• تاریخ انشار: ۱۷ اسد ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 3196
  • 1,252 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

اگر مسلمانان می خواهند در برابر قدرتهای بزرگ شیطانی پیروز شوند، باید متحد باشند

SONY DSC

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدهاشمی رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، طی سخنانی در همایش بررسی تحولات منطقه ای یمن که در سالن همایش های این مرکز برگزار شده بود، گفت: عربستان سعودی همراه با متحدینش حملات گسترده ی هوایی را بر خاک یمن آغاز کرد و به طور شبانه […]

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدهاشمی رئیس دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، طی سخنانی در همایش بررسی تحولات منطقه ای یمن که در سالن همایش های این مرکز برگزار شده بود، گفت: عربستان سعودی همراه با متحدینش حملات گسترده ی هوایی را بر خاک یمن آغاز کرد و به طور شبانه روزی استمرار یافت.

وی افزود که قربانیان اصلی این حملات، زنان، کودکان، پیرمردان و مردم بی دفاع یمن هستند.

رئیس مرکز تبیان در ادامه گفت که کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا، باتوجه به اینکه مدعی دفاع از حقوق بشر هستند به گونه ای که اگر در گوشه ای از دنیا بشنوند که مردی با همسرش با خشونت برخورد کرده است، داد و فریادی به راه می اندازند که گوش جهانیان را کر می کند که در فلان نقطه ای از دنیا حقوق زنان پایمال شده است.

وی افزود که اگر در نقطه ای دیگر از جهان پدر و مادر از سَر ندانستن، با فرزنداشان بدرفتاری انجام دهند، همین مدافعین حقوق بشر شروع به ایجاد راهپیمایی و … خواهند کرد و گوش فلک را کر خواهند کرد که در فلان نقطه ای از دنیا، حقوق کودک نقض شده است و کودک آزاری صورت گرفته است و این عمل را محکوم می کنند. اما در یمن که می بینیم به طور شبانه روزی کودکان و زنان جان می سپارند، نه تنها این فجایع را محکوم نمی کنند و سکوت ننگین آنان فرا گرفته است، بلکه این حملات را مشروع و در راستای حمایت از حکومت منصور هادی می دانند.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در ادامه سخنانش گفت که مهمترین عاملی که موجب این تحولات شده است، موقعیت جغرافیایی یمن است.

وی افزود که یمن کشوری است که در منطقه ی غرب آسیا و شمال آفریقا قرار گرفته است و از سمت شرق و جنوب متصل است به دریای عرب و خلیج عدن و تنگه ی سوق الجیشی باب المندب.

در رابطه با راه های دریایی که به عنوان تنگه های استراتژیک در منطقه مطرح است یک مثلث طلایی مورد توجه است و آن عبارت است از تنگه ی هرمز، تنگه ی مالاکا و تنگه ی باب المندب.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در ادامه گفت: تنگه ی باب المندب که یمن به آن متصل است، مدخل ورودی دریای سرخ است و راهی به دریای مدیترانه به حساب می آید .

این تنگه از طریق دریا آسیا را به اروپا و آفریقا متصل می کند و به همین جهت است که همواره مورد توجه خاص قدرتهای بزرگ بوده است.

وی افزود در سده های ۱۸ و ۱۹ کشور بریتانیا همواره سعی داشته است که بر این آبراه مهم و استراتژیک تسلط داشته باشد.

از سده ی ۲۰ به این طرف نیز کشور آمریکا در تلاش است که این آبراه را در اختیار خود داشته باشد و یکی از عوامل مهم، موقعیت جغرافیای یمن است.

عامل دوم، جنبش انقلابی انصار الله است که با الگوگیری از انقلاب اسلامی ایران در مسیر بیداری اسلامی و با سیاست های ضد اسرائیلی و ضدآمریکایی با قدرت در مسیر اهداف خودش حرکت می کند از توانمندی های خاصی برخوردار است .

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی علاوه کرد: می بینیم که این مساله برای آمریکا و اسرائیل قابل تحمل نیست و این است که سعی می کنند به طور مستقیم و غیر مستقیم در مسائل یمن دخالت کنند.

