آنها را محکوم کنیم، افزود: در عرصه هایی که من گفتم و با شرایطی که من عنوان کردم ضعفهایی در سطح علما وجود دارد ولی علما باید در عرصه حضور داشته باشند و انجام عمل علما هیچ ربطی به این ندارد که احساس کنند مردم در صحنه هستند یا نیستند، حکومت حمایت می کند یا خیر! وظیفه علما این است که در صحنه حضور جدی پیدا کنند و بر اساس وظایف دینی و ملی کار کنند. اما طبعاً حضور مردم در صحنه و حمایت حاکمیت از علما، تامین کننده و تکمیل کننده فعالیت علما می تواند باشد.

 

آقای مزاری همچنین به تخریب بخشی از یک زیارتگاه و مرکز دینی در ولایت هرات اشاره کرد و گفت: عامل تخریب زیارتگاه امام شش نور که پیش چشم نیروهای امنیتی انجام شده، یک آدم وهابی است که نه اعتقاد به مذهب شیعه و نه به سنی دارد ولی با داشتن ارتباط با گروه های تروریستی این عمل شرم آور را مرتکب گردیده و از این طریق می خواهد دیدگاه های منفی علیه مذهب تشیع و پیروان آن به وجود بیاورد و برای مردم شیعه این ذهنیت را نیز ایجاد کند که این حرکت از طرف اهل سنت است، در حالیکه نه شیعه و نه هم سنی این حرکت نابخردانه را انجام نمی دهند، بلکه دشمنان اسلام و گروه های تروریستی این عمل را انجام می دهند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>