عامل سوم، این است که بیداری اسلامی در سالهای اخیر ایجاد شده است و انقلاب هایی در کشورهای اسلامی شکل گرفت و نظام های زورگو و طاغوتی سقوط کردند و آمریکا سعی داشته با ایجاد جریان های تکفیری، به نام اسلام، نتیجه ی این انقلابها را به نفع خودش رقم بزند و مانع از رسیدن نفع از این انقلابها به مسلمین شود.

در این راستا، اگر دقت کنیم می بینیم که نسیم بیداری اسلامی در سالهای اخیر یمن را هم دست خوش تحولات چشمگیری کرده است که تغییر حاکمیت و برکناری علی عبدالله صالح برخی از این تحولات هستند.

آمریکا و عربستان تلاش کردند و منصور هادی را روی کار آوردند، برای آنکه تامین کننده ی منافع این دو کشور در یمن باشد.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی تصریح کرد: بعد از سرنگونی علی عبدالله صالح، امنیت در یمن برقرار نشد و شورش ها استمرار پیدا کرد و در نتیجه این تحولات، نقاط زیادی از یمن و مخصوصا صنعا پایتخت یمن در اختیار انصارالله قرار گرفت. این بی ثباتی ها تشدید شد و در نهایت شاهد موفقیت های روز افزون انصارالله هستیم.

با توجه به تمام تحولات که به بار آمده است، شاهد آن هستیم که کشورهای اروپایی و آمریکا و اسرائیل به شدت نگران هستند که انصارالله نیز مانند حزب الله در برابر اسرائیل قدرت خواهد گرفت.

با وضعیت کنونی می بینیم که مثلثی که یک ضلعش آمریکا و ضلع دیگرش اسرائیل و ضلع سوم آن شش کشور مرتجع عرب که در برابر مردم یمن سنگر گرفتند.

نکته ی مهم و اساسی این است که این حملات ویرانی های زیادی را به بار آورد.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی خاطرنشان کرد: قصد آمریکا و اسرائیل این بود که با وجود این ویرانی ها راه ورود نیروهای پیاده هموار شود و در راستای کمک به حکومت منصورهادی در یمن تلاش صورت بگیرد و وی را دوباره روی کار بیاورند.

با وجود تمام این ویرانی ها نقطه ی مهم این است که محور مقاومت تضعیف نشده و همچنان مستحکم و پابرجا باقی مانده است.

امروز انصارالله بر تنگه ی باب المندب مسلط است و این آبراه را در کنترل خود دارد.

در این حملات که از شیوه ها و روش های اسرائیل استفاده شده است. مثلا همانگونه که اسرائیل نوار غزه را به طور شبانه روزی مورد بمباران قرار میداد، در جنگ یمن نیز عربستان به صورت شبانه روزی مردم به دفاع یمن را با حملاتشان به خاک و خون کشیدند.

همانطوری که اسرائیل از کشتار مردم بی دفاع ابائی نداشت، امروز عربستان نیز همان راه را در پیش گرفته است.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی با تأکید گفت: استکبار سعی کرد که هم بر منطقه ی یمن مسلط شود و بیداری اسلامی را به انحراف بکشاند و در نتیجه ی این جنگ ها تعصبات فرقه ای و مذهبی را دامن بزند و جالب این است که در این حملات این سه ضلع تنها نبوده است.

جریان های تکفیری داعش و القاعده همسو با آمریکا و اسرائیل در یمن علیه مردم این کشور می جنگند.

اگر مسلمانان می خواهند در برابر قدرتهای بزرگ شیطانی پیروز شوند، باید متحد باشند و مبارزات نیز باید تکلیف محور و با اتکا به خداوند و بر مبنای دستورات اسلام و قرآن به صورت هدف و مکتبی مبارزه کنند، این مبارزه پیروز است.

در جامعه ی ما هم امروز کاملا مشهود است که دشمنان در تلاشند تا از هر طریقی وحدت مسلمانان را از بین ببرند و ما باید این تحولات را با دقت بررسی کنیم و از مصائبی که مسلمانان در دیگر کشورهای اسلامی به آن گرفتار هستند درس بگیریم.

قابل ذکر است که این مراسم با حضور علمای اهل سنت و شیعه و جمع کثیری از مردم متدین هرات برگزار شده بود و در پایان با دعائیه مولوی مصئون به پایان رسید.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>